سخن روز

۱۱ – هشدار درباره نابودی آموزش و پرورش لائیک در کشورهای ساحل آفریقا

11 ماه گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

https://rangin-kaman.net/?p=122665

لینک کوتاه

موضع‌گیری در مورد یک فاجعه بزرگ آموزشی

هشدار درباره نابودی آموزش و پرورش لائیک در کشورهای ساحل آفریقا. فاجعه دخالت اسلام‌گرایان افراطی در امر آموزش و پرورش در ساحل آفریقا  یکی از معضلاتی است که برای آینده آفریقا و به طور کلی قسمت های بزرگی از جهان می تواند بسیار گران تمام شود.

خطر روزافزون نابودی آموزش و پرورش لائیک در کشورهای ساحل آفریقا به طور فاجعه آمیزی گسترش پیدا کرده است. موضع‌گیری فدراسیون اروپایی دانشگاه ها و مدارس عالی در ارتباط با وضعیت آموزش در کشورهای ساحل  مانند مالی، نیجر، بورکینافاسو در زیر ارائه می گردد.

علیرغم اینکه دولت‌های این کشورها نسبت به بودجه آموزش و پرورش اقدامات مثبتی انجام داده اند اما  آزادی آموزش و تحصیل به شکل قابل توجهی در مخاطره است. به طور مثال حدود ۲ هزار مدرسه در مالی در اثر فشارهای اسلامگرایان بسته شده است. در این کشورها دختران نمی توانند به آزادی در مدارس حضور داشته باشند و اسلام گرایان مانند گروه بوکوهرم با فشارهای نظامی خود تعلیمات اسلامی را به مدارس اعمال می کنند و اگر مدرسه ای شرایط آنان را نپذیرند آن مدرسه را اشغال کرده و آن را تبدیل به پادگان های نظامی می کنند. آمار و گزارشات جهانی حاکی از آن است که وضعیت آموزش و پرورش در این کشورها به طور شگفت انگیزی در مخاطره می باشند و نهادهای بین المللی مانند یونیسف و یونسکو و سازمان ملل و جلسات هفت کشور قدرتمند جهان به این مسئله توجه نمی کنند. به همین مناسبت و برای یادآوری در مورد جهان شمول بودن آموزش و پرورش لائیک، یعنی بدون دخالت دین و مذهب و عقیده در کار آموزشی، رئیس کمیسیون حقوق انسانی فدراسیون اروپایی دانشگاهها و مدارس عالی نامه‌ای برای مقامات ذیصلاح جهانی تهیه کرده و در تاریخ ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۹ با پست سفارشی برای نهادها و مقامات زیر ارسال گردیده است.یادآوری می شود که نخستین بار است که فدراسیون اروپایی دانشگاه ها و مدارس عالی در مورد چنین مسئله‌ای موضع گیری می کند.

دبیرکل سازمان ملل 

رئیس سو کمیسیون حقوق بشر در پارلمان اروپا

کمیسر عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی

رئیس بخش آموزش علوم و فرهنگ شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد 

 مدیر کل بودجه  مربوط به امور کودکان و نوجوانان در سازمان ملل

 رئیس فدراسیون بین المللی جوامع حقوق بشر فرانسه

وزیر امور خارجه فرانسه 

Facebook Comments
ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما