(۲۵) بیانیه مشترک در مورد افغانستان

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

از مبارزات مردم افغانستان برای صلح، دموکراسی، آزادی و مقابله با تروریسم طالبان پشتیبانی کنیم.
نهم سپتامبر ۲۰۲۱ برابر با ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ خورشیدی
ملت همسایه، هم فرهنگ و هم زبان ما این روزها در شرایطی بس خطرناک بسر می برد و برای مقابله با تروریسم طالبان که با حمایت قدرت های بزرگ بر مردم افغانستان تحمیل شده است، نیاز به پشتیبانی آزادیخواهان ایران و جهان دارد. طالبان یک جریان تروریست اسلامی وابسته است که بیشتر از مردم مناطق مرزی و بخش بزرگی از آنان از نیروهای، ارتجاعی، بنیاد گرا، داعش، القاعده و پاکستان هستند. طالبان در میان اقوام افغانستان نیروئی ندارد و هیچگاه نمی تواند به عنوان نماینده همه مردم افغانستان مطرح باشد. بر اساس برآوردهای کارشناسان ده هزار نفر از تروریست های بین المللی در افغانستان به نفع طالبان و علیه مردم افغانستان می جنگند.
با کمال تأسف اوضاع آزادی زنان، حقوق بشر، آموزش و پرورش در افغانستان فاجعه بار تر از آن است که بشود تصور کرد. پاکستان بزرگترین حامی تروریست های طالبان است. جمهوری اسلامی ایران، عربستان، امارات، قطر و اربابانشان چه در گذشته و چه در حال حاضر، حامیان مالی طالبان بوده و هستند. دستگاه اداری ولی فقیه خامنه ای، روسیه و چین با اندیشه کوتاه کردن دست آمریکا از منطقه از طالبان حمایت می کنند. دستگاه اداری ترامپ با آغاز مذاکرات با طالبان و بایدن با خروج از افغانستان، قدرت را به طالبان سپردند. شاید تصور آن ها استفاده از طالبان برای مقابله با چین، روسیه و جمهوری اسلامی باشد. آن ها که در این میان قربانی می شود مردمان افغانستان کشور همسایه، همزبان و هم فرهنگ ما هستند. از میان کشورهای دموکراتیک تنها هندوستان است که به خاطر مقابله با پاکستان می تواند یک حامی بالقوه برای مردم افغانستان باشد. کشورهای اروپائی موضعی بینابینی در این زمینه دارند و تا کنون به رسمیت شناختن طالبان را مشروط به پذیرش برخی مسائل نموده اند. کشور تاجیکستان در این شرایط دشوار از جنبه معنوی با دادن بزرگ ترین جایزه تاجیکستان به احمد مسعود حمایت غیر مستقیم خود را از وی نشان داده است.
در درون افغانستان مردم به روشنی مخالفت خود را اعلام می دارند، بویژه زنان که در هرات و کابل خواهان برگشت به کار و حق آموزش شده اند. بخشی آن هائی که مخالف حاکمیت طالبان هستند زیر رهبری احمد مسعود در پنجشیر دست به اسلحه برده و با طالبان به مقابله می پردازند. تلاش های طالبان طی یک هفته اخیر برای نابودی جبهه مقاومت ملی به شکست انجامیده است. جبهه ی مقاومت ملی خواهان صلح، دموکراسی و تشکیل یک حکومت با حضور همه نیروها و مدافع جمهوری و انتخابات آزاد است.
تلاش های مردمان بی دفاع افغانستان برای مقابله با تروریسم طالبان تلاشی دموکراتیک و صلح آمیز است که می بایست مورد حمایت جهانی قرار بگیرد. مبارزه ی جبهه ی مقاومت ملی جنبه دفاعی برای عدم سلطه تروریسم طالبان و دیگر تروریست ها دارد و از جنبه دفاعی برابر با قوانین بین المللی قانونی و درست می باشد. مسئله مهم در این دور از مبارزات مردم افغانستان با توجه به تجارب گذشته این است که نمی بایست خود را به قدرت های بیگانه وابسته سازند.
وابستگی شاه ایران و مجاهدین افغان به آمریکا و همچنین وابستگی حزب دموکراتیک خلق افغانستان به اتحاد جماهیر شوروی و نتایج فاجعه بار هر سه این ها نشان می دهد که سیاست موازنه منفی دکتر محمد مصدق نخست وزیر قانونی ایران و مبارزات ضد استعماری مهاتما گاندی علیه انگلیس امروز هم کارایی دارد.
نیروهای ملی – سوسیال – دموکرات و لائیک از مردم ایران میخواهند که از مبارزات مردم افغانستان کشور دوست، همسایه، همزبان و هم فرهنگ خود برای صلح، دموکراسی و مقابله با تروریست های طالبان و دیگر تروریست های بین المللی در افغانستان مقابله به عمل آورند.
سازمان های جبهه ملی ایران در خارج از کشور، جمهوری خواهان سوسیال دمکرات و لائیک ایران – همسازی ملی –
از مبارزات مردم افغانستان و از خواست های جبهه مقاومت ملی پشتیبانی می کنند.

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.