مجازات قطع عضو از مصادیق جنایت بین المللی است

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

عبدالکریم لاهیجی

عبدالکریم لاهیجی رئیس افتخاری فدراسیون بین المللی جامعه های دفاع از حقوق بشر در گفتگو با رادیو فردا مجازات قطع عضو را از مصادیق جنایت بین المللی برمی‌شمارد.

جمهوری اسلامی همچنان مجازات قطع عضو را در ایران اجرا می‌کند. در تازه ترین مورد روزنامه خراسان گزارش داده حکم قطع دست یک سارق به وسیلۀ گیوتین روز چهارشنبه در زندان مرکزی مشهد اجرا شده است. حدود سه ماه پیش روزنامه نامبرده از اجرای حکم قطع دست یک سارق دیگر نیز گزارش داده بود. جمهوری اسلامی بدنبال در اختیار گرفتن حاکمیت پس از انقلاب سال ١٣۵٧ ظرف قریب به چهل سال اخیر تحت لوای شرع و در قالب قانون مجازات اسلامی احکام قطع عضو را صادر و اجرا کرده است. این حقوقدان و مدافع حقوق بشر اشاره دارد که مجازات قطع عضو را غیر از جمهوری اسلامی فقط عربستان سعودی اعمال می‌کند و قبلا در سودان و نیز توسط طالبان در افغانستان هم اجرا می‌شد. عبدالکریم لاهیجی تصریح می‌کند تا زمانی که قانون جزای جمهوری اسلامی مقتبس از فقه اسلامی است و یک فقیه در رأس قوۀ قضائیه بجای یک حقوقدان قرار دارد وضعیت تغییر نخواهد کرد. این فعال حقوق بشر خاطر نشان میسازد از سال ١٩٨۴ میلادی در عهدنامه مربوط به منع شکنجه و مجازات شکنجه مجازات های بدنی را هم در حکم شکنجه تلقی کرده اند.

سازمان ملل و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر پیوسته صدور و اجرای احکام قطع عضو در ایران را محکوم کرده و از مسئولان جمهوری اسلامی خواسته اند مجازات های قطع عضو را متوقف کنند.

در اینجا بشنوید:

ـ https://audio.rferl.org/FRD/2018/01/19/53880d74-6d65-4574-b44c-961a6cd0ce7f.mp3?download=1

مجازات قطع عضو از مصادیق جنایت بین المللی است

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.