پنچ سال زندان برای داود رضوی و محاکمه مجدد ابراهیم مددی

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

bazdasht

اوضاع کنونی را دریابیم

داود رضوی ازاعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه در روز ۲۸ بهمن ۱۳۹۴( ۱۷ فوریه ۲۰۱۶) از سوی دادگاه انقلاب اسلامی شعبه ۲۶ به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد. به گزارش سایت سندیکای کارگران شرکت واحد، داود رضوی در ۲۳ دی ماه سال جاری در همان دادگاه محاکمه شده بود و اکنون حکم ۵ سال حبس تعزیری از سوی دادگاه به وی ابلاغ شده است. اتهاماتی که دادگاه بنا بر آن داود رضوی را به زندان محکوم کرده است همان اتهامات کلیشه ای و بی پایه ای است که سالهاست رژِیم سرکوبگر و کارگر ستیز جمهوری اسلامی، بطور فله ای به فعالان کارگری، سیاسی و اجتماعی نسبت می دهد و سپس به  زندان محکوم شان می کند. اتهاما ت داود رضوی  نیز “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” و “ایجاد اخلال در نظم و آرامش عمومی از طریق حضور در تجمعات غیر قانونی” اعلام شده است.

داود رضوی تا کنون بارها توسط نیروهای امنیتی و اطلاعاتی رژیم سرمایه داری مورد اذیت و آزار و پیگرد قرار گرفته و دستگیر و زندانی شده است. از جمله ایشان در جریان اعتصاب کارگران شرکت واحد در سال ۱۳۸۴ دستگیر و به یک سال زندان تعلیقی محکوم شد . در همان سال او از کار بر کنار گردید که سپس با تلاش و پیگیری فعالین سندیکا توانست در سال ۱۳۸۸ به کار برگردد. اتهامات واهی ای  که  اکنون بر اساس آن داود رضوی به پنج سال زندان محکوم شده است، اساسا مربوط به  شرکت او در تجمع کارگران در مقابل شهرداری در رابطه با مشکل مسکن کارگران واحد و نیز شرکت او در تجمع کارگران در برابر وزارت کار برای افزایش دستمزد ها برای سال ۱۳۹۴ است.

هم زمان به گزارش سایت سندیکای واحد، ابراهیم مددی نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد نیز در نوبت محاکمه در همان شعبه ۲۶دادگاه انقلاب اسلامی بسر می برد. قرار است این دادگاه در روز سوم اسفند ماه برگزار شود. اتهامات عنوان شده علیه ابراهیم مددی نیز همان اتهامات کلیشه ای و مشمئز کننده ای است که داود رضوی به آن محکوم شده است. 

محاکمه این دو عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد بعد از آن صورت می گیرد که در نیمه های شب ۸ اردیبهشت ماه امسال ماموران وزارت اطلاعات وحشیانه به منازل آنها هجوم بردند و با بازرسی خانه و ضبط وسایل شخصی از جمله  کامپیوتر و تلفن های همراه، نامبردگان را دستگیر و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کردند. مددی و رضوی بعد از ۲۲ روز بازداشت، هر کدام به قید وثیقه صد میلیون تومانی بطور موقت آزاد شدند. 

محاکمه و صدور حکم طولانی زندان برای داود رضوی و قرار دادگاه ابراهیم مددی در روز سوم اسفند ماه، نشانه دیگری از تشدید سرکوب رژیم جمهوری اسلامی علیه کارگران است؛ رژیم بیش از یک سال است که دور دیگری از هجوم و سرکوب گسترده فعالین کارگری و مبارزات و اعتراضات کارگری را در دستور کار خود قرار داده است؛ و این در شرایطی است که وضعیت زندگی و کار برای اکثریت نزدیک به اتفاق کارگران به معنای دقیق کلمه غیر قابل تحمل شده است: دستمزدها کفاف زندگی حداقل و بخور و نمیر را نمی دهد، در همان حال بسیاری از کارگران با معضل دستمزدهای معوقه روبرو هستند، بخش زیادی از صنایع و واحد های تولیدی به حالت نیمه تعطیل در آمده اند. بیش از ۹۰ درصد کارگران با قرارداد های موقت و یا سفید امضا کار می کنند، امنیت شغلی ندارند و هر لحظه در خطر  پیوستن به صفوف میلیونی کارگران بیکار بسر می برند. رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی پاسخ به این وضعیت بحرانی و تحمل ناپذیر برای کارگران را قبل از هر چیز توسل باز هم بیشتر به سلاح سرکوب یعنی بگیر و ببند، ضرب و شتم، دستگیری و محاکمه و به زندان افکندن کارگران و فعالین کارگری می داند. در چنین شرایطی است که رژیم داود رضوی را به پنچ سال زندان محکوم کرده است و در صدد است ابراهیم مددی را نیز به زودی در همان دادکاه محاکمه کند؛ در چنین شرایطی است که کارگران خاتون آباد بطور گسترده بازداشت می شوند و کارگران معدن بافق دادگاهی می شوند؛ در چنین شرایطی است که محمود صآلحی اینبار نه سال حکم زندان می گیرد و احکام جدید علیه بهنام ابراهیم زاده و رسول بداقی صادر می شود؛ در چنین شرایطی است که شاهرخ زمانی در زندان کشته می شود.

لازم به تاکید است که رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی علاوه بر گسترش سرکوب در این دوره، همزمان مشغول بکارگیری مجموعه ای از سیاستهای ضد کارگری در مواجهه با جنبش مستقل کارگری ایران در دوران پسا فرجام نیز بوده است. از جمله می توان به تلاش همه جانبه تشکلات به اصطلاح کارگری وابسته به حکومت، از خانه کارگری ها گرفته تا مجمع عالی نمایندگان و کانون عالی انجمهای صنفی، اشاره کرد که بشدت کوشش می کند که خود را به عنوان تنها تشکلات موجود به کارگران ایران  تحمیل کنند و در سطح بین المللی  به رسمیت شناخته شوند. رژیم بارها اعلام کرده است که تشکلات مستقل کارگری همچون سندیکای کارگران شرکت واحد تهران را همچون غده سرطانی برای نظام می داند؛ رژیم نشان داده است که به جز سه مورد تشکلات حکومتی مطرح در قانون کار، تشکلات واقعی و مستقل کارگری را تحمل نخواهد کرد. ما در مورد تلاشهای بین المللی این تشکلات دست ساز و ارتجاعی افشاگریهای گسترده ای کرده ایم اما بر این باوریم که موضوع را باید از این هم جدی تر گرفت. شاید بی دلیل نباشد که همزمان با سفر کاری تاپیولا، مشاور عالی مدیر کل سازمان جهانی کار، و نشستهای دوستانه اش با این تشکلات حکومتی، تلاشهای تشکلات مستقل کارگری از جمله سندیکای کارگران شرکت واحد برای شنیده شدن مشکلاتشان از سوی تاپیولا کاملا بی پاسخ می ماند؛ و شرم آور اینکه  در همان روزی که عکس های نشست دوستانه علی رضا محجوب با تاپیولا و نشستهای جداگانه تاپیولا با مجمع عالی نمایندگان کارگری جمهوری اسلامی در سایت های حکومتی درج شده اند، داود رضوی حکم پنج سال زندان می گیرد.

اتحاد بین المللی حکم ظالمانه و بی شرمانه ۵ سال زندان برای داود رضوی را به شدت محکوم می کند و خواهان لغو این حکم و آزادی بدون قید و شرط ایشان، لغو اتهامات اعلام شده علیه ابراهیم مددی و آزادی کلیه کارگران زندانی است.  ما از همه تشکلهای کارگری بین المللی، از سازمان های کارگری، مترقی و مدافع حقوق انسان، می خواهیم که بیش از پیش در اعتراض علیه سرکوب کارگران و فعالین کارگری در ایران بکوشند ،  نسبت به زد و بندهای جمهوری اسلامی و دول سرمایه داری جهانی و نهادهای بین المللی سرمایه در دوران پسابرجام که می توانند منجر به وجه المصالحه قرار گرفتن فعالین و تشکلات مستقل کارگری در ایران شود،  به مخالفت بر خیزند و همبستگی با طبقه کارگر و جنبش مستقل کارگری ایران را در الویت قرار دهند. همچنین شرایط ایندوره مسئولیت و حساسیت بیشتری را از کلیه تشکلات کارگری ایران و مدافعین طبقه کارگر ایران در خارج از کشور طلب می کند.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۸ فوریه ۲۰۱۶

info@workers-iran.org;

www.workers-iran.org;

twitter.com/IASWIinfo;

facebook.com/IASWI

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.