درخواست عفو بین الملل برای توقف تخریب گور جمعی اعدام شدگان ۶۷ در اهواز

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

سازمان عفو بین الملل روز دوشنبه (چهارم سپتامبر) با شروع کمپینی خواستار توقف فوری روند تخریب یک گور جمعی در شهر اهواز در جنوب ایران شد.

عفو بین الملل می گوید، ده ها نفراز قربانیان اعدام های سال ۱۳۶۷ در اهواز در این محل دفن شده اند.

این سازمان مدافع حقوق بشر اعلام کرده است که عملیات ساخت و ساز در اطراف این گور دست جمعی از اوایل سال جاری شروع شده است.

فیلیپ لوتر مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین الملل در این گزارش با اشاره به تخریب این قبرستان گفته است: “شواهد موجود در این گورهای دسته جمعی می‌تواند با بولدوزر زدن این محوطه از بین برود. همچنین خانواده‌های قربانیان از حقوق خود برای کشف حقیقت، رسیدگی عادلانه، جبران خسارت از جمله حق خاکسپاری عزیزان خود محروم می‌شوند.”

این مقام سازمان عفو بین‌الملل اضافه کرده است: «به جای بی حرمتی به این گور با ریختن زباله و بازمانده های عمرانی و زجر دادن بیشتر خانواده هایی که به خاطر تلاش خود برای حفاظت از یاد و خاطره عزیزانشان با سرکوب روبرو بوده اند، مقام ها باید با عمل به وظیفه خود کلیه گورهای جمعی ایران را حفظ کنند تا تحقیقات درباره اعدام های فراقانونی ۱۹۸۸ و سایر کشتارهای جمعی انجام شود.»

طبق این گزارش، این گور جمعی در سه کیلومتری شرق قبرستان بهشت آباد اهواز واقع شده است.

عفو بین الملل می گوید، همان زمان در سال ۱۳۶۷ پس از اعدام ها، روی این گور دستجمعی با بتن و سیمان پوشانده شده بود و به نظر هدف این بوده که مانع حفر این گور دستجمعی توسط خانواده های قربانیان بشوند.

تابستان امسال بیست و نهمین سالگرد اعدام های تابستان ۱۳۶۷ در ایران است. در آن سال چندین هزار زندانی سیاسی به طور مخفیانه اعدام شدند و اجساد آنها شبانه در گورهای جمعی قرار داده شد.

این گروه اشاره می کند که آن اعدام ها به فاصله کوتاهی پس از تهاجم مسلحانه اعضای سازمان مجاهدین خلق در ابتدای تابستان ۱۳۶۷ از عراق به ایران انجام شد.

خانواده های اعدامی ها به طور شفاهی از کشته شدن آنها مطلع شدند اما اجساد هرگز تحویل خانواده ها نشد و حتی بیشتر نقاط دفن علنی نشد.

درخواست عفو بین الملل برای توقف تخریب گور جمعی اعدام شدگان ۶۷ در اهواز

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.