امروز سه شنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۰

ساعت ۰۳:۵۸

 
اخبار و حقوق زنان

بیانیه سندیکای فرانسوی سولیدر (همبستگی) به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن

8 ماه گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

https://rangin-kaman.net/?p=129809

لینک کوتاه

وضعیت زنان در ایران
به مناسبت روز جهانی مبارزه برای حقوق زنان، رفقای همبستگی سوسیالیستی با کارگران در ایران ((SSTI ، عضو «شبکه سندیکایی جهانی همبستگی و مبارزه»، نکات زیر در مورد وضعیت زنان در ایران را به اطلاع می رسانند.

در این روز جهانی، ما موظفیم که بلندگوی کسانی باشیم که می رزمند و جان خود را به خطر می اندازند.
در ایران دو روز زن برگزار می شود: 16 دسامبر، روز تولد فاطمه، دختر پیامبر، که توسط حکومت سازمان داده می شود، در حالی که فعالان حقوق زنان 8 مارس روز جهانی زن را جشن می گیرند.
در 8 مارس 1979، ده ها هزار زن برای حقوق و آزادی های خود به خیابان ها ریختند. آن ها پس از مشارکت گسترده در قیام، با شرکت در تظاهرات در این روز، مخالفت خود با رژیم ضدانقلاب سازمان یافته به رهبری آیت الله خمینی، که زنان از اولین اهداف سرکوب آن بودند، ابراز داشتند.
تبعیض علیه زنان مغایر با کنوانسیون حقوق بشر سازمان ملل است.
در سال 2003 دو لایحه برای الحاق ایران به کنوانسیون “منع تبعیض علیه زنان” و کنوانسیون “منع شکنجه و سایر مجازات های بیرحمانه”، توسط شورای نگهبان انقلاب رد می شوند.
در اثر فشارهای جامعه بر رژیم، حکومت لایحه ای با عنوان “تأمین امنیت زنان در برابر خشونت” در ۳ ژانویه 2021 تصویب می کند. این لایحه به مراتب پائین تر از استانداردهای بین المللی است، زیرا به همه جنبه های خشونت زنان نمی پردازد، از جمله ازدواج کودکان و تجاوز جنسی مرد نسبت به همسرش.
با این وجود، این یک گام به جلو است و می تواند نقطه شروعی باشد برای برقراری مجازات در مورد خشونت علیه زنان، و تازه این لایحه باید به تصویب پارلمان محافظه کار هم برسد.
در ایران این قانون تعزیرات جمهوری اسلامی است که وضعیت زنان را تنظیم می کند. این قوانین، که شامل مجازات های بدنی بسیار خشن است، به قدرت سیاسی اجازه می دهد که تا خشونت علیه زنان را تشویق کند، حتی تا مرحله جان باختن آن ها. معیارهای این دولت مردسالار بر بدن زنان کنترل اِعمال می کنند و زنان را به خاطر زن بودن شان ذاتاً مظنون و مقصر مفروض می پندارد.
مبارزه زنانی که در زیر بازگو می شوند، خشونت این رژیم مردسالار زن ستز را بازگو می کنند:

یاسمین آریانی، چندین بار به جرم دفاع از حقوق خود محکوم شد.
در اوت 2018، او در طی تظاهراتی در تهران همراه با سایر فعالان دستگیر شد. در 8 مارس 2019، هنگامی که او و مادرش در داخل مترو تهران، بدون حجاب، و علیه حجاب اجباری در بین مسافرین مثرو گل توزیع می کردند و شعار “من بی حجاب، و تو با حجاب” سر می دادند، بار دیگر دستگیر شدند.
آن ها هر کدام به 16 سال زندان محکوم شدند. در پی بسیج های بین المللی و هم چنین پحش گسترده ویدئویی در شبکه های اجتماعی، محکومیت آن ها به 9 سال کاهش می یابد.
طبق گزارش سازمان “ابتکار عمل زنان نوبل”، یاسمین « در زندان در شرایط وحشتناکی به سر می برد… او در سلول انفرادی محبوس بوده، خانواده اش حق تماس با او را نداشته و او را تهدید کرده اند که چنان چه در برابر دوربین فیلمبرداری از کرده خود اظهار ندامت نکتد، سایر اعضای خانواده اش را نیز دستگیر خواهند کرد».

گلرخ ابراهیمی ایرایی، نویسنده و مدافع حقوق، فعال علیه مجازات سنگسار در ایران.
در اکتبر 2016، به دنبال کشف یک جزوه انتقادی در باره سنگسار، به هنگام بازرسی خانه اش، به ۶ سال زندان محکوم می شود.
او از ژانویه 2017 در زندان به سر می برد. شرایط زندان غیرقابل تحمل است. در هنگام بازجویی با چشم بند، تهدید به مرگ می شود. او هم چنین مجبور به شنیدن لگد زدن نگهبانان به شوهرش و فریادهای ناشی خفه کردن او در سلول مجاور می شود.

ریحانه جباری، یک دکوراتور 20 ساله، متهم به قتل یک مأمور سابق امنیت که به او تجاوز جنسی کرده بود
در 25 اکتبر 2014 ، وی را به جرم کشتن متجاوز با چاقو، مجرم شناخته و اعدام کردند. در مکاتبات متعددی که از درون سلول زندان داشته، شرایط زندان و تعدش را بازگو می کند. وی درباره محاکمه خود می نویسد: «التماس نکردم، من حتی یک قطره اشک هم نریرختم، زیرا به قانون اعتماد کردم. اما من به بی تفاوتی نسبت به جنایت متهم شدم.»

زهرا اسماعیلی از خشونت خانگی رنج می برد. وی برای دفاع از خود شوهرش را به قتل می رساند.
شوهرش، یک مقام ارشد امنیتی، مرتباً او را کتک می زد. زهرا به اعدام محکوم شد. در 17 فوریه 2021، در حالی که شاهد به دار آویختن 16 مرد قبل از خودش بود، سکته مغزی می کند و می میرد. جسد بی جان او را دار می زنند.

بدون رهایی واقعی و کامل زنان، هیچ آینده ای برای دموکراسی در ایران وجود ندارد.
همبستگی با زنان ایران!

 

Facebook Comments
نظرات
 1. یوسفیان ر از کرج
  9 مارس, 2021
  پاسخ

  با روزخوش به همه زنان. دختر من می گوید که خانم آموزگار پیری بیانیه داده به آقای جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا! نمی دانم کجاست! او میگوید شعر هم هست و طنز هم هست. پس کجاست.

 2. ز ع از مشهد
  11 مارس, 2021
  پاسخ

  پس این ال قصیده کجاست!؟ مشاعره کجاست!؟ ممنونم. زری هستم از مشهد نام عاریه ای

 3. ظلبه ی سابق از قم
  11 مارس, 2021
  پاسخ

  اینا کین که قصیده میخان، برو از مداح محلتون بپرس یا مسجد سر کوچه تو بخواه. مرگ بر هرچی مذهب و هی چی دعا و هر چی نماز و هرچی قصیده ست. گور پدر امام حسین و حضرت عباس و بقیه. کاشکی عوض سر امام حسین سر عبد الله رو بریده بودن تا اون پیغمبر دمدار محمد ابن رجال رو پس نیندازه. قصیده میخاد. یکیش بهش بده خیر سر محمد و علی و عمر و ابوبکر همه از دم حرومزاده.

 4. امضاء کننده با نام مستعار از ایران
  11 مارس, 2021
  پاسخ

  آقای فرهنگ قاسمی، آقای قاسم شعله سعدی و بسیاری دیگر نام شما در میان امضاء کنندگان : « نه به جمهوری اسلامی» نیست. بفرمائید چرا تا من هم نامم را پس بگیرم.

 5. داش مشتی از میدون شوش تهران
  11 مارس, 2021
  پاسخ

  آقایونا، خانوما نیگا کنین. این قصیده دیگه اینتو نیست
  من فتوکپیشو دارم با موبایلم عکس گرفتم و واسه این و اون فرستادم
  اصل مطلب اینه که این بابا ممد نوریزاد رو دارن میکشنش
  خب بله قبلا با اینا بوده مثل من و تو اما حالا جرآتش و غیرتش گل کرده
  این برا من و تو داره جز میزنه پس باید ازش دفاع بشه
  براش کاری بکنین
  حاج محمدجواد اکبرین
  حاج اکبر گنجی
  حاج رضا علیجانی
  حاج احمد زید آبادی
  مرگ بر اصلاحاطتون
  مرگ بر اسلامتون
  مرگ بر قرآنتون بابا دست وردارین
  لعنت به همشون
  از آدم صفات الله
  تا نوح نیی الله
  تا محمد رسول الله
  تا خمینی روح الله
  تا خامنه ای نجاست الله
  تا مهدی عجل الله

  این اسلام نجس چی بهتون داده که حالا که بندازینش تو خلا از دستش بدین
  آخه بابا اگه هر کی تو خارجه ست طوماری چیزی امضاء بکنه کار این رژیم تمومه
  این ویدیو رو دیدم آتیش گرفتم
  به ایران قسم گریون شدم
  یک آدم درس حسابی آدرس این سایت رو به من داد
  خب اون شانسش گرفت درس خوند ما نخوندیم
  اون شد معلم و ما نشدیم
  اما مام عقل داریم آدمیم
  ادرس ایمیل داریم
  این آقا معلم یک فتوکپیم به هم داد که گفت القصیده رو اینجا کپی کرده
  وجدانن القصیده کارستونه
  خدا پدر نویسندشو بیامرزه
  خدا کنه بروز بشه
  این رفیق ما میگه شب ۳ بار انداختن تو خونش
  بار اول که بارون اومده و کاعذا له شدن
  دوبار آخر درست حسابی بوده
  برا همین یکشو به من داد
  مادرم میگه از ترسشه که میگه انداختن تو خونش
  چوم که ورق آخرش دوباره ورق اولشه
  نمی دونم
  پریشب ما از خنده گلاب به روتان روده بر شدیم
  هی چه آخوند و امام و مداح و طلبه تو روده هامون بود ریخت بیرون
  ویدیو اینجاست

  https://www.youtube.com/watch?v=srzXB2ujHDg

 6. شاهد قدیمی از ایران
  12 مارس, 2021
  پاسخ

  به هر صفحه که رفتم نظری ندیدم، آمدم به این صفحه دیدم نظراتی هست. دلگرم شدم. البته آنچه را می نویسم یک خبر کهنه است اما از آنجا که کسی راجع به آن چیزی ننوشته و نمی نویسد و نمی گوید و اگر هم بگوید آبکی ست. اشاره ام به مصاحبه ی آبکی فرج سرکوهی ست که نهایت حرفش این است که خامنه ای دروغگو ست! این آقا تازه خودش هم نزدیک بوده بکشند! آنچه میگوید وانمودکردن اینکه مخالف است می باشد. بماند! آقای محترم دست کم حالا که رفتی انگلیس حرف بزن! مگر چند سال می خواهی زندگی کنی. محافظه کاری دپر عمق وجودت موج می زند. چرا که در تهع ماجرا تو هم مسلمانی! بدبختی تو و ما هر دو!
  و اما این خبر مال چند سال پیش است که من نوجوان بودم. من خودم دیدم که به فتوای روحانی ده – در چند ساعتی شهرستانی ـ جسد سه زن بهائی را از قبر در آوردند و آتش زدند. داستان از این قرار بود که دختر جوانی در اثر آسم مرده بود او را در کنار خاله و مادربزرگش دفن کرده بودند اهالی باشرف و مسلمان خیرخواه ده نبش قبر کردند و استخوانهای مادربزرگ جسد نیمه پوسیده ی خاله و جسد تازه ی دختر جوان را از قبر بیرون کشیدند و سوزاندند. می خواستند ادمه بدهند و به سراغ قبرهای دیگران بروند اما گوئی چنان به خدا نزدیک شده بودند که بسشان شد و با فرماندهی فرزند یک بازاری یک دبه نفت روی بقایای نیمه سوخته ریختند و دوباره آنها را به آتش کشیدند و بیل کلنگ را با خود بردند و رفتند سراغ خانه ها و کسب و کار آنها و غارت کردند …جالب این بود که یکی از فامیلهای خود من که حالا کافر شده هم در ماجرا دخیل بود و وقتی من به او گفتم آخر مرده که تقصیر ندارد! به من گفت چند سال دیگه می فهمی، برو از حاج آقا…بپرس، حالا داریم میریم سراغ زنده ها. عجب دین نجیب و حنیفی ست این دین اسلام. برای روز زن نوشتم! هممیهن تو چه فکر می کنی؟!

 7. م ر حومه
  12 مارس, 2021
  پاسخ

  رفتم صد جا ranginkaman.com و rangin.kaman.com و rangin-kaman.com و و rangin_kaman.com و پیدا نکردم چون روی ورقه القصیده به پارسی نوشته رنگین کمان دات کام! خب شاید اینجا باشد دوستی گفت باید روی عکس فرهنگ قاسمی صفحه نخست کلید کنیم. کلید زدیم پس کو! در ضمن در آوردن جسد بهائیان از گور و آتش زدن حتا استخوانهای آنها از فریضه های اسلام است. مادر بزرگک و پدر بزرگ این کارها را در کرج دیده اند. اگر کسی دستش به عبدالکریم سروش سید ابراهیم نبوی، عبدالعلی بازرگان و دیگران همه بیشرف می رسد به آنها بابت این اسلام نحسشان تبریک بگوید. دوستان ما آمدیم و القصیده انترینه در احوال آقا رو پیدا نکریم. از حومه تهران ساعت ده دقیقه کم.

 8. از قم
  14 مارس, 2021
  پاسخ

  سایت محترم البته نمی دانم که نوشته ام را منتشر می کنید یانه. اما حاج اکبر گنجی مقاله ای را نوشته و در کشکول گویا انداخته زیر عنوان :. فقها به غصبِ ستمگرانه حکومت و همه تخصص ها پایان بخشند.

  البته ایشون حالشان معلوم است. این آقا میخواهد روحانیون و مداحان را از مرگی حتمی برهاند. می گویم مرگی حتمی چرا که آنها راهی راه غیر از این ترسیم نمی کنند. و چاره ی دیگری را برای ما باقی نگذاشته اند. چرا که همان گربه ای را که وزیر اطلاعات حکومت ضد بشری در مورد ملایان و در ارباط با غرب می گوید در مورد مردم ایران صادق است و این گربه بزودی پلنگ آسا پوست این بیشرفان را خواهند درید. گنجی نوشته:
  «جهان امروز، جهان تخصص است. فقیه از آن نظر که فقیه است، باستان شناس است. یعنی متخصص برساخته های اعراب جاهلی پیش از اسلام ( احکام امضایی فقهی که بیش از ۹۰ درصد فقه را تشکیل می دهند) است.»
  این آقای گنجی خودش را به نادانی نمی زند واقعا نادان است! چرا که تمامی شواهد نشان میدهند که «جاهلیت عرب» ساخته و پرداخته ی اسلامیون و خصوصا شیعیان است. تمامی حفاریها نشان از تمدن عرب پیش از اسلام دارد. زنده به گور کردن دختران دروغ محض است تا چادر سر عایشه سه ساله کردن توسط پیامبر را مائده الهی بنامند. چادر سر عایشه سه ساله کردن در حقیقت پوششی ست بر سر تجاوز و تفخیذ پیامبر بر عایشه سه ساله. (ارجاعتان میدهم به فتوای خمینی در مورد تغخیذ به شرطی عدم وطی که از سیره پیامبر است)
  ایشان برای باز کردن دری نوین به روی روحانیون تفضل می فرمایند که:
  « حکومت در دوران مدرن نیازمند متخصصان علوم انسانی تجربی( سیاست، جامعه شناس، اقتصاددان، برنامه ریزی، حقوق دان، روان شناس، روابط بین الملل، جمعیت شناسی، مدیریت، تاریخ، و…) و علوم طبیعی تجربی است.
  فقیه متخصص هیچ یک از اینها نیست، مگر اینکه فقیهی به دانشگاه رفته و در یکی از این رشته ها تحصیل کرده و متخصص آن رشته شده باشد. با اینکه متافیزیک مسلمین در حوزه ها تدریس می شود، محسن کدیور- که اجتهادش از سوی آیت الله منتظری تأئید شد- به دانشگاه تربیت مدرس رفت و دکترای فلسفه اسلامی اخذ کرد، از راه دین نان نمی خورد و از سال ۱۳۸۸ تاکنون در دانشگاه دوک تدریس می کند. »

  تنها این دین ضد بشری اسلام ناب است کمه هم طب اسلامی دارد، هم علوم اسلامی دارد، هم فلسفه اسلامی. ما هرگز فلسفه مسیحی، فلسفه یهودی یا حتا فلسفه پودائی و زرتشتی و بهائی نشنیده ایم!
  ایشون با ریا و حقه از طرف ایشون شکستهپ نفی می کند و می نویس:
  «…اما فلسفه متافیزیکِی و فقه او به کار حکومت های مدرن تخصص یافته نمی آیند و خودش نیز چنین ادعایی ندارد و از جمهوری سکولار دفاع می کند. ممکن است فقیهی به دانشگاه رفته و دکترای اقتصاد یا دیگر رشته های علوم تجربی انسانی را اخذ کرده باشد. در این صورت می تواند به عنوان یک متخصص در آن حوزه سخن بگوید…»
  ایشون« اسلام هراسی» که واژه ای من درآوردی ست را به جای اسلام هراسناک و آدمنش و ضد بشر بکار می برد.و احکام ضد بشری اسلام را برای آن موقع خوب میداند. و اجرای این احکام ضد زندگی ر ا فقط موجب ناکارآمدی و کج و معوج میداند! می فرماید:
  «اما، با احکام فقهی خشن و موهن اجتماعات ساده قبائلی نمی توان به اداره جامعه مدرن پرداخت. اجرای احکام کیفریِ خشنِ فقهی- که از سوی پیامبر اسلام با اصلاحاتی فقط و فقط برای همان دوران امضا شد- اینک موجب اسلام هراسی می شود. ولی حکومت را نیز ناکارآمد و کج و معوج می کنند. فقه را نباید با حقوق مدرن یکی فرض کرد. این ادعایی به کلی باطل است. حقوق مدرن نیاز حکومت های مدرن است، اما فقه به زیان حکومت ها و جوامع مدرن است…»

  من واقعا متوجه این موضوع شده ام که مومن به این دین نانجیب اگر هزار کلاس هم درس بخهواتند در نهایت تا ته استخوانش ضد بشر است. ایشون نهج البلاغه ای دویس سال پس از سقط شدن علی نوپشته شده را عدالت نامه می نامد. علی ای که کوچکترین جندشی از سربر یدن هزاران نفر ـ طبق گفته ی خود روحانیون بیشرف بیش از صد هزار نفر (در نمدت فقط ۴ سال و ۹ ماه حلافتش سر هفتاد و پنج هزار نفر را شخصا بریده٬ این را مصباح یزدی می گوید و خمینی می گوید فقط در یک نیمروز سر نهصد نفر یهودی بنی قریضه را بریده. در ۲۳ سال علی دشتی میگوید سر حتا بچه ها و حتا دوست دختر همسن و سال عایشه را هم بریده…). گنجی می نویسد:

  « نهج البلاغه علی بن ابی طالب، عدالت نامه است. شاید روحانیت ادعا کند که ما متخصص عدالت هستیم- که ادعای به کلی باطل است- یا دستکم به دنبال هدف خدا و پیامبر که بسط عدالت و قسط است، هستیم…»
  در هر حال اکبر گنجی، سید ابر اهیم نبوی که در دوره ی زندگی بسیجیش به بسیاری دختران در تهران و کرج تجاوز کرده، عبدالکریم سروش، سروش دباغ، عبدالعلی بازرگان، و بسیاری از اپوزیسیون صادراتی همگی در پی رهانیدن ملایان و مداحان و آیت الله ها و طلاب و آدمکشان و شکنجه گران حکومت ضد بشری اسلام و قرآن و پیامبر پدوفیلیائیش هستند. مردم ایران نباید حتا یک نفرشان را زنده بگذارد. بر جوانان و پیران و دختران و پسران و هر ایرانی با سن و سال است که بداند نباید حتا حتا حتا به یک نفرشان رحم کرد. اینان اشغالگران ایرانند، مفت خواران و مفت گایان مفت زی هایند. اینک کم کم دارند بیدار می شوند که باید نعل وارونه بزنند. نباید حتا یک نفرشان را باور کرد. مردم مسلمان ایران باید اسلام را به عنوان بیماری در خون و روح و روانشان بدانند و در پی معالجه آن برآیند. اولین قدم نابودی ملایان و انواع و اقسامشان از هر نوپع از آیت الله تا ملا و روضه خوان و طلبه است. به امید روزی که ما در ایران چندین عید داشته باشیم عید قرآن سوزان و عید مفاتیح سوزان وعید عمامه سوزان و عید عبا سوزان و عید چادر سوزان داشته باشیم.

ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما