اخبار و گزارشات کارگری (۲۵ خرداد ۱۳۹6)

اخبار و گزارشات کارگری (۱۳ خرداد ۱۳۹۶)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

اخبار و گزارشات کارگری (۲۵ خرداد ۱۳۹6)

اعتراض به طرح کارورزی وظیفه ای همگانی (کارگران،معلمان،پرستاران،کارمندان،دانشجویان،فارغ التحصیلان دانشگاه ها،دانش آموزان ،جوانان متقاضی کارو….) است
اعتراض به اجرای طرح کارورزی دفاع ازدستاوردهای کارگران، حقوق خود ونسل های آینده است
– اجرای رسمی طرح کارورزی از تیرماه سال جاری!
– استقبال کارفرمایان ازاجرای طرح کارورزی!
– تهدید به اخراج فریدون نیکوفرد و بستن جاده توسط کارگران بازنشسته شرکت نیشکر هفت تپه
– تجمع اعتراضی مشترک کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه برای دومین بار درسال جاری!
– ادامه اعتراضات کارگران شرکتی مخابرات نسبت به تبدیل وضعیت نشدن وعدم اجرای طرح طبقه‌بندی
– اسماعیل عبدی به بیمارستان منتقل شد
– نامه اتحادیه معلمان آلمان ( GEW ) به رهبر ایران برای آزادی عبدی
– ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران اخراجی کارخانه ذوب آهن اردبیل!
– کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد:بجای خودنمایی مطالبات کارگران را پرداخت کنید
– عدم پرداخت ۳ماه حقوق وعیدی کارگران شهرداری کنگاور!
– تغییر نحوه محاسبه مستمری بازنشستگان پیش از موعد کارکنان دولت
– تجمع اعتراضی شرکت‌کنندگان آزمون دستیاری تخصصی پزشکی مقابل وزارت بهداشت!
– مجروحیت شدید کارگرساختمانی بدنبال سقوط به چاهک آسانسور در مشهد
– مرگ دلخراش کارگر ساختمانی براثر سقوط از ارتفاع در ساوه
اجرای رسمی طرح کارورزی از تیرماه سال جاری!
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون از آغار رسمی طرح کارورزی ازهفته نخست تیرماه سال جاری خبر داد و گفت: کارورزان برای حضور در دوره کارورزی حدود ۳۱۰هزار تومان دریافت می‌کنند و مشمول بیمه مسئولیت مدنی می‌شوند.
عیسی منصوری در ارتباط تلفنی با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما افزود: پس از اینکه کارورز دوره کارورزی را طی کند اگر توسط کارفرما جذب و مشغول به کار رسمی شود دولت برای مدت ۲ سال سهم کارفرما را در بحث بیمه تامین اجتماعی پرداخت می کند.
استقبال کارفرمایان ازاجرای طرح کارورزی!
عضو هیأت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی کشور از استقبال جامعه کارفرمایی و صاحبان مشاغل از اجرای طرح کارورزی خبرداد.
امروز۱۳خرداداصغر آهنی‌هادرگفتگوبامهر افزود: بدون تحمیل بار مالی به کارفرمایان در فرایند اجرای طرح کاروزی، ممکن است برخی کارورزان به دلیل قابلیت‌های خوبی که از خود نشان می‌دهند بتوانند جذب بازار کار شوند.
تهدید به اخراج فریدون نیکوفرد و بستن جاده توسط کارگران بازنشسته شرکت نیشکر هفت تپه
اتحادیه آزاد کارگران ایران : امروز شنبه ۱۳ خرداد ماه ،کارگران بازنشسته نیشکرهفت تپه بدلیل عدم دست یافتن به مطالبات خود ،جاده بین المللی اندیمشک اهواز را بستند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، صبح امروزحدود ۵۰۰ کارگربازنشسته نیشکرهفت تپه بدلیل تاخیر و بدقولی کارفرما نسبت به انجام تعهداتش، درمقابل دفتر مدیریت شرکت تجمع نمودند. اما بدلیل اینکه کارفرما فقط حاضربه پرداخت بخشی ازمطالبات بازنشستگان سال ۹۴ و ۹۵ شد این موضوع خشم کارگران بازنشسته اسفندماه ۹۵ را برانگیخت و بدنبال آن این کارگران از شرکت خارج شده و جاده بین المللی اهواز – اندیمشک را بستند و ترافیک سنگینی در این مسیرایجاد شد که بلافاصله با مداخله نیروهای انتظامی و دعوت کارگران به مذاکره جاده باز شد و آنان به کارخانه بازگشتند. لازم به ذکر است در تجمع امروز هیچ کدام ازاعضا هیات مدیره شرکت حاضربه حضور در جمع کارگران معترض نشدند.
بنا براین گزارش بدنبال این تجمع اعتراضی، فریدون نیکوفرد نماینده کارگران و عضو سندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، توسط قائم مقام مدیریت شرکت هفت تپه بدلیل بروز اعتصابات مکرر و حمایت و پیگیری های وی در دفاع از حقوق کارگران، تهدید به اخراج شد.
تعداد این بازنشستگان که کارفرما از پرداخت مطالبات آنان خودداری میکند ۳۴۱ نفر است و این کارگران بدلیل عدم پرداخت ۴ درصدسهم بیمه کارفرما به صندوق سازمان تامین اجتماعی ماههاست دربلاتکلیفی بسر میبرند.
تهدید به اخراج فریدون نیکو فرد از سوی قائم مقام مدیریت شرکت نیشکر هفت تپه در حالی صورت گرفته است که حقوق فروردین و اردیبهشت ماه کارگران شاغل شرکت پرداخت نشده و از طرفی هنوز بیمه ماهیانه این کارگران از اسفندماه ۹۵ به این سو به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نگردیده وهمین موضوع باعث شده است از دو ماه پیش شعبه تامین اجتماعی هفت تپه دفترچه های درمانی پرسنل را تعویض و تمدید نکند.
لازم به توضیح است این شرکت یک هزارمیلیارد تومانی طی مناقصه ای توسط سازمان خصوصی سازی، فقط با پرداخت ۶ میلیارد تومان پول پیش به بخش خصوصی فروخته شده است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۶
تجمع اعتراضی مشترک کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه برای دومین بار درسال جاری!
اخباروگزارشات کارگری:صبح امروز۱۳خرداد،جمعی ازکارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کارمنطقه مقابل شرکت کالیسیمن تجمع کردندواعتراضشان رانسبت به بیکاری بنمایش گذاشتند.
photo_۲۰۱۷-۰۶-۰۳_۱۳-۴۱-۱۲
به گزارش منابع خبری محلی،در این تجمع که حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر از اهالی منطقه و شماری از کارگران بیکار شده این شرکت حضور دارند، تجمع کنندگان به وضعیت اشتغال و وجود بیکاری در منطقه با وجود شرکت‌های روی اعتراض دارند.
عده ای از این کارگران اظهارکردند: شرکت کالیسیمن تعدادی از کارگران را اخراج کرد که با اعتراضاتی از جانب این کارگران روبروشد.سپس با واسطه گری اداره کار قول دادند که کارگران اخراجی در قسمت کیک شویی شرکت بکار گرفته خواهندشد.اما کماکان این کارگران بازگشت بکار نشده اند وامروز بهمراه متقاضیان کار منطقه دست به تجمع اعتراضی مقابل شرکت کالیسیمن زدند.
درهمین رابطه:
*تجمع اعتراضی مشترک کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه وجلوگیری از بارگیری کامیون ها بامسدود کردن مسیر تردد وسایل نقلیه!
اخباروگزارشات کارگری:صبح امروزدوشنبه۲۱فروردین۱۳۹۶، کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه با تجمع مقابل مجتمع ومسدود کردن مسیرترددوسایل نقلیه مانع بارگیری کامیون ها شدند.
برپایه گزارشات منتشره،این اقدام توسط جمعی از کارگران بیکار شده از معدن انگوران و همچنین اهالی روستای قلعه‌جوق انجام شده است ومردم مانع از بارگیری کامیون‌ها از معدن انگوران شدند.
علت بیکاری مردم روستای قلعه‌جوق واقع در۲ کیلومتری معدن انگوران از بین بردن زمین‌های کشاورزی است.
یادآوری:
معدن سرب و روی انگوران در منطقه دندی شهرستان ماهنشان استان زنجان واقع شده که در نوع خود بزرگ‌ترین تولید کننده سرب و روی ایران و بزرگ‌ترین معدن سرب و روی خاورمیانه با سابقه تاریخی محسوب می‌شود که شکل نوین استخراج از آن به اواخر دهه ۴۰ خورشیدی برمی‌گردد.
این معدن زیرنظر شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران که یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین شرکت‌های معدنی وابسته به سازمان توسعه و نوسازی معاون و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) وزارت صنعت، معدن و تجارت است، فعالیت می‌کند.
شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران- واحد زنجان نیز طی فرآیند برگزاری مناقصه کار عملیات استخراج، بارگیری و حمل باطله و ماده معدنی در معدن سرب و روی انگوران را به‌صورت پیمانکاری به شرکت معدنی آهن آجین واگذار کرده است.
معدن انگوران به‌عنوان دومین ذخیره روی دنیا و بزرگ‌ترین معدن روی خاورمیانه با ظرفیت تولید سالانه ۷۰۰ هزار تن اکسید سرب و روی و مخلوط سولفوره سرب و روی است که این میزان تولید برای کارخانه‌های تولید شمش سرب و روی به کار گرفته می‌شود.
استخراج از معدن سرب و روی انگوران به دو شیوه روباز و زیرزمینی انجام می‌گیرد که در بخش زیرزمینی معدن انگوران سولفوره و در بخش روباز سرب و روی استخراج می‌شود.
معدن انگوران زنجان ۶۰ سال سابقه بهره‌برداری در حوزه‌های مختلف را داشته که میزان ذخایر این معدن در بخش روباز ۸میلیون تن و در بخش زیرزمینی ۴میلیون تن روی با عیار بالا است.
با احتساب استخراج سالانه یک‌میلیون تن ماده معدنی عمر باقی‌مانده معدن انگوران که از نظر عیار بالای فلز محتوی از معادن نادر در جهان است دوازده سال دیگر به پایان می‌رسد.
در حال حاضر هم حدود ۷۸ کارخانه سرب و روی، خریدار مواد معدنی معدن انگوران هستند.
تمام تولیدات معدن انگوران حتی ۳۰ درصد نیاز داخلی را تأمین نمی‌کند. در واقع نیاز کشور ۳ برابر تولید در این معدن است و در حال حاضر ۸۳ درصد خاک این معدن در استان و ۱۷ درصد آن در دیگر استان‌های کشور مصرف می‌شود.
*گزارشی دیگر درباره تجمع اعتراضی مشترک کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه
جمعی از کارگران بیکار شده معدن و همچنین بیکاران روستاهای ساغرچی ،شیخلر و به خصوص قلعه جوق سادات مسیر ارتباطی معدن انگوران را بسته و مانع تردد و بارگیری کامیون‌ها شدند.
http://etehadbinalmelali.com/ak/wp-content/uploads/۲۰۱۷/۰۴/۲۲-۰۱-۹۶-۲.jpghttp://etehadbinalmelali.com/ak/wp-content/uploads/۲۰۱۷/۰۴/۲۲-۰۱-۹۶-۳.jpghttp://etehadbinalmelali.com/ak/wp-content/uploads/۲۰۱۷/۰۴/۲۲-۰۱-۹۶-۴.jpghttp://etehadbinalmelali.com/ak/wp-content/uploads/۲۰۱۷/۰۴/۲۲-۰۱-۹۶-۵.jpghttp://etehadbinalmelali.com/ak/wp-content/uploads/۲۰۱۷/۰۴/۲۲-۰۱-۹۶-۱.jpg
به گزارش امروز(۲۲فروردین۱۳۹۶)منابع خبری محلی، تجمع اهالی روستاهای ساغرچی ،شیخلر به خصوص روستای قلعه جوق سادات که در جوار بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه مستقر هستند در جاده فرعی دندی به معدن انگوران برای اعتراض به اخراج نیروی بومی توسط شرکت آهن آجین پیمانکار معدن صورت تجمع کرده و راه ارتباطی را بستند.
معترضین عنوان می کردند: مشکلات بوجود آمده به دلیل فعالیت معدن از قبیل بیماری های صعب العلاج، سرطان، انفجارهای شدید باعث تخریب منازل و از بین رفتن مراتع شده است این درحالی می باشد که افراد غیربومی در معدن مشغول به کار بودهو جوانان و مردم این منطقه بیکار هستند.
گفتنی است قلعه جوق سادات در دو کیلومتری معدن انگوران قرار دارد و این چندمین مورد از تجمع اعتراض گونه مردم این منطقه است.
با توجه به واقع بودن معدن سرب و روی انگوران در مجاورت روستای قلعه جوق سادات و منطقه انگوران محتمل مضرات و آسیب های مختلف جدی از ناحیه این معدن می شوند که می توان به از بین رفتن آبهای مناطق مراتع، چراگاهی و از بین رفتن خود مراتع و چراگاه ها، آلوده شدن سایر آبهای جاری از سمت معدن که به سمت علفزار ها و بخشی از باغات جاری است.
آلودگی آبهای شرب احشام ، تحت شعاع قرار گرفتن شرایط اقلیمی روستا در اثر گرد و خاک ناشی از معدن، به خصوص هنگام عملیات انفجاری معدن با توجه به اینکه مسیر جریان باد در این منطقه یک طرفه و از معدن مشرف به آبادی است.
لرزه و امواج ناشی از انفجار موجب ترک و شکاف برداشتتن منازل مسکونی و اصطبل های احشام می شود، گردو غبار حاصله از عملیات و مسموم کننده مضاف بر اینکه تمامی علوفه و حبوبات و سیفی جات را نیز آلوده می کند .
با توجه به اینکه در زمینه دامداری نیز بالاجبار حلقه زندگی را برای دامداران تنگ کرده بخش عمده مراتع و چراگاهها نیز آلوده هستند.
خاطرنشان می شود که این روستا ها با وجود قرار گرفتن بزرگترین معدن سرب و روی در خاکش از حداقل مسائل رفاهی از قبیل جاده آباد، تلفن، مدرسه، منازل مسکونی ایده آل و … محروم است.
گفتنی است اهالی منطقه قلعه جوق سادات طی روز های گذشته راه را بر معدنکاران به خاطر اخراج کارگران بومی و فرزندان خود بسته بودند که با مساعدت بخشدار منطقه انگوران و جمعی از مسئولین راه بر روی معدنکاران باز شد.
شهرستان ماهنشان به دلیل معدن های مختلف در دل خود به شهر معادن معروف است این در حالی است که کارخانه های که مواد استخراج شده و خاک این معادن را تبدیل می کنند و به بهره وری های لازم می رسانند چرا در خود شهرستان نیستند؟ چرا شهرک های صنعتی این شهرستان غیر فعال یا نیمه فعال محسوب می شود؟
ادامه اعتراضات کارگران شرکتی مخابرات نسبت به تبدیل وضعیت نشدن وعدم اجرای طرح طبقه‌بندی
یکی از این کارگران شرکتی‌ها که در استان خوزستان مشغول است می‌گوید: از بازی شطرنج مقامات خسته‌ایم و مطالبات خود را از همه کانال‌های ممکن دنبال خواهیم کرد؛ تا زمانی که مخابرات با شرکتی‌ها قرارداد مستقیم منعقد نکند و طرح طبقه‌بندی مشاغل براساس قانون اجرایی نشود، از اعتراض دست برنمی‌داریم.
کارگران شرکتی مخابرات به ایلنا گفتند: قرار بوده در جلسه نهم خرداد کمیسیون اجتماعی مجلس، در ارتباط با وضعیت کارکنان شرکتی مخابرات رایزنی شود؛ این کارکنان می‌گویند جلسه نهم به نتیجه مطلوب نرسید و علیرغم اینکه مهلت زمانی که مجلس به مخابرات داده بود، خیلی وقت پیش تمام شده، مخابرات قدمی برای اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برنمی‌دارد.
این کارکنان می‌گویند نارضایتی شرکتی‌ها بسیار زیاد است و تقریبا کاسه صبرشان لبریز شده؛ حتی در فضای مجازی از ترابرد سیم‌کارتهای خود و خانواده به اپراتور دیگری سخن می‌گویند و معتقدند که شرکت مخابرات آنها را قربانی منافع سهامداران کرده‌است.
یکی از این کارگران شرکتی‌ها که در استان خوزستان مشغول است می‌گوید: از بازی شطرنج مقامات خسته‌ایم و مطالبات خود را از همه کانال‌های ممکن دنبال خواهیم کرد؛ تا زمانی که مخابرات با شرکتی‌ها قرارداد مستقیم منعقد نکند و طرح طبقه‌بندی مشاغل براساس قانون اجرایی نشود، از اعتراض دست برنمی‌داریم.
اسماعیل عبدی به بیمارستان منتقل شد
در سی و پنجمین روز اعتصاب غذا اسماعیل عبدی به بیمارستان منتقل شد.
ظهر امروز پس از کش و قوس های فراوان اسماعیل عبدی جهت معاینات تخصصی به بیمارستان منتقل شد.
این عضو هیات مدیره کانون تهران از سی و پنج روز پیش با درخواست خروج پرونده اش از حالت امنیتی در اعتصاب غذا به سر می برد.
اسماعیل عبدی به دلیل اعتصاب غذا به افت شدید فشار و کاهش وزن و سرگیجه های ممتد، دچار شده است.
کلیه های عبدی به دلیل اعتصاب غذای قبلی و فعلی دچار مشکل شده است.
لازم به ذکر است که اسماعیل عبدی همچنان در اعتصاب غذاست.
منبع:سایت اتحاد
نامه اتحادیه معلمان آلمان ( GEW ) به رهبر ایران برای آزادی عبدی
اسماعیل عبدی را آزاد کنید!
من مارلیز تپ دبیر اتحادیه معلمان آلمان (GEW ) هستم و ۲۸۰۰۰۰ معلم و کارکنان آموزش و پرورش را در آلمان نمایندگی می کنم.
یکبار دیگر حکم شش سال زندان برای عبدی، یکی از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان را، که در شرایط سخت در زندان به سر می برد را محکوم می کنم.
اسماعیل عبدی در ماه اکتبر سال قبل با حکم شعبه ۳۶ تجدید نظر تهران به شش سال زندان محکوم شد.
آقای عبدی در اعتراض به خروج پرونده اش از حالت امنیتی در اعتراض به قوه قضاییه از تاریخ ۳۰ آوریل دست به اعتصاب غذا زده است.
گزارش ها همچنین نشان می دهد که آقای عبدی در شرایط سختی در زندان نگهداری شده است و از ارتباط مستمر با خانواده اش ممانعت به عمل آمده است.
ما بسیار نگران ایمنی و تندرستی او هستیم.
من مصرانه از مقامات ایران می خواهم که:
•همه اتهامات را از پرونده عبدی بردارید و او را فوراً و بدون قید شرط آزاد کنید
•حقوق بنیادین بشر و اتحادیه ای را برای همه معلمان، کارگران و کارکنان خدماتی را به رسمیت بشناسید.
با احترام
مارلیز تپ
منبع:
https://www.gew.de/aktuelles/detailseite/neuigkeiten/iran-inhaftierter-lehrergewerkschafter-esmail-abdi-im-hungerstreik/
برگرفته ازسایت اتحاد
ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران اخراجی کارخانه ذوب آهن اردبیل!
علیرغم هیاهوهای مسئولان طراز اول استان اردبیل،بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران اخراجی کارخانه ذوب‌آهن اردبیل کماکان ادامه دارد.
در تمامی یک سال گذشته کارگران بارها اعتراض کرده و حق‌وحقوق معوق، نبود امنیت شغلی و اخراج شدن دفعتی را مطرح کرده‌اند.
داستان دنباله‌دار اعتراضات کارگران کارخانه ذوب‌آهن اردبیل موجب شد صبح شنبه۱۳خرداد در جلسه شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت ، رسیدگی به وضعیت این کارگران بار دیگر مطرح شود.
زمانی ضعف مدیریتی بهانه مدیران برای وضعیت این واحد تولیدی بود و با سپردن این واحد تولیدی به مستأجر بخش خصوصی گمان می‌رفت مشکلات مدیریتی تمام شده است.
درهمین رابطه استاندار اردبیل امروز گفت:کارخانه ذوب‌آهن اردبیل ۲۳۰ نفر پرسنل برای دو بخش نورد و ذوب دارد که بخش ذوب هر چند از ابتدا راه‌اندازی نشده اما برای آن کارگر جذب کرده‌اند.
وی افزود: سال گذشته به مالک عنوان شد که وقتی قادر به اداره این مجموعه نیست، واحد تولیدی اجاره داده شود که در نهایت مستأجر گیلانی مشغول به کار شد.
خدابخش تصریح کرد: در حال حاضر مستأجر ۸۰ نفر را تعدیل نیرو کرده و معتقد است این تعداد مازاد هستند و معترضین نیز از بین این گروه هستند که برای دریافت بیمه بیکاری و حق‌وحقوق خود اعتراض دارند.
وی افزود: چکی دریافت شده که قرار است حق‌وحقوق کارگران خرد، خرد پرداخت شود.
در عین حال دادستان عمومی و انقلاب اردبیل در خصوص وضعیت پرونده ذوب‌آهن اردبیل گفت: ۸۳ کارگر برای سه میلیارد تومان مطالبات خود معترض هستند و عمده این مطالبات حقوق معوق است.
درهمین رابطه:
*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه ذوب‌آهن اردبیل نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی!
ظهرامروز۹خرداد،کارگران اخراجی کارخانه ذوب‌آهن اردبیل دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل دفتر امام جمعه اردبیل تجمع کردند.
یکی از کارگران حاضر در این تجمع به خبرنگاری گفت: در حالی که تنها منبع درآمد من و خانواده‌ام برای معیشت و گذران زندگی درآمد حاصل از اشتغال من در کارخانه است اما هنوز ماه‌هاست که حقوقی از کارخانه دریافت نکرده‌ام و این امر من و خانواده‌ام را به شدت در تنگنا قرار داده است.
بنابه گفته کارگران معترض حاضر در این تجمع حتی برخی کارگران حقوق ۱۷ ماه خود را دریافت نکرده‌اند که این امر سبب مشکلاتی برای آنها در حوزه معیشتی شده است چرا که تنها منبع برای گذران زندگی اغلب کارگران حقوق ماهیانه دریافتی آنها از کارخانه به شمار می‌رود.
یکی دیگر ازکارگران شرکت‌کننده در این تجمع اعتراضی گفت: در کارخانه ذوب آهن اردبیل بیش از ۴۰۰ نفر کارگر رسمی و قراردادی فعالیت دارند که چندین ماه مطالبات معوقه از کارفرما دارند که پیش از این نیز تعداد زیادی از کارگران قراردادی کارخانه از سوی کارفرما به بهانه مشکلات مالی با اتمام قرارداد کار بیکار شده‌اند.
با توجه به اینکه این کارگران هیچ پاسخ قاطعی از سوی کارفرما برای دریافت مطالباتمان دریافت نکرده‌اند برای احقاق حقوق از دست رفته‌ خود این تجمع را بارها در مقابل استانداری و برخی نهادهای دیگر انجام داده‌اند که با وجود تاکید مسئولان بر بررسی و پیگیری مشکلات کارگران اما هنوز اقدامی در این زمینه نشده است.
*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل نسبت به عدم پرداخت ماه هاحقوق مقابل استانداری!
امروز۲خرداد،جمعی از کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل برای باردیگردر اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل استانداری تجمع کردند.
http://etehadbinalmelali.com/ak/wp-content/uploads/۲۰۱۷/۰۵/۰۹-۰۳-۹۶.jpg
به گزارش منابع خبری محلی،کارگران با بنر نوشته هایی همچون:«مبارزه با فساد با شعار محقق نمی شود اقدام و عمل لازم است»، «معوقه ۱۷ ماهه»، « عزا عزاست امروز روز عزاست امروز- کارگر ذوب آهن رو به فناست امروز» و…اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.
کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد:بجای خودنمایی مطالبات کارگران را پرداخت کنید
جمعی از کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد طی نامه ای سرگشاده، ضمن اعتراض به مدیران شرکت نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان، اقدام یکی از مدیران این شرکت در کمک به یکی از مراکز خیریه این شهرستان را به شدت مورد انتقاد قرار دادند.
دربخشی از این نامه سرگشاده کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد به گزارش منابع خبری محلی آمده است:
پیرامون نشر خبر اهدا نمودن گوشت مرغ مصرفی خانه سالمندان توسط خیر مهابادی جناب آقای (ر-س)، بایستی به عرض برسانیم، ایشان به عنوان صاحب و مالک مجموعه شرکتهای ۴گانه کشت و صنعت، تعهداتی نسبت به کارگران مال باخته این شرکت ها دارند که متاسفانه تا کنون به این تعهدات جامه عمل نپوشانده اند!
لذا نامبرده ، بجای تظاهر و خودنمایی، بهتر بود، نسبت به پرداخت معوقات و مطالبات قانونی کارگران مال باخته کشت و صنعت اقدام می نمودند.
چرا که ایشان قرار بود قسط سوم از ۳۰ قسط سنوات کارگران را در ۳۰ اردیبهشت پرداخت نمایند.
این در حالیست که تمام شرکت ها در تعطیلی کامل به سر می برند و رونق و توان تولیدی چندانی ندارند.
ضمنا ما کارگران تصمیم برآن داریم طی چندروز آینده در محل دفتر ایشان تجمع مسالمت آمیزی داشته باشیم.
عدم پرداخت ۳ماه حقوق وعیدی کارگران شهرداری کنگاور!
۳ماه حقوق وعیدی کارگران شهرداری کنگاور پرداخت نشده است.
برپایه گزارشاتی که امروز رسانه ای شد بنقل از فرماندار کنگاور آمده است،بیش از ۳ماه است که حقوق کارگران شهرداری کنگاور به همراه پاداش و عیدی پرداخت نشده است.
تغییر نحوه محاسبه مستمری بازنشستگان پیش از موعد کارکنان دولت
بخشنامه تجدید محاسبه مستمری مشمولان قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت از سوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به استان‌ها ابلاغ شد.
به گزارش ۱۳خردادایلنا، بخشنامه تجدید محاسبه مستمری مشمولان قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت ازسوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به استان‌ها ابلاغ شد و برنامه آن از ماه آینده نهایی و اجرا می‌شود.
از قرار معلوم، طبق قانون دولت مکلف شده است توسط این سازمان مستمری بازنشستگان را براساس میانگین دو سال آخر پرداخت حق بیمه سنوات ارفاقی پرداخت کند، لذا دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط می‌بایست ضمن احتساب مذکور به عنوان سنوات خدمت قابل قبول، افراد مشمول را به شعبه محل پرداخت حق بیمه معرفی کنند.
در این بخشنامه ابلاغی آمده‌است: نظر به اینکه بند (ت) ماده (۲۸) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب سال ۹۵ مجلس شورای اسلامی مقرر کرده «دولت مکلف است سنوات ارفاقی را به‌عنوان سنوات خدمت قابل قبول تلقی و مطابق تبصره (۲) قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت مصوب سال ۸۶ توسط سازمان تأمین اجتماعی به برقراری مستمری بازنشستگان مشمول و براساس میانگین دو سال آخر پرداخت حق بیمه سنوات ارفاقی از تاریخ بازنشستگی آنان اقدام کند. شرکتهای دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی موضوع تبصره (۳) قانون مذکور نیز با استفاده از منابع خود مشمول این حکم هستند.
تجمع اعتراضی شرکت‌کنندگان آزمون دستیاری تخصصی پزشکی مقابل وزارت بهداشت!
امروز۱۳خرداد،جمعی از شرکت‌کنندگان در آزمون دستیاری تخصصی پزشکی سال ۹۶،دراعتراض به عدم مطابقت کارنامه با نمره‌ها و رتبه‌ها و افشای سؤالات این آزمون،مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.
بنابه گزارشات منتشره،تجمع کنندگان نسبت به عدم مطابقت کارنامه با نمره‌ها و رتبه‌ها و لو رفتن سوالات این آزمون اعتراض دارند.
شهرام یکی از متقاضیان آزمون دستیاری به خبرنگاری گفت: تعدادی از افراد با نمره‌های بالاتر، ضرایب درسی کمی به آن‌ها تعلق گرفت و برعکس بودند افرادی که نمره کمتری داشتند اما ضرایب درسی بالاتری داشتند.
وی ادامه داد: همچنین سوالات آزمون قبل از برگزاری لو رفته بود و تعدادی از دانشجویان از سوالات خبر داشتند. تعدادی از دوستان قبل از شروع امتحان سوال و جواب‌ها را به هم می‌گفتند.
شهرام در پایان گفت: اعتراض خود را به لو رفتن سوالات و عدم تطابق کارنامه و رتبه افراد را به سازمان سنجش پزشکی اعلام کردیم اما آنها این موضوع را نپذیرفتند به همین دلیل ما امروز برای اعلام اعتراض خود مقابل وزارت بهداشت تجمع کرده‌ایم و در صورتی که به وضعیت ما رسیدگی نشود هفته آینده مقابل مجلس تجمع خواهیم شد.
مجروحیت شدید کارگرساختمانی بدنبال سقوط به چاهک آسانسور در مشهد
معاون عملیات سازمان آتش نشانی مشهد گفت: یک کارگر میانسال بدنبال سقوط در چاهک آسانسور بشدت مصدوم و راهی بیمارستان شد.
وی اضافه کرد: این حادثه ظهر امروز۱۳خرداد، در یک مجتمع مسکونی در حال احداث واقع در بلوار خیام رخ داد.
وی خاطرنشان کرد: در این حادثه مرد ۴۱ ساله ای که از کارگران این پروژه ساختمانی پنج طبقه بود، به علت نامعلومی در هنگام کار در یکی از طبقات به داخل چاهک آسانسور سقوط می کند.
مرگ دلخراش کارگر ساختمانی براثر سقوط از ارتفاع در ساوه
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی ساوه از مرگ کارگر ساختمانی در ساوه بر اثر سقوط از داربست طبقه چهارم یک مجتمع در حال احداث خبر داد.
نعمت الله عزیزی در گفت‌وگو با خبرنگاران ، افزود: این حادثه مقارن ظهر امروز۱۳خرداد و در خیابان طالقانی بوقوع پیوست که منجر به مرگ دلخراش یک کارگر ساختمانی ۵۶ ساله شد.
وی بیان کرد: با دریافت گزارش این حادثه یک دستگاه آمبولانس در کمتر از سه دقیقه به محل وقوع سانحه اعزام شد که متاسفانه به دلیل ارتفاع بالا و شدت جراحات وارده بر اثر سقوط، این کارگر ساختمانی در دم فوت کرد.
سیزدهم خرداد ماه۱۳۹۶
akhbarkargari۲۴۶۸@gmail.com

اخبار و گزارشات کارگری (۱۳ خرداد ۱۳۹۶)

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.