با ایستادگی شجاعانه دانشجویان، دانشگاه همیشه زنده خواهد بود!

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

بیانیه شش سازمان و حزب جمهوری‌خواه دموکرات در حمایت از دانشجویان

با ایستادگی شجاعانه دانشجویان، دانشگاه همیشه زنده خواهد بود!

بیش از پنجاه روز است که خیزش انقلابی سراسری ایرانیان با وجود سرکوب شدید جمهوری اسلامی، ادامه دارد. دانشگاه‌های ایران که همواره به عنوان قلب تپنده جامعه، پیشرو و پرچم‌دار آزادی‌خواهی و پیشرفت ایران بوده‌اند، هم‌صدا با مردم حق‌طلب و رنج‌دیده، به پا خواسته و در برابر رژیم مستبد فریاد آزادی و زندگی سر داده‌اند.

ما به عنوان شش سازمان و حزب جمهوری‌خواه دموکرات، که جمع بزرگی از اعضایمان در جنبش دانشجویی مشارکت داشته و خود را وام‌دار دانشگاه می‌دانند، لازم دانستیم ضمن اعلام حمایت تمام قد از دانشجویان و استادان معترض دانشگاه در برهه حساس کنونی، بر خواست‌های برحق دانشجویان صحه بگذاریم و چند نکته را یادآور شویم:

۱.  نهاد دانشگاه همواره جایگاه اندیشه انتقادی و وجدان بیدار جامعه بوده است. روشنفکری، اندیشه ورزی، استقلال، آگاهی، آزادی‌خواهی و حق‌طلبی در دانشگاه نهادینه شده و تجربه تاریخی ثابت کرده است کسی نمی‌تواند آن را تغییر دهد.

۲. حکومت بنیادگرای جمهوری اسلامی از بدو تاسیس با نهاد دانشگاه دشمنی داشته و در صدد تبدیل دانشگاه به نهادی ایدئولوژیک و فرمان‌بردار و خاموش برآمده است. از راه‌‌اندازی شورای انقلاب فرهنگی و بستن دانشگاه تا اخراج اساتید و ستاره‌دار کردن دانشجویان و حمله به کوی دانشگاه، گویای نیت متحجران این حکومت در سال‌های گذشته بوده است که منجر به مهاجرت گسترده نخبگان جامعه طی چند دهه اخیر از ایران شده است.

۳. از شروع اعتراضات و خیزش سراسری ایرانیان پس از قتل مهسا امینی و شکل‌گیری جنبش «زن، زندگی، آزادی»، دانشجویان شجاع و آزادی‌خواه ایران به پشتیبانی از هم وطنان‌شان، دانشگاه‌ها را به صحنه ایستادگی در برابر ظلم و مقاومت در برابر دیکتاتوری جمهوری اسلامی تبدیل کرده‌اند.

۴. ایستادگی و مبارزه دانشجویان ایران در برابر استبداد، با آن که از ابتدای تشکیل نهاد دانشگاه در ایران، همواره در جریان بوده است ولی در خیزش انقلابی اخیر، دانشجویان با آگاهی و شجاعتی انکار‌ناپذیردر برابر رژیم تمامیت خواه و مستبد جمهوری اسلامی لحظه‌ای پا پس نگذاشتند و با وجود سرکوب‌های پی‌در پی و وحشیانه حکومت، جانانه ایستادگی کردند.

۵. این خیزش در دانشگاه‌ها، یکی از بی سابقه‌ترین و گسترده‌ترین اعتراضات در طول تاریخ دانشگاه‌های ایران است. حکومت با وجود بازداشت صدها دانشجو، تعلیق، محرومیت و ممنوع‌الورود کردن دانشجویان، هتک حرمت دانشگاه و حمله به دانشجویان در داخل دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها و اخراج اساتید آگاه، نتوانسته مقاومت دانشجویان را بشکند.

۶. همین سرکوب شدید و اعمال بی‌منطق و خشونت‌بار حکومت در برخورد با دانشجویان باعث شکل گیری گفتمان واحد و همبستگی بیشتر دانشجویان در سراسر کشور شده است. امروز دانشجویان از زاهدان تا کردستان، از آذربایجان تا تهران، از مشهد تا خوزستان، گیلان تا کرمان، از شیراز تا مازندران، در بیش از ۱۳۳ دانشگاه در سراسر ایران، هم‌صدا فریاد «مرگ بر دیکتاتور» و «آزادی، آزادی» سر داده‌اند و همسو با مردم ستم‌دیده، خواستار گذار از دیکتاتوری جمهوری اسلامی هستند.

۷. در طول بیش از پنجاه روز اخیر حکومت که سبعانه از تمام توان خود برای سرکوب دانشگاه استفاده کرده، دانشجویان را دشمن دانسته، دانشگاه را پادگان و زندان را دانشگاه کرده، در برابر این ایستادگی مستاصل شده است و کنترل خود و مزدورانش را هم از دست داده است.

۸. اما آگاهی، مقاومت و ایستادگی شجاعانه دانشجویان نشان داده است که دانشگاه نه تنها هنوز زنده است بلکه همیشه زنده خواهد بود. دانشجویان مبارز امروز در کنار سایر اقشار آزادی‌خواه ایران نوید آینده‌ای روشن را می‌دهند که در آن استبداد جایی در ایران آزاد نخواهد داشت. آینده‌ای که در آن مردان و زنان، زندگی آزادانه در میهن را خواهند ساخت.

“زن، زندگی، آزادی”

هیئت‌های سیاسی ـ اجرائی:

اتحاد جمهوری‌خواهان ایران

جبهه ملی ایران ـ اروپا (سامان ششم)

حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

حزب سوسیال دمکرات و لائیک ایران (همسازی جمهوری‌خواهان)

سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور

همبستگی جمهوری‌خواهان ایران

۲۰ آبان ۱۴۰۱ (۱۱ نوامبر ۲۰۲۲)

مطالب مرتبط با این موضوع :

یک پاسخ

  1. این نظر در مورد فایل صوتی ای ست که وانمود میشود لو رفته.
    این یک ماجرای ساختگی ست. راست و درغ را به هم بافته اند تا وانمود کنند که کار انقلاب را ساخته اند. در ضمن مردم را هم از بمب گذاری ترسانده اند. این بمب گذاری سناریوی احتمال سازیست در ذهن ما. این برای این است که ما به خودمان بگوئیم که این بمب گذاری از طرف خودشان باشد یا نباشد از سوی داعش است. داعش از نظر ژنتیکی یکی ست. همشان مدعی اسلام نابشان هستند. در هر حال کار آنها باشد یا نباشد کاری ست که ما را خواهد کشت. پس نباید به خیابان آمد.در حالی که اسلام یکی بیش نیست همین است. در ذهن هر مسلمان از اصلحطلبترینشان تا فلیسوفترینشان تا هنرمند و شاعرترینشان و تا و تا و تا کدیور و سروش و خاتمی و خامنه ای و رفسنجانی کل طلاب و مداحان و آیت الله و مولوی خلیفه و امام و…بازرگان و یک پیامبر دژخیم یک علی قصاب و یک امام حسین متجاوز به یک پچه به نام شهربانو خوابیده است. اینرا من آخوندزاده، فرزند یک روحانی که مرا عاق کرده مینویسم و ما عاق شدگان یکی دوتا نیستیم. اینرا گوشزد میکنم تا بدانید که بیخود و بیجهت نمی نویسم. بل آگاهانه مینویسم. بنا بر این، این را دستگاه اطلاعاتی رژیم به عنوان افشاگری میفرستد بین ما تا مثل یک دارو عمل کند. چند واژه در یک متن کافی ست تا آنرا افشا کند. اصولا از جائی که این خبر پخش شده نیز مهم است : شهر یزد‌!

    همه میدانیم که شهر یزد تا کنون به عنوان یکی از اسلام زلیل ترین و دارالمومنین ترین شهر های ایران شناخته میشده. اما این شهر نشان داد که چنان تحولی در میان جپوانانش و پیرانش اتفاق افتاده که حتا از جنگافزار خود دین هم بر علیه این دین نانجیبی استفاده شده است. در حیقیت این حقه و این حقه بازی یک طرفند است. برای مستند نشان دادن آن، صدای لو رفته را داده اند به آیت الله BBC تا او آنرا بکند در بوق و کرنا تا وانمود شود که مطمئن است. اگر یادتان باشد تا کنون چندین بار چنین «لو داده»ها و «لو رفتن» ها وانمود شده است. در سال ۸۸ نیز عین همین کار تکرار شد. در سال ۹۸ نیز هم…از این سیستم ها در سیاست و تبلیغات استفاده بسیاری دارد. در تبلیغات شما ناخودآگاه نمیدانید که چرا به سوی خریدن فلان بسته و فلان پاکت می روید، چرا فلان مارک و برند را انتخاب میکنید. اما کاردانی و شیادی و اغواگری و به قول انگلیسیهای کشور هاندیگ Handing آیت الله بی بی سی که همان سابلیمنال است. در واقع شما را مثل یک ماشین کوکی شاژتان میکنند و به سوی جهتی که میخواهند میفرستندتان. و البته برای اینکه متوجه نشوید که هندینگ و اغوا شده اید چند طعمه یا آبنبات و یا شوکولات هم برای شیرین کردن دهانتان یا ترساندنتان یا رقصاندنتان به قول آن حرامزاده حاج سید دکتر ابراهیم رئیسی از راه حلوقومتان و یا چشم و گوشتان بهتان حقنه میکنند.

    در هر حال ای مردم ایران بپا خیزید. مبادا شل بدهید که سفت خواهید خورد. از قرار معلوم نزدیک به پانصد نفر تا کنون کشته داده ایم. مبادا که این کشته ها از نظرتان دور شوند. این چند روز بسیار مهم هستند. ما به خیابان خواهیم آمد.

    فرزند عاق شده یک آخوند از خراسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.