پرویز فتاح: جمهوری اسلامی ایران بی‌وقفه فقر تولید می‌کند

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

parviz-meftah

پرویز فتاح، رییس “کمیتۀ امداد امام خمینی” در گفتگو با ایلنا، خبرگزاری کار ایران، گفته است که شمار فقرا و نیازمندان در این کشور روز به روز رو به افزایش است و هیچیک از اقدام های مجلس و دولت کنونی همانند دولت‌ها و مجالس پیشین نتوانسته است مانع از افزایش فقر در ایران طی سال‌های اخیر بشود.

پرویز فتاح در این گفتگو تصریح کرده است: “تعداد نیازمندان کشور چه آنان که زیر خط فقر زندگی می کنند و چه آنان که در مسیر فقر قرار گرفته اند بسیار است” به طوری که “اقدامات دولت کنونی و دولت های قبل و مجلس حاضر همانند مجالس گذشته در جلوگیری از افزایش فقر ناکافی بوده اند.”

پرویز فتاح با گفتن اینکه “در حال حاضر وضع فقر در جامعه همین است که مشاهده می کنیم” تلویحاً اعتراف کرده است که دامنۀ فقر در ایران چنان ابعادی یافته که آن را اساساً بی نیاز از توصیف ساخته است. او گفته است که جمهوری اسلامی ایران به طور پیوسته در حال تولید فقر و فقیر است و به همان نسبت جمعیت مددجو و استمدادطلب کشور نیز رو به گسترش است. رییس کمیتۀ امداد امام خمینی در ادامه گفته است که مبارزه با فقر در جامعه نیازمند “عزم بالاتری” است.
اگر چه پرویز فتاح توضیحی در اینباره نداده است و صریحاً کلیه دولت ها و مجالس جمهوری اسلامی ایران را در جلوگیری از گسترش فقر بی کفتایت خوانده است، اما، رییس کمیتۀ امداد از مجلس شورای اسلامی آینده خواسته است که جداً به داد و استمداد فقرا در کشور برسد.

پرویز فتاح توضیحی در مورد شاخص ها و نشانه های فقر در ایران ارایه نداده است، هر چند خود او در تابستان گذشته اعتراف کرده بود که بنیاد تحت ریاست وی یعنی کمیتۀ امداد امام خمینی ۴۰۰ میلیارد تومان زکات جمع آوری شده را که باید به فقرا اختصاص می یافت توسط مسئولان کشور و شوراهای استان و امامان جمعه شهرها و شهرستان ها صرف فعالیت هایی کرده که هیچ ارتباطی به وظایف و مسئولیت های کمیتۀ امداد نداشته است.

مقامات رسمی جمهوری اسلامی از انتشار آمار و ارقام مربوط به فقر در ایران خودداری می ورزند. اما، بر اساس برخی گزارش های منتشر شدۀ مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۳ درآمد سالانۀ دهک اول درآمدی کشور که کم درآمدترین گروه اجتماعی محسوب می شود به طور متوسط به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می رسد، در حالی که درآمد دهک دهم که پردرآمدترین گروه در کشور است سالانه به ۴۳ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان بالغ شده است.
همچنین شمار پردرآمدترین دهک درآمدی ایران به ۲میلیون نفر می رسد و آمارهای طرح شده در کمیسیون راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام حکایت از آن دارند که ۲۵ درصد خانوارهای فقیر ایران در چهار استان سیستان و بلوچستان، گلستان، خراسان شمالی و جنوبی زندگی می کنند. در این بین هر چند شهر تهران به عنوان مرفه ترین استان کشور شناخته می شود، اما، شکاف طبقاتی در این شهر بیش از دیگر شهرها و استان های ایران است.

به گفتۀ فرهاد نیلی، مشاور ارشد اقتصادی حسن روحانی، فقرای ایران تقریباً هم سطح فقرای مصر زندگی می کنند، در حالی که فاصلۀ رفاهی دهک های پردرآمد ایران اختلاف زیادی با دهک‌های پردرآمد آمریکا ندارد.

rfi

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.