اعلامیه جنبش جمهوری‌خواهان دموکرات و لائیک ایران در پشتیبانی از مبارزات مدنی هموطنان بلوچ

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

بعد از به خاک و خون کشاندن کولبران کرد، زحمتکشانی که با مایه گذاشتن از تن و جانشان برای تامین حداقل معیشت خود در ازای مبلغ ناچیزی بارهای سنگین را از راه های صعب العبور کوهستانی حمل می کنند، حالا نوبت سوختبران بلوچ است تا با گلوله ی پاسداران جمهوری اسلامی به خاک و خون کشیده شوند.
بلوچستان یکی از محروم ترین مناطق ایران است، چه در دوران حکومت پهلوی و چه در دوران جمهوری اسلامی کمترین توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری در آن صورت گرفته که باعث برخورداری مردم بلوچستان و دیگر مناطق مرزی ایران، از کمترین امکانات رفاهی شده است. محرومیت های اقتصادی و اجتماعی همراه با مشکلات طبیعی همچون خشکسالی های متوالی، گرمای شدید و کمبود آب باعث فقر و بیکاری مردمان این سرزمین شده است.
عدم رعایت حقوق جامعه مدنی اشاره شده در اعلامیه جهانی حقوق بشر و دزدی ها و چپاول منابع کشور، اتخاذ بودجه های هنگفت برای نهادها و انجمن های بیشمار مذهبی و در عین حال سیاستهای تجاوزگرانه و آشوبگرانه در منطقه خاورمیانه و رقابتهای جنگ طلبانه، باعث هدر دادن ثروت ها و منابع ملی کشورشده و جامعه را با معضلات عظیم سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی روبرو نموده است. پیامدهای چنین سیاستهای در چهار دهه گذشته، عدم توسعه اقتصادی، گسترش بیکاری، گرانی و فقر در تمام ایران بویژه مناطق مرزی مانند بلوچستان، کردستان و خوزستان برغم ثروت های سرشار این منطقه از ایران بوده است. رژیم جمهوری اسلامی در ادامه چنین سیاستهائی ثابت کرده است که نه خواست تغییر سیاست خود را دارد و نه بهبود در وضعیت اسفبار مردم این مناطق جزو اولویتهای سیاسی آن است.
جوانانی که اکثرا بیکار هستند و هیچ آینده ای هم پیش روی خود نمی بینند، بناچار دست به کارهای کاذب و خطرناک چون حمل و نقل قاچاق مواد سوختی می زنند، تا بلکه از این طریق حداقل معیشت زندگی خود وخانواده را تامین کنند.
سپاه پاسداران جمهوری اسلامی خود یکی از بزرگترین قاچاقچیان در ایران و منطقه است و بدور از هر کنترلی دست به حمل و انتقال کالای قاچاق از جمله مواد سوختی در منطقه می زند، ازینرو سپاه این زحمتکشان را که از روی ناچاری دست به قاچاق مواد سوختی زده اند را رقیب خود میداند و آنها را به گلوله می بندد.
منطقه “بم پشت” از توابع شهرستان سراوان در روز های چهارم و پنجم اسفند ماه ۱۳۹۹ شاهد فاجعه به قتل رساندن بیش از ده نفر از این جوانان شد. هم اکنون مردم جان به لب رسیده و زحمتکش بلوچستان که از جنایات و زورگویی های جمهوری اسلامی خشمگین و مستاصل شده اند به خیابانها آمده و به اعتراض و مخالفت با برخورد غیرقانونی، ضدانسانی و نامتعارف نیروهای انتظامی دست زده اند. همه انسانهای آزاده و نیروها و جریانهای مترقی وظیفه دارند از اعتراضات و خواست های مدنی و بر حق آنان پشتیبانی کنند و صدای آنان باشند.
جنبش جمهوری خواهان دموکرات و لائیک ایران ضمن محکوم کردن جنایات جمهوری اسلامی و ابراز همدردی و تسلیت به بازماندگان این کشتار وحشیانه، از مبارزات و خواست هموطنان بلوچ برای رفاه، عدالت اجتماعی، حقوق شهروندی، حق حاکمیت مستقیم شهروندان بر سرنوشت خود و حق فراگیری خواندن و نوشتن بزبان مادری و اداره امور هر منطقه بدست خود مردم پشتیبانی می کند.

جنبش جمهوری‌خواهان دموکرات و لائیک ایران
۲۸ فوریه ۲۰۲۱ – ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.