اخبار و گزارشات کارگری (۳۰ خرداد ۱۳۹۶)

اخباروگزارشات کارگری19فروردین1395

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

اخبار و گزارشات کارگری (۳۰ خرداد ۱۳۹۶)

Capture d’écran 2016-02-16 à 21.40.16

پرونده قضایی9کارگرمعترض معدن سنگ آهن بافق مختومه باید گردد

– ادامه اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه نسبت به خصوصی سازی، عدم پرداخت حقوق،حق بیمه وعیدی!

– تجمعات اعتراض کارگران اخراجی کارخانه نساجی بروجرد!

– علیرغم وعده و وعیدهامطالبات کارگران ورزشگاه نقش جهان پرداخت نشده است – اعتراضات کارگران هم ادامه دارد

– بیکاری 1200 کارگر در پی تعطیلی 3 واحد نساجی در مشهد

– حدود 2000 کارگر در بخش قطعه‌سازی خراسان رضوی درسال 94اخراج شدند!

– ادامه بلاتکلیفی شغلی کارگران کارخانه سپهر اطلس نگین نیشابوربا ماه ها مطالبات معوقه!

– خبرکوتاه:عدم پرداخت3ماه حقوق350 کارگر شرکت زیر مجموعه اداره کل راه آهن شمال شرق!

– عیدی بازنشستگان مخابرات استانی پرداخت نشده است

– مردم روستای رشید آباد، مسیر دیواندره به سقز را مسدود کردند

– ریزش دیواره چاه کارگر جوانی را در منطقه جنت آباد پایتخت به کام مرگ کشاند

رادیو بین‌المللی فرانسه: گفتگو با عبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر (FIDH)

پیام تسلیت به مظفر فلاحی

ادامه اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه نسبت به خصوصی سازی، عدم پرداخت حقوق،حق بیمه وعیدی!

صبح امروز (پنجشنبه 19 فروردین) تعدادی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه دراعتراض به عملی نشدن وعده پرداخت حق پاداش وبهر ه برداری خود، در محوطه کارخانه تجمع کردند.

به گزارش19فروردین ایلنا بنقل از کارگران معترض، تجمع اعتراضی امروز با مشارکت کارگران بخش های مختلف مجتمع نیشکر هفت تپه برپا شده است.

به گفته کارگران، این واحد تولید کننده شکر در بازار رقابت از فروش خوبی بر خوردار است با این حال وضعیت مطالبات معوقه آنها همچنان  پرداخت نشده باقیمانده است.

درهمین رابطه:

ازسرگیری اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه دراعتراض به خصوصی سازی، عدم پرداخت حقوق،حق بیمه وعیدی!

صبح امروز (۱۷ فروردین ماه) بیش از ۱۵۰ نفر از کارگران نی بر مجتمع نیشکر هفت تپه در اعتراض به تاخیر افتادن بخشی از مطالبات مزدی خود مانند مزد اسفند ماه سال ۹۴ و عیدی سال ۹۵ مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کردند.

صبح روز گذشته(16فروردین ماه) جمعی از کارگران روز مزدی مجتمع نی شکر هفت تپه در اعتراض به عدم دریافت  ۴ ماه دستمزد و بیمه عقب افتاده خود در محوطه مجتمع تجمع کرده بودند.

طی روزهای گذشته حدود ۴۰ نفر از راننده‌های تریلی‌های حامل نیکشر، به دلیل افزایش بدهی‌های مالی مجتمع نی شکر هفت تپه ،با خاموش کردن خودرو‌های خود دست به اعتراض زده‌اند.

به گزارش17فروردین ایلنا،به گفته یکی از کارگران این واحد این مطالبات جدا از بحث نگرانی‌هایی است که این روزها در میان آنها از بابت تصمیم دولت برای خصوصی سازی مجموعه هفت‌تپه گرفته شده است.

به نقل از کارگرمورد نظر گفته می‌شود دو سوم از عیدی سال ۹۵ کارگران رسمی این مجتمع که در بخش صنعت فعالند هنوز پرداخت نشده است.

به گفته وی همچنین به دلیل افرایش بدهی‌های مالی مجتمع نی شکر هفت تپه حدود ۴۰ نفر از راننده‌های تریلی‌های حامل نیکشر طی روز‌های گذشته با خاموش کردن خودرو‌های خود دست به اعتراض زده‌اند و از سوی دیگر حدود ۷۰ راننده وانت‌های باری استیجاری هنوز بابت  ۷ ماه معوقات مزدی خود طلبکارند.

تجمعات اعتراض کارگران اخراجی کارخانه نساجی بروجرد!

در حالی که 19 روز از فروردین ماه می گذرد و با 500 کارگر نساجی بروجرد تمدید قرارداد نشد و از کار بیکار شدند اما هنوز اقدامی برای دریافت بیمه بیکاری و پیگیری مشکلات کارگران انجام نشده و این کارگران تا کنون چند تجمع اعتراضی در مقابل نساجی انجام داده اند.

به گزارش19فروردین بازتاب بروجرد،از ابتدای سال 95 قرارداد 500 کارگر نساجی بروجرد تمدید نشد و این اولین خبر تلخ برای سال جدید کارگران نساجی بروجرد بود.

گرچه حدود 20 روز از ماه جدید گذشته اما هنوز اقدامی برای دریافت بیمه بیکاری هیچ یک از کارگران صورت نگرفته و این کارگران در سرگرمی به سر می برند.

طبق شنیده ها وعده هایی در راستای بازگشت به کار این کارگران شنیده می شود اما از سوی دیگر عده ای بعد از گذشت 6 ماه را زمان بازگشت به کار کارگران می دانند.

در حالی که دی ماه گذشته خبرهایی مبنی بر بیکاری کارگران نساجی بروجرد شنیده شد اما بسیاری از مسئولین از اجرای طرح نوسازی نساجی بروجرد بدون تعدیل نیرو خبر دادند و برخی هم در این راستا قول دادند که حتی یک نیرو هم به واسطه اجرای این برنامه از کار بیکار نشود.

اما حالا با گذشت 20 روز از عدم تمدید قرارداد حدود 500 کارگر نساجی بروجرد ، کارگران این واحد در سرگرمی به سر می برند و امروز و فردا شدن برای پیگیری و حل مشکلات این کارگران ادامه دارد.

انگار بیکاری کارگران و عدم تمدید قرارداد و یا اخراج کارگران قصه تکراری شده که در این میان تنها کارگران و خانواده های آنها هستند که بیشترین رنج را تحمل می کنند.

بعد از بروز مشکلات در واحدهای سامان کاشی و کاشی جم بروجرد نوبت به نساجی رسیده و به دلیل هزاران مشکل ریز و درشتی که گفته می شود کارگران از کار بیکار شده اند.

در بین کارگران نساجی از کار بیکار شده هستند کارگرانی که سابقه بیش از 15 سال دارند وحالا بعد از گذشت سن و سالی باید در به در دنبال کار باشند.

حالا امروز فردا شدن هایی برای پیگیری حل مشکل نساجی بروجرد ادامه دارد به طوری که تا کنون از ابتدای هفته وعده حل مشکل برای آخر هفته داده می شود و سه هفته گذشته و مشکل این کارگران پابرجاست.

برخی هم امیدوارانه از این مشکل سخن می گویند که موقتی است و بعد از 6 ماه کارگران دوباره به کار باز می گردند. این در حالی است که تا کنون چند بار کارگران نساجی بروجرد در مقابل این کارخانه تجمع داشته و خواستار تعین تکلیف شده اند .

علیرغم وعده و وعیدهامطالبات کارگران ورزشگاه نقش جهان پرداخت نشده است – اعتراضات کارگران هم ادامه دارد

در آستانه آغاز سال نو و در شب عید، 500کارگر ورزشگاه نقش جهان به دلیل عدم پرداخت حق و حقوقشان دست به اعتصاب زدند و راه‌های ورود و خروج به ورزشگاه هم بسته شده است.

بدنبال این اقدامات اعتراضی کارگران مسئولان وعده دادند مطالبات کارگران روز29اسفند پرداخت خواهدشد.

عید هم رسید و سال نو شد اما خبری از پول و حق و حقوق کارگران نبود و افرادی که در این پروژه زحمت می‌کشند شب عید را با جیب خالی در کنار خانواده‌هایشان سپری کردند و حتی به نظر می‌رسد هنوز هم کسی به داد آنها نرسیده است.

در حالی که تعطیلات نوروز هم به پایان رسیده انگار همچنان خبری از حضور کارگران و کار در ورزشگاه نیست.

رضا قندی مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه همزمان با اعتصاب کارگران درباره علت این مسئله اظهار داشت: فولاد مبارکه بنابر تعهد انجام شده مبلغ مورد نظر را به شرکت توسعه اماکن ورزشی پرداخت کرده اما شرکت توسعه بنا به دلایلی هنوز نتوانسته این مبلغ را به دست پیمانکار برساند.

وی افزود: اما با پیگیری که انجام شد شرکت توسعه اعلام کرد که شنبه یعنی 29 اسفند 94 حتما این پول واریز می‌شود و مشکلی هم برای پرداخت نیست. ما دیروز مبلغی قابل توجه را واریز کردیم و تا به امروز همواره به تعهدات پایبند بوده‌ایم.

مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: ما حتی هفته قبل خارج از تعهد هم مبلغی را واریز کردیم چون هم استاندار و هم مدیرعامل فولاد مبارکه با جدیت پیگیر این پروژه هستند.

ولی عید هم رسید و سال نو شد اما خبری از پول و حق و حقوق کارگران نبود و افرادی که در این پروژه زحمت می‌کشند شب عید را با جیب خالی در کنار خانواده‌هایشان سپری کردند و حتی به نظر می‌رسد هنوز هم کسی به داد آنها نرسیده است.

در حالی که تعطیلات نوروز هم به پایان رسیده انگار همچنان خبری از حضور کارگران و کار در ورزشگاه نیست.

شهاب پیروز رام قائم‌مقام مدیرعامل شرکت طاقدیس‌ساز پیمانکار نقش جهان با انتقاد از شرایط موجود گفت: روز دوازدهم فروردین 450 میلیون تومان به حساب ما ریخته شده در حالی که ما 5 میلیارد تومان طلب داریم.

وی افزود: با این مبلغ ناچیز کاری نمی‌توان کرد، مردم از ما طلب‌کار هستند و ما حداقل در کارگاه فقط سه و نیم میلیارد تومان بدهی داریم و عملا پرسنل کاری انجام نمی‌دهند و به دیگران هم اجازه کار کردن نمی‌دهند و حتی اعلام کرده‌اند اگر شرکت دیگری هم بخواهد کار کند جلوی آنها را می‌گیریم تا تکلیف حق و حقوق کار مشخص شود.

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت طاقدیس‌ساز درباره اینکه فولاد مبارکه اعلام داشته به تمام تعهدات پرداختی خود تاکنون عمل کرده، بیان کرد: شرکت ما بلاتکلیف مانده و حرف‌های ضد و نقیضی هم زده می‌شود اما این مبالغ مورد نظر هنوز تزریق نشده و به هرحال ما بدهی بسیاری داریم و چک‌های ما مدام در حال برگشت خوردن است.

وی بیان کرد: در این مورد شرکت توسعه هم جواب خاصی ندارد که بدهد و فقط می‌گویند ” نداریم ” و اکنون عملا کاری در ورزشگاه انجام نمی‌شود. به هرحال این همه تلاش برای پیشرفت پروژه انجام شده و اگر این 500 نفر پرسنل پروژه را به طور کامل متوقف کنند جمع کردن آنها و استارت دوباره کاری بسیار سخت خواهد بود هرچند که این اتفاق افتاده و شرایط بسیار دشوار است.

بی شک کارگران این ورزشگاه به طور قطع چندماهی حقوق طلب داشته‌اند که دست از کار کشیده‌اند و مبلغ 450 میلیون تومان وقتی بخواهد بین500 نفر از کارکنان این مجموعه تقسیم شود حتی در حالتی که سایر هزینه‌ها را نادیده بگیریم، نفری یک میلون تومان هم به آنها نمی‌رسد و در واقع نمی توان کارگران را با مبلغی ناچیز راضی به ادامه کار کرد.

بخشی ازیک گزارش تسنیم بتاریخ19فروردین

درهمین رابطه:

اعتصاب 500کارگر ورزشگاه نقش جهان دراعتراض به عدم پرداخت حقوقشان!

در آستانه آغاز سال نو و در شب عید، 500کارگر ورزشگاه نقش جهان به دلیل عدم پرداخت حق و حقوقشان دست به اعتصاب زدند و راه‌های ورود و خروج به ورزشگاه هم بسته شده است.

کارگران مشغول به کار در این پروژه دست از کار کشیدند، جرثقیل‌ها از کار افتاد و حتی گفته می‌شود اعتصاب کنندگان تهدید کردند که قصد دارند سازه‌های تعبیه شده در ورزشگاه را باز کرده و تخریب کنند.

به گزارش28اسفند تسنیم،رضا قندی مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه درباره علت این مسئله اظهار داشت: فولاد مبارکه بنابر تعهد انجام شده مبلغ مورد نظر را به شرکت توسعه اماکن ورزشی پرداخت کرده اما شرکت توسعه بنا به دلایلی هنوز نتوانسته این مبلغ را به دست پیمانکار برساند.

وی افزود: اما با پیگیری که انجام شد شرکت توسعه اعلام کرد که شنبه حتما این پول واریز می‌شود و مشکلی هم برای پرداخت نیست. ما دیروز مبلغی قابل توجه را واریز کردیم و تا به امروز همواره به تعهدات پایبند بوده‌ایم.

برپایه این گزارش، اکنون و در شب عید حدود 500 نفر از افرادی که در این کارگاه مشغول به کار بوده‌اند به اضافه خانواده‌هایشان در مضیقه مالی قرار گرفته‌اند و امید می‌رود طبق وعده شرکت توسعه این مشکل شنبه برطرف شود هرچند که شنبه هم برای کارگرانی که به این پول نیاز دارند خیلی دیر است.

بیکاری 1200 کارگر در پی تعطیلی 3 واحد نساجی در مشهد

تعطیلی سه واحد تولیدی نساجی با 40 سال سابقه فعالیت در مشهد و بیکاری هزار و 200 نفر از کارگران آن باعث شد تا چندتن  از کارگران بیکار شده از وضعیت رکود در فروش محصولات و تعطیلی این سه واحد تولیدی انتقاد کنند.

یکی از کارگرانی که سال ها در این کارخانه کار کرده است گفت: این واحد ها از 28 اسفندماه تعطیل شده و 1200 نفر از کارگران زحمت کش این واحدها بیکار شده اند و فقط تعدادی از کارگران در بخش های نگهبانی، حسابداری و مالی مشغو ل به کار هستند.

وی ادامه داد: در این وضعیت اقتصادی و بیکاری در جامعه یک کارگر چگونه زندگی خود را بگذراند.وی افزود: برای دریافت بیمه بیکاری به اداره کار مراجعه کردیم که گفته اند 50 روز دیگر بیایید تا بررسی کنیم بیمه بیکاری به شما تعلق می گیرد یا خیر.وی ادامه داد: تا کنون کسی به ما پاسخ گو نبوده که در این فاصله دو ماهه هزینه زندگی مان را چگونه تامین کنیم.

یکی دیگرازکارگران گفت: بیمه بیکاری نیز شرایط خاصی دارد و به همه افراد تعلق نمی گیرد.

بازار زیر بار قانون مالیاتی نمی رود

نماینده هیئت مدیره و مدیر اجرایی این مجموعه های نساجی در پاسخ به این که چرا این واحدهای تولیدی تعطیل شده است، اظهار کرد: گروه … از سال 1356 آغاز به کار کرده است و تا سال گذشته 1500 نفر کارگر مشغول به کار بودند و سالانه 300 میلیارد تومان فروش محصولات داشت تا این که از سال 94 با مشکلات متعددی مواجه شدیم طوری که با رکود در فروش محصول و طبیعتا رکود در تولید کارخانه تعطیل و کارگران بیکار شدند.

شروین بادامچی ادامه داد: از ابتدای امسال قانون جدید مالیاتی مبنی بر خوداظهاری آمده است که کارخانجات و بازرگانان شفاف عمل کنند و سازمان امور مالیاتی دسترسی به حساب های بانکی دارد و می تواند بسیار دقیق نظارت کند و طبق این قانون برای مدیرعامل یا پرسنلی که از زیر پرداخت مالیات شانه خالی کنند جزای زندان در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: بازاریان و عرضه کنندگان هم با رعایت این قانون مجبور می شوند کالای دارای صورت حساب خریداری کنند و همین کار موجب می شود تا کالای قاچاق از بازار جمع آوری شود.

وی با بیان این که تا سال گذشته بازاریان از ما خرید بدون صورت حساب انجام می دادند و ما را مجبور می کردند تا از شرکت های صوری صورت حساب تهیه کنیم و ما بابت این کار جریمه پرداخت می کردیم، اظهار کرد: امسال با اجرای این قانون که خیلی دقیق تر انجام می شود ما این روند را تغییر دادیم و بر اجرای دقیق قانون اصرار داریم چون تبعات سنگین تری دارد اما بازار معتقد است می تواند فرار مالیاتی داشته باشد ضمن این که اطلاع دقیقی از قانون و مجازات های در نظر گرفته شده برای فرار مالیاتی ندارد بنابراین زیر بار اجرای این قانون هم نمی رود.

نظارتی بر واردات کالای قاچاق نیست

بادامچی با بیان این که واردات کالای قاچاق هم یکی دیگر از مهم ترین مشکلات ماست افزود: اگر جنس وارداتی به صورت قانونی و با پرداخت تعرفه وارد کشور شود باعث می شود رقابت در بازار افزایش یابد. ما معتقد به حذف کالای وارداتی نیستیم چون باعث افزایش کیفیت و برنده شدن اجناس با کیفیت و قیمت مناسب در بازار می شود اما متاسفانه بر این بخش هم نظارت چندانی نمی شود.

وی ادامه داد: هم اکنون رقابت درست و عادلانه ای نیست چون جنس قاچاق وارد کشور می شود و مغازه داران و بازاری ها هم راغب اند که از آن ها خریداری کنند چون هیچ ردپایی برای آن ها باقی نمی گذارد و به راحتی می توانند فرار مالیاتی انجام دهند و امروزه بیشترین انگیزه خرید بازاریان از جنس قاچاق برای این است که به راحتی می توانند از قانون مالیاتی فرار کنند و همین موضوع موجب شده است تا ما تحت فشار قرار بگیریم و بازار فروش خود را از دست بدهیم.

وی افزود: ما اصرار داریم که فروش به صورت قانونی باید انجام شود اما بازار هیچ واکنشی به این موضوع ندارد و همین باعث انباشت محصولات تولیدی ما شده است.وی با بیان این که پتویی که ما تولید می کنیم دارای استاندارد است و کیفیت مناسبی دارد اما واردات پتو از چین و دبی و ترکیه به صنعت ما ضربه زده است، ادامه داد:  تنها دلیلی که اجناس خارجی جایگزین پتوی ما شده است این بوده که رقابت ناسالم دارد. اگر تعرفه های گمرکی و هزینه های مالیاتی آن پرداخت شود از لحاظ قیمت اصلا صرفه اقتصادی ندارد و کیفیت بسیار نازل تری هم دارد اما متاسفانه تا کنون هیچ برخورد محکمی با آن نشده است و صدای تولید کنندگان هم که به جایی نمی رسد.

بادامچی با اشاره به تعطیلی واحد تولید مواد اولیه نساجی گفت: وقتی پتو و منسوجات فروشی نداشته باشد طبیعتا مواد اولیه ای هم مصرف نمی شود و در نتیجه واحد تولیدی مواد اولیه نساجی هم  تعطیل  شده است.وی با اشاره به این که مخالف واردات قانونی کالای خارجی نیستیم تصریح کرد: تولید کننده علاوه بر مالیات باید هزینه ارزش افزوده آن را هم بپردازد که در همین مسئله بامالیات ارزش افزوده کالای قاچاق 9 درصد از کالای ما ارزان تر تمام می شود.

اجرای ناقص قانون فشار بر بخش تولید

وی گفت: وقتی قانون به طور کامل و در همه بخش ها اجرا نمی شود این مشکلات ایجاد می شود و فشار بر بخش تولیدی وارد می شود در حالی که با اطلاع رسانی و نظارت دقیق می توان بر اجرای قانون مالیاتی در بازار هم نظارت کرد و با حذف کالای قاچاق باعث رونق بخش تولید شد.

وی در پاسخ به این سوال که چند کارگر بیکار شده اند و چه مقدار محصول در واحدهای زیرمجموعه انباشته شده است؟ گفت: از ابتدای امسال فقط بخش فعال در این واحدها بخش فنی است که در زمینه نگهداری از تجهیزات فعال اند و 800 نفر از کارگران بیکار شده اند و اگر اقدامی نشود بقیه کارگران هم بیکار می شوند.وی افزود: در دو  واحد به اندازه چهار ماه تولید و در واحد دیگر به اندازه 2 ماه تولید محصول انباشت شده است.

تعطیلی واحد صنعتی موضوع جدیدی نیست، آن را بررسی می کنیم

مهندس ناصری معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: تعدادی از کارخانجات و واحدهای تولیدی استان به دلیل انباشت محصول به حالت نیمه تعطیل در آمده اند و این مسئله جدیدی نیست.وی افزود: چاره ای نیست این ایراد وجود دارد و باید بررسی کنیم ببینیم چه راهکاری می شود ارائه داد.

اداره کار پاسخی نداد!

ابدی مدیر کل امور مالیاتی استان گفت: بر اساس برنامه ای که در دستور کار است و در سال جاری اجرایی می شود مشکل فرار مالیاتی در بازار نیز به طور جدی رفع می شود.وی افزود: با نصب صندوق های فروش در واحدهای فروش مسئله فرار مالیاتی در بازار رفع می شود و خرید و فروش بر اساس اطلاعات همین صندوق های فروش انجام می شود و درآمد به صورت شفاف رصد و مالیات از بازار به درستی دریافت می شود.وی خاطرنشان کرد: نصب این صندوق ها در واحدهای فروش الزامی است و در غیر این صورت جلوی فعالیت آن واحد فروش گرفته می شود.

بخشی ازیک گزارش خراسان بتاریخ19فروردین

درهمین رابطه:

خبرکوتاه: 1500کارگرکارخانجات نساجی استان خراسان رضوی اخراج شدند!

تسنیم طی گزارشی بتاریخ18فروردین ازاخراج1500کارگرکارخانجات نساجی استان خراسان رضوی طی روزهای گذشته خبرداد.

بنابهمین گزارش،در روزهای گذشته حدود ۱۵۰۰ کارگر در چند مجموعه نساجی در شهرستان‌های استان بیکار شدند که دلیل اصلی آن ورود بی‌رویه کالاهای خارجی به کشور است.

حدود 2000 کارگر در بخش قطعه‌سازی خراسان رضوی درسال 94اخراج شدند!

رئیس انجمن قطعه‌سازان خراسان رضوی گفت: حدود ۲۰۰۰ کارگر در بخش قطعه‌سازی خراسان رضوی در طول سال گذشته تعدیل شده‎اند.

به گزارش19فروردین تسنیم،ابوالقاسم آروند اظهار داشت: هنوز تصمیمی مبنی بر تعدیل نیروی جدید در واحدهای قطعه سازی برای سال نو گرفته نشده و امید می‌رود با پرداخت مطالبات کارخانه‌ها نیازی به این امر به وجود نیاید.

وی با اشاره به اینکه رکود بسیار زیادی در بخش قطعه سازی خراسان رضوی وجود دارد، خاطرنشان کرد: با وجود رایزنی‌های انجام شده هنوز سایپا به تعهدات خود در مقابل مطالبات قطعه سازان پاسخ نداده است.

رئیس انجمن قطعه سازان خراسان رضوی در ارتباط با میزان بدهی سایپا به این بخش، تصریح کرد: میزان دقیق این بدهی هنوز مشخص نیست اما می‌توان گفت که مطالبات این بخش از شرکت سایپا حدود چند صد میلیارد تومان بوده که سبب به وجود آمدن مشکلات زیادی برای واحدهای تولیدی شده است.

آروند افزود: البته باید گفت که ساپکو تا حدود زیادی مطالبات خود را پرداخت کرده و این موضوع سبب گشایش در برخی از امور قطعه سازان خراسان رضوی شده است.

وی در ارتباط با مشکلاتی که گریبان صنعت قطعه سازی در خراسان رضوی را گرفته است، تصریح کرد: نیاز به ماشین آلات و فناوری‌های روز برای صنایع گروه خودروسازی در خراسان رضوی مشهود بوده و باید در این حوزه دولت حمایت‎های ویژه‌ای را به عمل بیاورد.

ادامه بلاتکلیفی شغلی کارگران کارخانه سپهر اطلس نگین نیشابوربا ماه ها مطالبات معوقه!

پس از گذشت سه ماه از اعلام توقف فعالیت کارخانه سپهر اطلس نگین نیشابور هنوز وضعیت 15کارگر بیکار شده این واحد صنعتی نامعلوم است.

به گزارش19فروردین ایلنا،منابع کارگری در نیشابور با اعلام این خبر می‌گویند با توقف فعالیت تولیدی این کارخانه از ابتدای بهمن ماه سال گذشته (94) تاکنون، حدود 15 کارگر آن در بلاتکلیفی بسر می‌برند و در عین حال هنوز بابت  6 ماه مزایای مزدی معوقه و سه ماه بیمه طلبکارند.

به گفته این کارگران وضعیت پیش آمده درحالی ادامه دارد که بیشتر  تعداد کارگران کارخانه نوپای «سپهر اطلس نگین» نیشابور به بیش از 35 نفر می‌رسید که به مرور اخراج شده‌اند.

مطابق این اطلاعات سال 91 فعالیت کارخانه سپهر اطلس نگین  آغاز شده و از بهمن ماه سال 94 این واحد صنعتی به دلیل آنچه کارفرمای آن رکود بازار کار وبه تبع آن مشکلات مالی می‌خواند از ادامه فعالیت بازمانده است و با گذشت نزدیک به سه ماه از این زمان هنوز اقدام مشخصی در خصوص پرداخت معوقات مزدی و روشن شدن وضعیت استخدامی کارگران  شاغل در آن صورت نگرفته است.

به نقل از این کارگران گفته می‌شود هرکدام از همکارانشان به همراه عیدی و پاداش سال 94 به‌صورت میانگین حدود  6 تا 7 میلیون تومان از کارفرماطلب کارند و درحال حاضر با انجام مشاغلی چون مسافرکشی و دستفروشی مخارج زندگی خود را تامین می‌کنند.

خبرکوتاه:عدم پرداخت3ماه حقوق350 کارگر شرکت زیر مجموعه اداره کل راه آهن شمال شرق!

ایرنا طی گزارشی بتاریخ19فروردین از عدم پرداخت3ماه حقوق350 کارگر شرکت زیر مجموعه اداره کل راه آهن شمال شرق،خبرداد.

عیدی بازنشستگان مخابرات استانی پرداخت نشده است

مدیرکل امور مالی صندوق بازنشستگی کشوری ضمن اعلام خبر پرداخت نشدن عیدی بازنشستگان شرکت مخابرات استان‌ها گفت: تاکنون هیچ مبلغی بابت پرداخت عیدی بازنشستگان مخابرات استانی از سوی این شرکت‌ به صندوق بازنشستگی کشوری واریز نشده است.

به گزارش19فروردین ایلنا، «حسین بخشی زاده» در این زمینه گفته است: روز های پایانی سال 94 فقط عیدی بازنشستگان شرکت مخابرات ایران توسط صندوق بازنشستگی کشوری پرداخت شده است.

او افزود: با توجه به اینکه تعداد شرکت‌های مخابرات در استان‌ها و شرکت‌های تابعه آن‌ها در طیف وسیعی قرار دارند و صندوق بازنشستگی کشوری در ۱۳ استان کشور سیستم پرداخت مستقیم حقوق راه‌اندازی کرده است، در هیچ یک از این استان‌ها تاکنون چک یا مبلغی بابت عیدی بازنشستگان شرکت‌های مخابرات استانی به صندوق بازنشستگی کشوری داده نشده است.

به گفته وی براساس آخرین آمار بیش از یازده هزار بازنشسته شرکت مخابرات داریم که از این تعداد فقط  سه هزارو 671 نفر بازنشسته شرکت مخابرات ایران  از صندوق بازنشستگی کشوری عیدی دریافت کرده اند وبابت عیدی مابقی بازنشستگان هنوز چک یا مبلغی دریافت نکرده ایم.

وی  در ادامه اظهار داشت: این احتمال وجود دارد که پرداخت عیدی بازنشستگان شرکت‌های مخابرات در بعضی استان‌ها به صورت مستقیم توسط خود دستگاه اجرایی انجام شده باشد که در این صورت می توان گفت یک  تخلف اداری انجام شده است ،چرا که طبق روال باید تمام پرداختی های بازنشستگان شرکت مخابرات  از طریق صندوق بازنشستگی کشوری انجام پذیرد.

مردم روستای رشید آباد، مسیر دیواندره به سقز را مسدود کردند

مردم روستای رشیدآباد در اعتراض به اینکه هرساله تعداد زیادی تصادف در این مسیر به دلیل نبود زیرگذر رخ می‌دهد مسیر تردد خودرو از دیواندره به طرف سقز را مسدود نمودند.

به گزارش18فروردین بارانی خبر، بر اثر سانحه رانندگی در مسیر دیواندره به سقز یک نفر کشته و دو نفر به شدت مجروح شدند.

حوزه استحفاظی راه شهرستان دیواندره متاسفانه تا این لحظه از بزرگراه میاندوآب به کرمانشاه محروم بوده است و در این مسیر آنچنان که باید و شایسته است عملیاتی چشم گیر صورت نگرفته همین موضوع باعث شده است تصادفات زیادی در این میسر رخ دهد.مردم روستای رشید آباد که در ۴ کیلومتری دیواندره به طرف سقز و در مسیر اصلی واقع شده است در سالهای اخیر شاهد حوادث ناگواری در این مسیر بوده‌اند.

تعدادی از مردم این روستا بر اثر تصادفاتی که در مسیر ورودی رشیدآباد صورت گرفته است یا عضوی از بدن یا به طور کلی جان خود را از دست داده‌اند.

امروز در یک حادثه رانندگی دیگر که در میان دو دستگاه خودرو روا و موتور سیکلت به وقوع پیوست یک نفر جان خود را از دست داد و دو نفر هم بر اثر جراحات شدید به بیمارستان دیواندره و از آنجا به مرکز استان انتقال داده شدند.

مردم روستای رشیدآباد در اعتراض به اینکه هرساله تعداد زیادی تصادف در این مسیر به دلیل نبود زیرگذر رخ می‌دهد مسیر تردد خودرو از دیواندره به طرف سقز را مسدود نمودند.

بخشدار بخش کرفتو و فرمانده انتظامی شهرستان دیواندره با حضور در جمع مردم روستای رشیدآباد مسیر را دوباره بازگشایی نمودند.

ریزش دیواره چاه کارگر جوانی را در منطقه جنت آباد پایتخت به کام مرگ کشاند

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از ریزش چاه و مرگ کارگر جوان در منطقه جنت آباد جنوبی پایتخت خبر داد.

به گزارش19فروردین ایرنا،سید جلال ملکی روز پنج شنبه افزود: ساعت 12:47 دقیقه امروز حادثه گرفتار شدن یک نفر در داخل چاه منزلی واقع در منطقه جنت آباد جنوبی خیابان لاله شرقی به سامانه 125 اعلام و ماموران دو ایستگاه آتش نشانی به محل وقوع حادثه اعزام شدند.

وی در تشریح جزییات این حادثه گفت: دو کارگر افغانستانی مشغول حفر چاه در حیاط یک ساختمان بودند که یکی از آن دو نفر (کارگر 22 ساله) هنگام خاکبرداری در بخش انتهایی چاه به دلیل سستی دیواره اطراف و ریزش در زیر خاک مدفون می شود.

وی اظهار کرد: آتش نشانان پس از حضور در محل حادثه اقدام به انجام عملیات خاکبرداری کرده که در نهایت کارگر مدفون شده را از زیر خاک بیرون کشیده و به عوامل اورژانس تحویل دادند.

ملکی افزود: متاسفانه پس از انجام معاینات مشخص شد کارگر جوان به دلیل خفگی در انتهای چاه جان خود را از دست داده است.

رادیو بین‌المللی فرانسه: گفتگو با عبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر (FIDH)

٨٩ درصد اعدام های سال ٢٠١۵ میلادی درسه کشورایران، پاکستان و عربستان سعودی صورت گرفته است

عفو بین الملل” گزارش سالانه خود را درمورد مجازات اعدام درجهان منتشرکرد. این سازمان می گوید: درسال گذشته براساس آمارثبت شده قابل تائید، ١۶٣۴ نفردرجهان اعدام شده اند.ـ

بر اساس همین گزارش، شماراعدام ها در سال ٢٠١۵ میلادی نسبت به سال پیش از آن، پنجاه درصد افرایش نشان میدهد.

گزارش عفو بین الملل نشان می دهد که ایران وچین همچنان درردیف های اول کشورهای اعدام کننده قراردارند. درسال گذشته اعدام ها درپاکستان وعربستان سعودی نیزمنحنی صعودی داشته است.

این سازمان می گوید: ٨٩ درصد اعدام های سال ٢٠١۵ میلادی درسه کشورایران، پاکستان و عربستان سعودی صورت گرفته است. درعربستان درسال گذشته شماراعدام ها هفتاد وشش درصد افزایش داشته و به ١۵٠ نفررسیده است.

بی تردید درچین نیز احکام اعدام بسیاری صادرشده است، اما دولت پکن از دادن آمارخود داری کرده است و درمطبوعات چین نیزاشاره چندانی به اعدام ها نمی شود، به این دلیل عفو بین الملل با تائید وجود اعدام ها درچین درگزارش خود چین را خارج از این گزارش مورد بررسی قرار داده است.ـ

درایران شماراعدام های اعلام شده  به ٩٧٧ نفر می رسد، اما سازمان های حقوق بشری این تعداد را دقیق نمی دانند و احتمال وجود رقمی بالا تر را منتفی نمی دانند.ـ

دکترعبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر می گوید: باعث تاسف است که نزدیک به ٩٠ درصد اعدام ها درسه کشوری که خود را اسلامی می دانند به ثبت رسیده است.

دکتر لاهیجی درگفت وگو با رحمت قاسم بیگلو پیرامون گزارش تازه عفو بین الملل توضیح داده است. در اینجا بشنوید:

http://rfi.my/1RGIFb3

پیام تسلیت به مظفر فلاحی

با تاسف بسیار اطلاع یافتیم که رفیق گرامی مظفر فلاحی، یار و همراه قدیم ما در “اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران درایران”، در سوگ از دست دادن مادر عزیزش نشسته است. ما این خسران را به مظفر عزیز تسلیت می گوییم و خود را در اندوه او شریک می دانیم.

مظفر عزیز، می دانیم تا چه حد سخت و رنج آور است اینکه در تبعید باشی و نتوانی عزیزی را که زندگی ات بخشیده، برای آخرین بار ببینی و واپسین  بدرود را بگویی . تنها تسکین، شاید مرور خاطرات خوشی باشد که دورها و نزدیک ها با مادر داشته ای. ما را در این روزهای سخت، چون همیشه در کنار خود بدان.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۷ آوریل ۲۰۱۶

نوزدهم فروردین ماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.