خباروگزارشات کارگری13و14آبان1393

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

خباروگزارشات کارگری13و14آبان1393

– کارگران لوله و نورد صفا با دریافت یک ماه حقوق معوقه  نیز دست از اعتصاب نکشیدند

– دستگیری خالد حسینی و تعدادی از مردم سنندج به خاطر دفاع از مقاومت مردم کوبانی!

– دستگیری تعداد زیادی از تظاهر کنندگان در روز جهانی کوبانی در سنندج

– اتحادیه ی سراسری کارگران سوئد ال.او مبارزه برای فعال اتحادیه ای رضا شهابی که بطور موقت برای معا لجه آزاد است را پیگیری می کند

– علیرغم وعده و وعیدها مشکل بیکاری103 کارگر کارخانه کرمانیت کماکان پابرجاست! 

– مشکل بازنشستگی کارگران ابرصنعتی قزوین ادامه دارد

– کشته ومصدومیت شدید 2کارگردرپی سقوط بالابر حمل مصالح در تهران

– دو کارگر پتروشیمی جم در حادثه کار کشته شدند

– اعتصاب کارکنان راه آهن آلمان

کارگران لوله و نورد صفا با دریافت یک ماه حقوق معوقه  نیز دست از اعتصاب نکشیدند

اتحادیه آزاد کارگران ایران : کارگران نورد لوله ی صفا امروز چهارشنبه 14 آبان 93 بعد از گذشت 17 روزاز شروع اعتصابشان وارد کارخانه شدند و کارفرما مجبور شد برای شکستن اعتصاب کارگران، یک ماه حقوق به حساب آنان واریز کند ولی کارگران حاضر به اتمام اعتصاب نشدند و خواستار مشخص شدن وضعیت حقوقی و بیمه واشتغال خود شدند و کارفرما بعد از این تصمیم کارگران ، کارخانه را تا اطلاع بعدی تعطیل اعلام کرد.

طبق اخبار رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران قبل از تعطیلات  تاسوعا وعاشورا ،کارگران لوله و نورد صفا نامه ی اعتراضی را به اداره کار ساوه ارسال کردند و در نامه ی خود خواستار رسیدگی به وضعیت پرداخت حقوق و دفترچه های بیمه و وضعیت شغلی خود شدند.

چرا که کارفرما هر از چند گاهی به دلایل مختلف کارخانه را تعظیل اعلام میکند و از پرداخت حقوق کارگران سرباز میزند و بیمه های کارگران را واریز نمیکند و کارگران را جهت درمان  خود و خانواده اشان دچار مشکلات فراوانی میکند.

رونوشت این نامه نیز به ارگانهای ذیربط دولتی ارسال گردیده است.

در پی این نامه فرمانداری ساوه کارفرما را مجبور به بازگشایی کارخانه میکند و کارگران امروز صبح به کارخانه رفتند و یک ماه از حقوق اشان نیز به حسابشان واریز شده بود.

اما کارگران اعلام کردند این یک ماه حقوق دردی از ما دوا نخواهد کرد و ما تا وقتی چگونگی پرداخت حقوقهای معوقه و برگشتن اعتبار دفترچه های بیمه و تعطیلی هر از گاهی کارخانه حل نشود ، دست از اعتصاب خود نخواهیم کشید.

کارفرمای لوله و نورد صفا نیز بعد از اعلام تصمیم کارگران ، کارخانه را برای چندمین بار تعطیل اعلام کرد.

لازم به ذکر است اعتصاب نزدیک به هزار و دویست کارگر نورد لوله صفا که از روز شنبه 28 مهر در اعتراض به عدم پرداخت مزد و تمدید دفترچه های درمانی آغاز شده است وارد هفدهمین روز خود شد. این کارگران مدت چهار ماه است دستمزدی دریافت نکرده اند و 14 ماه است که دفترچه های درمانی آنان بدلیل عدم واریز هزینه های بیمه به حساب سازمان تامین اجتماعی تمدید نشده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – چهاردهم آبان ماه 93

دستگیری خالد حسینی و تعدادی از مردم سنندج به خاطر دفاع از مقاومت مردم کوبانی!

بنا به گزارش رسیده خالد حسینی، فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، در ساعت 4:30 بعد از ظهر روز شنبه، 10/8/93، برابر با اول نوامبر، که از جانب طرفداران صلح و آزادی در جهان، به عنوان روز جهانی حمایت از مقاومت مردم کوبانی نام گذاری و از طرف مردم و فعالان عرصه های اجتماعی در سنندج برای راهپیمایی آرام فراخوان داده شده بود، در یکی از خیابان های منتهی به میدان آزادی بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل گردید.

این راهپیمایی که از ساعت 5 بعدازظهر و با حضور هزاران نفر در میدان ازادی این شهر شروع شده بود با دخالت نیروهای انتظامی و امنیتی و استفاده از باتوم و انواع وسایل سرکوب به خشونت کشیده شده و تعداد زیادی در آن دستگیر شدند. لازم به یادآوری است که فرزند این فعال کارگری با نام پشتیبان حسینی، که به همراه دیگر خانواده های افراد بازداشت شده برای پیگیری و اطلاع از وضعیت پدر خود به اداره حفاظت اطلاعات شهر سنندج مراجعه کرده بود در آن جا بازداشت شده و به همراه دیگر بازداشت شده ها که تعدادشان به 35 نفر می رسد به زندان مرکزی سنندج منتقل گردیده اند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، ضمن ابراز همدردی با مردم ستمدیده کوبانی و مقاومت آن ها در مقابل نیروهای وحشی و دست نشانده آمریکا و متقابلاً اعلام تنفر و انزجار از این نیروها، برخورد با مردم و راهپیمایانی را که تنها به خاطر دفاع از این مقاومت و این مردم، در این حرکت انسانی و اجتماعی شرکت داشته اند را محکوم نموده و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط این عزیزان می باشد.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری-12/8/93

دستگیری تعداد زیادی از تظاهر کنندگان در روز جهانی کوبانی در سنندج

در تظاهرات روز شنبه در شهر سنندج که در حمایت از کوبانی برگزار شد بیش از سه هراز نفر شرکت داشتند. در این تظاهرات که با یورش ماموران امنیتی مواجه شد، تعداد زیادی مجروح و تعدادی نیز دستگیر شدند.

ماموران امنیتی با استفاده از گاز اشک آور و گاز فلفل و باتوم برقی سعی در متفرق کردن تظاهر کنندگان داشتند که هر بار نیز تظاهر کنندگان با مقابله با نیروهای امنیتی و زد و خورد با آنان بار دیگر تجمع کرده و به شعار های خود ادامه میدادند. در این تظاهرات شعارهای “مرگ بر ارتجاع” و “زنده باد کوبانی” سر داده شد. بر طبق اطلاع رسیده اسامی تعدادی از بازداشت شدگان به شرح زیر است:

خالد حسینی، پشتیبان حسینی، یدالله صمدی، شهرام بخشنده، عمر شعبانی و سهراب جلالی. طبق شنیده ها بازداشت شدگان بیش از سی نفر میباشند که از سرنوشت اعدادی از آنها اطلاع مشخصی در دست نیست.

منبع:سایت کانون مدافعان حقوق کارگر

تاریخ انتشار:13آبان1393

اتحادیه ی سراسری کارگران سوئد ال.او مبارزه برای فعال اتحادیه ای رضا شهابی که بطور موقت برای معا لجه آزاد است را پیگیری می کند

سرنوشت رضا شهابی

ال.او سرنوشت از جمله رضا شهابی که صندوق دار سندیکای کارگران شرکت واحد تهران بود را پیگیری میکند. رضا شهابی جزای شش سال زندان بخاطر فعالیت اتحادیه ای را میگذراند. رضا شهابی بعد از یک عمل پیچیده گردن و کمر بطور موقت آزاد شده است. آزادی موقت او یک ماهه و با وثیقه سنگین انجام گرفته است. نمونه رضا شهابی نشان میدهد که حمایت های بین المللی میتواند موثر باشد. این آزادی موقت نتیجه سماجت و مقاومت طولانی او در زندان که موجب حمایت بین المللی از جمله اتحادیه حمل و نقل سوئد شد، میباشد.

نیاز به حمایت بین المللی

خاورمیانه یکی از بدترین مناطق برای فعالیت اتحادیه ای است. ایران از این شرایط مستثنی نیست. به نظر میرسد ایران از آنچه که به بهار عربی با خواست اصلاحات دموکراتیک شهرت یافت بی نصیب ماند. رئیس جمهور جدید حسن روحانی موجب کاهش تحریمهای بین المللی شده است اما اینکه نگاه او نسبت به فعالیت های اتحادیه ای دارای تحمل بیشتری باشد باید با سند نشان داده شود.

– لیف ایساکسون نماینده (مسئول بخش بین الملل) ال.او می گوید: تشکل یابی آزاد و مستقل در ایران و کارگران زندانی به حمایت و همبستگی بین المللی نیاز دارند.

– وضعیت حقوق بشر در ایران؛ نه فقط برای فعالین اتحادیه ای (کارگری)؛ جدی است. معلمان؛ راننده ها و بقیه که خواستار شرایط کار بهتر هستند مورد تعقیب قرار گرفته و در خطر زندان های طویل المدت هستند.

خشونت و آزار

طبق قانون؛ انجمن صنفی و یا شورای اسلامی میتوانند در همه مراکز کار بوجود بیایند اما کارفرمایان دومی را ترجیح می دهند. حقوق اتحادیه ای در عمل وجود ندارد با اینکه آزادی تشکل در قانون اساسی قید شده است. رژیم همه اپوزیسیون را با بهانه تهدید امنیت ملی تحت فشار قرار میدهد. تلاش برای تشکیل اتحادیه های آزاد و مستقل با خشونت و آزار مواجه میشود.

– لیف ایساکسون میگوید: با وجود اقدامات تلافی جویانه تعداد زیادی از کارگران در کار اتحادیه ای فعال هستند و خواست های اتحادیه ای را به پیش می برند.

فشار به ایران

ال.او می خواهد که ایران به مقاوله نامه های سازمان جهانی کار در مورد حقوق پایه انسانی احترام بگذارد. همچنین ال.او از دولت سوئد و وزیر امور خارجه مارگوت والستروم می خواهد که در روابط دیپلماتیک خود با رژیم ایران خواهان آزادی همه فعالین کارگری و سیاسی در کشور شود.

– لیف ایساکسون می گوید: ال.او از طریق کانالهای کشوری و بین المللی به تلاش برای آزادی همه زندانیان سیاسی و کارگری در ایران ادامه خواهد داد.

ال.او (اتحادیه سراسری کارگران سوئد) و ت س او (اتحادیه سراسری کارکنان سوئد) یک گفتگو با تم ایران و حقوق بشر در حوزه کار و زندگی را روز 26 نوامبر ساعت 13 در استکهم برگزار خواهند کرد. این گفتگو بطور زنده از یوتیوب پخش خواهد شد.

به نقل از سایت ال.او (اتحادیه سراسری کارگران سوئد) 3 نوامبر 2014

www.lo.se

ترجمه:مجید تمجیدی

(لازم به تذکر است که ال.او و اتحادیه حمل و نقل سوئد با دعوت از احمد شهید در روزهای 27 و 28 نوامبر برنامه های مختلفی از جمله سمینار عمومی با همین تم در استکهلم برگزار خواهند کرد.)

– علیرغم وعده و وعیدها مشکل بیکاری103 کارگر کارخانه کرمانیت کماکان پابرجاست! 

به گزارش14آبان فارس، مرتضی لطفی بعد از ظهر امروز در نشست تعیین تکلیف کارخانه کرمانیت اظهار داشت: 18 واحد آزبستی در کشور وجود دارد که تعطیل شده است و قرار بود تسهیلاتی ارائه شود، اما اتفاقی نیفتاد.

نماینده تام‌الاختیار سهامداران کارخانه کرمانیت کرمان افزود: درصدد هستیم تا کارخانه کرمانیت را با تبدیل آزبست به نانوآزبست راه‌اندازی کنیم، اما با مشکل بازار مواجه شدیم.

لطفی عنوان کرد: از بابت کارخانه آزبست 300 میلیون تومان به بیمه بدهکار هستیم و به مالیات هم 6 میلیارد تومان بدهکاریم.

وی اضافه کرد: وعده می‌دهیم در فاز نخست خط فعلی نانوآزبست را در کارخانه کرمانیت راه‌اندازی کنیم و 103 کارگر مشغول به‌کار می‌شوند.

مشکل بازنشستگی کارگران ابرصنعتی قزوین ادامه دارد

۲۳کارگر رسمی کارخانه ابر صنعتی ایران، ازاواخر سال ۸۹ با تعطیلی این کارخانه بابت مطالبت جاری و معوقه در بلاتکلیفی به سر می‌برندو به دلیل مشکل پرداخت معوقات بیمه‌ای هنوز امکان بازنشستگی آن‌ها مهیا نشده‌است.

به گزارش14آبان ایلنا،یکی از کارگران کارخانه ابر صنعتی قزوین گفت: تعطیلی ۵ ساله این واحد تولیدی در حالی است که کارفرما بابت مطالبت جاری و معوقه هنوز با آن‌ها تسویه حساب نکرده است.

به گفته این کارگر کارخانه ابر صنعتی گزارش دادند کارفرمای این کارخانه از سال ۸۹ تا اکنون به دلیل آنچه که کمبود منابع مالی عنوان می‌شود از پرداخت حقوق، سنوات، پاداش، عیدی و سایر مطالبات قانونی کارگران امتناع کرده است.

بر این اساس در زمان تعطیلی کارخانه ابر صنعتی ۲۳ کارگر در این واحد صنعتی که مشغول به کار بودند که تعداد ۱۲ نفر از آن‌ها در‌‌ همان زمان بین ۲۰ تا ۲۸ سال سابقه کار داشتند که به دلیل مشکل پرداخت معوقات بیمه‌ای هنوز امکان بازنشستگی آن‌ها مهیا نشده‌است.

همچنین به گفته یکی از کارگران ابر صنعتی در سال ۹۰، کارگران طلبکار این واحد صنعتی توانستند تا بابت معوقات مزدی خود از دادگاه حکم قضایی توقیف اموال کارخانه را دریافت کنند اما از قرار معلوم ماشین آلات کارخانه به جای دیگری منتقل شده‌است.

به گفته این کارگر از سوی دیگر به دلیل دردسترس نبودن کارفرمای ابر صنعتی قزوین، کارگران این واحد تولیدی برای روشن شدن وضعیت خود روزدر مقابل درب ورودی کارخانه تجمع می‌کنند.

کشته ومصدومیت شدید 2کارگردرپی سقوط بالابر حمل مصالح در تهران

بامداد روز 13آبان در چهارراه دردشت درپی سقوط بالابرحمل مصالح 2کارگر کشته وزخمی شدند. حال کارگر مصدوم این حادثه، خوب نیست.

 به گزارش13آبان نسیم،جلال ملکی با اشاره به جزئیات حادثه سقوط بالابر در چهارراه دردشت تهران گفت: در این حادثه، کارگران با سوار شدن بر بالابر حمل مصالح اقدام به جابجایی می‌کردند که به دلیل نقص تأسیسات ، بالابر سقوط کرده و یک نفر از کارگران کشته می‌شود.

سخنگوی سازمان آتش‌‌نشانی تهران افزود: حال کارگر مصدوم این حادثه، خوب نیست.

دو کارگر پتروشیمی جم در حادثه کار کشته شدند

دیروز دوکارگر مجتمع صنعتی پتروشیمی جم بر اثر استنشاق گاز نیتروژن درحین کارو شستشوی یکی از مخازن گاز دچار گاز گرفتگی شده و جان خود را از دست دادند.

به گزارش 14آبان ایلنا،کارگران پتروشمی جم می‌گویند که بعد از ظهرروز گذشته (۱۳ آبان) دوکارگرواحد تعمیرات پتروشیمی جم حین شستشوی یکی از مخازن گاز دچار گاز گرفتگی شده و جان خود را از دست دادند.

بر اساس این گزارش، در ابتدا یکی از کارگران بنام «حسین حیدری» مشغول شستشوی یکی از مخازن با گاز نیتروژن بود که به علت ازدحام گاز نیتروژن دچار گاز گرفتگی شده و بیهوش می‌شود.

بنا بر این گزارش، کارگر دیگری بنام «محمود جعفری» که در پایین مخزن متوجه وقوع حادثه می‌شود به قصد کمک همکارش وارد مخزن می‌شود که وی نیز دچار گاز گرفتگی می‌شود.

به گزارش همین منبع، در پی وقوع حادثه منجر به فوت دو نفر از کارگران تعمیرات واحد «الفین» پتروشیمی جم، یکی از کارگران این مجتمع پالایشگاهی به تشریح جزئیات این حادثه پرداخت.

یکی از کارگران پتروشیمی جم در تشریح این حادثه گفت: حوالی ساعت ۱۴ روز 13 آبان ماه مرحوم «حسین حیدری» کارگر واحد تعمیرات به دستوریک مسئول ایمنی برای شستشو وخارج کردن شیئی که درون یکی از مخازن افتاده بود وارد مخزن می‌شود.

این منبع مطلع با بیان اینکه مطابق اصول حفاظت ایمنی و بهداشت کار می‌بایست قبل از ورود کارگران به داخل مخازن، میزان گاز موجود در آن مخازن توسط عوامل بهره بردار سنجیده شود، گفت: از قرار معلوم این قاعده و اصل حیاتی ایمنی توسط مسئولان مربوطه در مورد مرحوم حیدری رعایت نمی‌شود.

به گفته وی،  آقای حیدری کوتاه زمانی پس از ورود به داخل مخزن گاز دچار گازگرفتگی می‌شود و در این هنگام یکی دیگر از کارگران واحد تعمیرات بنام «محمود جعفری» که در‌‌ همان واحد مسئولیت هدایت راننده جرثقیل را بر عهده داشته است با مشاهده گازگرفتگی آقای حیدری برای نجات وی وارد مخزن می‌شود که وی نیز در‌‌نهایت دچار گاز گرفتگی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه واحد بهره برداری و ایمنی مقصر پتروشیمی می‌بایست قبل از ورود آقای حیدری به داخل مخزن، میزان گاز داخل آنرا می‌سنجید، گفت: در زمان حادثه مسئول ایمنی بدون اینکه هیچ اطلاعاتی از وضعیت گاز موجود در مخازن داشته باشد مجوز پرمیت (مجوز کاراین کارگر) را صادر کرده است.

این کارگر پتروشیمی جم با بیان اینکه برای انجام امور تعمیراتی می‌بایست هر پرمیت «مجوز کار» در سه نسخه‌ای از سوی مسئولان بهره برداری و مسئول ایمنی سایت صادر شود، گفت: مطابق روال قانونی که یک نسخه از این مجوز باید در اختیار واحد ایمنی و آتش نشانی پتروشیمی و نسخه‌های دیگر آن در دست کارگر تعمیرات و اتاق کنترل و نگهداری قرار گیرد.

وی همچنین در خصوص جزئیات بیشتر حادثه فوق اظهارد اشت: بعد از وقوع حادثه با اطلاع سایر کارگران دو آمبولانس در صحنه حادثه حاضر می‌شوند اما به دلیل نداشتن امکاناتی اولیه درمانی همانند ماکس و کپسول اکسیژن دوباره برای تجهیز شدن به پایگاه خود بازمی‌گردند که این مسئله باعث ایجاد تاخیر ۲۰ دقیقه‌ای در عملیات امداد و نجات می‌شود.

این کارگر پتروشیمی جم بابیان اینکه آقایان حیدری و جعفری از جمله کارگرانی بودند که که از طریق شرکت پیمانکاری «جم صنعت کاران» در این مجتمع پالایشگاهی کار می‌کردند، گفت: با وجود آنکه به موجب ماده ۶۳ قانون کار فعالیت همه کارگاه‌های مشمول در روز تعطیل رسمی عاشورا باید متوقف شود اما در پتروشیمی جم به استناد مواد ۶۲ و ۶۹ از قانون کار فعالیت کارگاه حتی در روزهای تعطیل هفتگی و رسمی ادامه دارد.

اعتصاب کارکنان راه آهن آلمان

به گزارش4نوامبریورونیوز، سندیکای صنف لوکوموتیورانان و کارکنان راه آهن آلمان از اعضای خود خواسته اند تا چهارشنبه دست به اعتراض و اعتصابهای سراسری بزنند. آنها خواستار افزایش حقوق و کاهش ساعات کاری هستند.

چهاردهم آبان ماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.