اخباروگزارشات کارگری۱۶آبان۱۳۹۴

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

karegaran01– تجمع اعتراضی کارگران اخراجی قطار شهری اهواز !
– تشییع جنازه باشکوه و به یاد ماندنی کوروش بخشنده
– تغییرمدیریت ایران چوب قزوین،تعطیلی کارخانه،اخراج وفرستادن به مرخصی اجباری،عدم پرداخت حقوق وحق بیمه کارگران!
– تجمع اهالی گلمغان با فانوس‌ مقابل استانداری در اعتراض به عدم برق‌رسانی!
– تجمع دانشجویان دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز در اعتراض به وضعیت سلف سرویس و کیفیت پایین غذا
– جان یک کارگر کارخانه فولادیزد درپی انفجار کوره!
تعدادقربانیان حوادث کاری این کارخانه درسال جاری به ۵نفر رسید!
– مرگ یک کارگر در پروژه فولاد زرند ایرانیان!
تجمع اعتراضی کارگران اخراجی قطار شهری اهواز !
صبح امروز (۱۶ آبان) ۳۸۰کارگر پیمانی قطار شهری اهواز در اعتراض به اخراج ناگهانی خود در محوطه کارگاه قطار شهری تجمع کردند.
همچنین امروز، نمایندگان کارگران درهمین رابطه به استانداری ،فرمانداری و اداره کار مراجعه کرده‌اند.
به گزارش۱۶آبان ایلنا،اخراج این کارگران روز سه شنبه ۱۲آبان زمانی از سوی کارفرما اتفاق افتاده که یک روز قبل از آن شرکت قطار شهری اهواز از محل مطالبات کارفرما معادل ۶ ماه از معوقات مزدی کارگران را بعد از ۳۲ روز اعتصاب پرداخت کرده بود.
براین اساس کارگران مورد نظر در حالی از روز دوشنبه (۱۱ آبان ماه) اخراج شده‌اند که هنوز دو ماه از معوقات مزدی خود را از کارفرما وصول نکرده‌اند همچنین مطالبات دیگری از سنوات قبل وجود دارد.
اخراج شدگان به نقل از کارفرمای خود می‌گویند که منابع مالی کافی برای ادامه اجرای پروژه قطار شهری اهواز وجود ندارد به همین دلیل برای کاهش هزینه‌های جاری ناچار است ۳۸۰ نفر از نیروی کار خود را بیکار کند.
با این حال کارگران معترض گفتند که کارفرما شرکت کیسون قصد دارد بعد از اخراج آن‌ها فعالیت خودرا در پروژه قطار شهری اهواز محدود کند.
بنا بر اظهارات کارگران معترض، تعدادی از نمایندگان کارگری پروژه قطار شهری اهواز امروز برای پی گیری وضعیت شغلی ما به استانداری ،فرمانداری و اداره کار اهواز مراجعه کرده‌اند.
به صورت مشخص کارگران قطار شهری اهواز می‌گویند ما ۳۸۰ کارگر طی شش روز گذشته وضعیت شغلی مشخصی نداشته‌ایم ،برای همین از مسئولان استانی می‌خواهیم پی گیر مشکلاتمان شوند.
تشییع جنازه باشکوه و به یاد ماندنی کوروش بخشنده
طی مراسم باشکوهی که صبح امروز، با شرکت بیش ازهزارنفر از کارگران و فعالین کارگری و مدنی و مردم آزادیخواه و عدالت طلب شهر سنندج و دیگرشهرها برگزار شد، پیکر کورش بخشنده، غرق در گل های سرخ و پیچیده در پرچمی که رنگ خون هزاران هزار کارگر جان باخته در میدان های جدال کار و سرمایه، در طول تاریخ موجودیت نظام ضدکارگری سرمایه داری را به نمایش می گذاشت، بر دوش رفیقانش، ازسردخانه “بهشت محمدی” شهر سنندج تا آرامگاه وی همراهی گردیدو در میان غم و اندوه یارانش به خاک سپرده شد.
جمعیت حاضر که از حدود ساعت ۸ صبح به تدریج در مقابل سردخانه جمع شده بودند، درحدود ساعت ۱۰ صبح، در حالی که پیکر این فعال کارگری را در پرچمی به رنگ سرخ پیچیده بودند و از هر طرف آن را گل باران می کردند، راهی محل آرامگاه شده و طی مراسمی که در خور خاکسپاری یک فعال و رهرو راه رهایی طبقه کارگر است وی را به خاک سپردند. لازم به یادآوری است که آرزوی کورش و حرف کورش همواره این بود که روزی مردم جنازه اش را در پرچمی سرخ رنگ بپیچند و بر دوش خود حمل کنند.
مراسم به شکلی بسیار با شکوه، با سر دادن سرود بین المللی طبقه کارگر، سرود انترناسیونال، آغاز شد و با یک دقیقه سکوت به یاد این رفیق جان باخته و همه جانباختگان راه آزادی و برابری ادامه یافت. این مراسم در شرایطی که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی به راستی غافلگیر شده بودند و کاری جز گرفتن پی در پی عکس و فیلم از شرکت کنندگان در مراسم از آنان ساخته نبود، با خواندن چندین بیانیه و چند قطعه شعر که از جانب تشکلها و فعالین کارگری تهیه شده و یکی بعد از دیگری قرائت می شد، ادامه یافت. شرکت گسترده و به یادماندنی مردم در یک چنین مراسمی، همچون مراسم خاکسپاری فعال مخلص و شریف جنبش کارگری شاهرخ زمانی، آن هم در شرایطی که حامیان سرمایه از هر سو کارگران آگاه و فعالان دلسوز کارگری را آماج فشارها و تهاجمات همه جانبه و مستمر خود قرار داده اند، خود نشان از آن دارد که کارگران و مردم به جان آمده از ستم و استثمار سرمایه، به خوبی یاران و همراهان خود را می شناسند و هیچگاه یاد و خاطره آنان را فراموش نخواهند کرد.
لازم به توضیح است که علاوه بر اعضا و فعالین کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، نمایندگانی از “اتحادیه آزاد کارگران ایران”، “کانون مدافعان حقوق کارگر” و تعداد زیادی از فعالین کارگری و مدنی در این مراسم شرکت کردند.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری
۹۴/۰۸/۱۵
تغییرمدیریت ایران چوب قزوین،تعطیلی کارخانه،اخراج وفرستادن به مرخصی اجباری،عدم پرداخت حقوق وحق بیمه کارگران!
به دلیل توقف موقت فعالیت کارخانه ایران چوب قزوین در یک ماه گذشته، ۷۰ کارگر این کارخانه سازنده انواع چوب از بابت امنیت شغلی خود احساس نگرانی می‌کنند.
به گفته کارگران ایران چوب،به دستور کارفرما قرار داد کار همه کارگران این واحد تولیدی از سه ماه به یک ماه تغییر کرده و از اول آبان ماه کارگران قرار دادی بصورت اجباری به مرخصی بدون حقوق اعزام شده‌اند .
کارگران شاغل در این کارخانه نیز یک ماه (مهر) حقوقشان را دریافت نکرده‌اند وبیمه تامین اجتماعی آنان نیز هر دو یا سه ماهه با تاخیر به تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.
به گزارش۱۶آبان ایلنا،کارگران این کارخانه گفتند فعالیت روزمره کارخانه که در زمینه تولید تولیدانواع روکش وتخته چندلایی و نئوپان فعالیت دارد از اواسط مهر ماه سال جاری به بهانه تغییر کاربری متوقف شده است.
براساس گفته این کارگران آنها از بابت دریافت مطالبات یک ماهه معوقه مزدی خود هیچ مشکلی ندارند اما چون بیشتر آن‌ها (حدود ۵۰ کارگر باقیمانده) از طریق قراردادهای موقت یک ماهه کار می‌کنند این نگرانی وجود دارد که با پایان یافتن اعتبار قرارداد، کار خود را از دست بدهند.
کارگران ایران چوب قزوین در توجیه علت نگرانی خود می‌گویند که در چند وقت اخیر مدیریت کارخانه اسامی۱۷ نفر از همکارانشان را به بهانه خاتمه یافتن اعتبار قرارداد کارشان در لیست اخراج قرار داده است.
کارگران این واحد تولیدی در ادامه گفتند: از قرار معلوم مدیریت جدید ایران چوب که تازه چند ماهی است در کارخانه مستقر شده است عقیده دارد که فعالیت این واحد تولیدی به شیوه کنونی مقرون به صرفه نیست وباید تغییر کاربری ایجاد شود.
به گفته کارگران ایران چوب،به دستور کارفرما قرار داد کار همه کارگران این واحد تولیدی از سه ماه به یک ماه تغییر کرده و از اول آبان ماه کارگران قرار دادی بصورت اجباری به مرخصی بدون حقوق اعزام شده‌اند .
منابع کارگری می‌گویند کارگران شاغل در این کارخانه نیز یک ماه (مهر) حقوقشان را دریافت نکرده‌اند وبیمه تامین اجتماعی آنان نیز هر دو یا سه ماهه با تاخیر به تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.
تجمع اهالی گلمغان با فانوس‌ مقابل استانداری در اعتراض به عدم برق‌رسانی!
صبح امروز،اهالی گلمغان از توابع اردبیل به نشانه اعتراض از عدم بهره‌مندی از برق با فانوس‌های خود به نشانه اعتراض جلوی استانداری حاضر شدند.
به گزارش ۱۶آبان فارس،اهالی گلمغان از توابع اردبیل صبح امروز به نشانه اعتراض از عدم بهره‌مندی از برق با فانوس‌های خود به نشانه اعتراض جلوی استانداری حاضر شدند.
در این تجمع اعتراض‌آمیز که جمعی از اهالی و زنان و مردان این منطقه با لباس‌های محلی حاضر شده بودند فانوس‌ها را جلوی استانداری روشن کرده و اعتراضشان را به مسئولان شرکت برق منطقه‌ای در خصوص عدم برق‌رسانی در طول سال‌های اخیر به این منطقه اعلام کردند.
جمعی از اهالی اظهار کردند که سال‌های سال است به رغم بهره‌مندی حتی کوچکترین روستاها از نعمت برق اهالی گلمغان از این نعمت بی‌بهره هستند و مسئولان با بهانه قرار دادن ساخت و سازهای بی‌رویه و غیرقانونی در این منطقه ما را از نعمت برق محروم کرده‌اند.
اهالی در حالی گله‌مند اقدامات مسئولان شرکت برق استان بودند که نبود برق شرایط زندگی را برای آنها سخت و دشوار کرده است و از رسانه‌ها خواستند تا درددل آنها را به گوش مسئولان برسانند.
اما در این زمینه از شرکت برق منطقه‌ای موضوع را جویا شدیم که آنها تنها به این پاسخ قناعت کردند که تعدادی از ساکنان این منطقه به دلیل ساخت و سازهای غیرقانونی از این نعمت بی‌بهره هستند و ما بنا به مصوبه قانونی نمی‌توانیم برق‌رسانی را به آنها انجام دهیم.
این در حالی است که تعدادی از اهالی از قانونی بودن ساخت و سازها و کسب پروانه برای ساخت واحدهای مسکونی خود سخن به میان آورده و اعلام کردند که معلوم نیست به چه دلیلی آنها نیز باید به پای افرادی که غیرقانونی ساخت و ساز کرده‌اند، بسوزند و بسازند.
تجمع دانشجویان دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز در اعتراض به وضعیت سلف سرویس و کیفیت پایین غذا
ظهر امروز،دانشجویان دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز در اعتراض به وضعیت سلف سرویس و کیفیت پایین غذا، در مقابل سلف سرویس تجمع کردند.
دانشجویان با چیدن سینی های غذای خود از درب سلف سرویس تا درب اتاق ریاست دانشکده اعتراض خود را نسبت به این وضعیت غذایی به گوش ریاست دانشکده رساندند.
به گزارش ۱۶آبان خبرگزاری دانشجو ، دانشجویان دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز ظهر امروز از ساعت ۱۱:۳۰ با تجمع در مقابل سلف سرویس این دانشکده، نسبت به کیفیت بد غذا و دیگر مشکلات سلف سرویس اعتراض کردند.
مشکلات صنفی غذای این دانشکده به سال قبل بر می گردد که دانشجویان چندین بار نسبت به پیمانکار سلف سرویس اعتراض داشتند که با وجود اعتراض برخی از مسئولین دانشکده نیز، پیمان کار از کار خود برکنار نشد و همچنان مشکلات صنفی ادامه پیدا کرد.
لازم به ذکر است، این سومین تجمع و تحصن دانشجویان دانشگاه شیراز در اعتراض به مشکلات صنفی از جمله خوابگاه ها، غذا و غیره است.
جان یک کارگر کارخانه فولادیزد درپی انفجار کوره!
تعدادقربانیان حوادث کاری این کارخانه درسال جاری به ۵نفر رسید!
صبح امروز،یکی از کوره‌های ذوب فولاد یزد دچار انفجار شد. بر اساس اطلاعات بدست آمده تاکنون خبر فوت یک کارگر ۳۰ ساله به نام جواد رفیعی تایید شده است.
وقوع حوادث مرگبار ‌در این کارخانه به امری طبیعی تبدیل شده است به طوری که در سال جاری در این کارخانه طی حوادث متعدد و مجزا پنج تن از کارگران جان خود را از دست داده اند. به طور کلی در ده سال گذشته ۱۲ نفر از کارگران این کارخانه در حوادث مختلفی که در حین کار رخ داده است به کام مرگ کشیده شده اند و قابل ذکر است در هیچ کدام از این اتفاقات هیچ برخورد و یا عکس العملی از سوی مسئولین دیده نشده است.
به گزارش۱۶آبان آوای اقتصاد، صبح امروز یکی از کوره‌های ذوب فولاد یزد دچار انفجار شد. بر اساس اطلاعات بدست آمده تاکنون خبر فوت یک کارگر ۳۰ ساله به نام جواد رفیعی تایید شده است.
گفتنی است وقوع حوادث مرگبار ‌در این کارخانه به امری طبیعی تبدیل شده است به طوری که در سال جاری در این کارخانه طی حوادث متعدد و مجزا پنج تن از کارگران جان خود را از دست داده اند. به طور کلی در ده سال گذشته ۱۲ نفر از کارگران این کارخانه در حوادث مختلفی که در حین کار رخ داده است به کام مرگ کشیده شده اند و قابل ذکر است در هیچ کدام از این اتفاقات هیچ برخورد و یا عکس العملی از سوی مسئولین دیده نشده است.
با توجه به اینکه این واحدها معمولا باید توسط بهداشت و ایمنی ادارات کار, استاندارد و سازمان صنعت و معدن وتجارت باید مورد بازرسی ایمنی قرار بگیرند با بروز چنین حوادثی قطعا این سازمان‌ها و ادارات باید پاسخگو باشند و عدم پاسخ‌گویی و عکس‌العمل مسئولان مربوطه نشان دهنده چیزی جز بی اعتنایی و اهمیت ندادن آن‌ها به جان کارگرانی که در این مراکز صنعتی جان خود را از دست داده‌اند، نیست.
یک منبع آگاه در خصوص علت حادثه گفت: تا زمانی که خود کوره مورد بررسی قرارنگیرد نمی‌توان نظر قطعی در مورد علت حادثه داد اما بر اساس شواهد، احتمالاً نقص فنی در کوره ذوب، علت انفجار بوده است.
وی با بیان این که مخلوط شدن آب با ذوب انفجار ایجاد می‌کند افزود: درون کوره‌های ذوب پوششی از نسوز وجود دارد و چنان‌چه نسوز کوره دچار خوردگی شود به بدنه کوره آسیب زده و باعث نفوذ آب به مایع مذاب شده و درنتیجه انفجار رخ می‌دهد. در واقع دمای فولاد گداخته آنقدر بالاست که در مجاورت آن آب به دو عنصر تشکیل دهنده هیدروژن و اکسیژین تجزیه شده و در نهایت براثر سوختن این عناصر تولید انفجار می شود.
این کارشناس با تاکید بر اهمیت کنترل نسوز کوره اظهار داشت: هر بار که کوره ها خالی می‌شوند باید نسوز کوره کنترل شود و چنانچه مشکلی وجود نداشته باشد و نسوز قدرت لازم را داشته باشد امکان استفاده دوباره از آن وجود خواهد داشت و در هرصورت برای هربار کار و یا ادامه کار کوره نیاز به گواهی ایمنی و سلامت تجهیز میباشد زیرا که سهل انگاری در این امر فجایع بدی را به دنبال دارد. گفتنی است تعویض نسوز کوره‌ها برای شرکت‌های فولادی هزینه‌بر است و از تعویض آن تا جایی که امکان دارد جلوگیری می‌کنند.
وی با بیان این که انفجار در کوره‌ها قابل کنترل است و امری اتفاقی نیست افزود: از دلایل انفجار کوره‌ها می‌تواند عدم تفکیک مواد ورودی به کوره و یا نقص در خود کوره باشد که در هر دو حالت با کنترل و رعایت استانداردهای لازم می‌توان از انفجار کوره جلوگیری کرد.
این منبع آگاه با اشاره به عدم رعایت استانداردها در فولاد یزد گفت: در مجموعه‌های فولادی باید کارگران آموزش‌های لازم را دیده باشند و استانداردهای موجود را رعایت کنند که متأسفانه در فولاد یزد نه تنها افراد آموزش های لازم را دریافت نمی‌کنند بلکه بسیاری از استانداردهای ابتدایی نیز در آن رعایت نمی‌شود و در نتیجه، وقوع اتفاقات مکرر و فوت کارگران بیچاره را در پی دارد.
وی اظهار داشت: یکی از ملزومات کوره‌های ذوب این است که هنگام کار کوره نباید هیچ کارگری در محدوده خاصی حضور داشته باشد و علاوه بر این باید راه فرار برای کارگران تعبیه شده باشد اما در فولاد یزد علاوه بر عدم رعایت نکات ایمنی و استانداردها، بی‌نظمی‌های زیادی وجود دارد.
وی با اشاره به اتفاقات زیادی که در این کارخانه رخ می‌دهد تصریح کرد: وجود اتفاقات متعدد در این کارخانه درحالی است که بسیاری از کارخانجات فولادی در کشور و استان مشغول به فعالیت هستند و با این حجم از اتفاقات و تلفات در محیط کار مواجه نیستند و این حاکی از سهل‌انگاری و اهمال‌کاری مسئولین این کارخانه فولاد است.
یادآوری،گروه تولیدی و صنعتی فولاد یزد در سال ۱۳۵۹ از سوی بخش خصوصی و مهندس احرامیان تاسیس و در کارخانه ای در نزدیکی شهر یزد شروع به فعالیت کرد.
تولیدات اولیه شرکت انواع پمپ های آب کشاورزی بود و بتدریج با توجه به راهبرد کاری شرکت در گسترش فعالیت بر مبنای توسعه در زنجیره های بالادستی تولید انواع دنده های اسپیرال، اتصالات، لوله های آبرسانی فولادی و شافت فولادی صنعتی در دستور کار قرار گرفت.
مرحله دوم توسعه فعالیت شرکت با ورود به صنعت فولاد و تأسیس خطوط نورد میلگرد، ذوب و ریخته گری، نورد مفتول و نورد تیرآهن و افزایش ظرفیت و ارتقاء مدام تکنولوژی این خطوط در دوره سالهای ۷۵ الی ۹۰صورت گرفت.
هم اکنون این کارخانه با مجموع ظرفیت ۲/۱میلیون تن محصول نهایی مقاطع طویل فولادی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فولاد کشور بوده و همچنین با ایجاد بیش از ۱۵۰۰فرصت شغلی مستقیم از واحدهای مهم بخش خصوصی استان یزد در اشتغالزایی برای جوانان و متخصصان است.
مرگ یک کارگر در پروژه فولاد زرند ایرانیان!
روز ۱۴آبان،کارگری به نام احمد امیری در زمان کار در پروژه فولاد زرند ایرانیان دچار حادثه با بیل مکانیکی شد که بلافاصله توسط حاضرین در محل به بیمارستان امام علی زرند منتقل شد و از آنجا برای درمان با استفاده از بالگرد به بیمارستان باهنر کرمان اعزام شد که متاسفانه عمیق بودن جراحات حاصله منجر به مرگ این کارگر شد.
به گزارش۱۵آبان صدای زرند،روز ۱۴آبان،حادثه ای در پروژه فولاد زرند ایرانیان اتفاق افتاد که منجر به مجروح شدن و سپس مرگ یک کارگر حاضر در این پروژه شد.
یکی از حاضرین در محل حادثه گفت: من شاهد عینی این حادثه نبودم اما این حادثه طی برخورد بیل مکانیکی با لگن نامبرده حاصل شد که متاسفانه بعد از انتقال ایشان به بیمارستان باهنر کرمان و با وجود تلاش زیاد برای نجات جان ایشان، نامبرده فوت کردند.
لازم به ذکر است که احمد امیری از اهالی روستای علی آباد شهرستان زرند، متاهل و دارای دو فرزند (یک پسر و یک دختر) می باشد.
شانزدهم آبان ماه۱۳۹۴
akhbarkargari۲۴۶۸@gmail.com

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.