آخرین اخبار

جنگل‌های بلوط لرستان در خطر نابودی کامل قرار دارند

3 سال گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

https://rangin-kaman.net/?p=114100

لینک کوتاه

خبرگزاری‌های داخلی‌ ایران از نابودی جنگل‌های بلوط استان لرستان خبر داده‌اند و هشدار داده‌اند که در برخی مناطق زاگرس خسارت زوال جنگل‌های بلوط به ۱۰۰ درصد می‌رسد.

خبرگزاری مهر روز دوشنبه ۴ دی، به‌نقل از کارشناسان نوشته است که حدود ۶۰۰ هزار هکتار از جنگل‌های بلوط لرستان در حال زوال هستند و اگر اوضاع به همین شکل ادامه یابد احتمالاً کل بلوطستان نابود خواهد شد.

به گفته رضا آریایی، مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان دلیل نابودی جنگل‌های بلوط لرستان «چرای بی‌رویه، آتش‌سوزی‌های عمدی و غیرعمدی، بیماری زوال بلوط، اجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی، آزادراه‌ها، توسعه شهرها، تبدیل جنگل‌ها و مراتع در مناطق روستایی به اراضی کشاورزی، روش غلط آتش زدن کاه و کلش بعد از برداشت محصولات کشاورزی و زغال‌گیری» بوده است.

در عین حال مهرداد بهاروند مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان می‌گوید استان لرستان به لحاظ مساحت منابع طبیعی و عرصه جنگلی بلوط در رتبه سوم و به لحاظ وجود مراتع غنی در رتبه ششم کشور قرار دارد.

آقای بهاروند خشک‌سالی، هجوم ریزگردها، آتش‌سوزی‌ها و آفات را از دیگر عوامل تخریب منابع طبیعی لرستان دانسته است.

به‌گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، این استان در زمینه احیای جنگل‌ها با کمبود اعتبار مواجه است و اعتباری که در این زمینه به منابع طبیعی استان پرداخت‌شده کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان بوده که «این میزان به‌هیچ‌عنوان کفاف جلوگیری از تخریب جنگل‌های استان را نخواهد داشت.»

به گزارش رادیو زمانه جنگل‌های زاگرس با وسعت بیش از پنج میلیون هکتار یکی از مهمترین رویشگاه‌های ایران است. بلوط گونه غالب درختان جنگل‌های زاگرس را تشکیل می‌دهد. تامین ۴۰ درصد از آب ایران به جنگل‌های بلوط زاگرس وابسته است. تنوع زیستی جانوری و گیاهی بالا، اهمیت در تعدیل آب و هوا و اثرات اقلیمی، حفظ منابع خاک و جلوگیری از فرسایش از دیگر کارکردهای این جنگل‌هاست.

۱۰ الی ۳۰ درصد از معیشت خانوارهای روستایی در زاگرس به جنگل‌های بلوط وابسته است.

جنگل‌های بلوط لرستان در خطر نابودی کامل قرار دارند

Facebook Comments
ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما