اخباروگزارشات کارگری15آبان1394

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

کارگراناخباروگزارشات کارگری15آبان1394

– صبری آشناگر یکی دیگر از فعالین شهر سنندج از میان ما رفت!

– اطلاعیه شماره 64 کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد به مناسبت مرگ نابهنگام مبارز آگاه و خستگی ناپذیر جنبش کارگری ایران ، کوروش بخشنده

– در گذشت ناگهانی کوروش بخشنده فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی !

– پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسبت مرگ کوروش بخشنده

– حقوق معلم و کارگر :کوروش بخشنده از فعالین کارگری در سنندج درگذشت

– اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران:تسلیت به مناسبت خاموشی کوروش بخشنده

– نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران ــ خارج از کشور:یاد رفیق کورش بخشنده را زنده داریم

– رادیوندا:کوروش بخشنده، فعال سرشناس جنبش کارگری، هم جان باخت !

– تکذیب خبر استانداری*؛ کارگران شرکت حفاری سپنتا بین‌الملل مبلغی دریافت نکرده‌اند !

– خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات رانندگان می گوید :

– اخراج ۴۵ نفر از کارگران شهرداری اهر طی سال جاری

– جان باختن4کارگر دو شرکت پیمانکاری در اروند رود!

صبری آشناگر یکی دیگر از فعالین شهر سنندج از میان ما رفت!

گزارش دریافتی:مردم سنندج به دنبال مرگ نابهنگام کوروش بخشنده یکی دیگر از فعالین با سابقه خود (صبری آشناگر) را ازدست دادند.

با تاسف فراوان هم اکنون خبر مرگ نابهنگام صبری اشناگر را دریافت کردیم. صبری اشناگر یکی از فعالین سیاسی با سابقه شهر سنندج بود. او یکی از سازماندهندگان و شرکت کننده در راهپیمائی تاریخی مردم سنندج بطرف مریوان و یکی از فعالین بنکه های شهر سنندج بعد از انقلاب ۵٧ بود.

او در برگزاری مراسمهای روز جهانی کارگر و روز جهانی زن همیشه نقش برجسته و قابل توجهی داشت. یکی از فعالین جنبش برابری طلبانه زنان بود که تجربیات و ابتکاراتش سرمشق بسیاری از جوانان شهر سنندج قرار گرفت.

اطلاعیه شماره 64 کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد به مناسبت مرگ نابهنگام مبارز آگاه و خستگی ناپذیر جنبش کارگری ایران ، کوروش بخشنده

کارگران، تشکل های کارگری و انسانهای شریف و آزاده!

جنبش کارگری ایران سیمای شناخته شده و مبارز خود، کوروش بخشنده را از دست داد…

با غم و اندوه فراوان به اطلاع می رسانیم ظهر روز پنجشنبه 14 آبان ماه سال جاری کوروش بخشنده از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری و عضو هیات اجرایی کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد بر اثر عارضه قلبی در سنندج جانباخت.

کوروش بخشنده عمر پربار خود را در راه  رهایی طبقه کارگر از یوغ استثمار سرمایه سپری نمود، نامبرده با وجود اینکه از سالها قبل با دردی جانکاه در ناحیه قلب دست و پنجه نرم می کرد، هیچگاه تسلیم بیماری اش نشد و طی سالهای گذشته با وجود تهدید، احضار، بازداشت و همین اواخر که به زندان تعزیری محکوم گردیده بود لحظه ای هم از اهداف خود پا پس نکشید و تا آخرین دقایق حیاتش دلسوزانه، فداکارانه وپیگیرانه برای تحقق آن فعالیت نمود. جانباختن این انسان مبارز برای شمار زیادی از کارگران و فعالین کارگری ایران که وی را از نزدیک می شناختند، مایه تاسف و اندوه خواهد شد.

هم طبقه ای های کوروش بخشنده یاد و خاطر وی را هرگز فراموش نخواهند کرد و با ادامه راه این فعال سرشناس جنبش کارگری ایران یادش را گرامی خواهند داشت.

ما اعضای کمیته دفاع از فعالین کارگری مهابادجانباختن کوروش بخشنده را به اعضای خانواده، دوستان و جنبش کارگری ایران تسلیت می گوئیم و خود را در غم آنها سهیم می دانیم.

کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد

شماره تماس با سخنگوی کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد، عثمان اسماعیلی

09182842451

komitedefaa@gmail.com

komitedefaa.blogspot.com

آبان ماه 1394

در گذشت ناگهانی کوروش بخشنده فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی!

با کمال تاسف کوروش بخشنده فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی و از اعضای هیات اجرایی کمیته دفاع ازکارگران مهاباد، ساعت 1.5 بعداز ظهر امروز پنجشنبه 14/08/94 به علت ایست قلبی در شهر سنندج، دیده از جهان فرو بست.

کوروش بخشنده که دچار عارضه جدی قلبی بود و یک بار نیز مورد عمل جراحی قلب باز قرار گرفته بود بود همواره در معرض تهدید احضار و بازداشت قرارداشت و امروزپنجشنبه نیزباردیگر ازطرف اداره اطلاعات با او تماس تلفنی گرفته شد و مشخص نیست که این بارماموران اطلاعات از جان او چه می خواستند؟چندروز قبل نیزمامورین اطلاعات طی تماسی اورا تهدید کرده بودند که حق ندارد در مراسم سالگرد مبارزات کوبانی شرکت کند .

کوروش بخشنده بارها احضار و بازداشت شد که آخرین مورد آن چند روز قبل از 8 مارس، در روز جهانی زن بود که بعد از دو ماه بازداشت ، سرانجام با وثیقه یکصد میلیون تومانی آزاد گردید. وی بعدا توسط دادگاه بدوی به دو سال حبس محکوم شد. این حکم سپس طبق ماده 38 قانون مجازات عمومی به سه ماه و یک روز حبس تقلیل یافت. زمان اجرای این حکم 15 آبان بود و قرار بود که کوروش فردا برای اجرای حکم به زندان سنندج مراجعه کند. قلب تپنده کوروش بخشنده سرانجام بعد از تحمل رنج های بسیار،از تپش باز ایستاد و جنبش کارگری یکی از فعالان جدی و پی گیر خودرا ازدست داد.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری ضمن ابرازتاسف عمیق، این ضایعه اسفناک را به خانواده محترم ایشان و همه کارگران و فعالین کارگری تسلیت می گوید. این کمیته همچنین مجموعه فشارهای جسمی و روحی وارده بر فعالین کارگری را در وقوع اینگونه اتفاقات اسفناک موثر دانسته و خواهان پایان بخشیدن به اینگونه فشارها و توقف فوری آزار و اذیت کارگران و فعالین کارگری است.

 

یادش گرامی و راهش پر رهروباد

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

94/08/15

قلب پرشور کوروش بخشنده از تپش باز ایستاد

پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسبت مرگ کوروش بخشنده

جنبش کارگری ایران به فاصله کوتاهی از مرگ شاهرخ زمانی و در شرایطی که طی چند ماه گذشته فعالین جنبش کارگری و  جنبش معلمان آماج بیشترین دستگیریها و صدور احکام سنگین قرار گرفته اند یکی دیگر از پرکارترین و با تجربه ترین فعال شناخته شده خود را از دست داد.

کوروش بخشنده از اعضای شاخص کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری،در مقطعی سخنگوی کمیته دفاع ازکارگران مهاباد و عضو هیات اجرایی این کمیته بود که علیرغم دستگیریهای متعدد و اعمال فشار بر علیه اش، لحظه ای در دفاع از منافع طبقه کارگر ایران آرام نگرفت. وی از جمله فعالین کارگری در شهر سنندج بود که به نحو چشمگیری بر همراهی و همگامی تشکلهای کارگری در مناسبتهای مختلف در شهر سنندج پای می فشرد.

بی تردید مرگ کوروش یک ضایعه برای جنبش کارگری ایران است. ما با ابراز تاسف عمیق از مرگ ناگهانی این رزمنده پیگیر و سازش ناپذیر طبقه کارگر ایران، این ضایعه جبران ناپذیر را به خانواده کوروش عزیز، دوستان و یارانش در کمیته هماهنگی، کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد و جنبش بزرگ کارگری ایران صمیمانه تسلیت می گوئیم و بر تحقق آرمانها و آمال و آرزوهای کوروش عهد می بندیم.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 15 آبانماه 1394

حقوق معلم و کارگر:کوروش بخشنده از فعالین کارگری در سنندج درگذشت

کوروش بخشنده از فعالین کارگری کُردستان، یکی از چهره‌های سرشناس دفاع از حقوق کارگران بر اثر عارضه‌ی قلبی در زادگاهش سنندج درگذشت.

با کمال تاسف، قبل از ظهر پنج‌شنبه، چهاردهم آبان‌ماه، کوروش بخشنده عضو کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری در زادگاهش فوت کرد.

از قرار معلوم آقای بخشنده به دلیل ایست قلبی جان خود را از دست داده است.

وی سال گذشته بر اثر ناراحتی قلبی مدتی را در تهران و تحت عمل جراحی سپری کرده بود.

اواخر سال گذشته کوروش بخشنده پس از دو ماه حبس در سلول‌های انفرادی، با وثیقه‌ی یکصد میلیون تومانی آزاد شده بود.

درگذشت کوروش بخشنده از فعالین سرشناس و پیگیر جنبش کارگری، ضایعه ای دردناک برای کارگران و دستمزدبگیران ایران است.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران:تسلیت به مناسبت خاموشی کوروش بخشنده

با تاسف و اندوه فراوان اطلاع یافتیم که کوروش بخشنده از فعالین مبارز و سرشناس جنبش کارگری ایران روز پنجشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۴، برابر با  پنجم نوامبر ۲۰۱۵، بر اثر ایست قلبی در گذشته است.  کوروش بخشنده،  فعال کارگری با سابقه و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری و نیز از اعضای هیات اجرایی کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد بود و تا آخرین روزهای زندگی علیه نظام سرمایه داری و برای ایجاد تشکلهای مستقل کارگری و دست یابی کارگران به حقوق خود پیگیرانه مبارزه کرد. به همین دلیل او همواره توسط رژیم  سرمایه داری جمهوری اسلامی مورد اذیت و آزار قرار داشت و برایش پرونده سازی می  کردند تا با بند کشیدن او از فعالیت هایش جلو گیری کنند. این اذیت و آزارها، بازداشتها و دادگاهی کردنها در شرایطی بود که کوروش بخشنده از شرایط جسمی مساعدی برخوردار نبود.

کوروش بخشنده در پیامی به  تشکل‌های کارگری در سراسر جهان که در مراسم بزرگداشت شاهرخ زمانی و همبستگی با جنبش کارگری ایران در تورنتو در ۲۴ اکتبر قرائت گردید اعلام کرد:

” رفقا ودوستان گرامی

من کوروش بخشنده فعال کارگری ساکن ایران هستم. در ما‌ههای اخیر دستگاه‌های امنیتی حکومت ایران فشارهای مضاعفی را به فعالان کارگری مستقل و غیر دولتی وارد کرده اند که می‌توان در این رابطه به صادر کردن احکام متعدد برای کوشندگان ایجاد تشکل‌های کارگری و همچنین بازداشت‌های متعدد اشاره کرد.همان‌طور که مستحضر هستید، شاهرخ زمانی، فعال کارگری و چپ‌گرای ایران، در زندان بر اثر مرگ مشکوک، فوت کرد. علاوه بر این محمود صالحی از فعالین کارگری خوشنام و شناخته شده ایران نیز به دلایل واهی به 9 سال زندان محکوم شده است.من هم یکی از همان کارگرانی هستم که چندی پیش در دادگاه حاضر و دادگاهی شده و در حال حاضر منتظر صدورحکم دادگاه هستم. جرم من و دیگر فعالان کارگری در ایران به جز تلاش برای ایجاد تشکل‌های کارگری مستقل و واقعی، دستیابی کارگران به حق اعتصاب، دستمزد شایسته و دیگر حقوق جهان‌شمول طبقه کارگر چیز دیگری نیست..

رفقا،

فشارهای پیاپی نهادهای امنیتی وضعیت فعالان کارگری ایران را روز به روز وخیم‌تر کرده است. تمام این‌ها در حالی رخ می‌دهد که از طرف سازمان جهانی کار دولت ایران و نهاد کارگری وابسته به او، خانه کارگر، کماکان به رسمیت شناخته می‌شوند و اعتراضات به شرایط امنیتی فعالان کارگری، کاملا به محاق رفته است. از شما می‌خواهم، در راستای همبستگی جهانی طبقه کارگر، درمقابل این فشارها، از کارگران در ایران حمایت کنید. نگذارید صدای دلسوزان راه رهایی طبقه کارگر در نطفه خفه شود.

با سپاس،

کوروش بخشنده عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری”

خاموشی نابهنگام کوروش بخشنده، چنین صدای مصمم و رسایی علیه سرمایه و حکومت آن در ایران، ضایعه ای دردناک برای جنبش کارگری ایران است.  ما درگذشت کوروش عزیز را به خانواده ایشان، به دوستان و هم رزمان او، به کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری، کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد و جنبش کارگری ایران تسلیت می گوییم و خود را در اندوه آنان شریک می دانیم و همانطور که او می خواست به سهم خود تلاش گسترده تری خواهیم کرد که صدای مبارزین طبقه کارگر در ایران هر چه وسیعتر در سطح جهانی انعکاس یابد.

یاد کوروش بخشنده، شاهرخ زمانی و کلیه جان باختگان راه آزادی طبقه کارگر گرامی باد!

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۵ نوامبر ۲۰۱۵

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران ــ خارج از کشور:یاد رفیق کورش بخشنده را زنده داریم

با نهایت تأثروتأسف ازخبردرگذشت رفیق کورش بخشنده، فعال کارگری وعضو ٌکمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ٌ وعضو ٌ هیأت اجرایی کمیته دفاع ازفعالین کارگری مهاباد ٌ درپی ایست قلبی مطلع شدیم .      رفیق کورش بخشنده بارها مورد تعقیب ، دستگیری وآزار رژیم اسلامی سرمایه قرارگرفت. این رفیق درمهرماه امسال براساس اتهامات واهی به دوسال حبس تعزیزی محکوم شده بود. ازدست دادن فعالی کارگری، رفیقی که دفاع ازمنافع طبقه کارگر را به عنوان وظیفه اساسی خود قرارداده بود، ناگوارودردناک است.

ما نهادهای همبستگی باجنبش کارگری درایران ـ خارج کشور، این گونه مرگهای خاموش را نتیجه ی تجاوزنظام سرمایه داری اسلامی به حوزه زندگی فعالان کارگری وحقوق شهروندی آنان می شناسیم . ما فعالان نهادهای همبستگی ، درگذشت رفیق کورش بخشنده رابه خانواده این رفیق ، کارگران ایران ، اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ، اعضای کمیته دفاع ازفعالین کارگری مهاباد وتمامی مدافعان جنبش کارگری تسلیت میگوئیم . یاد رفیق را زنده داریم وفراموش نکنیم که بهترین بزرگداشت این رفیق، تلاش پیگیرانه درراه هماهنگی و یگانگی تشکلهای مدافع طبقه کارگربرای مبارزه مشترک علیه رژیم سرمایه داری وتحقق آرمانهای این رفیق است .

نهادهای همبستگی باجنبش کارگری درایران ـ خارج کشور      آبان 1394ـ نوامبر2015

رادیوندا:کوروش بخشنده، فعال سرشناس جنبش کارگری، هم جان باخت !

عثمان اسماعیلی ، فعال جنبش کارگری ، در گفتگو با رادیو ندا با تائید خبر ناگوار جان باختن کوروش بخشنده در اثر تهدیدات و فشارها ، گفت : ” تا نابرابری و بی عدالتی است مبارزه ادامه دارد. و ما راه این عزیزان را ادامه میدهیم!”

گوش کنید: http://www.radioneda.de/2015/11/06/Kourosh_B151105.mp3

مراسم گرامیداشت یاد کورش بخشنده در کانادا (شنبه ١۴ نوامبر … تورنتو)

تکذیب خبر استانداری*؛ کارگران شرکت حفاری سپنتا بین‌الملل مبلغی دریافت نکرده‌اند!

کارگران شرکت حفاری سپنتا بین‌الملل خبر سایت استانداری مربوط به پرداخت حقوق معوقه 12 ماهه‌شان را تکذیب کردند.

به گزارش15آبان فارس، جمعی از کارگران و پرسنل شرکت حفاری «سپنتا بین‌الملل» عصر امروز خبری که بر روی خروجی استانداری مبنی بر پرداخت حقوق 12 ماهه معوقه‌شان بوده را تکذیب کردند و از انعکاس این خبر توسط رسانه‌ها به دلیل غیرواقعی بودن آن گلایه کردند.

نماینده این کارگران با توضیحاتی بیشتر در این رابطه اظهار کرد: به‌دنبال تجمع‌های مکرر شرکت سپنتا در مقابل استانداری خوزستان، ساختمان مرکزی مناطق نفت‌خیز جنوب در اهواز و همچنین شکایت گروهی از این افراد از 29 شهریورماه سال جاری تاکنون، تعدادی از کارگران به‌عنوان نماینده، پیگیری پرونده دریافت معوقات همکاران خود را به عهده گرفته‌اند.

وی اضافه کرد: اما پس از گذشت یک‌ماه و نیم علاوه بر اینکه هیچ‌ وجهی به این کارگران پرداخت نشده بلکه مسئولان مربوطه با امروز و فردا کردن، دل کارگران را به وعده‌های پوچ گرم کرده‌اند!

نماینده کارگران ادامه داد: پرسنل این شرکت از ابتدای آبان‌ماه سال 93 تاکنون هیچ حق و حقوقی دریافت نکرده و با وجود پیگیری‌های نمایندگان، به آنان وعده داده شده که میزان 10 ماه از مطالباتشان یعنی تا پایان مردادماه امسال پرداخت می‌شود که البته هنوز پرداخت نشده است.

و این در حالی‌است که خبری مبنی بر پرداخت حقوق معوقه یک‌ ساله کارگران این شرکت به نقل از سایت استانداری بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته است.

مشکل کارگران شرکت حفاری سپنتا بین‌الملل که 12 ماه حقوق معوقه داشتند با پیگیری استاندار خوزستان حل شد.

* http://www.ilna.ir/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%DB%8C-9/319201-%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%BE%D9%86%D8%AA%D8%A7-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84-%DB%8C%DA%A9%D8%AC%D8%A7-%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%B4%D8%AF

خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات رانندگان می گوید:

خطرات لاستیک های دست دوم و لنت های نامرغوب

یکی از رانندگان تریلی گفت که به دلیل گران بودن لاستیک های نو، استفاده از لاستیک های دست دوم در میان رانندگان کامیون بسیار رواج پیدا کرده است. وقتی به فروشگاه لوازم یدکی می روم ارزان ترین لنت را برای کامیونم سفارش می دهم چون پول لنت های با کیفیت را ندارم. امیدوارم که انجمن صنفی رانندگان ماشین های سنگین با ایجاد تعاونی و خرید لاستیک و لنت های مرغوب و استاندارد و توزیع آن بین راننده ها بصورت قسطی کمی از مشکلات رانندگان را حل کنند .

راننده دیگری می گوید: هر شب وقتی خسته در پارکینگ کنار جاده می ایستم و برای خوردن غذا و استراحت آماده می شوم ، به اخبار هم گوش می کنم. صحبت از پولهای بلوکه شد ایران و آمدن آن به خزانه دولت است. آیا از پولهای بلوکه شده ایران، سهمی هم به رانندگان بیابانی خواهد رسید؟ آیا به ما وام خواهند داد تا تریلی هایمان را نو کنیم؟ آیا برای نوسازی اسفالت های جاده ها این پولها هزینه خواهد شد؟ آیا با این پولها کارخانه های لاستیک سازی ایران شروع به تولید لاستیک های با کیفیت خواهند کرد؟ آیا این پولها در کارخانه های لنت ترمز سازی سرمایه گذاری خواهد شد تا لنت ارزان و با کیفیت به دست ما برسد ؟ تا در بیابان دچار حادثه نشویم؟

۱۲/۸/۹۴

اخراج ۴۵ نفر از کارگران شهرداری اهر طی سال جاری

مهربتاریخ 15آبان طی گزارشی از اخراج ۴۵ نفر از کارگران شهرداری اهر طی سال جاری خبر داد.

براساس این گزارش، طبق نامه استانداری آذربایجان شرقی طی سال جاری ۴۵ نفر از کارگران کم توان شهرداری اهر اخراج و تعدادی نیز در حین تعدیل نیرو بطور همزمان جذب شده اند.

جان باختن4کارگر دو شرکت پیمانکاری در اروند رود!

چهار غواص برشکاری که روز جمعه در جریان شناورسازی و برشکاری یک فروند شناور مغروقه در اروند کنار گرفتار شده بودند، جان خود را از دست دادند.

جانباختگان این حادثه، کارگران دو شرکت پیمانکاری در اروند رود، مشغول شناورسازی یک فروند کشتی مغروقه باقی مانده از دوران جنگ تحمیلی بودند.

به گزارش15آبان ایرنا،بخشدار اروندکنار شامگاه جمعه گفت:این کارگران، حین برشکاری در این مغروقه دچار گاز گرفتگی شده و در اروندرود جان می بازند.

رضا شاوردی اضافه کرد:یکی دیگر از آسیب دیدگان این حادثه با کمک نیروهای امدادی به یک مرکز درمانی منتقل شد.

شهر مرزی اروندکنار در فاصله 55 کیلومتری شهر آبادان مرکز این شهرستان قرار دارد.

پانزدهم آبان ماه1394

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 

 

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.