بیانیه همجا

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

راه حل مسئله هسته ای از طریق استقرار حاکمیت مردم بر سرنوشت خود بدست می آید نه با مداخله قدرتهای خارجی و یا تمکین به جمهوری اسلامی
سیاستهای هسته ای جمهوری اسلامی که در آغاز هدفهای امنیتی ـ نظامی داشت و سپس زیر فشار قدرتهای خارجی از آن بعنوان وسیله ای برای تعامل با آنها برای تثبیت خود تبدیل شد، همچنان ایران را در وضعیت خطیری قرار داده است. حاکمان ایران هشدارهای متعدد را نشنیدند و تسلیم به قدرتهای خارجی را بر تسلیم به مردم ایران ترجیح دادند. آنان گمان کردند با برجام بعنوان توافقی شکننده می توانند همراه با ادامه سیاست سرکوب در داخل و بحران سازی در خارج، بر ثبات رژیم بیفزایند. اما همانطور که از قبل مشخص بود برجام آقای خامنه ای نمی توانست راه حلی پایدار باشد. برجامی که طبق آن ایران یکطرفه ۱۰۵ تعهد را برگردن گرفته بود، اکنون با روی کار آمدن آقای ترامپ در امریکا، شکنندگی اش افزایش نیز یافته است و حتی قدرتهای اروپایی نیز بدنبال تکمیل برجام هستند. سخنان آقای ترامپ روز ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ مبنی بر عدم تصدیق این امر که ایران به تعهداتش در برجام پایبند است بار دیگر نشان داد که توافقی که رژیم ایران تسلیم آن شده است راه حل نبود. ترامپ بدنبال فشارهای بیشتر بروی رژیم ایران است و هدف ترامپ کنترل بیشتری بروی رژیم ایران در همراهی با اسرائیل و عربستان است و در این راه بدنیال جلب همکاری کشورهای اروپایی است. آقای ترامپ با اینکه این امکان را داشت که خود برجام را کنار بگذارد اینکار را نکرد ولی گفت برجام را کافی نمی داند و معتقد است که باید از ایران امتیازات بیشتر گرفت.
در این وضعیت بسیار سخت که نیرو و توان میهن ما بین دو سنگ استبداد سیاه داخلی و سیاست مداخله جویانه و زیاده طلب قدرتهای خارجی هدر می رود، بار دیگر به هموطنان هشدار می دهیم که مسئله هسته ای ایران همانند دیگر مسائل نمی تواند در نظام ولایت مطلقه فقیه راه حل پیدا کند زیرا این نظام هرگز به مسئله هسته ای بعنوان ابزاری برای تولید انرژی در ایران ننگریسته است. امریکای آقای ترامپ برخلاف دلسوزی که برای مردم ایران نشان می دهد هدفهای دیگر در سر دارد او که بارها حقوق بشر را در امریکا نقض کرده است و معضلی برای خود آمریکا شده است نمی تواند برای مردم ایران دمکراسی بیاورد. قدرتمداران تنها به منافع خود می اندیشند. لازم به توضیح نیست که همین آمریکا از رژیمی در عربستان دفاع می کند که اگر در سرکوب مردم خود و نیز همسایگان خود همچون یمن، بدتر از رژیم ایران نباشد، بهتر نیست. در این وادی متاسفانه برخی از نیروهای سیاسی که با اصل استقلال بیگانه اند، به سیاست امریکا دل بسته اند و در آرزوی این هستند که ترامپ بتواند آنها را در ایران بقدرت برساند.
هر دوی این سیاستها ـ چه آنها که به آقای روحانی وبه معجزات برجام دل بسته بودند و چه آنها که به انتطار پاره کردن برجام و اجرای تعییر رژیم توسط ترامپ هستند، جز ویرانی برای ایران و منطقه دستاوردی نداشته اند. در این برهه وظیفه نیروهای ملی و دمکرات در نشان دادن توانایی های راه حل دیگر که همان راه حل از طریق مردم ایران است، بسیار اهمیت دارد. با اینکه امکانات نیروهای مستقل بسیار محدود می باشد، اما نباید فراموش کرد که هیچ نیرویی بالاتر از توانایی های یک ملت نیست.
همبستگی ملی جمهوریخواهان ایران، با محکوم کردن سیاستهای جمهوری اسلامی به قدرتهای خارجی خصوصا امریکا اعلام می کند که هیچ کشوری حق دخالت برای تعیین سرنوشت ملت ایران را ندارند و به کلیه نیروهایی که یا خود را در خدمت جمهوری اسلامی و یا بخشی از آن قرار می دهند و یا در خدمت سیاستهای امریکا هستند هشدار می دهیم که بازنده اول خود آنها خواهند بود.
راه حل برای مسئله هسته ای در نظامی دمکراتیک ممکن است و ایران دمکراتیک، ایران آزاد و مستقل ایرانی که همه شهروندان در آن برخوردار از حقوق باشند تنها بدست خود ایرانی می تواند ساخته شود. ما در راه ساختن چنین ایرانی هستیم وصمیمانه دست خود را بسوی همه نیروهای آزاد و مستقل برای همبستگی دراز می کنیم.
۲۱ مهرماه ۱۳۹۶

همبستگی ملی جمهوری خواهان ملی ایران

بیانیه همجا

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.