امروز سه شنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۱

ساعت ۱۹:۳۴

 
معرفی

پرفسور دکتر ایرج گنج‌بخش

3 سال گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

https://rangin-kaman.net/?p=122295

لینک کوتاه

دکتر ایرج گنج بخش در سال ۱۳۲۰ در روستای بلوردی از توابع بخش بیستون در خانواده‌ای کشاورز و تهیدست به دنیا آمد. پدرش که رعیت بود، در سن ۶۸ سالگی به دلیل بیماری آنژیو پلاسمای قلبی فوت کرد. مادر دکتر گنج بخش به همراه او و خواهرش به کرمانشاه آمده و در محله چقا میرزا ساکن شدند. دکتر گنج بخش که در آن زمان دانش آموز بود، با کفاشی امرار معاش می‌کرد و مادرش نیز در خانه‌های مردم خدمتکار بود. پس از مدتی و به دلیل موفقیت تحصیلی، دکتر گنج بخش در رشته پزشکی دانشگاه تهران قبول شد. پس از پایان تحصیلات درسال 1346 برای ادامه تحصیلات، ابتدا به انگلستان و بعد به فرانسه رفت تا به عنوان فوق تخصص جراحی قلب خود را به دنیای پزشکی معرفی کند.
در سال 1986 میلادی رئیس بیمارستان ژاکوپ دلانته شهر مارسی شد و پس از مدتی به ریاست بزرگترین بیمارستان قلب فرانسه یعنی سن پتیه منصوب گردید. وی تا کنون 380عمل جراحی قلب انجام داده که طولانی ترین آنها 26 ساعت بوده و بدون شک مهمترین جراحی وی، عمل جراحی قلب ژاک شیراک رئیس جمهور اسبق فرانسه است.

ژاک شیراک که دو دوره، ریاست جمهوری فرانسه را به مدت دوازده سال تا سال 2007 میلادی در اختیار داشت، بیمارستان سن پتیه را به بیمارستان نظامی «وال دو گراس» که معمولا مقامات فرانسوی عملیات جراحی و پزشکی خود را در آن انجام می‌دهند، ترجیح داد و حاضر شد تا یک پزشک مشهور ایرانی دستگاه «پیس میکر» را در بالای قلب وی جای دهد. دستگاه پیس میکر برای آن دسته از بیماران قلبی که ضربان قلب آنها به طور نامنظم کار می‌کند استفاده می‌شود. با این دستگاه میزان ضربان قلب متناسب با فرد بیمار تنظیم می‌شود.

گفتنی است دکتر ایرج گنج‌بخش در حال حاضر بزرگ‌ترین چهره جراحی قلب در کشور فرانسه است و در سال 1990به عنوان کاندیدای دریافت نوبل پزشکی مطرح بود اما بنا به دلایل نامعلوم دکتر یوهان کرایچنف به جای وی جایزه را دریافت کرد. او هم اکنون در رشته های مختلف جراحی باز و نیمه باز و بسته قلب و هم چنین الکترو کاردیو گرافی پیشرفته، دارای تالیفات و کتب ارزشنمد بسیاری است که در دانشگاههای معتبر جهان تدریس می شود.

(بر گرفته از سایت انجمن دانشجویان ایرانی)

Facebook Comments
نظرات
 1. Sarina
  7 آوریل, 2021
  پاسخ

  دوست عزیز ایشون متولد تهران هستن و پدرشون پزشک بودند.

 2. ایرج
  13 آوریل, 2022
  پاسخ

  از سه پیش که این زندگینامه در این سایت نوشته شده هنوز مدیر این تارنما متوجه نشده که تاریخ تولد دکتر ۱۳۲۰ خورشیدی است و نه ۱۳۳۲.

ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما