صبا کرد افشاری

صبا کرد افشاری به جرم اعتراض به #حجاب_اجباری باید پانزده سال زندانی شود

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

صبا کرد افشاری

صبا کردافشاری؛ دختری که در ۲۲ سالگی زندانی شد و در ۳۷ سالگی آزاد میشود

صبا کرد افشاری به جرم همصدا شدن با مردم و اعتراض به #حجاب_اجباری باید پانزده سال در زندان بماند…

صبا ۲۴ سال حبس گرفته که پانزده سال آن قابل اجرا است به جرم پیاده روی بدون حجاب و مادرش که بزای حمایت از دخترش فریاد زد نیز الان در زندان است.

درخواست اعاده دادرسی به حکم سنگین ۲۴ سال زندان «صبا کردافشاری»، فعال مدنی و از مخالفان حجاب اجباری، از سوی قوه قضاییه رد شد و حالا این دختر ۲۲ ساله طبق قانون مجازات اسلامی مجبور به تحمل اشد مجازات اتهاماتش یعنی ۱۵ سال زندان از این حکم سنگین است.

 

«ایران‌وایر» با یک منبع مطلع که در جریان جزئیات پرونده صبا کردافشاری است، گفت‌وگو کرده است:

یک منبع آگاه درباره پرونده صبا کردافشاری به ایران‌وایر گفت که «هیچ دلیلی» از سوی شعبه ۲۸ «دیوان عالی کشور» برای رد درخواست اعاده دادرسی وکلای صبا کردافشاری ارائه نشده است. این حکم در تاریخ ۱۴ آبان ماه به وکیل خانم کردافشاری ابلاغ شده است.

به گفته این منبع وکلای خانم کردافشاری در اعتراض به تایید رای، تخلفاتی را که در پرونده صورت گرفته است مطرح کرده‌اند و بار دیگر خواستار رسیدگی و نهایتا صدور حکم عادلانه شده‌اند: «طبق قانون تناسبی میان عمل انجام‌شده به عنوان جرم خانم صبا با مجازاتی که برای او صادر شده است، وجود ندارد.

برای اتهام “تشویق افراد به فساد” که مصداقش برای خانم کردافشاری، کشف حجاب در معابر و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی است، مجازات سنگین ۱۵ سال زندان صادر شده است، در حالی که بر اساس مصداق اتهام باید حکم کمتری برای او صادر می‌شد. قضات در موارد شبیه به این، حکم‌های کمتری صادر کرده‌اند.»

صبا کرد افشاری از مخالفان حجاب اجباری و عضو کمپین «چهارشنبه‌های سفید» در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ از سوی ماموران نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت شد. او در شعبه یک بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب ناحیه ۲۱ تهران (دادسرای ارشاد) متهم به سه اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «تشویق به فساد» شد.

دادگاه او در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی «ایمان افشاری» در شهریور ۱۳۹۸ برگزار شد و برای اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال و ۶ ماه حبس، برای اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به ۷ سال و ۶ ماه حبس و برای اتهام تشویق به فساد به ۱۵ سال حبس محکوم شد.

این حکم در آذر ۱۳۹۸ از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر به ۹ سال زندان تغییر کرد. در واقع قاضی «احمد زرگر» اتهام تشویق به فساد را برای او نامربوط دانسته و مجازات دو اتهام دیگر را تایید کرده بود. بر اساس این حکم و طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، بیش‌ترین حکم او که مربوط به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی است، قابل اجرا بود.

اما قرار نبود قصه برای این دختر جوان تمام شود. در خرداد ۱۳۹۹ اتهام تشویق به فساد مجددا به پرونده او اضافه شد و با این حساب او با حکم ۱۵ سال زندان روبه‌رو شد. در این مرحله وکلای او با اعتراض به این روند غیرقانونی درخواست اعاده دادرسی را به دیوان عالی کشور ارسال کردند.

حالا حدود ۵ ماه پس از این درخواست، شعبه ۲۶ دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی را حتی بدون هیچ توضیحی رد کرده و صبا کردافشاری با حکم قطعی ۱۵ سال زندان مواجه است. به این ترتیب اگر دیوان عالی کشور به موارد نقض پرونده و اعتراضات مجدد وکلایش توجهی نکند، او ۱۵ سال بعد در حالی که زنی ۳۷ ساله است، از زندان خارج خواهد شد.

سازمان عفو بین‌اللمل روز ۳۱ شهریور ماه امسال با انتشار بیانیه‌ای آزادی بی‌درنگ او را از مقامات ایران خواست.

در بخشی از این بیانیه آمده بود: «[صبا] به نحوی غیرعادلانه و تنها به دلیل فعالیت‌های صلح‌آمیز حقوق بشری، از جمله کارزار علیه قوانین تبعیض‌آمیز حجاب اجباری، در زندان اوین در حبس است. او حتی یک روز هم نباید زندانی باشد و مقامات ایرانی باید او را بی‌درنگ آزاد کنند.»

علاوه بر این حدود دو ماه پیش، در شهریور امسال اخباری مبنی بر شدت بیماری معده خانم کردافشاری و عدم انتقالش به زندان از سوی رسانه‌ها منتشر شد.

منبع آگاه در پاسخ به این که آیا در این مدت بیماری خانم کردافشاری با انتقال به پزشک متخصص در بیرون زندان مداوا شده است، گفت: «هیچ اقدامی طی ماه‌‌های گذشته صورت نگرفته و همچنان صبا با درد و خونریزی معده روزگارش را در بند زنان زندان اوین می‌گذراند.»

صبا دوران زندان را با مادرش «راحله احمدی» می‌گذراند. راحله احمدی، مادر صبا، یک ماه پس از بازداشت دخترش وقتی برای پی‌گیری وضعیت او به دادسرای «زندان اوین» رفته بود، بازداشت شد. خانم احمدی نیز از سوی همان شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» از طریق همکاری با رسانه‌های معاند به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

راحله احمدی پس از بازداشت فرزندش، ویدیوهایی در شبکه‌های مجازی در اعتراض به بازداشت او منتشر کرد که از سوی رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور بازنشر شد؛ همین مصداق اتهام و حکم او شد.

صبا و مادرش، خانم راحله احمدی، هر دو در بند زنان زندان اوین دوران حکم خود را سپری می‌کنند، «مادر صبا از وقتی خبر تایید حکم فرزندش را شنیده، خیلی ناراحت است.» منبع آگاهی که با ایران‌وایر گفت‌و گو کرده است، می‌گوید: «اما انگار انتظاری جز تایید احکام از پیش صادره را از دستگاه قضایی ایران نباید داشت.»

صبا کردافشاری و راحله احمدی تنها مادر و دختر زندانی نیستند. «منیره عربشاهی» و« یاسمن آریانی» مادر و دختر دیگری هستند که به دلیل اعتراض به حجاب اجباری بازداشت شدند و اکنون با احکام متفاوت در زندان به سر می‌برند.

اعتراض به حجاب اجباری به شکل برداشتن حجاب در خیابان‌های تهران جنبشی است که از چند سال پیش در ایران آغاز شده است؛ جنبشی که فقط اعضایش زنان نیستند، بلکه در خیلی از موارد مردهای خانواده نیز در کنار آن‌ها قرار گرفته و به حمایت از مخالفت با حجاب اجباری پرداخته‌اند.

این جنبش با حرکت سمبلیک «ویدا موحد» که به دختر خیابان انقلاب معروف شد، اوج گرفت. ویدا موحد صبح ۶دی۱۳۹۶ در خیابان انقلاب تهران در حرکتی نمادین روسری سفید خود را از سر برداشت و بر سر چوبی زد و برای عابران نظاره‌گر در هوا تکان داد. او دستگیر شد و پس از مدتی «عباس جعفری دولت‌آبادی»، دادستان وقت تهران، بدون این که نامی از او ببرد گفت که او مبتلا به بیماری روانی است و به همین دلیل کشف حجاب کرده است.

اما بلافاصله این حرکت نمادین از سوی زنان دیگری در خیابان‌های تهران و شهرستان‌ها ادامه پیدا کرد؛ زنانی که بر بالای بلندی در خیابان می‌رفتند و روسری خود را بر سر چوبی تکان می‌دادند.

اما نه تنها بسیاری از آن‌ها پس از بازداشت متهم به «تشویق به فساد» شدند، بلکه «نسرین ستوده»، وکیل برخی از آن‌ها، نیز به دلیل پذیرش وکالت آن‌ها مدتی بعد بازداشت و با اتهام تشویق به فساد و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق وکالت این زنان مواجه شد.

از جمله زنانی که بازداشت و به احکام قضایی محکوم شدند می‌توان به «اعظم جنگروی»، «نرگس حسینی»، ویدا موحد، «مریم شریعتمداری»، «همراز صادقی»، «شاپرک شجری‌زاده»، «مژگان کشاورز»، یاسمن آریانی و منیره عربشاهی اشاره کرد.

صبا کرد افشاری به جرم اعتراض به #حجاب_اجباری باید پانزده سال زندانی شود

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.