جلوه ای دیگر از مردم سالاری دینی

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

هوشنگ طالع

با وجودی که قانون، راه حضور اقلیت‌های دینی یا « دگرباوران دینی » را برای عضویت در شورای‌های اسلامی کشور گشوده است ، شوربختانه ، نظام جمهوری اسلامی ، عضو زرتشتی شورای شهر یزد را از عضویت شورا ، محروم کرد . در حالی که تبصره یک ماده ۲۶ قانون انتخابات شوراهای اسلامی ، این حق را برای دگر باوران دینی ، به رسمیت شناخته است .
ماده ۲۶ ـ انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند :
الف ـ تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران .
ب ـ حداقل سن ۲۵ سال تمام .
ج ـ این بند به موجب قانون اصلاحی ۱۳۸۲/۷/۶ حذف شده است .
د ـ اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت مطلقه فقیه .
هـ ـ ابراز وفاداری به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران .
و ـ ( اصلاحی ۱۳۸۲/۷/۶ ) ـ دارابودن سواد خواندن و نوشتن برای شورای روسـتا و داشتن حداقل مدرک دیپلم یا معادل آن بـرای شـورای شـهرهای دارای تـا یـک میلیـون نفـر جمعیت و مدرک فوق دیپلم یا معادل آن برای شورای شهرهای دارای بیش از یک میلیون نفر جمعیت .
تبصره ۱ـ اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ، بـه جـای اسـلام بایـد بـه اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند .
اما در میان شگفتی بسیار ، در تاریخ ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۶ از سوی شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری حکمی مبنی بر توقف و جلوگیری از فعالیت سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد صادر شد که در این حکم آمده است : « دستور موقت صادره قطعی است » .
شورای اسلامی شهر یزد دارای ۱۱ عضو اصلی و هفت عضو علی البدل است و سپنتا نیکنام عضو شورای چهارم و عضو فعلی شورای شهر یزد است که با ۲۱ هزار و ۷۱۷ رای به عنوان نفر هفتم منتخب مردم یزد به شورای پنجم راه یافت.
البته می‌دانیم که جمعیت زرتشتیان شهر یزد ، بسیار کم تر از آرای سپنتا نیک‌نام است و این امر ، نشان می‌دهد که مردم ، وی را به خاطر کارآیی و نیز تاکید بر این اصل که : « ایرانی بودن » ، مهم‌تر از « باوردینی » است ، به عضویت شورای شهر خود برگزیدند .
از یاد نبرده‌ایم که دیوان عدالت اداری ، چندی پیش نیز در حکمی ، نجومی‌بگیران را « پاک‌شویی » کرد و با توقفِ و جلوگیری از فعالیت سپنتا نیک‌نام عضور زرتشتی انجمن شهر یزد ، نشان داد که بر خلاف شعارهای ظاهر فریبِ در جمهموری اسلامی ، تبعیض آشکار علیه هم‌میهنان دگرباوردینی ، در میان صاحبان قدرت وجود دارد که چهره‌ی تاریخ پرشکوه ملت بزرگ و مردم شریف ایران را سخت خدشه‌دار می‌‌کند .
بدون هرگونه دودلی ، در صورت امکان همه‌پرسی ( رفراندوم ) ، بیشینه‌ی نزدیک به همه ( اکثریت قریب به اتفاق ) مردم ایران ، این گونه اعمال زشت و ضد فرهنگ ملی را محکوم می‌کنند ؛ اگر باور ندارید ، تن به همه‌پرسی
( رفراندوم ) بدهید ؟!
با آرزوی پایندگی ایران و سرفرازی ملت بزرگ و مردم شریف ایران .
چهارشنبه ۱۲ مهرماه ۱۳۹۶ ـ هوشنگ طالع

جلوه ای دیگر از مردم سالاری دینی

مطالب مرتبط با این موضوع :

نشست عمومی بحث آزاد جمعه ها با همسازی ملی جمهوریخواهان ایران موضوع: برای ایران: سیستم عدم تمرکز یا فدرالیسم؟ کدام یک مناسب تر است؟‎‎

 نشست عمومی بحث آزاد جمعه ها اندیشکده آگاهی و شناخت حزب جمهوریخواه سوسیال دموکرات و لائیک ایران – همسازی ملی از ایرانیان دعوت می کنند

مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.