امروز پنج شنبه ۰۷ بهمن ۱۴۰۰

ساعت ۱۲:۲۱

 
فرهنگ و هنر

مبارزی بی باک، علی اصغر حاج سید جوادی در گذشت

4 سال گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

https://rangin-kaman.net/?p=118769

لینک کوتاه

علی اصغر حاج سیدجوادی، اندیشمندی مبارز از میان ما رفت. مردی از دیار آزادیخواهان ایران و نویسنده و روزنامه نگاری که در شرایط اختناق سالهای چهل و پنجاه، جوانان پرشوری که در جستجوی حقیقت های جنگهای استعمار نوین و امپریالیست ها بودند را، با تحقیقات خود درس عدالت‌خواهی می داد. دشمن استبداد، پس با دستگاه پادشاهی که قانون اساسی را رعایت نمی‌کرد و علیه مصدق کوتاه کرده و او  را به زندان انداخته بود در مصاف بود.

در سال های و ماه‌های آخر قبل از انقلاب به علت اعتراضاتش زیر ضرب ساواک بود، اما به مبارزه ادامه می داد. در شرایط جنگی و خشونت‌بار انقلاب در برابر خشونت و کشتار مبارزان مقالاتی نوشت که اگرچه لازمه زمان و شرایط بود، اما امروز به راحتی می تواند قابل انتقاد و بهانه ای برای حمله به او توسط عوامل سابق و لاحق استبداد باشند. اگر خمینی را برای مدتی کوتاه تایید کرد نه عاشق او بود و نه همفکرش. او سپس دمی از اقدام علیه خمینی و جمهوری اسلامی آرام ننشست تا بلکه جبران خطا کند. مطلبی را که دیروز در فیسبوک در مورد درگذشتش نوشتم عده ای انتقاد کردند و عده ای  ناروا و ناسزا گفتند برخی اعتراضات را از حد ادب و معمول گذراندند. غیر از این هم اگر می بود باید شک میکردیم.

زیرا او تا آخر عمر علیه استبداد پادشاهی و استبداد دینی و خمینی اعوان انصارش استوار ایستاد. بر خلاف ادعا های افراد معرض تا جاییکه من شناختم هیچ اعتقاد مذهبی نداشت که شیفته دین و مذهب شده باشد. دراندیشه یک سوسیال دمکرات خوش فکر ولاییک بود.

بلافاصله بعد از انقلاب همینکه صدای پای فاشیسم را شنید علیه آخوند و حکومت اسلامی قیام کرد. جانش در مخاطره جدی بود به سختی خاک میهن را ترک کرد. اما همیشه مهر میهن و مردم در سرش بود. لحظه ای از راه مبارزه علیه رژیم جمهوری اسلامی عدول نکرد. آتش وجودش روشنگر مردمان حقیقت جو و راستی خواه بود. لهیب قلمش تا آخرین نفس های نحیفش پایدار ماند. در سال های گذشته من شاهد زندگی سخت و تنگدستی او و خانواده اش بودم. کیان خانم، همسر خوبش، بسیار سختی کشید تا فرزندان خود را سر و سامان داد.  از صمیم قلب به کیان خانم عزیز فرزندانش تسلیت می گویم.
٢۶ ژوئن ٢٠١٨ پاریس

فرهنگ قاسمی

Facebook Comments
نظرات
  1. جعفرزاده از تهران
    27 ژوئن, 2018
    پاسخ

    علی اصغر حاج سید جوادی را من می شناختم و بارها او را دیده بودم. او در آزادی خواهی و آن چجه را باور داشت بسیار یکدنده بود و حاظر نبود چیز خلاف آنرا بشنود. او در مورد آنچه را آزادی میدانست بسیار متعصب بود. من بارها به او گفتم که اگر چه استبداد شاهی و سلطنت را نه من قبول دارم و نه ازش دفاع می کنم اما راه این پنبود که شما ها دونسل پیش از نسل من جلو پای ما گذاشتید. به او گفتم که حاجی و او حرف مرا قطع کرد و گفت که اصلا و ابدا از مذهب بریده و ایکاش می توانست این نامی را که نحس شده از خودش بزداید اما با این سن و سال بسیار دیر شده. ادامه دادم که جناب کسی که صدای پای فاشیسم شنیده بودید. بله اما چظور شما و امثال شما ندیدید این طوفان سهمگین را که می آمد! و او البته سرسخت می گفت دیدیم و گفتیم اما جو آنچنان بود… به او گفتم جناب علی اصغر شما خودتان این جو را به وجود آوردید! چرا صدای «صدای شما را شنیدم » شاه را نشنیدید؟ و او البته با صداقتی عجیب سرسختانه از کارهایش دفاع می کرد. آما جناب فرهنگ قاسمی تمامی کسانی فحاشی کرده اند هم یا خودشان و یا پدران و مادرانشان در این فاجعه ی بی همتا دست داشته اند و حالا دهان به ناسزا گشاد کرده اند. چه آنهایی که شاه پرستند و چه آنهایی که حالا به این نتیجه رسیده اند که این اسلام بوده که هم شاه را و هم ملا را و هم مردمک ایران را بیمار کرده بوده است. در هر حال آدمی بود به نهایت شریف و انسان. من با بسیاری از آنچه می گفت مخالف بودم اما امروز غمی سنگین دارم. و در اینجا یادآور شوم که اگر چه با آمدن این نظام ضد بشری اسلام ضد بشر ما هزینه و تاوانی بس سنگین پرداختیم و هموز نیز خواهیم پرداخت. اما تخریب این دین ناپاک و ناپاکی و ساختمان اهریمنی این دین توسط خود این پتیارگان برقدرت کاریست به نهایت بزرگتر از آن و این هزینه. من امروز از خیابان مولوی تا لاله زار را پیاده امدم. از توهینهایی که به اسلام و حکومت اسلامی و قرآن و معصومین و مقدسین می شد که گاها صریح و گاها در لفافه بود بسیار لذت بردم. این تخریب را اگر آمریکا و اسراییل با تمام قدرتشان انجام میدادند هرگز چنین نتیجه ای عمیق و همیشگی به بار نمی نشاند. در ضمن دستتان درد نکند و ادامه بدهید. به نظرم باید در سایتتان تقاضا کنید که هر کس آمد آنرا به دیگران بشناساند.

ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما