چهار نفر کشته و دستگیری 300 نفر در اعتراضات یکشنبه 10 دی

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

کشته شدن چهار نفر در اعتراضات یکشنبه شب ایران

نیروی انتظامی در تهران از ماشین‌های آب‌پاش برای متفرق کردن تظاهرکنندگان استفاده کرد. نماینده ایذه در مجلس ایران کشته شدن دست کم دو نفر در جریان اعتراضات یکشنبه شب در شهر ایذه در استان خوزستان را تأیید کرده است.

هدایت‌الله خادمی امروز دوشنبه ۱۱ دی (اول ژانویه) به خبرگزاری ایلنا گفته است که هنوز نمی‌داند “تیراندازی از جانب تجمع کنندگان بوده یا نیروی انتظامی”، اما تأیید کرده که مأموران انتظامی در پی حمله معترضان به بانک‌ها، “وارد عمل” شده‌اند.

آقای خادمی گفته که مأموران پلیس در هنگام جستجوی خانه بعضی از دستگیر شدگان، مواد منفجره پیدا کرده‌اند. ماشاءالله نعمتی، فرماندار شهر دورود در استان لرستان هم گفته یادآور شد: “هنوز آمار دقیقی از افرادی که کشته یا زخمی شده‌اند، نداریم اما یکی از ماشین‌های آتش‌نشانی که برای خاموش کردن حریق در بانک ملی رفته بود، زمان برگشت به آشیانه توسط اغتشاش‌گران به زور گرفته می‌شود و روی پل وحدت آن را رها می‌کنند. یک فرد میانسال و یک پسر ۱۲ تا ۱۵ ساله زیر این خودرو کشته إمی‌شوند.” اعتراض‌های دیشب پس از پخش سخنان حسن روحانی، رییس جمهوری ایران از تلویزیون در برخی از شهرهای ایران ادامه یافت. گفته شده که تعداد زیادی از معترضان بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری‌های ایران از ناآرامی‌ها در شهرهای تهران، کرج، تویسرکان، همدان، اراک، ساوه، آمل، ساری، بهشهر، شهرکرد، باغملک، قزوین، آبیک، محمدیه و خرم‌دره در استان زنجان مخابره کرده‌اند. معترضان در شهرهای مختلف شعارهای تندی علیه آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران می‌دادند. در برخی از شهرها از جمله در تویسرکان، شهرضا و کرمانشاه معترضان با مأموران درگیر شدند.

در شبکه های اجتماعی از تظاهرات در دماوند نور آباد لرستان، شاهین شهر، لاهیجان و پردیس هم تصاویری منتشر شده است. خبرگزاری فارس گزارش کرده که در کرج تجمعات که از ساعات اولیه شب گذشته آغاز شده بود به مواجهه با نیروهای یگان ویژه انجامید. همین خبرگزاری گزارش کرده که در تویسرکان تجمعات به درگیری و شکستن شیشه‌های برخی ادارات دولتی انجامید. گزارش های ضد و نقیضی هم از شهر ایذه در استان خوزستان مخابره شده است. فارس همچنین از استان البرز نوشته که درگیری‌هایی در آنجا انجام شده اما “با حضور گسترده یگان‌های ویژه و نیروهای امنیتی فضای شهر کرج تحت کنترل درآمده است.”

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران هم از حضور نیروهای امنیتی برای “برقراری آرامش” در تهران، پایتخت، خبر داده و گزارش کرده که “هم‌اکنون نیروهای پلیس در تلاش برای اجرای نظم در پایتخت هستند”. این خبرگزاری نوشته که تجمعات شب گذشته در پایتخت باعث راهبندان در مرکز شهر شده بوده است. این خبرگزاری نوشته که در شب گذشته کسی یک کوکتل ملتف هم پرتاب کرده که موجب آتش سوزی نشده است.

ساعاتی پیش اصغر ناصربخت، معاون امنیتی انتظامی فرمانداری تهران، به ایلنا گفته که “تا این لحظه هنوز گزارشی مبنی بر درگیری و یا دستگیری تجمع‌کنندگان نداشتیم” در عین حال او گفته که در روز شنبه (۳۰ دسامبر/۹ دی) حدود دویست نفر در محدوده تقاطع خیابان‌های انقلاب و ولیعصر بازداشت شده‌اند.

این خبرگزاری همچنین نوشته که با تاریک شدن هوا، “نزدیک به ۵۰ نفر که بیشتر آنها را جوانان تشکیل می‌دهند بیرون از دانشگاه و در مقابل دانشجویان معترضی که در مجاورت دانشکده هنرهای زیبا هستند، می‌آیند و با شعارهایی به آرامی به سمت چهارراه ولیعصر می‌روند.” در این گزارش آمده که عده‌ای بی‌توجه به هشدارهای نیروهای امنیتی “گه‌گاه شعارهای خاصی سرمی‌دهند.”

 

در پی انتشار خبر:

آیا حسن روحانی قربانی نظام خواهد شد؟

در اعتراضات استان لرستان دو نفر کشته شدند

 

دست‌کم ۳۰۰ نفر در اعتراضات شنبه شب دستگیر شده اند

فرمانداری تهران کسانی که هدایت تجمع دیروز تهران را بر عهده داشتند و دستگیر شده‌اند را حدود ۴۰ نفر اعلام کرده است. به گفته مقام‌های ایرانی دست‌کم ۳۰۰ نفر در تجمع‌های اعتراضی روز شنبه ۹ دی (۳۰ دسامبر) در دو شهر تهران و اراک دستگیر شده‌اند.

علی اصغر ناصربخت، معاون امنیتی انتظامی فرمانداری تهران گفته حدود ۲۰۰ نفر از این موارد دستگیری در محدوده خیابان انقلاب و ولیعصر تهران اتفاق افتاده است. فرمانداری تهران اعلام کرده که این افراد “قصد درگیری و تخریب اموال داشتند”. همزمان علی آقازاده، استاندار استان مرکزی تعداد دستگیرشدگان روز سوم اعتراضات در اراک را ۱۰۰ ‌نفر اعلام کرده است. گفته شده که شماری از بازداشت شدگان در اختیار دستگاه قضایی قرار گرفته‌اند و عده‌ای هم آزاد شده‌اند.

معاون امنیتی انتظامی فرمانداری تهران “مجموع لیدرهایی” که در تجمع دیروز تهران دستگیر شدند را حدود ۴۰ نفر اعلام کرده است. به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، آقای ناصربخت گفته است: “تجمع‌کنندگان با سنگ ماشین همشهریان را مورد اصابت قرار می‌دادند و یا نسبت به تخریب اموال عمومی اقدام می‌کردند، اما نیروی انتظامی برخوردی توأم با مدارا داشت؛ امروز هم مثل دیروز است و هیچ تفاوتی ندارد.”

خبرگزاری فارس هم از “اغتشاش و ناآرامی” در میدان فردوسی خبر داده بود. تصاویر فارس نشان می‌دهد که پلیس از ماشین آبپاش استفاده کرده است. معاون امنیتی انتظامی فرمانداری تهران درباره تجمعات امروز تهران گفته: “بنا بر اخبار واصله، در حال حاضر در برخی از فواصل در محدوده چهارراه ولیعصر به سمت انقلاب شاهد تجمعات پراکنده هستیم و پلیس به لحاظ سهولت در عبور و مرور مردم و جلوگیری از ضرر و زیان به شهروندان، وظیفه قانونی خودش را با رعایت تمامی جوانب انجام می‌دهد.” علی اصغر ناصربخت همچنین گفته: “تا این لحظه هنوز گزارشی مبنی بر درگیری و یا دستگیری تجمع‌کنندگان نداشتیم”

ویدیوهایی که کاربران در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند حکایت از آن دارد که برخی تجمعات در تهران تا نیمه شب دیشب ادامه پیدا کرده و گروهی از مردم در نزدیکی پل کالجتقاطع خیابان انقلاب و خیابان حافظعلیه آیت‌الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، شعار “مرگ بر خامنه‌ای” می‌دادند.

مقام‌های استان لرستان تأیید کرده‌اند که دست کم دو نفر در جریان تجمع اعتراضی شنبه شب در شهر دورود کشته شده‌اند، اما می‌گویند که مأموران حکومتی به آنها تیراندازی نکرده بودند.

 

پیام حسن روحانی در تلویزیون ایران

آقای روحانی در پیامی که از تلویزیون ایران پخش شد اعتراض را حق مردم دانست و گفت که دستگاه‌های مسئول باید زمینه راهپیمایی و اعتراض را فراهم کنند. او از انتقادهای معترضان به عملکرد مجلس، دولت، قوه قضائیه و “دیگر بخش‌های کشور” یاد کرد و گفت: “این که در رسانه همه نقدهای مردم را به دستگاه اجرایی برگردانیم، بی‌دقتی است”.

رئیس جمهور ایران تلویحا از عملکرد صداوسیما انتقاد کرده و گفته که “همه اقشار” باید رادیوتلویزیون را متعلق به خود بدانند: “باید همه احساس کنند در این رسانه ملی حضور دارند و می‌توانند نظراتشان را بیان کنند. مردم باید احساس کنند که در رسانه‌ها می‌توانند حرف‌هایشان را بیان کنند”. او گفته در عین حال “دولت گروهی را که بخواهند اموال عمومی را تخریب کنند یا نظم اجتماعی را به هم بزنند و در جامعه اغتشاش ایجاد کنند، حتما تحمل نخواهد کرد.”

آقای روحانی با اشاره با اعتراض‌ها به اوضاع اقتصادی ایران گفت که “وضعیت بهداشت و درمان، آرامش اقتصادی، وضعیت روستاها و کمک به قشرهای ضعیف” بهتر شده و وضعیت تحریم‌ها و شرایط بین المللی ایران در سالهای اخیر تغییر کرده، اما معنای این حرفها این نیست که مشکلات مردم حل نشده است.

او از جوانان خواست که بر یافتن راه حل مشکلات تمرکز و برای حل آنها به دولت کمک کنند. رئیس جمهور ایران از مسئولان بخش‌های مختلف دولتی خواست که مستقیما با شهروندان در تماس باشند و مشکلات را برای آنها توضیح دهند. آقای روحانی گفت: “هیچ مسئولی نمی تواند بدون ارتباط و استمداد و توضیح با مردم در کار خود موفق باشد.”

آدرس جدید کانال سایت آمدنیوز در تلگرام

چهار نفر کشته و دستگیری 300 نفر در اعتراضات یکشنبه 10 دی

مطالب مرتبط با این موضوع :

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.