امروز جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

ساعت ۲۱:۵۹

 
محیط زیست

مراقب تشعشعات رادیواکتیو نیروگاه بوشهر باشید

3 سال گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

https://rangin-kaman.net/?p=117607

لینک کوتاه

درخواست شورای همکاری خلیج فارس از ایران 
مراقب تشعشعات رادیواکتیو نیروگاه بوشهر باشید
مقام های شورای همکاری خلیج فارس شامل امارات متحده عربی، عربستان؛ عمان، کویت، قطر و بحرین، روز یکشنبه در عربستان نشست اضطراری تشکیل دادند تا ریسک ناشی از تشعشعات رادیواکتیو در صورت آسیب دیدن راکتور بوشهر در شرایط وقوع زلزله را بررسی کنند
با گذشت 6 روز از زلزله بوشهر به قدرت 6.1 ریشتر که کانون آن در فاصله 100 کیلومتری نیروگاه اتمی بوشهر به ثبت رسیده، شورای همکاری خلیج فارس نشست اضطراری تشکیل داد. کشورهای عرب حوزه خلیج فارس پیش از این نیز همواره از پیامدهای زیست محیطی این نیروگاه که در فاصله نزدیکی با سرزمین هایشان قراردارد، ابراز نگرانی کرده بودند و وقوع زلزله اخیر در بوشهر بستر لازم برای اعلام نگرانی مجدد آنها را فراهم کرد.
به گزارش رویترز، در همین راستا،عبدالطیف زیانی، دبیر شورای همکاری همکاری خلیج فارس از ایران خواسته است به معاهده بین المللی در خصوص امنیت هسته ای محلق شود. این در حالی است که بنابر اظهارات مقامات تهران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین مقامات روس که مسئولیت احداث نیروگاه بوشهر را بر عهده داشتند، این نیروگاه در جریان زلزله آسیب ندیده است.
به گزارش اورشلیم پست، مقامات شورای همکاری خلیج فارس شامل امارات متحده عربی، عربستان؛ عمان، کویت، قطر و بحرین، روز یکشنبه در عربستان نشست اضطراری تشکیل دادند تا ریسک ناشی از تشعشعات رادیواکتیو در صورت آسیب دیدن راکتور بوشهر در شرایط وقوع زلزله را بررسی کنند. این در حالی است که هنوز هیچ گزارش تایید شده ای در خصوص نشست مواد رادیواکتیو از این نیروگاه بر اثر زلزله سه شنبه گذشته، موجود نیست. به گزارش این روزنامه، با این حال احداث نیروگاه بوشهر در منطقه زلزله خیر ساحل جنوبی ایران، نگرانی همسایگان را به همراه داشته است، چرا که آلودگی های رادیواکتیو می تواند از طریق باد نیز به این کشورهای سرایت کند و در این بین دوحه، پایتخت قطر و امارات متحده عربی بیشترین آسیب را متحمل خواهند شد.
یانی خاطرنشان کرد، در گذشته نیز از ایران خواسته بودیم در مورد امنیت این نیروگاه اطمینان حاصل کند و به معاهده امنیت هسته ای ملحق شود اما تهران توجهی به نگرانی ما نشان نداد.
بنا بر اظهارات دبیر شورای همکاری خلیج فارس، زلزله اخیر بوشهر سطح نگرانی های اعضای این شورا را افزایش داده و اکنون جامعه بین المللی در مورد وارد شدن خسارت هایی به نیروگاه بوشهر در صورت وقوع زلزله نگران است. وی افزود: این شورا پیش از این نیز در مورد نشست مواد رادیو اکتیو از این نیروگاه، به ایران هشدار داده بود. زیانی خاطرنشان کرد، در گذشته نیز از ایران خواسته بودیم در مورد امنیت این نیروگاه اطمینان حاصل کند و به معاهده امنیت هسته ای ملحق شود اما تهران توجهی به نگرانی ما نشان نداد.
گزارش ها حاکی از آن است که ایران تنها کشوری است که با وجود در اختیار داشتن یک نیروگاه فعال، عضو این معاهده نیست. معاهده ای که در سال 1986، پس از فاجعه چرنوبیل مورد مذاکره قرار گرفت. در بخشی از این گزارش ها به سابقه زلزله های سهمگین در ایران از جمله زلزله سال 2003 در بم اشاره شده که با قدرت 6.6 ریشتر، 25 هزار کشته بر جا گذاشت.
فاصله نیروگاه اتمی بوشهر با کویت 277 کیلومتر، با بحرین 300 کیلومتر، با شهر بصره در عراق 350 کیلومتر، با دوحه پایتخت قطر 410 کیلومتر، با ابوظبی در امارات متحده عربی 600 کیلوکتر و با ریاض پایتخت عربستان 620 کیلومتر است.
العربیه نیز در گزارشی در خصوص نشست اضطراری شورای همکاری خلیج فارس نوشت: نیروگاه بوشهر در فاصله هزار و 200 کیلومتری تهران واقع شده اما فاصله نزدیکی با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس دارد. برخی کارشناسان بر این باورند در صورت آسیب دیدن این نیروگاه، خطر آلوده شدن آب خلیج فارس وجود دارد. به این معنی که آب می تواند آلودگی های هسته ای را به کشورهای عربی انتقال دهد و فاجعه زیست محیطی ایجاد کند.
فاصله نیروگاه اتمی بوشهر با کویت 277 کیلومتر، با بحرین 300 کیلومتر، با شهر بصره در عراق 350 کیلومتر، با دوحه پایتخت قطر 410 کیلومتر، با ابوظبی در امارات متحده عربی 600 کیلوکتر و با ریاض پایتخت عربستان 620 کیلومتر است.

Facebook Comments
ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما