اخباروگزارشات کارگری16بهمن1393

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

 

اخباروگزارشات کارگری16بهمن1393

– ادامه مذاکرات کارگران ایرانخودرو با مدیریت شرکت به روزهای آینده موکول شد.امروز افزایش آکورد اعمال و به حساب کارگران واریز شد

– اعتصاب کارگران کارخانه موتوژن

– دومین شماره ماهنامه ” کارگر ساختمان ”منتشرشد!

– گفتگوی رادیو ندابا شاپور احسانی راد، نماینده اخراجی کارگران نورد و پروفیل ساوه!

– روند تعدیل نیروی کار در سد بنیر مریوان

– وعده بازگشت بکار کارگران اخراجی آنومالی شمالی تا اواخر ماه

– تحصن ۵۰۰ راننده کامیون در کارخانه «سیمان ارومیه» به سومین روز رسید

– شمارکارگران جان باخته تصادف سرویس رفت وآمد شرکت پیمانکاری ساخت پالایشگاه در عسلویه به ۶ نفر رسید

ادامه مذاکرات کارگران ایرانخودرو با مدیریت شرکت به روزهای آینده موکول شد.امروز افزایش آکورد اعمال و به حساب کارگران واریز شد

اتحادیه آزاد کارگران ایران: مذاکرات کارگران ایرانخودرو و مدیریت این شرکت برای رسیدگی به خواستهای آنان که قرار بود صبح دیروز برگزار شود ابتدا به ساعت 5 عصر موکول شد و نهایتا ساعت 9 شب دیروز 15 بهمن ماه انجام شد. در این نشست که با شرکت یکه زارع و برخی دیگر از مدیران ارشد شرکت ایرانخودرو برگزار شد افزایش مزد کارگران، بازنگری و اصلاح طبقه بندی مشاغل  و برخورداری کارگران از بیمه تکمیلی و طلائی مورد بحث قرار گرفت اما این مذاکرات به نتیجه مشخصی نرسید و ادامه جلسه رسیدگی به خواستهای کارگران به بعد از 20 بهمن ماه موکول شد.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران مدیریت شرکت ایرانخودرو به جای افزایش مستقیم مزد کارگران، تلاش دارد از طریق پرداخت پاداشهای مختلف و اصلاح و بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل دریافتی آنان را افزایش دهد. این درحالی است که وعده افزایش مزد با رقم های مختلفی از جمله 13 درصد برای کارگران تولید و پایین تر از آن برای کارگران پشتیبانی و ستادی مطرح است اما بنا بر اظهار کارگران ایرانخودرو مدیریت شرکت تلاش دارد با خریدن وقت و عدم افزایش مزد در سالجاری و وعده افزایش آن در سال آینده این خواست آنان را مشمول زمان کند. در این راستا از هم اکنون مدیریت شرکت با انداختن جشن آغاز تولید در سال جدید به 20 اسفند ماه امسال در صدد است تا با وعده افزایش مزد در سال آینده، امسال را پشت سر بگذارد و با عدم برگزاری این جشن در سال جدید، امکان بروز اعتراض را در اجتماع بزرگ این جشن از کارگران در سال آینده سلب کند.

بنا بر گزارش دیگری که به اتحادیه آزاد کارگران ایران رسیده است امروز افزایش آکورد به میزان 30 درصد برای کارگران تولید، 20 درصد برای کارگران پشتیبانی و 10 درصد برای کارگران ستادی اعمال و به حساب کارگران ایرانخودور واریز شد. همچنین علاوه بر افزایش دریافتی کارگران به طرق مختلف که تاکنون در خبرهای منتشره از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران به آنها اشاره شده است امروز  اعلام شد عیدی مدیریت به کارگران که هر ساله پرداخت میشود امسال افزایش پیدا خواهد کرد.

پس از اعتصاب غذای کارگران ایرانخودرو در دی ماه گذشته و در نتیجه این اعتراض متحدانه، مدیریت این شرکت بطور مشخص امتیازات مختلفی را به کارگران به شرح زیر داده است: 1- قطعیت یافتن و آغاز اجرای بازنگری و اصلاح طرح طبقه بندی مشاغل با هدف افزایش و اصلاح جدول مزدی کارگران 2- افزایش آکورد 30 درصد برای کارگران تولید، 20 درصد برای کارگران پشتیبانی و 10 درصد برای کارگران ستادی 3- شارژ بن کارت(بن نقدی) ماهیانه به مبلغ 150 هزار تومان.

علاوه بر اینها، پاداشهای مختلفی نیز  در دستور پرداخت برای کارگران قرار گرفته است این پاداشها به شرح زیر می باشند: 1- افزایش عیدی مدیریت به کارگران در سالجاری 2- پاداش دنا به مبلغ 800 هزار تومان3- پاداش رسیدن سقف تولید به 600 هزار خودور به مبلغ 700 هزار تومان برای کارگران تولید، 600 هزار تومان برای کارگران پشتیبانی، 500 هزار تومان برای کارگران ستادی و 400 هزار تومان برای کارگران خدمات(پیمانکاری) 4-  پاداشی تحت عنوان کسب رتبه اول وسایط نقلیه توسط ایرانخودرو* به  مبلغ 550 هزار تومان برای کارگران تولید، 500 هزار تومان برای کارگران پشتیبانی، 450 هزار تومان برای کارگران ستادی و 350 هزارتومان برای کارگران پیمانکار. در میان این پاداشها  دو پاداش دنا و سقف تولید از جمله پاداشهایی بوده است که از قبل قرار بود به کارگران تعلق بگیرد اما افزایش عیدی مدیریت و پاداش کسب رتبه اولی بدنبال اعتراضات کارگران ایران خودرو به آنها تعلق گرفته است.

بی تردید کسب امتیازات مختلف از سوی کارگران ایرانخودور نتیجه مستقیم و بلاواسطه اعتراضات قاطعانه و متحدانه این کارگران در دی ماه گذشته بوده است. کسب این امتیازات تا به همینجا یک موفقیت بزرگ برای کارگران ایرانخودرو می باشد هر چند که هنوز افزایش مزد پایه صورت نگرفته است و مدیریت شرکت به انحا مختلف در صدد پشت سر گذاشتن این خواست اصلی کارگران می باشد اما با توجه به عزم راسخ کارگران ایرانخودرو برای دستیابی به این خواست مهم، مدیریت شرکت قادر به دور زدن این خواست اصلی کارگران نخواهد شد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 16 بهمن ماه 1393

* تصویر اطلاعیه پاداش کسب رتبه اول وسایط نقیله به کارگران ایرانخودرو

اعتصاب کارگران کارخانه موتوژن

پیام یک کارگر از شرکت موتوژن

سلام . من یکی از کارکنان شرکت موتوژن هستم ، نمی دونم چیزی در مورد اعتصاب کارگران این شرکت شنیدید یا نه، ولی من فکر کردم بهتر باشه در این مورد،  برای خبرگزاری ها یک مطالبی ارسال کنم.

نزدیک به یکی دو ماه هست که کارکنان و بعضی از مدیران، با مدیران ارشد موتوژن  بر سر میزان حقوق و همینطور رعایت نشدن مواردی از قانون کار بحث میکنیم ، تا اینکه از تاریخ 93.11.13 بعضی از بخش ها کلا اعتصاب کردند. یکی از مدیران هم که از کارگران حمایت شدیدی میکرد از طرف مدیران ارشد و حراست خیلی مورد اذیت قرار گرفته و مارک های مسخره ای هر رو بهش میچسبانند تا بتونن دلایل برخوردشون با این مدیر را موجه نشان بدهند.

اما موضوع مورد نظر من اینکه مدیران ارشد شرکت موتوژن و همینطور مدیران شرکت قدیر سپاه که کارخانه های زیادی  مثل موتوژن رو در اختیار دارن به این دلیل هیچ نرمشی در مقابل اعتراضات نشان نمی دهند  که ، میترسند کارگران فکر کنند اعتراضشون جواب داده و به همین خاطر حاضرند هزینه های زیادی برای کنترل اعتراضات و مسائل حراستی بکنند ولی این پول به جیب کارگر نره، چون این طوری فکر میکنه اعتراضش نتیجه داده.

 البته باید این رو هم گفت که موتوژن به علت استراتژی بودن محصولش در داخل کشور و نبود رقیب های جدید در سال مالی جاری دورو بر 60 میلیارد در آمد داشته که نسبت به سال قبلش 3 برابر شده و این نشانه مثبت هست که نمیشه آن را نادیده گرفت، اما موضوع اینجاست چرا وقتی در آمد شرکتی 3 برابر میشه حقوق کارکنانش 7 درصد افزایش پیدا میکنه؟ اونم با هزار منت ، تا کی باید این پول ها، بجای رفاه مردم، برای پیشبرد اهداف پوچ و بی ارزش خرج بشه؟ و سوال آخر اینکه چرا وقتی مردم اعتراضی میکنن  تصمیم میگیرند دیکتاتورانه تر از قبل رفتار کنند؟؟؟

منبع:حقوق معلم وکارگر

اخباروگزارشات کارگری:شرکت موتوژن در سال 1352 با نام گلد الکتریک ایران در تهران به ثبت رسید. در سال 1354 نام شرکت به موتوژن و مرکزآن به تبریز انتقال یافت و در آنجا به ثبت رسید. در سال 1369نوع شرکت از سهامی خاص به عام تغییر یافت و در بورس اوراق بهادار تهران به ثبت رسید و از اول سال 1370سهام آن جهت فروش به عموم عرضه شد. در حال حاضر شرکت موتوژن جز واحدهای تجاری فرعی شرکت سرمایه گذاری غدیر بوده و مرکز اصلی شرکت و کارخانه آن در منطقه صنعتی غرب تبریزواقع است.

بیشتر سهام شرکت موتوژن متعلق به سهامداران اصلی ذیل است:

شرکت سرمایه گذاری غدیر

شرکت نورد آرین فولاد

بانک پارسیان

سرمایه گذاری توسعه ملی

درباره شرکت سرمایه گذاری غدیر:

بانک صادرات ایران در پی تصمیمات اقتصادی کلان کشور و به منظور ایجاد امکان حضور هرچه بیشتر در بازار سرمایه، در سال 1370 مبادرت به تاسیس شرکت سرمایه گذاری بانک صادرات ایران(سهامی خاص) نمود.این تمرکز گرایی در بخش فعالیت های سرمایه ای به تدریج موجبات ساماندهی امور سرمایه گذاری ها را فراهم کرد و این بانک را قادر ساخت تا در بازار سرمایه منسجم تر و با برنامه ریزی عمیق تری حرکت کند.شرکت سرمایه گذاری بانک صادرات پس از پذیرش در بورس اوراق بهادار در سال 1375 به مناسبت برگزاری همزمان جلسه مجمع آن با روز عید غدیر خم، تغییر نام داده و نام غدیر را برگزید. شرکت سرمایه گذاری غدیر خصوصاً در سالهای اخیر یکی از شرکتهای مطرح بورس اوراق بهادار بوده است، میزان سرمایه، وسعت کار و رشد افزونی که این شرکت داشته آن را جزو بهترین و برترین شرکتهای کشور قرار داده است.این شرکت طی سال های اخیر، رتبه های اول را در ارزش بازار سهام بورس تهران داشته است و سرمایه ثبت شده فعلی آن 18 هزار میلیارد ریال می باشد.گفتنی است، بانک صادرات در تاریخ 23 مرداد ماه 1387 معادل 51 درصد از سهام مدیریتی خود در این شرکت را به سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح واگذار کرد تا سهامدار عمده این شرکت تغییر یابد.

دومین شماره ماهنامه ” کارگر ساختمان ”منتشرشد!

فهرست این شماره :

1-سرمقاله (در ضرورت اتحادیه های سراسری)

2- سرپناهسازان بیسرپناه

3- با خصوصی سازی مبارزه کنیم

4-نامه های رسیده از دوستان

5-اخبار کارگری

6-معرفی تشکل های موجود کارگری (فلز کار ومکانیک)

برای دریافت ماهنامه با نشانی زیرارتباط بگیرید:

karegare.sakhtoman@gmail.com

گفتگوی رادیو ندابا شاپور احسانی راد، نماینده اخراجی کارگران نورد و پروفیل ساوه!

شاپور احسانی راد، نماینده اخراجی کارگران نورد و پروفیل ساوه، در گفتگو با رادیو ندا با بیان این که فضای شهر ساوه آکنده از حس دلسوزی و همدردی با کارگران است ، گفت : ” چاره ای نیست که ما ( معلمان، پرستاران و کارگران) یک اعتراض سراسری، متحدانه و همسو انجام بدهیم تا به حق و حقوق خودمان برسیم!’

لینک گفتگو:http://radio-neda.blogspot.fr/2015/02/blog-post_4.html

روند تعدیل نیروی کار در سد بنیر مریوان

 از مجموع 450 کارگری که در سد خاکی بنیر واقع در 5 کیلومتری روستای نگل از توابع مریوان مشغول به کار می باشند، از زمان آغاز این پروژه به بهانه های مختلف ازجمله کمبود اعتبار و بودجه و… از طرف کارفرمای این شرکت دایما در معرض اخراج و بیکارسازی بوده اند و حقوق انان نیز گاها تا چندین ماه به تعویق افتاده است .

این بار نیز با آغاز فصل سرما این روند ادامه داشته و در همین راستا تعداد 80 نفر از این کارگران در روز سه شنبه مورخ 14/11/93 در قسمتهای تونل و معدن، متشکل از کارگران ساده،راننده،نگهبان و آشپز از کار اخراج شده اند و این در حالی است که این کارگران مدت 5 ماه است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند.

کارگران اخراجی نیز پس از این اقدام کارفرما، اعلام کردند که برای گرفتن حقوق و سنوات خود و درخواست بیمه بیکاری شکایت خود را علیه کارفرما به اداره کار استان ارجاع خواهند داد که در مقابل کارفرما به انها قول داده است که 30% از حقوقهای معوقه انان را به صورت نقدی و مابقی ان را نیز به صورت چک چهار ماهه پرداخت خواهد کرد لازم به ذکر است تعداد 70 نفر از کارگران این شرکت نیز که چندی پیش به مرخصی اجباری فرستاده شده بودند، همگی انان از سر کارشان اخراج شدند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

16/11/93

وعده بازگشت بکار کارگران اخراجی آنومالی شمالی تا اواخر ماه

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی قول بکارگیری کارگران آنومالی شمالی را دریکی ازمعادن اطراف بافق ، ولی در شهرستانی دیگر که همسایه بافق است را داد وقرار شد تا اواخر ماه کارگران اخراج شده دوباره به سر کار برگردند.

به گزارش 16بهمن بافق خبر،جلسه پیگیری مشکلات کاری کارگران معدن آنومالی شمالی امروز پنج شنبه ساعت 12ظهر باحضور فرماندار شهرستان بافق، مدیرعامل سنگ آهن مرکزی ،مدیرعامل تهیه وتولید ومدیر عامل شرکت شهداب پیمانکار سنگ آهن مرکزی ومقامات دیگری از شهرستان برگزارشد .

دراین جلسه  نماینده های کارگران مشکلات کاری وبوجود آمده درمدت بیکاریشان رابیان کردند واز مقامات حاضر در جلسه خواستند که مشکلات بیکاری آنها راحل کنند.

در ادامه مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی قول بکارگیری کارگران آنومالی شمالی  را دریکی  معدن مهدی آباد بهادران را داد وقرار شد تا اواخر ماه کارگران اخراج شده دوباره به سر کار برگردند.

تحصن ۵۰۰ راننده کامیون در کارخانه «سیمان ارومیه» به سومین روز رسید

صبح امروز بیش از ۵۰۰ نفر از راننده‌های پایانه‌های کارخانه سیمان ارومیه برای سومین روز پیاپی در واکنش به آنچه توزیع ناعادلانه بار از سوی شرکتهای حمل و نقل می‌خوانند در «سالن ایلان» پایانه سیمان ارومیه تحصن کردند.

به گزارش16بهمن ایلنا،سه روز است که رانند‌ه‌های کامیونهای حمل بار سیمان در محوطه پایانه و سالن «ایلان بار» کارخانه سیمان ارومیه در اعتراض توزیع ناعادلانه بار از سوی شرکت‌های حمل و نقل مستقر در پایانه‌های کارخانه سیمان ارومیه تجمع کرده‌اند.

براساس این گزارش،شرکت‌های حمل و نقل مستقر در پایانه کارخانه سیمان ارومیه بدون در نظر گرفتن نوبت بار کامیون‌داران، ۹۰ درصد از بارهای سیمان کارخانه را به کامیونهای طرف قرار داد با خود می‌سپارند. این در حالی است که طبق تفاهم نامه‌ای که پیش از این بین انجمن صنفی رانندگان کامیون و انجمن صنفی پایانه‌ای حمل ونقل سیمان ارومیه امضاء شده است، می‌بایستی شرکتهای حمل ونقل به همه کامیونداران طبق نوبت بار ارائه دهند اما این شرکت‌ها بدون در نظر گرفتن تفاهم نامه به طور سلیقه‌ای عمل می‌کنند.

شرکتهای حمل ونقل باید در هر روز حداقل به ۱۵۰ راننده کامیونی که دارای کارت نوبت هستند بار تحویل دهند اما آنان علاوه بر آنکه نوبت دهی رابر اساس کارت نوبت رعایت نمی کنند بجای اعلام بار به کامیون داران، وظیفه توزیع بار سیمان را نیز  خود به عهده‌ گرفته‌اند که قانونی نیست.

برپایه این گزارش،مدیر کل حمل و نقل پایانه‌های استان آذربایجان غربی نیز روز گذشته در واکنش به اعتراض رانندگان، با ارسال نامه‌ای به رئیس انجمن صفی رانندگان سیمان ارومیه مفاد توافق نامه را به انجمن تذکر داده  و تاکید کرده اند در صورت هر گونه ایجاد تنش در میان رانند‌ها این موضوع را از سوی مراجع قضایی پی گیری می‌کند.

شمارکارگران جان باخته تصادف سرویس رفت وآمد شرکت پیمانکاری ساخت پالایشگاه در عسلویه به ۶ نفر رسید

آخرین گزارش‌‌ها از کشته شدن 6 کارگر و مصدومیت جدی 6 کارگر دیگر حکایت دارند که احتمال مرگ یکی از این مصدومان می‌رود.

به گزارش16بهمن ایلنا،اسامی کشته‌شدگان حادثه صبح امروز را «ابوالقاسم جعفرپور»، «رحیم‌الله کاکاوند»، «حسین قطامی‌پناه»، «اکبر آرامش»، «مهدی باقری» و «تیمور حسین پور» گزارش کرده‌اند.

بنابهمین گزارش، ساعت ۵ و ۴۰ دقیقه صبح امروز یک دستگاه اتوبوس فرسوده «بنز ۳۰۷» حامل ۳۵ تن از کارگران شرکت پیمانکاری درریز (پیمانکار ساخت پالایشگاه) در محور بندر سیراف (طاهری) با یک دستگاه کامیون متوقف شده در کنار جاده برخورد کرد.

بر اساس این گزارش، در این حادثه ۵ کارگر در دم کشته شدند و ۲۲ نفر دیگر نیز مصدوم و راهی بیمارستان  خمینی کنگان شدند که گزارش های تکمیلی از کشته شدن ششمین کارگر در جریان عملیات نجات حکایت دارد.

این حادثه زمانی رخ داد که راننده سرویس کارگران به دلیل نقص فنی سیستم ترمز نتوانست سرعت رو به افزایش خودرو را در سراشیبی جاده بندر سیراف مهار کند و در نتیجه از قسمت جلو اتوبوس با قسمت عقب یک دستگاه کامیون حامل سنگ‌های معدنی تصادف کرد.

به گفته یکی از شاهدان حادثه، کامیون حامل سنگ‌های معدنی در کنار جاده متوقف بود و اتوبوس حامل کارگران در تاریک – روشن حوالی پنج صبح، به دلیل فرسودگی و نداشتن چراغ با این کامیون برخورد کرده است.

همچنین یکی از ماموران گروهای امداد و نجات حاضر در محل حادثه در خصوص جزئیات بیشتر این حادثه گفت: در برخورد اولیه اتوبوس با کامیون، سنگهای عظیم معدنی که در قسمت بار کامیون قرار داشتند به داخل اتوبوس پرتاب شدند و 5 نفر از کارگرانی که در ردیف‌های جلوی اتوبوس نشسته بودند و سه نفر از کارگران در بین صندلی ها محبوس شده بودند که با برش بخش از اتوبوس توسط همکارانمان در آتش نشانی، بیرون کشیده شدند.

به اعتقاد یکی از کارگران شاهد حادثه، اگر امکانات روشنایی جاده مهیا بود شاید امروز این حادثه اساسا اتفاق نمی‌افتاد.

گفتنی است، کارگران عسلویه پیش از این نیز نسبت به حادثه خیز بودن تردد اتوبوس‌های فرسوده‌ای که به عنوان سرویس جابجایی کارگران در جاده‌های منطقه ویژه عسلویه تردد می‌کنند هشدار داده بودند.

شانزدهم بهمن ماه1393

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.