اخباروگزارشات کارگری26آذر1394

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

Capture d’écran 2015-12-18 à 10.37.24

– اخراج و جابه‌جایی و تنزل شغلی آتش‌نشانان معترض خلاف قانون است!

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران:

آزادی مشروط محمود بهشتی لنگرودی بدنبال اعتصاب غذا و اعتراضات داخلی و بین المللی

-پیام تشکر محمود بهشتی لنگرودی بعد از آزادی

– گزارشی از اعتصاب کارگران کارخانه کاغذ سازی پارس

تجمع اعتراضی کارگران خطی راه‌آهن در زنجان برای دومین‌بار

نگرانی بیش از1000کارگر کارخانه نساجی بروجرداز نداشتن امنیت شغلی!

– تجمع فرهنگیان معترض فولادشهر به پروژه هزار واحدی!

اخراج و جابه‌جایی و تنزل شغلی آتش‌نشانان معترض خلاف قانون است!

در روزهای اخیر شاهد اعتراضات آتش نشانان در اعتراض به شرایط خاص کاریشان بوده ایم. اعتراضاتی که نخستین بار در خرداد ماه و با تجمع در مقابل سازمان کل آتش نشانی شروع شد و در ادامه این روند نیز در 22 آذر تجمعی صنفی دیگری شکل گرفت. درخواست های آتش نشان ها در راستای اصول صنفی بوه استکه مربوط به شراایط ویژه آنان برای پذیرش در رسته مشاغل با شرایط سخت است.  در تعریف مشاغل و کارهای سخت و زیان آور باید گفت مشاغلی سخت و زیان آورند که در آن عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار غیراستاندارد بوده ودر اثر اشتغال بیمه شده تنشی به مراتب بالاتر از ظرفیت‌های طبیعی(جسمی و روحی ) در وی ایجاد کرده و در نتیجه آن بیماری شغلی و عوارض ناشی از آن برای کارگر ایجاد کند. اصولا در  مشاغل سخت و زیان‌آور در«ماده‌یک‌آیین‌نامه اجرایی بند ب ماده واحده قانون اصلاح تبصره 2 الحاقی به ماده 76 و اصلاح مواد 72 و 77 و تبصره ماده 79 قانون تامین اجتماعی سال 1354 و الحاق دو تبصره به ماده 76 مصوبه سال1376» تعریف‌شده است.

طبق آیین‌نامه‌ای که در بالا ذکر شد در کل مشاغل سخت‌وزیان آور به دو گروه تقسیم می‌شوند: اول مشاغلی که صفت سخت و زیان آور بودن آن با ماهیت شغلی وابستگی دارد، اما می‌توان با به کار بردن تمهیدات بهداشتی، ایمنی و تدابیر فنی مناسب توسط کارفرما سختی و زیان آور بودن آن را حذف کرد اما در مورد شغل  آتش نشانی با توجه به ماهیت کار آن باید گفت این شغل دارای محیط کار سخت و مواجه با خطر است و قطعا جزو مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود. البته طبق ماده2 این آیین‌نامه، تعیین سخت و زیان‌آور بودن شغل به درخواست کارفرما یا کارگر  قبل از بازنشستگی در کمیته‌های بدوی استانی انجام می‌شود. این کمیته‌ها متشکل از کارشناسان وزارت بهداشت و بازرسان کار وزارت کار است. حال در صورتی که این کمیته، شغلی را زیان آور محسوب کند به ازای هرسال سابقه کار 6 ماه سابقه بیمه اضافی  برای آنها در نظر گرفته می‌شود و در این راستا 4 درصد بیمه بابت سنوات اضافی از کارفرما اخذ می‌شود. حال آتش‌نشانان (که قطعا جزو مشاغل سخت محسوب می‌شوند) باید  به این کمیته‌های استانی مراجعه کرده و درخواست‌شان را در این کمیته مطرح کنند. رای این کمیته هم از طرف کارفرما وهم از طرف کارگر قابل بررسی در کمیته تجدید نظر نیز هست. همچنین نهایتا رای قطعی این کمیته‌ها قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری است.

حال در مورد اقدامات انجام گرفته از سوی شهرداری باید گفت، اولا شهرداری موظف است قانون و مقررات را در مورد این آتش‌نشانان اعمال کند و با توجه به سخت و زیان‌آور بودن شغل‌شان، آنها را مشمول قانون کند. برای مثال اگراین افراد  20 سال خدمت کرده‌اند در صورت تایید کمیته استانی مبنی بر زیان آور بودن  با 30 سال سابقه این افراد را بازنشسته کند. شهرداری  به صرف اعتراض این افراد نسبت به حق قانونی خود نمی‌تواند این افراد را اخراج کند. زیرا حق قانونی کارگر است که اعتراض کند، اخراج و جابه‌جایی و تنزل شغلی آتش‌نشانان معترض خلاف قانون است.

منبع:قانون-26آذر

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران:

آزادی مشروط محمود بهشتی لنگرودی بدنبال اعتصاب غذا و اعتراضات داخلی و بین المللی

محمود بهشتی لنگرودی، از فعالین و اعضای هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران، از تاریخ ۵ آذر در اعتصاب غذا بود و دیروز ۲۴ آذر بدنبال پذیرفته شدن رسیدگی به خواسته هایش از سوی مقامات قضایی زندان اوین به اعتصاب غذای خود خاتمه داد و از زندان مرخص شد. بهشتی لنگرودی خواهان توقف اجرای حکم ظالمانه نه سال زندان در دادگاه چند دقیقه ای تا زمان اعاده دادرسی در دادگاهی علنی و با حضور هیئت منصفه بود. اینکه مقامات جمهوری اسلامی تا چه حد به این خواسته ها تن بدهند و یا بر عکس با دسیسه ای جدید بار دیگر او را محبوس کنند بستگی به عوامل متعددی از جمله تداوم مقاومت و مبارزه بهشتی و همکارانش و نیز کلیه تشکلات معلمان و کارگران ایران و مدافعین آنها در سطح بین المللی دارد که بتوانند این مطالبات را به حکومت سرمایه داری اسلامی ایران تحمیل کنند. مسلم است که مبارزه و کارزارهای معلمین و کارگران در ایران و حمایتهای بین المللی برای آزادی کلیه کارگران و معلمین در بند ادامه خواهد داشت.

ما آزادی موقت آقای بهشتی لنگرودی را به ایشان و خانواده محترم، کانون صنفی معلمان و کلیه معلمین و کارگران ایران تبریک می گوییم.  ما همچنین به سهم خود از کلیه تشکلات کارگری و معلمان در سطح جهان از جمله آموزش بین الملل که کارزاری گسترده برای آزادی معلمین در بند و در ارتباط با اعتصاب غذای بهشتی لنگروی سازمان داده بودند تشکر می کنیم و خواهان تداوم و گسترش کارزارهای بین المللی برای آزادی کلیه معلمین و کارگران زندانی در ایران هستیم. ما خواهان لغو کلیه اتهامات علیه بهشتی لنگرودی و آزادی بدون قید و شرط او می باشیم. همچنین کلیه معلمین در بند از جمله رسول بداقی، اسماعیل عبدی، علیرضا هاشمی، علی اکبر باغانی و عبدالرضا قنبری باید بدون قید و شرط آزاد شوند.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۶ دسامبر

«پیام تشکر محمود بهشتی لنگرودی بعد از آزادی»

محمود بهشتی لنگرودی ساعاتی پس از آزادی، پیامی صوتی به شرح زیر، خطاب به یاران و همه کسانی که به نحوی از او حمایت کرده اند ارسال نموده است:

یاران درود

بهشتی هستم. نمیدونم چه جوری باید ازتون تشکرکنم . تصمیمی رو حدود بیست روز پیش گرفتم که می دونستم اگه با شما مشورت بکنم از روی دلسوزی هم که شده مخالفت می کردید.این تصمیم نه برای حل مشکل خودم بوده که می دونید برای حل مشکل شخصی، راههای بسیار کم هزینه تر و راحت تری هم وجود داشت. من خواسته ای را مطرح کردم که انشاءالله اگر محقّق بشه مشکلات بسیاری از کسانی را که دربند هستند و یا بعداً ممکنه با همین شرایط مورد ظلم قرار بگیرند حل می کنه. امروزهم کاملاً بر تحقّق این خواسته مصرّم. حمایت های شما از من و خانواده ام و در کل حمایت از این حق خواهی باعث می شد هرلحظه قوّت قلب بگیرم و با توان بیشتری این خواسته را دنبال بکنم. ازهمه ی شما سپاسگزارم. دوستدارهمه تون هستم. برای همه آرزوی سلامتی دارم و امیدوارم این تلاش هایی که مشترکاً انجام دادیم باعث بشه بقیه یاران دربندمون هم با رایزنی ها، گفتگو ها و پی گیریهای قانونی ،انشا الله به زودی آزاد بشند و فضای خوبی برای ادامه فعالیت های قانونمند فراهم بشه.

به همه تون درود می فرستم.”

24 آذر 94 ساعت 23:55

برگرفته ازسایت کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

گزارشی از اعتصاب کارگران کارخانه کاغذ سازی پارس

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از هفت تپه: اعتصاب کارگران کارخانه کاغذ سازی پارس

کارخانه کاغذ سازی پارس که در جنب نیشکرهفت تپه واقع است و از محصولات باگاز ( تفاله نیشکر) استفاده می کند 500 کارگر بومی و غیر بومی دارد. این کارگران امروز به دلیل نگرفتن 5 ماه حقوق و مقررات غیر قانونی و غیر انسانی وضع شده توسط مدیریت جدید دست به اعتصاب در مقابل درب کارخانه از اولین ساعت کاری زده اند.

پس از خریداری این کارخانه توسط آقای مقدم یکی از اقوام آقایان لاریجانی ها در دوسال قبل، سخت گیری های غیرقانونی بر علیه کارگران اتخاذ شد. کارگرانی که به دلیل سختی کار در 4 شیفت 6 ساعته کار می کردند ، به دو شیفت 12 ساعته کاری محکوم شدند که فشار کار بیش از اندازه شد و اغلب کارگران بیمار شده اند. هرگونه اعتراضی نسبت به حقوق و مزایا و ساعت کاری به اخراج منتهی شد. کارگران از 3 ماه پیش نسبت به قوانین اعمال شده توسط کارفرما و اخراج های بی دلیل ، اعتراض های خود را به کارفرما منتقل کردند که فقط با پاسخ اخراج مواجه شده اند. کارفرما برای اینکه بتواند همبستگی کارگران را از بین ببرد به جای کارگران اخراجی ، دست به استخدام کارگرانی از استان قم زده است. هم اکنون اعتصاب در مقابل کارخانه در حال انجام است.

25/9/94

درهمین رابطه:

بازگشت بکارکارگران کارخانه کاغذ پارس هفت‌تپه باپادرمیانی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شوش و همکاری شورای اسلامی کار!

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شوش ازبرگشت کارگران کارخانه کاغذ پارس هفت تپه به کار خبر داد.

به گزارش26آذرفارس،سید ناصر حسینی امروز با اشاره به بازگشت کارگران شرکت کاغذپارس هفت تپه به کار، گفت:صبح امروز به نیابت از مسئولان شهرستان با حضور در جمع کارگران معترض، مطالبات آنها را شنیدیم و اغلبا مطالبات به حقی بود که با همکاری شورای اسلامی کار و توضیحاتی که دادیم آنها بازگشت به کار شدند.

وی عدم تمدید دفترچه‌های بیمه آنها را مهمترین مطالبه کارگران شرکت کاغذ پارس هفت تپه توصیف کرد و افزود: با پیگیری‌های مسئولان محلی و کشوری، مشکل بیمه کارگران در حال رفع است و همچنین طی چند روز آینده جلسه‌ای با مسئولان شرکت کاغذپارس برای بررسی مشکلات و رفع آنها برگزار می‌شود.

تجمع اعتراضی کارگران خطی راه‌آهن در زنجان برای دومین‌بار

کارگران خطی راه‌آهن در زنجان برای دومین بار برای اخذ معوقات‌شان، تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کردند.

به گزارش 26آذرایسنا، صبح امروز تعدادی از کارگران خطی راه‌آهن در زنجان برای دومین بار جهت دریافت مطالبات معوقه خود، در میدان راه‌آهن تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کردند.

یکی از تجمع‌کنندگان اظهار کرد: امروز برای دومین‌بار است که اقدام به برگزاری چنین تجمعی در راه‌آهن زنجان می‌کنیم، هر چند بعد از تجمع اولی به بخشی از خواسته‌های خود دست یافتیم، اما قرار نیست هر بار برای گرفتن حق و حقوق خود دست به چنین اقداماتی بزنیم.

وی با اشاره به اینکه کارگران خطی راه‌آهن زیر نظر یکی از شرکت‌های اقماری راه‌آهن مشغول به فعالیت هستند، اظهار کرد: این شرکت وظیفه نگهداری از خطوط ریلی را بر عهده دارد و در منطقه شمال‌غرب در حدود 400 کارگر برای این شرکت کار می‌کنند که همه کارگران شرایطی مشابه دارند.

بنا بهمین گزارش، راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بسیاری از امور اجرایی خود را به بخش خصوصی واگذار کرده است.

نگرانی بیش از1000کارگر کارخانه نساجی بروجرداز نداشتن امنیت شغلی!

به دلیل کاهش ۸۰ درصدی فعالیت کارخانه نساجی بروجرد در یک ماه گذشته، حدود هزار کارگر این کارخانه تولید کننده انواع پارچه از بابت امنیت شغلی خود احساس نگرانی می‌کنند.

به گزارش26آذرایلنا،کارگران این کارخانه گفتند، حدود ۸۰ درصد فعالیت روزمره نساجی بروجرد که در زمینه تولید انواع پارچه فعالیت دارد از حدود ۲۰ روز پیش به بهانه مشکلات مالی ناشی از کاهش فروش متوقف شده است.

براساس گفته این کارگران در حال حاضر فعالیت بخشهای ریسندگی، بافندگی وچاپ کارخانه متوقف شده و کارگران شاغل در این بخش کاری برای انجام دادن ندارند.

به گفته این منابع، آن‌ها از بابت دریافت مطالبات یک ماهه معوقه مزدی خود هیچ مشکلی ندارند اما چون غالب کارگران از طریق قراردادهای موقت سه ماهه، شش ماهه و یکساله کار می‌کنند این نگرانی وجود دارد که با پایان یافتن اعتبار قرارداد، کار خود را از دست بدهند.

کارگران کارخانه نساجی بروجرد در توجیه علت نگرانی خود می‌گویند در چند وقت اخیر شائبه تعدیل تعداد زیادی از همکاران قراردادی کارخانه قوت گرفته و براساس شنیده‌ها کارفرما قصد دارد پس از خاتمه یافتن اعتبار قرارداد تعدادی از کارگران آنان را اخراج کند.

کارگران این واحد تولیدی در ادامه گفتند: از قرار معلوم مدیریت نساجی بروجرد عقیده دارد که فعالیت این واحد تولیدی به شیوه کنونی مقرون به صرفه نیست و باید برای کاهش هزینه‌های تولید از نیروی کار کارخانه کم کند.

طبق اظهارات کارگران، همچنین این واحد تولیدکننده بدهی‌های مالی زیادی به ادارات مالیات، گاز، برق دارد و در این زمینه نیز کارخانه دچار مشکلات زیادی است.

تجمع فرهنگیان معترض فولادشهر به پروژه هزار واحدی!

صبح امروز تعداد زیادی از فرهنگیان با اعتراض نسبت به عدم تعهد آموزش و پرورش در مورد پروژه هزار واحدی مسکن فولادشهر از وزیر خواستند که این موضوع را پیگیری نماید.

به گزارش فلاورجان “پلنا” ،وزیر پس از شنیدن اعتراض تعدادی از فرهنگیان آسیب دیده از این موضوع به سرعت سوار خودرو شد و از محل تجمع خارج شد ولی با اقدام جالب برخی ها تراکت های دست نویس خود را جلوی شیشه خودروی آقای وزیر گذاشتند که تصاویر کامل این تجمع را در زیر مشاهده می نمایید.

به گزارش فلاورجان “پلنا” صبح امروز در حالی که وزیر کشور صحبت های امیدوار کننده ای را در مورد وزارتخانه تحت امر خود کرد جو حاکم بر سالن اجتماعات مطهری اردوگاه بهشتی آرام و کاملا منظم بود اما پس از اتمام برنامه و خروج جناب وزیر و حاضرین تعدادی از فرهنگیان استان که حدود ده سال قبل به امید خانه دار شدن سرمایه خود را در پروژه هزار واحدی مسکن فولادشهر داده بودند با اعتراض نسبت به این مساله از دکتر فانی درخواست کردند تا به مشکل آنها رسیدگی کند.

وزیر نیز پس از شنیدن اعتراض تعدادی از فرهنگیان آسیب دیده از این موضوع به سرعت سوار خودرو شد و از محل تجمع خارج شد ولی با اقدام جالب برخی ها تراکت های دست نویس خود را جلوی شیشه خودروی آقای وزیر گذاشتند که تصاویر کامل این تجمع را در زیر مشاهده می نمایید.

گفتنی است طبق گفته برخی از این افراد از سال ۸۶ این افراد در پروژه هزار واحدی فولادشهر ثبت نام کرده اند و قرار بوده است که افراد متقاضی در سال ۱۳۸۹ صاحب خانه بشوند و اکنون پس از گذشت ۵ سال از تعهدی که به این افراد داده شده است هنوز هیچ اقدام خاصی انجام نشده است و سرمایه های این افراد نیز تکلیفش مشخص نیست.

این افراد همچنین از دوربین صداوسیما می خواستند که صدای آنها را به گوش مسئولین برساند و حتی اعتراض خود را به نماینده مردم فلاورجان نیز رساندند تا از طریق مجلس این مساله را پیگیری نماید.

بیست وششم آذرماه1394

بیست وششم آذرماه1394

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.