کوروش کرم پور را آزاد کنید

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

 کوروش کرم پور، شاعر و معلم آبادانی روز شنبه هفته جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به گفته یکی از نزدیکانش، به اداره اطلاعات شهر اهواز منتقل شده است. وی پیشتر در مهرماه سال جاری از تدریس در دبیرستان های آبادان منع و به دبیرستانی در اروندکنار منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایران وایر، روز شنبه ۸ دی‌ماه ۱۳۹۷، نیروهای امنیتی پس از ضرب و شتم کوروش کرم‌پور در خیابانی در آبادان، وی را بازداشت کرده‌اند.

یکی از نزدیکان او به “ایران‌وایر” می‌گوید: “در ماه‌های گذشته بابت چند گفت‌وگویی که با رسانه‌های خارج از ایران داشت، به ویژه گفت‌وگویی که در حمایت از اعتراض معلمان بود، بارها از طرف حراست آموزش و پروش احضار شده بود”.

 کرم‌پور در یک دهه گذشته، بعد از تاسیس هفته‌نامه “یادگاری”، در حوزه فعالیت‌های مدنی و شهروندی در آبادان شخص تاثیرگذاری بوده است. تعدادی لباس شخصی روز جمعه به منزل او واقع در خیابان “عروسیه” آبادان می‌روند اما کورش در را باز نمی‌کند و بعد از خانه خارج می‌شود. ماموران روز بعد، یعنی شنبه دوباره به خانه ‌او می‌روند. این‌بار قفل در خانه کرم‌پور را می‌شکنند، همه جا را بازرسی می‌کنند و برخی از کتاب‌ها و دست‌نوشته‌هایش را با خودشان می‌برند. کرم‌پور هنگام حمله ماموران در خانه نبوده و به سمت دادگاه در حرکت بوده است. در خیابان چند ماشین این نویسنده را احاطه می‌کنند و به شکلی وحشیانه او و یکی از دوستانش را بازداشت می‌کنند.

دوستی که همراه کرم‌پور بوده است، همان روز آزاد می‌شود اما خودش را نگه‌ می‌دارند. او در این چند روز دو بار با خانواده‌اش تماس گرفته است. آن ها می گویند: “نمی‌دانیم در پرونده‌ای که برایش تشکیل داده‌اند، چه جرمی برای او نوشته شده است اما بدون تردید، گفت‌وگو با رسانه‌ها‌ی خارج از ایران جزو اتهامات او است. چون قبل از بازداشت، چند باری به خاطر این گفت‌وگوها از طرف حراست آموزش و پرورش احضارش کرده بودند”.

کورش کرم‌پور بعد از بازداشت تعدادی از معلم‌ها و پیوستن دانش آموزان به حرکت اعتراضی آن ها، به “ایران‌وایر” ‌گفته بود: “حضور معلمین خرد ورز، جمال و جلال و شکوه بیش‌تری به جامعه اعتراضی ایرانی خواهد داد. جامعه فرهنگیان می‌توانند محور وحدت و سخن گوی جامعه معترضین باشد. این شأن را همان جامعه‌ به معلم‌ها می‌دهد تا صدای اعتراض کل جامعه باشند. در این چند روز، جامعه فرهنگیان درسی را به دانش‌آموزان دادند که در کتاب‌های حکومت نبود. این درسی بود که باید از ۴۰ سال پیش به دانش‌آموزان می‌دادیم. اما خوب، امروز غیرتئوری و به شکلی میدانی با این اعتصاب به بچه‌ها آموزش دادیم”.

یکی از نزدیکان کورش کرم پورکه به دلیل مسایل امنیتی نخواست نامش در این گزارش ذکر شود، گفت: “مهرماه کورش را از تدریس در دبیرستان‌های آبادان منع کردند و او به دبیرستانی در اروند‌کنار منتقل شد. به باور من، او را تبعید کرده‌اند. بارها در صفحه اینستاگرامش از مسیری که روزانه باید به اروندکنار می‌رفت، عکس گذاشته بود و از خطرناک بودن این مسیر می‌گفت. گمان می‌کنم بازداشت کورش برنامه‌ای از پیش برنامه‌ریزی شده بوده است و چند‌ روزنامه‌نگاری که با سیستم‌های امنیتی زد و بند دارند، در پرونده سازی برعلیه او نقش داشته‌اند”.

به گفته او، کرم‌پور در حال حاضر در بند اطلاعات زندان اهواز بازداشت است. بازداشت این معلم و نویسنده،‌ بازتاب گسترده‌ای در بین کاربران آبادانی شبکه‌های مجازی داشته است و اغلب هنرمندان آبادانی و دانش‌آموزانش در شبکه‌های اجتماعی از او حمایت کرده‌اند.

کرم‌پور ۴۰ ساله، از شاعران و روزنامه‌نگاران شناخته شده ادبیات ایران در استان خوزستان است. از کتاب‌های منتشر شده این دبیر ادبیات می‌توان به آثاری مانند “ولد زن”، “صادره از آبادان” و “پروردگارا ایران را به خاطر بسپار” اشاره کرد.

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.