سخنرانی دونالد ترامپ

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

س. ملکوتی

در سخنان ترامپ هیچ موردی نبود که طی روزهای گذشته زمزمه ان در رسانه های بینالمللی نمیرفت . تنها تثبیت همه گمانه زنیها به سرانجامی خود رسید .
١-برجام و نقد ترامپ بر ان برای فسخ ان و یا تغییر رادیکال محتوی ان بیشک با چالشهای جدی در سطح بینالمللی خواهد بود . حتی انگلستان همیشه متحد امریکا به نظر نمی اید که همراهی قطعی با این تصمیم داشته باشد . سخنان موگرینی قاطع تر از ان بود که تردیدی را در تصمیم گرفته شده اشکار سازد . اما سیاست فشار از یکسو و برخی ملاحظات ابر قدرتهای اروپا در مورد سیاست نظامی و توسعه برنامه های موشکی جمهوری اسلامی میتوانند اقتدار سخنان موگرینی را در اینده ای نچندان دور مرعوب سازند . تصور من بر این است که در نقطه ای با تغییراتی در برجام که بیشک موقعیت جمهوری اسلامی را در شرایط ضعیفتری از منظر اختیارات قرار بدهد توافقی صورت خواهد پذیرفت ، زیرا معادلات گسترده ای از تجارت بینالمللی از چین تا روسیه و اروپا و همچنین کارتلهای امریکایی بدان وابسته میباشند که خود تاثیر مستقیم بر روند تصمیمات خواهد گذاشت .
٢- سپاه پاسداران همانگونه که حدس زده میشد در بدترین شرایط زیستی خود قرار میگیرد و گمان هم نمیرود که چانه زنی و یا بلوفهای تهدید امیز بتواند این موقعیت را تغییر دهد ، این نهاد به جز روسیه از هیچ نهاد بینالمللی نمیتواند انتظار یاری و کمک جهت اعمال فشار بر تصمیم امریکا داشته باشد .
ماندگاری نظام و عدم ان چه از منظر مدیریت اقتصادی و چه مدیریت نظامی و سیاسی با سپاه پاسداران گره خورده است . حل این معادله چند مجهولی برای این حکومت پیامد تحریم سپاه چالش بزرگی را همراه میاورد .
٣- در سخنرانی ترامپ ما شاهد وزن متمایز ملت و یا مردمان ایران از حکومت بودیم . ( این وزن و سنجش ان محصول مبارزات اشکار چهل سال رویارویی حاکمیت کتمان شده مردمان با حکومت جمهوری اسلامیست و نه تعریفی اهدایی بر بنیاد گزینه سازیهای سیاسی ) وزنی که ایران را از مخاطرات جدی در یک رویارویی قهرامیز میتواند منهای حکومتش حفظ بدارد . این نکته که بارها از سوی سیاستمداران غرب مطرح گردید ترجمان تمیز حکومت از کشور و مردمانش در تدابیر و گزینه های انان میباشد و درک ان بسیار حائز اهمیت .
حال تداوم و به تظاهر کشانیدن این تمایز از سوی مردم و نیروهای سیاسی البته نقشی کلیدی برای اینده این سرزمین خواهد داشت . و بیشک همانگونه که در سخنان روحانی شاهد بودیم نظام سعی دارد با اینهمان جلوه دادن ملت و حکومت و سپاه از این وزن سپری برای خود فراهم سازد .
۴- بنیادهای رفتاری دولت ترامپ در قبال جمهوری اسلامی هر چند با کسب امتیازات برای خود ولغو و یا تقلیل ان برای جمهوری اسلامی ترجمان میشود اما روایتی تفسیری و تحلیلی هم از تغییر نظام در ایران در اختیار مینهد . این دوگانگی دلیل اصلی هراس نظام از دولت ترامپ بشمار میرود.

سخنرانی دونالد ترامپ

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.