امروز پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸

ساعت ۲۰:۴۰

 
محیط زیست

اعتراض مردمان با فرهنگ مشگین شهر به نابودی یک شهر باستانی

1 سال گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

https://rangin-kaman.net/?p=118043

لینک کوتاه

سال هاست که مسئولین جمهوری اسلامی به عمد و یا به دلیل بی توجهی کمر به نابودی آثار تاریخی و باستانی ایرانزمین بسته اند. یکی از مناطق در حال ویرانی شهر باستانی یری است؛ شهری که چند هزار سال قدمت دارد و یکی از مناطق باستانی کم نظیر ایرانزمین است. در چند سال گذشته این منطقه به دلیل باد و توفان و بی توجهی کامل مسئولین میراث فرهنگی به شدت ویران شده و هر روز نیز بر ویرانی آن افزوده می شود.

خوشبختانه قبل از این که این منطقه به طور کامل ویران شود مردمان با فرهنگ مشگین شهر آذربایجان واکنشی متمدنانه نشان داده و در روزهای گذشته با زنجیره ای انسانی به دور این منطقه اعتراض خود را نسبت به بی تفاوتی های مسئولین نشان داده اند

منطقه باستانی معروف به «شهر یری»، در کنار رود قره سو و در نزدیکی مشگین شهر و اردبیل قرار گرفته است

این منطقه باستانی سه بخش متفاوت دارد که شامل دژ نظامی، قوشا تپه و یک قسمت دیگر می باشد که در مجموع در زمینی به وسعت 400 هکتار قرار دارد

باستانشناسان قدمت قوشا تپه را 7 هزار سال پ. م، و قدمت قلعه و آن بخش دیگر این محوطه باستانی را دستکم تا1450 سال پ. م برآورد کرده اند.

تحقیقات جدید نشان می دهد قسمت معبد الف محوطه باستانی شهریری مشکین شهر یکی از قدیمی ترین رصد خانه های جهان است.

روشن است که اگر مسئولین به اعتراض مردمان توجهی نشان ندهند این اثر تاریخی آذربایجان ایران را نیز به زودی از دست خواهیم داد.

Facebook Comments
ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما