امروز پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰

ساعت ۰۱:۴۶

 
آخرین اخبار

روح‌الله زم، روزنامه‌نگار مخالف حکومت ایران اعدام شد

1 سال گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

https://rangin-kaman.net/?p=128944

لینک کوتاه

۲۲ آذر ۱۳۹۹ ـ روح‌الله زم، روزنامه‌نگار و بنیانگذار آمدنیوز صبح امروز ۲۲ آذر ۱۳۹۹ اعدام شد.
به گزارش خبرگزاری فارس، از رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی اعلام کرد که روح‌الله زم سحرگاه امروز از طریق طناب دار اعدام شده است. آقای زم درحالی اعدام شده که تنها چهار روز پیش، سه شنبه ۱۸ آذر، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه از تایید حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر داده بود. رئیس دیوان عالی کشور نیز در تاریخ ۲۵ شهریور گفته بود که روند رسیدگی به پرونده روح الله زم در دیوان عالی کشور به پایان رسیده و حکم او صادر شده است. او در آن زمان در مورد نتیجه رسیدگی توضیحی نداده بود.
از زمان بازداشت تا اعدام آقای زم تنها یکسال طول کشیده است. به نظر می رسد که مقامات قضایی و امنیتی ایران به سرعت در پی اجرای حکم اعدام او بوده‌اند.
بازداشت، محاکمه و اعدام آقای زم مغایر تعهدات ایران ذیل میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی سازمان ملل متحد است. به اعتقاد بسیاری از حقوقدانان این حکم حتی مغایر با فقه اسلامی است.
خانم مهرانگیز کار، حقوقدان برجسته ایرانی پیشتر در این مورد به پژوهشگر اطلس زندانهای ایران گفته است: «آقای زم یک کانال تلگرامی داشته و از طریق آن تنها اظهارنظر کرده و حرف زده است. کسانی به او گوش داده‌اند و کسانی هم مخالف او بوده‌اند و او را نقد کرده‌اند. چگونه ممکن است به چنین فردی اتهام «مفسد فی‌ الارض» بزنند. او کار رسانه‌ای کرده و گیرم که مخالف نظام جمهوری اسلامی و یا یک جناح این نظام بوده است. هر چه بوده اتهام «مفسد فی‌ الارض» در مورد او نادرست است. حتی با تعریف آقای خمینی و عده‌ای دیگر از فقیهان از «مفسد فی‌ الارض» داشته به هیچ وجه همخوانی ندارد. قانونگذار در ایران کاملاً با هدف حذف مخالفین نظام از صحنه حرکت می‌‌کند و برای اینکار حتی در فقه هم دست برده است و فقهای شورای نگهبان هم برخلاف نظر بسیاری از فقیهان این مصوبات را تأیید می‌کنند.»
Facebook Comments
ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما