آسیا و حقوق بشر: پرده برداری از افسانه‌ها

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

hoghogh bashar

(پاریس) حقوق بشر نیرومندترین ابزاری است که می‌توان برای محکوم کردن بی عدالتی و بنا کردن جامعه‌ی بهتر به کار گرفت. شماری از رهبران در آسیا برای انکار جهان‌شمولی حقوق بشر و توجیه سرکوب، سوء استفاده از قدرت و سیستم سلطه، به‌اصطلاح ویژگی‌های فرهنگی را مورد استناد قرار داده اند. فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر در گزارشی با عنوان «راززدایی از محافظت از حقوق بشر در آسیا»، ادعاهای این رهبران را مورد تحلیل قرار می‌دهد و از افسانه‌های مربوط به رابطه‌ی کشورهای آسیایی با حقوق بشر پرده برمی‌دارد.

دِبی استوتهارد، دبیر کل فدراسیون و هماهنگ کننده‌ی آلتسه‌آن ـ برمه گفت: «این گزارش نشان می‌دهد که تلاش برای جدا ساختن آسیا بر اساس نسبی گرایی فرهنگی فقط بهانه‌یی برای نادیده گرفتن حقوق بشر است. به‌اصطلاح ٬ارزش‌های آسیایی٬ ابزار قدرت و سلطه‌یی هستند که برای مشروعیت بخشیدن به تلاش‌های حفظ وضع موجود سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و مشروعیت‌زدایی از صداهای منتقدان به کار می‌روند.»

این گزارش با تحلیل چشم‌اندازهای ملی، منطقه‌یی و بین‌المللی برای محافظت از حقوق بشر در کشورهای آسیایی، شباهت‌ها و تفاوت‌ها و نیز پیشرفت‌ها و عوامل محدودکننده در این کشورها، ربطِ حقوق بشر به‌عنوان وسیلهیی برای تحلیل جوامع آسیایی و ایجاد تغییر اجتماعی را نشان می‌دهد.

عبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، نیز گفت: «این گزارش بسیار به موقع منتشر شده است و واکنشی کوبنده به کسانی است که به نظریه‌ی ٬برخورد تمدن‌ها٬ دامن می‌زنند یا می‌کوشند مناطق، جوامع و فرهنگ‌های جهان را به بخش‌های مختلف تقسیم کنند.»

نظریاتی که در این گزارش مطرح شده‌اند بر فعالیت فدراسیون و سازمان‌های عضو آن در آسیا و سخنرانی‌های سالانه در مؤسسه‌ی بین‌المللی حقوق بشر در استراسبورگ فرانسه استوار هستند. هدف از این گزارش روشن‌گری در مورد محافظت از حقوق بشر در آسیاست. این گزارش به‌مناسبت سومین سالگشت تصویب اعلامیه‌ی حقوق بشر کشورهای آسه‌آن (عهدنامه‌یی که به‌نظرِ جامعه‌ی مدنی شایسته‌ی این نام نیست) و هفتادمین سالگشت تأسیس سازمان ملل منتشر می‌شود.

گزارش را در اینجا بخوانید: راززدایی از محافظت از حقوق بشر در آسیا (https://www.fidh.org/IMG/pdf/asie669anglaisbassdef.pdf)

متن فارسی: https://www.fidh.org/article18919

متن انگلیسی: https://www.fidh.org/article18867

متن فرانسوی:https://www.fidh.org/article18868

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.