بار دیگر خشونت در خیابان‌های پاریس

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

در فرانسه، جنبش “جلیقه زردها” برای چهارمین بار تظاهرات سراسری خود را برگزار کرد. دولت فرانسه که از چند روز قبل به خاطر احتمال بروز خشونت شدیداً نگران بود، “تدابیر امنیتی استثنایی” اتخاذ کرده است. شنبۀ هفتۀ گذشته، خشونت در اطراف خیابان شانزه‌لیزۀ پاریس به حدی کم‌سابقه رسید و حتی وزارت کشور اعلام کرد که برخی از تظاهرکنندگان قصد کشتن افراد پلیس را داشته‌اند. این بار نیز درگیری‌هایی در پاریس به وجود آمد، اما به طور کلی تا اواسط بعدازظهر، تظاهرات در سایر نقاط کشور خشونت زیادی به دنبال نداشت.

تا حوالی ساعت سه بعد از ظهر روز شنبه ٨ دسامبر/١٧ آذر، تعداد کل شرکت‌کنندگان در تظاهرات، در سراسر کشور ٣١هزار نفر، و در شهر پاریس ٨هزار نفر برآورد شد.

نیروهای انتظامی از نخستین ساعات شروع تظاهرات، حدود ٧٠٠ نفر را بازداشت کرد که اکثراً به سرعت آزاد شدند. اما در پایتخت، بیش از ۴٠٠ نفر در بازداشت مانده‌اند.

در برخی خیابان‌های مرکزی پاریس امروز نیز مثل هفتۀ گذشته تعدادی از ویترین مغازه‌ها شکسته شد. تعدادی از تظاهرکنندگان حتی وارد “دراگ استور” معروف شانزه‌لیزه شدند که امروز بسته بود و شیشه‌های خود را با حفاظ پوشانده بود. اما تظاهرکنندگان با شکستن حفاظ‌ها وارد مغازه شدند ولی پلیس توانست آنان را با گاز اشک‌آور به بیرون براند.

در اطراف خیابان شانزه لیزه، نیروهای انتظامی از خودروهای زرهی که در پایتخت کمتر دیده شده استفاده کردند. همچنین در برخی محلات پاریس، نیروهای سوارکار ژاندارمری با اسب وارد عمل شدند.

ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه از همۀ کسانی که با دولت همکاری کرده‌اند تشکر کرد و گفت: “یکبار دیگر از همۀ مسئولان سیاسی، سندیکاها، انجمن‌ها و همۀ شهروندانی که برای آرامش فراخوان دادند تشکر می‌کنم”. او گفت فرانسویانی که مایلند خواسته‌های خود را ابراز کنند باید از خرابکاران و اخلال‌گران جدا بمانند.

دولت فرانسه که شدیداً نگران بروز ناآرامی و خشونت در سطح گسترده است و تجربۀ تلخ شنبۀ هفتۀ گذشته را پشت سر دارد، نظارت و بازرسی‌ها را امروز بسیار افزایش داده بود.

در اینحال پلیس پاریس اعلام کرد که بخشی از نقشه‌ها و برنامه‌های امنیتی پلیس روی اینترنت افشا شده است. دادسرای پاریس تحقیق در مورد “سرقت اطلاعات” را آغاز کرده است. اطلاعات محرمانه‌ای که در فضای مجازی پخش شده شامل برنامه‌ریزی‌های فنی پلیس برای حفظ امنیت و آرامش بوده است. اما پلیس پاریس می‌گوید که لو رفتن این اطلاعات را در نظر گرفته و اقدامات خود را با توجه به این رویداد غیرمنتظره تنظیم کرده است.

سرقت تفنگ

مقامات قضایی پاریس گفته‌اند مردی که مظنون به سرقت یک تفنگ پلیس است بازداشت شده است. دادستان پاریس گفت که این “سلاح جنگی” که در موارد مبارزه با تروریسم استفاده می‌شود، روز شنبۀ گذشته در شرایطی همراه با “خشونتی‌ باورنکردنی” دزدیده شد. این تفنگ هنوز پیدا نشده اما یک نفر به اتهام سرقت و “اقدام به قتل” بازداشت شده است. هویت این فرد و جزییات سرقت اعلام نشده است.

سرایت به خارج

جنبش جلیقه زردها که در سطح جهانی انعکاس رسانه‌ای زیادی داشته، در بلژیک عملاً تکرار شد. روز شنبه ٨ دسامبر، هم‌زمان با تظاهرات در فرانسه، چندصد نفر که جلیقه‌های زرد به تن داشتند در شهر بروکسل دست به راه‌پیمایی زدند. پلیس بلژیک نزدیک به صد نفر را بازداشت کرده است. به نظر می‌رسد که پلیس قبل از شروع تظاهرات این افراد را شناسایی کرده بوده است. در فرانسه و در بلژیک، نیروهای انتظامی به شدت از فعالیت گروه‌های کوچک افراطی نگرانند و می‌گویند که تقریباً تمامی خشونتی که طی تظاهرات دیده می‌شود، ناشی از اقدامات حساب‌شدۀ این گروه‌های افراطی است که گاه با انواع سلاح‌های سرد و ماسک ضد گاز به تظاهرات می‌آیند.

rfi

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.