گزارش ماهانه؛ نگاهی اجمالی به وضعیت حقوق بشر ایران در آبان ۹۴

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

گزارش تفصیلی، آماری نقض حقوق بشر در آبان ماه ۱۳۹۴hoghoogh bashar

در آبان  ماه سال ۱۳۹۴ نقض سامانمند حقوق بشر در ایران همچون گذشته ادامه داشت و از جمله با گزارش اعدام ۲۰ تن در استان های سیستان وبلوچستان، البرز، کرمان، اذرباییجان غربی، اصفهان و گلستان ادامه یافت.

از برجسته ترین گزارشات اعدام در این ماه می توان به اعدام چهار زندانی در ندامتگاه مرکزی کرج  ، اعدام یک محکوم در ملأ عام در شهر خوی ، اعدام در ملاء عام دو زندانی در گلستان اشاره کرد که به جز اعدام های علنی، بقیه اغلب مخفیانه و بدون پوشش رسانه های دولتی انجام شد.

یکی از مورد توجه‌ترین و بحث‌برانگیزترین گزارشات در این زمینه محکومیت یک نوجوان به اعدام در بوکان بود، همچنین باید اشاره کرد به تائید حکم اعدام شهرام احمدی، زندانی سنی مذهب اهل سنندج در دیوان عالی کشور.

در آبان ماه ۱۳۹۴ در کنار تمام اعدام های صورت گرفته، شاهد بخشش و نجات  ۱۰ نفراز محکومین به قصاص بودیم که بخشش زوج متهم به قتل به‌خاطر فرزندان‌شان و بخشش نوجوانی که در کودکی مرتکب قتل شده بود،از جمله آنها بود.

این ماه همچنین با تداوم تعرض به حقوق اولیه اقلیت‌های قومی و دینی در ایران همراه بود که بارزترین آنهابازداشت دو فعال مدنی در آذربایجان شرقی ، بازداشت های گسترده فعالین مدنی در اهر بود و همچنین اعلام اینکه ۷۰ درصد مردم سیستان‌ و‌ بلوچستان زیر خط فقر  هستند

در رابطه با نقص حقوق شهروندان بهایی نیز همانند گذشته شاهد تبعیض و آزار واذیت متعدد بودیم، گزارشات،مصادره اموال یک شهروند بهایی در سمنان و پلمب محل کسب پانزده شهروند بهایی در مازندران از جمله آنان بود.

یکی از بارزترین گزارشات تضییع حقوق بهاییان در آبان ماه بازداشت دست کم ۱۶ شهروند بهایی در سه شهر ایرانبود.

در زمینه تضیییع حقوق شهروندان اهل سنت نیز می توان به بازداشت یک روحانی اهل سنت در زابل ، بازداشتماموستا طه کریمی و شاگردانش و بازداشت دو فعال اهل سنت در سرباز بود

 بازداشت یک نوکیش مسیحی در تهران و بازداشت و بی خبری از ۱۳ نوکیش مسیحی در ورامین از جمله گزارش هایی بود که تضییع حقوق اقلیت و نوکیشان مسیحی در ایران را منعکس می کرد.

بی توجهی به حقوق کودکان نیز در آبان ماه ادامه یافت و گزارش هایی نظیر کمبود فضای آموزشی و دانش‌آموزانی که روی زمین می‌نشینند ، اخراج دانش آموزان مبتلا به ایدز از مدارس و خرید و فروش ۱۰۰ هزار تومانی نوزاد در تهران  از این جمله یود.

درزمینه حقوق اولیه زنان در ایران همچنان در ماهی که گذشت قدم جدی برای تحقق شعار برابری جنسی از سوی دستگاه حاکمه برداشته نشد، زنان ایرانی همچنان شاهد نقض متعدد حقوق خود بودند، از پراهمیت‌ترین گزارشات نقض حقوق بشر در حوزه حقوق زنان به حمله به دختر جوان دریکی از میادین اصلی کرمانشاه ، سخنان امام جمعه اصفهان مبنی بر اینکه باید فعالیت زنان در مغازه‌ها و ادارات و شرکت‌ها ممنوع باشد ، مرگ یک زن تهرانی بر اثر کوتاهی بیمارستان و  اعلام امار یک هزار و ۳۱۳ مورد تجاوز به عنف در سال گذشته بود.

رویدادها و اخبار کارگری در آبان ماه، به سان ماه‌های گذشته پرشمار بود و از جمله انها احضار یک فعال کارگری به وزارت اطلاعات ، احضار دبیر هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران برای اجرای حکم شش سال زندان، و نهایتا خبر اینکه فعال کارگری جعفر عظیم زاده به زندان رفت. همچنین در این ماه ۱۴ مورد مرگ کارگران به دلیل فقدان ایمنی محیط کار گزارش شد.

در حوزه اصناف و حقوق صنفی هم این ماه خالی از حوادث نبود چنانکه: اعلام نظارت پلیس روی تابلوی مغازه ها ،احضار سیدمنصور موسوی، فعال صنفی به دادگاه و تعطیلی یک تالار به اتهام عدم رعایت شئون اسلامی از برجسته ترین های این رسته بودند.

درزمینهٔ ی بهداشت و محیط‌ زیست در این ماه گزارش های  اندکی منتشر شد که غالب آن‌ها با موضوع آلودگی هوا و محیط‌زیست در کشور بود که از جمله مهمترین آن قانونی بودن قطع درختان در مازندران به گفته رئیس منابع طبیعی نکا، به دلیل آلودگی هوا ورزش درمدارس پایتخت ممنوع شد و آمار فوتی‌های ایدز در استان مرکزی؛ ‌۵۰ نفر تا پایان تابستان امسال بود.

گزارش های حقوق بشری پر توجه

در این بخش سعی شده به گزارش‌هایی از نقض حقوق بشر در آبان ماه که با حساسیت و توجه بیش‌تری از سوی افکار عمومی مواجه شدند، اشاره شود. بدیهی ست که این توجه بیش‌تر، الزاماً به معنی شاخص تر بودن این دسته از گزارش‌ها به لحاظ حجم نقض حقوق بشر نیست.

از جمله گزارش ها با توجه خاص میتوان به برخورد جدی پلیس با خودروهایی که در آن کشف حجاب می شود، روحانی دستور جلوگیری از برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی را صادر کرد، ریحانه طباطبایی به یک سال حبس تعزیری محکوم شد و بازداشت کارتونیست روزنامه شهروند اشاره کرد.

همچنین توقف برنامه تلویزیونی با نام “فیتیله”  را نیز باید در زمره پرتوجه ترین گزارشات آبان ماه دانست .

گزارش‌های حقوق بشری، در سایه‌ی کم توجهی

در مقابل بخش قبل، بسیاری از گزارش‌های حقوق بشری اساساً باکم توجهی و بعضاً بی‌توجهی رسانه‌ها و افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی که به هر ترتیب تشکیل‌دهنده‌ی قسمتی از افکار عمومی هستند؛ روبه‌رو شدند. گفتنی است این نوع کم توجهی‌های بعضاً غیر تعمدی یا بعضاً تبعیضات هدفمند، زمینه بیشتری از تداوم و گسترش نقض حقوق بشر را فراهم می‌آورد.

برای انتخاب مورد اول در این دسته باید به اعدام در ملاعام زندانیان مواد مخدر و وضعیت مواد مخدر در کشور اشاره کرد که علیرغم اهمیت با واکنش و حساسیت زیادی در افکار عمومی روبرو نشد. همچنین اعدام یک محکوم در ملأ عام در شهر خوی، احراز هویت حدود ۱۰۰ محکوم به اعدام در زندان رجایی شهر، محکومیت یک نوجوان بزهکار در بوکان به اعدام  و بیش از ۴۳ اعدام در سه روز نیز از دیگر گزارشاتی بود که در سایه کم توجهی از سوی افکار عمومی قرار گرفتند

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.