خلاصه‌ای از موارد نقض حقوق بشر در ایران در نهمین گزارش احمد شهید

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

Ahmad-Shahid-saham-news

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، روز سه‌شنبه 27 اکتبر 2015 (5 آبان 1394) ، نهمین گزارش خود را در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران به هفتادمین مجمع عمومی ملل متحد ارائه کرد. گزارش کامل را در اینجا بخوانید (انگلیسی): http://shaheedoniran.org/wp-content/uploads/2015/10/SR-Report-Iran-Oct2015.pdf.

خلاصه‌ای غیرجامع از این گزارش را در اینجا بخوانید:

  • افزایش شمار اعدام ها: سرانه اعدام در ایران از هر کشور دیگری در دنیا بالاتر است. روند افزایش از سال ۲۰۰۵ آغاز شده و در سال ۲۰۱۴ با ۷۵۳ اعدام به اوج رسیده است. در هفت ماه نخست 2015، دست‌کم ۶۹۴ نفر، از جمله ۱۰ زن و یک نوجوان اعدام شده اند و دست کم ۳۳ مورد اعدام در انظار عمومی اجرا شده است. اگر روند کنونی اعدام‌ها ادامه یابد شمار اعدام‌شده‌ها تا آخر سال ۲۰۱۵ به 1،000 تن می‌رسد. دست‌کم ۶۹ درصد اعدام ها در نیمه اول سال ۲۰۱۵ به مواد مخدر مربوط بوده است.
  • مجازات های ظالمانه از جمله خارج کردن چشم یا کور کردن به عنوان قصاص اجرا شده است.
  • سرکوب آزادی‌ اندیشه و بیان و حقوق مدنی و محدودیت‌ها برای تجمع و ایجاد تشکل‌های مستقل صنفی ادامه دارد. اقدامات سپاه پاسداران و پلیس سایبری ایران در احضار، بازجویی و بازداشت روزنامه نگاران، نویسندگان، فعالان شبکه های اجتماعی و مدافعان حقوق بشر ادامه یافته است. در ماه آوریل سال ۲۰۱۵ دست‌کم ۴۶ روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌های اجتماعی در ایران یا در بازداشت به‌سر می‌بردند یا برای آنها حکم‌هایی صادر شده‌ بود. از آن تاریخ تنها تعداد کمی از این افراد از حبس آزاد شده‌اند.
  • طی ۱۵ روز نخست ماه رمضان بیش از ۴۸۰ نفر در ایران به خاطر روزه‌خواری شلاق خورده‌اند.
  • دست‌کم ۲۳۳ اعتراض کارگری از ماه مارس ۲۰۱۴ تا مارس ۲۰۱۵ رخ داده و دست‌کم ۲۳۰ نفر بازداشت شده‌اند.
  • قوانین ناقض حق آزادی بیان، حق تشکل و حق گردهمایی مسالمت آمیز و محدودیت‌ها بر آزادی بیان، و نداشتن دسترسی به دادرسی عادلانه ادامه دارند.
  • احکام سنگینی علیه اشخاصی صادر می‌شود که از حق آزادی بیان خود استفاده کرده اند. این احکام به اتهام هایی چون «بلیغ علیه نظام»، «توهین به چهره های سیاسی و مذهبی» و «اقدام علیه امنیت ملی» صادر شده اند.
  • تبعیض‌ها علیه اقلیت‌های دینی و قومی در برخورداری از حقوق مدنی، سیاسی یا اقتصادی ادامه دارد. اقلیت‌های دینی از جمله بهاییان، نوکیشان مسیحی، و دراویش نعمت اللهی گنابادی با تبعیض و محدودیت‌های گسترده‌ای روبرو هستند و ده‌ها تن از پیروان این اقلیت‌ها همچنان در زندان به سر می‌برند.
  • نقض حقوق زنان رایج است. طرح‌هایی در دست بررسی است که حقوق زنان را، برای مثال در زمینه اشتغال، محدود کنند و به اجازه شوهر واگذارند. در زمینه حقوق برابر زن و مرد، ایران از میان ۱۴۲ کشور در پنج درصد آخر جدول قرار دارد.

انتظارات از حکومت جمهوری اسلامی در مسایل حقوق بشری

رادیو بین‌المللی فرانسه گفتگویی در باره‌ی آخرین گزارش احمد شهید، با عبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر، انجام داده است. این گفتگو را اینجا بشنوید: http://rfi.my/1KGFd8m

گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه: «بر اساس گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، فشار آوردن کشورهای غربی به ایران، در مسایل حقوق بشری، می‌تواند این کشور را وادار به آوردن تغییراتی در این زمینه کند.»

«جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار، دربارۀ حقوق بشر وارد گفتگو با سازمان ملل شده است و در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور پاسخ مفصلی داده است. این درحالیست که از آغاز سال تا کنون، در ایران حدود 800 نفر اعدام شده‌اند و احتمالاٌ تا پایان سال، این رقم به هزار نفر خواهد رسید.»

«عبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر، در گفتگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه می‌گوید که با در نظر داشت اینکه با تحریم های غربی، ایران ناگزیر شد که با کشورهای عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل به اضافۀ آلمان به گفتگو بنشیند، ما امیدواریم که جمهوری اسلامی توجه داشته باشد که نفس تعیین یک گزارشگر ویژه از سوی شورای حقوق بشر دربارۀ وضعیت حقوق بشر در ایران، یک مسئلۀ اساسی است و نشان میدهد که وخامت وضع حقوق بشر در ایران تا چه حدی است.»

«در ادامه آقای لاهیجی از جزئیات این مشکل میگوید و اینکه یکی از پیشنهادات این است که مسئولین جمهوری اسلامی از اعدام قاچاقچیان مواد مخدر خودداری کنند؛ با این کار می‌شود از 70 درصد موارد اعدام جلوگیری کرد، ولی وضعیت زندانیان سیاسی هم بسیار بد است و باید به همۀ این مسایل توجه شود.»


مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.