اخباروگزارشات کارگری1فروردین1395

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

Norooz_Pirooz

با گرمترین شادباش ها وبهترین آرزوها بمناسبت فرارسیدن بهار وسال نو

– کارگران بیشماری درعمل عید ندارند:

*عدم پرداخت2تا3ماه حقوق ومطالبات کارگران شهرداری شاندرمن!

*اسپانسری بجای پرداخت حقوق ومطالبات کارگران شهرداری سروآباد و اورامان!

– کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:فرارسیدن نوروز مبارک!

– پیام جعفر عظیم زاده به مناسبت سال نو

– فلسفه هفت‌سین، برای رسول بداقی بخاطر هفت‌سالگی هفت سین‌اَش در زندان

فلسفه هفت‌سین، برای رسول بداقی بخاطر هفت‌سالگی هفت سین‌اَش در زندان

کارگران بیشماری درعمل عید ندارند:

*عدم پرداخت2تا3ماه حقوق ومطالبات کارگران شهرداری شاندرمن!

یکی از کارگران خدماتی شهرداری شاندرمن گفت: عدم پرداخت حقوق به نیروهای خدماتی و خانواده آنها فشار زیادی آورده است. ما نمی توانیم برای فرزندان و همسر خود لباس شب عید خریداری کنیم و با پرداختی شهرداری(۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان) تنها می توانیم برخی دیون عقب مانده خود را پرداخت کرده و هزینه های جاری منزل مثل نان را تأمین کنیم و عملا ما عید به آن معنی نخواهیم داشت.

یکی دیگر از کارگران شهرداری شاندرمن نیز با بیان اینکه در سه ماه گذشته حقوق دریافت نکرده است اظهار کرد: من فکر نمی کنم هیچ یک از مسئولان شهرستان در شب عید بدون حقوق و عیدی به خانه رفته باشند و امیدوارم مردم درک کنند که بین مسئولان و مردم در این شهرستان تفاوت هایی وجود دارد.

به گزارش29اسفند ماسال نیوز، یک منبع آگاه از عدم پرداخت حقوق حداقل ۲ ماه کارکنان شهرداری شاندرمن خبر داد و اظهار داشت: نیروهای شهرداری شاندرمن اعم از قراردادی و شرکتی از ۲ تا سه ماه از حقوق سال ۹۴ خود را دریافت نکرده اند.

وی افزود: علاوه بر حقوق، این کارگران سنوات سال ۹۴، اضافه کار چند ماه و عیدی سال ۹۴ را دریافت نکرده اند و در واقع دست پدران زحمت کش شهرداری در شب عید خالی ماند.

این منبع ازپرداخت مبلغ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان به این کارگران در روزهای آخرسال خبرداد.

*اسپانسری بجای پرداخت حقوق ومطالبات کارگران شهرداری سروآباد و اورامان!

یکی از کارگران شهرداری اورامان نیز با اظهار گلایه مندی از این موضوع گفت: من برای خرجی این مدت که حقوق نگرفته بودم مجبور به فروش یک وسیله ی امرار معاش خانه شدم در حالی که شهرداری فروش اسباب خانه مرا ندید، برای دیده شدنش در جاهایی که لازم نیست دیده شود هزینه های این چنینی میکند.

به گزارش29اسفند اورامانات، کارگران شهرداری سروآباد و اورامان از اینکه شهرداری به جای پرداخت حقوق و عیدی شب عید به آنها اسپانسر یک برنامه تلویزیونی میشود اظهار گلایه نمودند.

گویا در برنامه فینال این مسابقات شهرداری های اورامان و سروآباد چندین کارت هدیه یک میلیون ریالی به شرکت کنندگان در این مسابقه ی پیامکی هدیه دادند که موجبات گلایه مندی کارگران این نهادها را فراهم نمود.

به گفته ی یکی از کارگران شهرداری سروآباد، این شهرداری برای تامین هزینه حقوق معوق کارگران مجبور به فروش تجهیزات سنگین خود شده است وی ادامه داد: در طول سال گذشته تاخیر در پرداخت حقوق گاهاً به 4 ماه میرسید و وقتی هم موقع پرداخت میرسید مقدار ناچیزی از آن را به ما میدادند.

گفتنی است که پرداخت مابقی معوقات حقوقی کارگران برای تامین معاش در شرایط اقتصادی کنونی ضروری است و علاوه بر آن کارفرما باید عیدی و پاداش پایان سال کارگران را پیش از آغاز سال نو بپردازد.

کارگران به دلیل ترس از اخراج توان مطرح کردن مشکلاتشان را در رسانه‌ها ندارند و اکثر قریب به اتفاق کارگرانی که در این واحد کار می‌کنند قرارداد کاریشان کوتاه مدت است که طبیعتا فاقد امنیت شغلی‌ می باشند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:فرارسیدن نوروز مبارک!

…..

روزی که کمترین سرود،

بوسه است!

و هر انسان

برای هر انسان

برادری ست!

روزی که دیگر درهای خانه شان را نمی بندند.

قفل،

افسانه یی ست!

و قلب ،

برای زندگی بس است!

روزی که معنای هر سخن دوست داشتن است،

…..

فرا رسیدن سال نو را به همه کارگران و انسان های آزادیخواه و عدالتخواه و مبارزین راه رهایی طبقه کارگر تبریک می گوییم. با آرزوی جهانی عاری از نابرابری و استثمار و خشونت.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

فروردین1395

پیام جعفر عظیم زاده به مناسبت سال نو

بهاران خجسته باد

بهار دیگر از بیشمار بهاران از راه رسید و سرسبزی و طراوت از پس سپیدی سرد زمستان سربرآورد.

هر ساله در چنین روزهایی، در لحظاتی که پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران را به مناسبت سال نو تنظیم میکردم و در آن جملاتی را به یاد زندانیان آزادیخواه و عدالت طلب مینگاشتم، غم و اندوهی توام با خشمی عصیان گرایانه، سراپای وجودم را فرا میگرفت.

امسال در موقعیت دیگری دست به قلم بردم،احساسم همان احساس است اما با صلابتی روز افزون.صلابتی که ماحصل مبارزات بی وقفه کارگران برای تغییر و ماحصل افکار عمومی،سازمانهای کارگری،حقوق بشری و آزادیخواه از کارگران و معلمان زندانی و دیگر انسانهای عدالت خواه در بند است.

دست یکایک این عزیزان و یاران را صمیمانه میفشارم و به نوبه ی خود به عنوان یک کارگر زندانی از همه ی آنان قدردانی و سبد سبد گل بهاری تقدیمشان میکنم.

به کارگران صنایع نفت و پتروشیمی،معادن،فولاد،خودروسازی و عموم کارگرانی که سال گذشته در پی احقاق حقوق انسانیشان ایستادگی کردند درود میفرستم،همبستگی خود را با مبارزات آنان اعلام میدارم و سال نو را با امیدی وافر به سالی متحول و مالامال از تغییر،به کارگران و مردم شریف و آزادیخواه ایران صمیمانه تبریک میگویم

جعفر عظیم زاده

بند 8 اوین

اول فروردین 95

فلسفه هفت‌سین، برای رسول بداقی بخاطر هفت‌سالگی هفت سین‌اَش در زندان

جعفر ابراهیمی

من عید زندان را ندیده ام ، من نمی دانم وقتی در آستانه عید ، لیست مرخصی های شب عید خوانده می شود و همبندی ها ساک بیرون را می بندند چه حالی به آن زندانی دست می دهد که باید در زندان ثانیه های پایانی سال را سپری نماید. من نمی دانم وقتی یک زندانی بعد از تحویل سال، وقتی می خواهد بهترین کسانش را ببوسد و سال نو را تبریک بگوید چه حسی پیدا می کند وقتی حتی در لحظه نمی تواند با همسر و فرزندانش صحبت کند.

من از این حس ها چیزی نمی دانم ولی رسول را می شناسم می دانم که چقدر از رفتن دوستانش به مرخصی خوشحال می شود می دانم که چقدر بیشتر از قبل دلش برای دو قلوهایش تنگ می شود اما شک ندارم که به فکر هفت سین هفت سالگی زندانش هم هست هر چند ساده و بی آلایش.

به هفت که می رسم به فلسفه اعداد فکر می کنم با خودم فکر می کنم این همه مطلب در مورد فلسفه هفت سین کاش ما را ببرد بر سر سفره معلمان دربند،پیش فرزندان رسول و اسماعیل. با خودم فکر می کنم بین هفت سین سفره عید و هفت سال عید در زندان چه رابطه ای وجود دارد. بین هفت سین و هفت بار تحویل سال بی حضور پدر و همسر . بین هفت سین و هفت سال ….

بی اختیار ذهنم کلید می کند روی این شعر که انگار حکایت سیب نیوتن است و سیبی ممنوعه وقتی شاعر می گوید:

فرق است بین سیب من و تو

سیب تو به جاذبه ختم می شود

سیب من به فاجعه”***

با خودم فکر می کنم هفت سین من کجا و هفت سال رسول کجا؟

***من حتی شاعر شعر بالا را هم نمی شناسم و اگر جابجا و اشتباه نوشتم از شاعر می خواهم که به حرمت هفت سالگی هفت سین رسول در زندان از من نرنجد.

منبع: حقوق معلم و کارگر 

برگزاری مراسم عید نوروز توسط خانواده های کارگری در شهر سنندج!

به گزارش رسیده در آخرین روز سال 94 مراسم عید نوروز در سنندج برگزار شد.

این مراسم که از قبل توسط فعالین کارگری و مدنی و گروه های کوهنوردی برنامه ریزی شده بود در ساعت 2 بعد از ظهر در مکان تعیین شده در جاده قدیم مریوان شروع شد. مراسم با خوشامدگویی برگزار کنندگان جشن به زبان های کردی و فارسی آغاز که با استقبال گرم شرکت کنندگان روبرو شد. در ادامه مردم حاضر در مراسم به رقص و پایکوبی پرداختند.

یکی از سنت های کهن این منطقه روشن کردن آتش در مراسم برگزاری جشن نوروز است که در این جشن نیز مردم با روشن کردن آتشی بزرگ و حلقه زدن به دور آن به رقص و پایکوبی پرداختند. مراسم در میان شادی و سرور مردم و با صمیمیتی کم نظیر در ساعت 7 به پایان رسید. نکته بارز این جشن احساس مسئولیت و دخالت گری تمامی حاضرین در این شادی و سرور بود. در این مراسم حدود 5000 نفر از مردم حضور داشتند و حضور مردم به حدی بود که باعث ترافیک چندین ساعته در مسیر سنندج به مریوان شد.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

اول فروردین 1395

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.