امروز پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

ساعت ۲۱:۴۲

 
مقالات سیاسی

شرایط هنرمندان و روزنامه‌نگاران زندانی

11 سال گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

محمد نوری‌زاد
https://rangin-kaman.net/?p=358

لینک کوتاه

محمد نوری‌زاد

خانواده نوری‌زاد روز شنبه با وی و دادستان تهران ملاقات کردند. این نویسنده به بستگان خویش گفته که حال جسمی‌اش پس از ضرب و شتم در اوین رو به بهبود است، اما تا زمان صدور حکم دادگاه تجدیدنظر به اعتصاب غذای خود ادامه می‌دهد.

نوری‌زاد که به اتهام توهین به آیت‌الله خامنه‌ای از ۲۹ آذر در حبس به سر می‌برد، به سه سال و نیم زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده است. وی روز سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت در زندان مورد حمله عوامل اطلاعاتی قرار گرفت و از ناحیه سر و صورت مضروب شد. خبرهای اولیه حاکی از آسیب شدید چشم وی در این تهاجم بودند. نوری‌زاد که پیش از انتخابات دوره دهم، در کیهان مقاله می‌نوشت و برای صدا و سیما، فیلم می‌ساخت، پس از انتخابات به جرگه‌ی مخالفان و معترضان پیوست.

پیام سحرخیز به پناهی

عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار محبوس در زندان گوهردشت، روز شنبه اول خرداد پیامی به جعفر پناهی در زندان اوین فرستاد. وی از این کارگردان سینما خواسته تا با شکستن اعتصاب غذا، شاهدی گویا برای نسل‌های ‌آینده باشد تا بدانند پس از انتخابات چه بر سر مردم آمد. سحرخیز در این پیام، خطاب به پناهی گفته که «آزادی به راویان هنرمندی چون تو نیاز دارد. برای آزادی بمان و اعتصاب‌ات را بشکن.»

جعفر پناهی از روز دهم اسفند سال ۸۸ دربازداشت به‌سر می‌برد. اتهام وی رسما اعلام نشده اما گفته می‌شود که دلیل دستگیری او، ساختن فیلمی علیه جمهوری اسلامی است. این کارگردان سینما از سه‌‌شنبه ۲۸ اردیبهشت در اعتراض به رفتار زندانبانان و تهدید نیروهای امنیتی به دستگیری اعضای خانواده‌اش، اعتصاب غذا کرده است.

پیش از این شیرین عبادی، دارنده جایزه نوبل صلح نیز در پیامی از نوری‌زاد و پناهی خواسته بود اعتصاب غذای خود را ادامه ندهند.

عمادالدین باقی در سلول بسته‌

همسر عمادالدین باقی در گفتگو با “جرس” از مشکل تنفسی، عارضه دیسک کمر و کاهش وزن ۲۰ کیلویی وی خبر داده است. فاطمه کمالی از ادامه نگاهداری همسرش در سلول انفرادی و محرومیت وی از ملاقات حضوری ابراز شگفتی کرده و استمرار این وضعیت را شکنجه همسرش خوانده است. به نقل از خانم کمالی، سلول آقای باقی تنها دریچه‌ی کوچکی برای تهویه هوا دارد که گشودن‌اش به منزله ورود حشرات فراوان است. وی گرما و سنگینی هوای سلول را برای عارضه تنفسی آقای باقی خطرناک و نگران‌کننده خوانده است. عمادالدین باقی از دیماه سال ۸۸ در زندان به سرمی‌برد. اتهام وی مصاحبه با آیت‌الله منتظری و پخش آن از رسانه‌های مختلف از جمله تلویزیون بی‌بی‌سی است.

Facebook Comments
ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما