گزارشی از برگزاری گردهمائی اعتراضی در پاریس

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

در دفاع از خواسته زندانیان سیاسی و نسرین ستوده
و علیه اعدام سه زندانی سیاسی و حمله به دو مقر احزاب سیاسی کردستان

به دعوت “هماهنگی ایرانیان – پاریس” در دفاع از خواسته های نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی و برای لغو اعدام رامین حسین پناهی روز یکشنبه ۱۸شهریور ۱۳۹۷ -۹ سپتامبر ۲۰۱۸ یک گردهمائی اعتراضی در میدان سنت میشل شهر پاریس برگزار شد. این تظاهرات که با اجرای حکم اعدام سه زندانی سیاسی هموطنان کرد، رامین حسین پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی و حمله جنایتکارانه به مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران همزمان شده بود، ویژگی خاصی پیدا کرده، با استقبال حدود 200 تن از فعالان احزاب و سازمان های سیاسی، نهادهای دموکراتیک، فعالان حقوق بشر و دیگر ایرانیان آزادیخواه و تعدادی از فرانسویان روبرو شد.

آنچه که بیش از هر چیز سبب خشم شرکت کنندگان گشته بود همزمانی حمله به مقر احزاب سیاسی کردستان ایران در کردستان عراق بود، با قربانی کردن نا جوانمردانه سه زندانی سیاسی بود، که سالهاست در زندان زیر حکم اعدام قرار داشتند. شرکت کنندگان در این گردهمائی اعتراضی که به شدت از اقدامات جنایتکارانه جمهوری اسلامی برافروخته بودند همگی انزجار خویش را از این اعمال سرکوبگرانه و قرون وسطائی اعلام داشته و ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان، حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران، از همه نهاد های حقوق بشری و دول اروپائی خواستار اعمال فشار بر جمهوری اسلامی برای قطع روند سرکوبگری ها شدند. سخنرانان حاضر نیز هریک اززاویه ای، به موقعیت بحرانی حکومت و تاکید بر این نکته که امر گسترش سرکوب ها ازسر عجز و ناتوانی و به قصد ایجاد جو ارعاب صورت گرفته است، اشاره داشتند.

در خلال سخنرانی ها موزیک و پخش ترانه سرودهای انقلابی حال و هوائی خاص به تظاهرات می بخشید. محیط تظاهرات با شعارهائی علیه اعدام، برای آزادی زندانیان سیاسی و علیه جنایات جمهوری اسلامی به زبان های فرانسه و فارسی نوشته شده بود. تصاویر زندانیان سیاسی نسرین ستوده، نرگس محمدی، کارگران و معلمان و دراویش زندانی و … به صورت پلاکار نصب شده بود.

نخست شهلا شفیق به زبان فرانسه، وضعیت زندانیان سیاسی ایران با تاکید بر وکلای زندانی و اعدام سه زندانی و حمله به احزاب سیاسی کردستان را برای مخاطبان خود توضیح داد. سپس عزیز ماملی نماینده جمعیت کردهای مقیم پاریس پس ازسخنانی درزمینه دفاع از زندانیان سیاسی با مکثی بجا درمورد خانم ستوده، پیام جمعیت کردهای مقیم فرانسه به تظاهرات راقرائت کرد. سپس حمید جاودان هنرمند برجسته ایرانی مقیم پاریس شعری را بزبان فرانسه دکلمه کرد. پس از آن عبدالکریم لاهیجی، ایران انصاری و زهره حبیب محمدی سخنانی به زبان فرانسه و فارسی ایراد کردند و تم اصلی صحبت همگی آنها توضیح شرایط غیر قابل تحملی بود که حکومت جمهوری اسلامی بر مردم کشور ما تحمیل کرده است. درخاتمه، قطعنامه پایانی تظاهرات ازسوی رضا اکرمی قرائت شد. که در این قطعنامه ضمن محکوم کردن اقدامات جنایتکارانه رژیم جمهوری اسلامی چنین تاکید شده بود:

” …….گرفتن جان زندانیان، از اعدام گرفته تا قتل و وانمود کردن خودکشى، به تهدید دائمى زندانیان سیاسى تبدیل شده است .خانم نسرین ستوده از جمله بازداشت شدگانی است که جمهوری اسلامی هر روز «جرمى بر جرم‌هاى» دیگر او مى افزاید. او براى پایان دادن به فشارها بر‌ خانواده اش و تحقق خواسته هاى به حق خود، دست به اعتصاب غذا زده است، حال او نگران کننده است، وضعیت نرگس محمدى که به دلیل بیمارى و فقدان دسترسى به معالجه، سلامتى اش به شدت تهدید مى شود و همینطور صدها زندانى سیاسى دیگر که حتى نام آنها ناشناخته مانده است با انواع شکنجه ها و فشار روحى و جسمى مواجه اند .

دربیرون زندان، براى خانواده زندانیان زیرِ«حکم » اعدام، سرنوشت عزیزانشان به یک شکنجه دائم تبدیل شده است و همچنانکه دیدیم حتى پس از ده سال، آنها باید شاهد مرگ فرزند، برادر و عزیزان خود باشند.

ما نیروهای دموکراتیک و آزادیخواه، مدافعین حقوق بشر و احزاب و سازمان‌ها و فعالان سیاسی را فرا می خوانیم که صداى اعتراض خود را علیه بیدادگری های جمهوری اسلامی پر طنین نمایند. ما در فرانسه، از همه کسانی که دل در گرو آزادی دارند تقاضا می کنیم به هر شکل که می توانند، از مقامات دولت فرانسه، اتحادیه‌ی اروپا و همه احزاب و سازمان‌هاى مدافع حقوق بشر بخواهند براى پایان دادن به دستگیری‌ها، صدور احکام اعدام و همینطور آزادى خانم نسرین ستوده، نرگس محمدى، زینب جلالیان و سایر زندانیان سیاسى، مسئولین جمهورى اسلامى را ملزم به تعهدات بین المللى اش در زمینه رعایت حقوق بشر کنند.”

هماهنگی ایرانیان – پاریس”
دوشنبه ۱۹شهریور ۱۳۹۷ -۱۰ سپتامبر ۲۰۱۸

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.