جامعه سوسیال دموکرات های لائیک ایران سدلا
 
آخرین اخبار

پرفسور احسان یارشاطر، یکی از بزرگترین پاسداران فرهنگ و تاریخ ایرانزمین درگذشت

3 ماه گذشته
334 بازدید

مشاهده تصویر

Loading

+ لیست علاقه

اشتراک گذاری

https://rangin-kaman.net/?p=119303

لینک کوتاه

QR Code For:  پرفسور احسان یارشاطر، یکی از بزرگترین پاسداران فرهنگ و تاریخ ایرانزمین درگذشت

احسان یارشاطر، پژوهشگر، ایرانشناس، استاد دانشگاه کلمبیا، بنیان‌گذار مرکز ایران‌شناسی در آمریکا و طراح و مدیر تدوین «دانشنامه ایرانیکا » در  سن 98سالگی در کالیفرنیا زندگی را بدرود گفت اما بدون تردید یارشاطر آن چه را که از خود به جای گذاشت اثری جاودان در تاریخ ایرانزمین و جهان خواهد بود

یارشاطر در دهه هفتاد، در کنار تحقیق و ترجمه برخی آثار در زمینه فرهنگ و تاریخ ایران، بنیادی را در دانشگاه کلمبیا (نیویورک) تاسیس کرد تا فرهنگ، زبان و تاریخ ایران را به شکلی اکادمیک به جهانیان بشناساند.

فکر ایجاد دائره المعارفی درباره ایران، از هنگامی که یارشاطر در دانشگاه کلمبیا به عنوان استاد تمام وقت شروع به کار کرد با او بود. او در این مورد  طرحی تهیه کرد و آن را با اساتید و نویسندگانی که هر کدام تخصصی خاص در ارتباط با تاریخ و فرهنگ ایران داشتند درمیان گذاشت. او ابتدا در نظر داشت بودجه این کار را در آمریکا تهیه کند اما وقتی درسفری به ایران آن را با آقای هویدا که نخست وزیر وقت ایران بود مطرح کرد، هویدا از ایشان خواست این کار را ایران بر عهده بگیرد. و به این ترتیب این بنیاد در آغاز دهه 1970، با ده ها ویراستار، و نویسنده از سراسر آمریکا و اروپا،  با کمک برنامه و بودجه ایران شروع به کار کرد.

در پی انقلاب ایران، جمهوری اسلامی بودجه ایرانیکا را چون بسیاری از پروژه های ایرانشناسی در خارج ایران قطع کرد. و باز به همت استاد یارشاطر بنیاد ملی علوم انسانی آمریکا، پذیرفت که مبلغی را برای ادامه کار ایرانیکا در اختیار این بنیاد بگذارد. یارشاطر در تمام سال های اشتغال در ایرانیکا چه قبل و چه بعد از انقلاب هیچ دستمزدی برای خود نخواست و برای تامین کمبودهای بودجه ایرانیکا مجموعه آثار هنری و تاریخی خود را به فروش رساند.

ایرانیکا بدون تردید بزرگترین و معتبرترین مرجع ایران شناسی درزبان انگلیسی است، و از آن به عنوان جامع ترین پروژه ی ایرانشناسی یاد  می شود.

به گفته استاد یارشاطر این پروژه پس از 44 سال کار مداوم، دو سال دیگر (2020) به اتمام خواهد رسید.

استاد یارشاطر علاوه بر کار ایرانیکا، ویراستاری سه جلد از «تاریخ ایران کمبریج» را بر عهده داشت و نویسنده ی شانزده جلد «تاریخ و ادبیات ایران» است.

یاد  عزیز این شخصیت کم نظیر همیشه روشن باد.

بنیاد میراث پاسارگاد

Facebook Comments

فایل های پیوست این مطلب

نظرات
  1. شعبانزاده از تهراتن
    ۱۸ شهریور, ۱۳۹۷
    پاسخ

    یارشاطر به خودی خودی و تنهایی دریای بزرگی از فرهنگ و تاریخ و تمدن ایران بود. این شخصیت درخشان تاریخ ایران از چنان تواضعی برخوردار بود که در کمتر کسی با این عظمت مینو.ان دید. در کیهان خامنه ای که سردبیرش شریعتمداری ست بارها او را منورد فحشای قرار دادند. اما این مرد بزرگ هرگز اعتنایی به این هرزگی ها نکرد. بی اعتناء بودن او باعث دریده گی بیشتر مبلغین اسلام ناب شد. من زمانی در روزنامه کیهان کارآموز بودم. یادم نمی رود چگونه شریعتمداری و مهدی نصیری با هم بر سر دشنام های رکیک به این مرد بزرگ با هم مسابقه گذاشته بودند. آنها آنقدر از کاری بزرگ احسان یارشاطر عصبانی بودند . که یک روز شریعمتداری به سه نفر دیگر و از جمله مهدی نصیری می گفت: بابا یکی رو بفرست خفه اش کند! آن روز یک آدم مهم برای محاصبه آمده بود نام او را به خاطر مدارم. اما در هر حال آن مرد با تمام قد از احسان یارشاطر دفاع کرد. فریادش را فراموش نمی کمنمن که میگفت: آقا همینه که هست. احسان یار شاطر صدسرو گردن از شما بلندتره و از همتان حتا از فیلسوفتان آقای…. باز هم یادم نیست آن فیلسوف که بود شاید مطهری بود. چرا که می گفت: اصلا دانشگاه معقول و منقپول درباری بود. پس ایشونم درباری بود.

ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما