اخبار و گزارشات کارگری ۲ لغایت (۵ فروردین ۱۳۹۷)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

– داوود رفیعی، کارگر اخراجی، از زندان فشافویه و فقدان امنیت جانی میگوید!

– عیدی شهرداری تهران به کارگران قراردادی:اخراج از کار

– تهدید واهانت پاسخ مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اهوازبه پرستاران معترض به عدم پرداخت مطالباتشان

– اعتراض آموزش بین الملل ei به زندانی کردن محمدحبیبی

– پیام تشکر محسن عمرانی بعد از آزادی

– پیام قدردانی و تبریک سال نو رضا شهابی

– صیاد نوشهری در دریای خزر غرق شد

– مرگ کارگر خدمات شهری شهرداری چمگردان بر اثر تصادف

داوود رفیعی، کارگر اخراجی، از زندان فشافویه و فقدان امنیت جانی میگوید!

داوود رفیعی، کارگر اخراجی پارس خودرو، در گفتگو با رادیو ندا از ظلم و تبعیض، از تهدیدات دادستان، از تجربه زندان فشافویه، از فقدان امنیت جانی و از حق خواهی تا پای مرگ می گوید و خاطرنشان می شود که به احتمال قریب به یقین شاید این آخرین مصاحبه وی باشد!

گوش کنید:

http://www.radioneda.de/2018/03/26/Rafie180324.mp3

عیدی شهرداری تهران به کارگران قراردادی:اخراج از کار

در روزهای اخیرنامه اخراج و تسویه حساب به دست تعدادی از کارگران قراردادی شهرداری تهران رسیده و در سال جدید هیچ قراردادی با آنها از سوی شهرداری و شرکت های تابعه منعقد نخواهد شد.

در یکی از ابلاغیه های ارسال شده به شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه آمده است: « با احترام نظر به اینکه در راستای اجرای دستورالعمل ارزیابی عملکرد کارکنان قراردادی شهرداری تهران به شماره 1387139 مورخ 12 آبان سال 96، افراد مشروحه ذیل جمعی آن مدیریت محترم امتیاز لازم را کسب ننموده اند، لذا امکان ادامه همکاریشان از تاریخ 1 فروردین سال 97 در شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه مقدور نمی باشد، خواهشمند است دستور فرمایید مراتب به ایشان ابلاغ تا برای تسویه حساب و انجام مراحل بعدی به موسسه هادیان شهر تهران مراجعه نمایند.»

چنین دستورالعمل هایی برای بسیاری از شرکت ها و معاونت های شهرداری تهران صادر شده تا با نیروهای قراردادی دیگر قراردادی منعقد نشود. این دستور العمل در راستای نامه ریاست شورای شهر تهران برای تعدیل 4 درصد از نیروهای شهرداری تهران قرار دارد که به محمدعلی نجفی، شهردار مستعفی تهران ابلاغ شده بود.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ پنجم فروردین ماه، نظام ارزشیابی کارکنان قراردادی شرکت ها و معاونت های شهرداری تهران در آستانه سال از سوی معاونت مابع انسانی ابلاغ شد و چندین هزار کارمند می بایست با شرکت در آزمون ارزشیابی شرکت کنند. به نظر می رسد که در روزهای ابتدای سال 1397 نتایج آزمون ارزشیابی به واحدهای تابعه اعلام شده و این واحدها می بایست افرادی را که حائز نمره بالای 60 نشده اند، اخراج کنند.

نظام ارزشیابی به گونه ای طراحی شده بود که بسیاری از کارمندانی که در سال های اخیر به عنوان کارمند در شهرداری و بخش های مختلف آن مشغول به کار شده اند، به سختی می توانستند نمره بالای 60 کسب کنند.

در همین راستا در یکی از ابلاغیه های ارسال شده به شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه آمده است: « با احترام نظر به اینکه در راستای اجرای دستورالعمل ارزیابی عملکرد کارکنان قراردادی شهرداری تهران به شماره 1387139 مورخ 12 آبان سال 96، افراد مشروحه ذیل جمعی آن مدیریت محترم امتیاز لازم را کسب ننموده اند، لذا امکان ادامه همکاریشان از تاریخ 1 فروردین سال 97 در شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه مقدور نمی باشد، خواهشمند است دستور فرمایید مراتب به ایشان ابلاغ تا برای تسویه حساب و انجام مراحل بعدی به موسسه هادیان شهر تهران مراجعه نمایند.»

چنین دستورالعمل هایی برای بسیاری از شرکت ها و معاونت های شهرداری تهران صادر شده تا با نیروهای قراردادی دیگر قراردادی منعقد نشود. این دستور العمل در راستای نامه ریاست شورای شهر تهران برای تعدیل 4 درصد از نیروهای شهرداری تهران قرار دارد که به محمدعلی نجفی، شهردار مستعفی تهران ابلاغ شده بود.

در نامه محسن هاشمی به شهردار تهران در رابطه با تعدیل نیروهای شهرداری آمده بود: «به موجب ماده 117 مصوب برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران ابلاغی به شماره 160.1882.4938 مورخ 31 اردیبهشت 93 شهرداری تهران موظف است نسبت به بررسی صلاحیت عمومی و ارزیابی شایستگی‌ها و عملکرد کلیه کارکنان قراردادی و ساماندهی نیروی انسانی به نحوی که حداقل 4 درصد از نیروهای قراردادی کاهش یابد اقدام نماید.»

در ادامه این نامه عنوان شده بود:«با عنایت به ساختار نامتناسب نیروی انسانی شهرداری تهران و افزوده شدن بیش از 10 هزار نفر در 18 ماهه پایانی دوره مدیریت قبلی و ضرورت اجرای مصوبه مذکور، سپاس‌گذار است دستور فرمایید تا قبل از پایان سال جاری گزارش حسن اجرای ماده مذکور را در تمامی سطوح سازمانی تهیه و به شورای اسلامی شهر تهران ارائه نمایید.»

انتقاد به مازداد نیروهای فعال در حوزه شهری شهرداری تهران از همان بدو حضور اعضای شورای پنجم و مدیریت جدید شهری وجود داشت و نسبت به وجود 68 هزار نیرو در این سازمان بارها گلایه هایی را وارد کرده بودند. اما با این وجود در اظهارات متفاوتی حتی از سوی محمدعلی نجفی، شهردار وقت تهران عنوان می شد که مدیریت جدید قصد کنارگذاشتن این نیروها را ندارد.

شهردار تهران در نشست روز 24 مهرماه در پاسخ به سوالی درباره نیروهای فعال در شهرداری و شایعه تعدیل آنها گفته بود: « بر اساس آخرین گزارش 68 هزار و 136 نفر به عنوان نیروی انسانی ذکر شده است. تعدادی کارگر و کارمند پیمانکاران خدماتی هم داریم که کار رفت و روب شهر، جمع آوری پسماند و… را انجام می دهند. اگر آن کارگران و کارکنان را هم حساب کنیم – البته کادر شهرداری نیستند – ماهانه ما به جانشینی از پیمانکار حقوق آنها را پرداخت می کنیم جمعش 125 هزار نفر می شود اما واقعا این افراد پرسنل شهرداری نیستند.»

وی در عین حال عنوان کرده بود:« به هیچ عنوان قصد تعدیل و اخراج نداریم البته اگر کسانی اهل کار نباشند و یا معلوم شود با زد و بند وارد سیستم شده و یا در محل کار نبوده و حقوق می گرفتند حساب آنها جدا است اما باید از سایر کارکنان استفاده بهینه کنیم.»

در همین زمینه ابراهیم شیخ، معاون منابع انسانی شهرداری تهران در 4 دی ماه سال گذشته با بیان اینکه در حال ساماندهی نیروها هستیم و قصدی برای تعدیل نیرو وجود ندارد، خاطر نشان کرده بود: « در واقع این ساماندهی‌ها با هدف ارتقاء بهره‌وری نیروی انسانی است ما هم اکنون در حال ایجاد یک بازار کار داخلی در شهرداری تهران هستیم تا این سبد را به گونه‌ای مدیریت کنیم که همه نیازهای نیروهای انسانی در شرکت‌های تابعه شهرداری برطرف شوند. تصمیم گرفتیم برای این موضوع نخبگانی را از طریق آزمون جذب کنیم و اینکه گفته می‌شود آزمون قرار است برای تعدیل نیرو اتفاق بیفتد به هیچ وجه صحت ندارد. در شهرداری تهران قصدی مبنی‌بر تعدیل نیرو وجود ندارد.»

ولی با وجود چنین اظهاراتی عملیات تعدیل 4 درصد نیروهای شهرداری با استفاده از نظام ارزشیابی پیش رفته و در سال جدید نزدیک به 10 هزار نیرو باید با شهرداری خداحافظی کنند. 4درصد نیرویی که نیروهای پیمانکاری به شمار می روند که در قالب شرکت های مختلف برای شهرداری کار می کردند و حقوق آنها از محل بودجه عمرانی شهرداری تامین می شد. با تصویب شورای شهر چهارم اکثر کارکنان یاد شده به صورت متمرکز از قالب شرکت های مختلف پیمانکاری دربیان جمع ودر موسسه هادیان شهر ساماندهی شدند.

تهدید واهانت پاسخ مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اهوازبه پرستاران معترض به عدم پرداخت مطالباتشان

در روزهای پایانی اسفند ماه سال گذشته،زمانی که پرستاران شرکت آوای سلامت* برای مطالبه دستمزد خود به نماینده این شرکت در اهواز مراجعه نمودند با این پاسخ مواجه شدند که  از طرف دانشگاه علوم پزشکی اهواز هیچ تآمین اعتباری صورت نگرفته و این پرستاران بایستی به معاون توسعه دانشگاه مراجعه نمایند.

پرستاران به معاونت توسعه دانشگاه مراجعه کرده و موضوع درخواست را مطرح می کننداما از سوی مسئول دفتر این معاونت عنوان می شود که این موضوع ارتباطی به معاونت توسعه نداشته و ایشان بایستی به شرکت آوا مراجعه نمایند.

در همین حین و در گیر و دار مکالمه پرستاران با مسئولین دانشگاه، ذیحساب دانشگاه اهواز با صدایی بلند  خطاب به  این پرستاران با استفاده از الفاظی رکیک و تهدید آمیز اعلام می کند که هیچ کس هیچ تعهدی نسبت به پرداخت حقوق اسفندماه آنها ندارد.

برخورد صورت گرفته موجب ناراحتی شدیداین همکاران پرستار و حتی افت فشار یکی از پرستاران خانم شده که با وجود شرایط بارداری برای دریافت حق و حقوق خود در این دانشگاه حاضر شده بود.

*شرکت “اوای سلامت”که سه سال پیش و با حمایت معاون سابق پرستاری وزارت بهداشت تاسیس شد و در قالب قراردادهایی خاص با وزارت بهداشت به جذب نیروهای پرستاری مشغول شد، این روزها به دلیل عدم پذیرش تعهد در قبال پرستاران خود موجی از نارضایتی را در جامعه پرستاری ایجاد کرده است.

آوای سلامت با حدود ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور قرارداد دارد و با برخی دانشگاه‌ها قرارداد ندارد. دانشگاه علوم پزشکی اهواز هم بیشترین حجم قرارداد را با آوای سلامت دارد. از این تعداد ۳ یا ۴ دانشگاه حقوق پرسنل آوای سلامت را ماهیانه پرداخت میکنند که یکی از آن‌ها دانشگاه علوم پزشکی اهواز هست و بقیه حقوق این پرسنل را دو سه ماه یکبار میدهند.

اعتراض آموزش بین الملل ei به زندانی کردن محمدحبیبی

«محمد حبیبى  عضو اتحادیه معلمان دستگیر شد»

دستگیری اخیر معلم وعضو هیئت مدیره ی کانون صنفى معلمان  ایران( تهران ) در مدرسه اش به صراحت بیانگر این است که آزار و اذیت اعضای اتحادیه در ایران همچنان ادامه دارد.

سوم مارس ، محمد حبیبی درمدرسه اش دستگیر شد و طبق گزارشات محلی دستگیریش و حشیانه صورت گرفته است. آنها مدعی اند که نیروهای امنیتی از اسپری فلفل و دستبند در حضور دانش آموزانش استفاده کرده اند.طبق تحقیقات پلیس بنا به گفته ی منابعى  ابتدا او را به خانه اش برده اند و برخی از وسایل شخصیش را توقیف کرده اند. پس از آن حبیبی را براى بازداشت به زندان اوین برده اند.

خانواده اش هیچ خبری از او نداشتند و  نمى دانستند که کجاست و آیا در سلامت به سر میبرد یا خیر. این در حالى است که هنوز مقامات دلیلی برای دستگیریش ارائه نداده اند .

حبیبی قبلأ نیز برای نقش خود به عنوان یکى از مدیران اتحادیه صنفى از جانب مقامات ایران تهدید شده بود.

کانون هاى  صنفى معلمان در شهر ها و استان ها ی مختلف بلافاصله به دستگیریش اعتراض کردند.

این تازه ترین مورد از  تاریخ طولانى  برخورد  مقامات ایرانی با فعالیت های اتحادیه ای است که با آن هم چون کارى مجرمانه رفتار می کنند.

آموزش بین المللى  با زندانی کردن حبیبی مخالف است ونسبت به آن معترض است همانطور که به ادامه دادن زندانی کردن دیگر اعضای اتحادیه آموزش بین الملل معترض است.

از جمله اعضای دیگر اتحادیه معلمان که معروف هستند و پشت میله زندان هستند ، آقایان محمود بهشتی لنگرودی و اسماعیل عبدی ، رهبران تشکل صنفى معلمان تهران می باشند. عبدی با بی عدالتی دادگاه انقلاب اسلامی ایران به شش سال حبس محکوم شد.

کمیته مبارزه

آموزش  بین المللی همراه طبقه ی کارگر مبارزاتی راه انداخته اند   که مقامات ایرانی را وادار کنند تا عبدی و دیگر اعضای اتحادیه معلمان را که به دلیل فعالیت های قانونیشان در اتحادیه زندانی شده اند آزاد کنند.

آموزش بین الملل ei در حالى به دستگیری محمد حبیبی اعتراض می کند، که آزادی رضا شهابی را در سیزدهم مارس را خوشامد می گوید. او همچون گنجی برای اتحادیه ی کارگران تهران و شرکت اتوبوسرانی حومه شهرمی باشد. اگرچه رضا شهابی باید۶۸ میلیون به ریال ایرانی (حدود ۱،۵۰۰ یورو ) جریمه پرداخت کند. او همچنین اجازه ندارد تا دوسال در هیچگونه از فعالیت های اتحادیه یا فعالیت هاى سیاسی شرکت کند. در سال گذشتهآموزش بین الملل ei، اتحادیه کارگران حمل و نقل بین المللی (آی تی اف) و دیگر اتحادیه ها ی جهانی را نیز در اعتراضات به شرایط حبس غیر انسانی اعضای اتحادیه ها در زندان های ایران مشارکت کرده اند .

آموزش  بین الملل – 2018/3/14

پیام تشکر محسن عمرانی بعد از آزادی

ﺍﯼ ﺷﺎﺩﯼ ﺁﺯﺍﺩﯼ

ﺭﻭﺯﯼ ﮐﻪ ﺗﻮ ﺑﺎﺯ آﯾﯽ

ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﺩﻝ ﻏﻢ ﭘﺮﻭﺭﺩ

ﻣﻦ ﺑﺎ ﺗﻮ ﭼﻪ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﮐﺮﺩ ؟

روزهای سخت بعد از دستگیری و حضور بدون وکیل در دادگاه بدوی ،کابوسی بود که فکر می کردم هیچگاه مرا رها نخواهد کرد.تا اینکه اندک زمانی قبل از دادگاه تجدید نظر سه مرد بزرگ،آقایان حسین تاج و امیر رئیسیان و عادل مقدس را در کنار خود دیدم.با وکالت این بزرگواران حکم ناعادلانه و سنگین 5سال حبس من به یک سال کاهش یافت.

اندک زمانی بعد از شروع اجرای حکم ، سیل حمایت های دوستان و همکاران از سراسر ایران ،به من قدرت صد چندان جهت تحمل حبس داد و مرا به این باور رساند که تنها نیستم.

فعالین کارگری ،اجتماعی و بویژه فعالین صنفی معلمان با پیامها و حضور خود در کنار من و خانواده ام مرا به یقین رساندند که بیست سال تلاش و فعالیت من بی نتیجه نبوده است.

لذا بر خود لازم میدانم از تمامی شما بزرگواران صادقانه تشکر نمایم.این آزادی متعلق به شماست، بر شما مبارک باد.  در این بین من کمترین سهم را داشته ام .

با امید به اینکه در کنار هم بتوانیم با استفاده از تمامی ظرفیت های قانونی به اهداف خود که همانا برقرای آزادی و عدالت اجتماعی است دست پیدا کنیم.

همه نیک می دانیم تنها راه تحقق این اهداف بلند ، داشتن تشکل های صنفی مستقل ، مبارزه مستمر ، آگاهی و آموزش و استفاده از تجربیات دیگر فعالین صنفی و کارگری ایران و جهان می باشد.

به امید ساختن فردایی بهتر

محسن عمرانی معلم بوشهری

1397/01/03

منبع: کانال معلمان عدالتخواه

پیام قدردانی و تبریک سال نو رضا شهابی

رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، کمیته دفاع از رضا شهابی، کمپین دفاع از رضا شهابی، کارگران، دوستان، تشکلات کارگری، دانشجویان، بازنشستگان، زنان و مردان آزاده و نهادها و رسانه های حمایت کننده در ایران و جهان!

از طرف خودم و همسرم ربابه رضایی و فرزندانم بابت تمام حمایت ها، محبت ها و پیگیری هایی بی نظیر و مداومی که در طی این سال ها در دفاع از من کرده اید از همه شما عزیزان قدردانی می کنم و همچنین فرارسیدن بهار طبیعت و غلبه ی روز بر شب و فرارسیدن دوباره زایندگی و حیات طبیعت را به همه شما شادباش می گویم.

اگر از کمر خمیده شده ام و به سختی نشست و برخواست می کنم، اگر از ناحیه گردن دچار آسیب شده ام و به توصیه پزشکان باید به زودی تحت عمل جراحی قرار بگیرم، اما محبت و پشتگرمی شما عزیزان همیشه مرا دلگرم کرده و می کند؛ اگر دچار مشکل افزایش فشار خون شده و هر چند روز یکبار به ناگهان به صورت اضطراری به ضرب قرص از عواقب جان گیر این مشکل جانکاه نجات پیدا می کنم و دیگر نمی توانم تنها باشم و باید همواره فردی در کنارم باشد که مبادا ناگهان در تنهایی جانم به خطر بیافتد اما یاد شما عزیزان مرا امیدوار به زندگی و حرکت می کند؛ اگر کلیه و مثانه و قلبم دچار آسیب جدی شده و لب و صورتم در اثر فلج بلز به کجی دچار شده به نحوی که تمام لحظات زندگیم را با سختی و دشواری بسیار زیاد آغشته کرده است اما مهر و حمایت شما عزیزان مرا به زندگی سوق می دهد؛ اگر چه از کار اخراج شده ام اما دنیای بزرگی که آکنده از پشتگرمی به شما دوستان گرانقدرم است مرا به فرداهای روشن تر و بهتر امیدوار می کند. اگرچه در این سال های زجرآور حبس و اعتصاب و بیماری همواره با سخت ترین شرایط دست و پنجه نرم کرده و حتی ماه های زیادی اضافه بر مدت حبسم در زندان محبوس نگه داشته شده ام  اما همیشه حجم عظیم حمایت های شما برای من نیرویی پیش برنده بوده است. آنچه از تلاش و مقاومت و ادامه حبس و فشار با حفظ تمام و کمال پرنسیپ ها و شرافت کارگری و طبقاتی توسط من ادامه یافته است بدون دلگرمی و حمایت شما ممکن نمی بود.

همکاران و اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، کمیته دفاع از رضا شهابی ،کمپین دفاع از رضا شهابی، دوستان، معلمان دانشجویان، زنان و مردان، بازنشستگان و تشکل های کارگری در ایران و جهان و همه نهاد ها و رسانه هایی که از بنده به عنوان نماینده کارگری، فعال کارگری و عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه دفاع کرده اید:

بدینوسیله مراتب تشکر و قدردانی خودم را از تمامی شما عزیزان اعلام می کنم، دست شما عزیزان را به گرمی می فشارم و امیدوارم که در سال جدید خورشیدی با تلاش و اتحاد هر چه بیشتر در راه کسب خواسته هامان برای آزادی و برابری، بیش از پیش موفق و مستحکم تر باشیم.

با نهایت احترام و تشکر از همه شما در هر کجای جهان که هستید و با آرزوی آزادی هر چه سریعتر زندانیان کارگر، معلم، دانشجو و دیگر زندانیان صنفی و سیاسی.

رضا شهابی کارگر اخراجی

عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

یکم فروردین ۱۳۹۷

صیاد نوشهری در دریای خزر غرق شد

سخنگوی اورژانس مازندران از غرق شدن یک صیاد نوشهری در آبهای ساحلی دریای خزر در منطقه ‘ چلندر ‘ این شهرستان خبر داد.

ذکریا اشکپور روز جمعه سوم فروردین گفت که غرق شدن این صیاد حدود 50 ساله حوالی ساعت 9 و 30 دقیقه امروز به مرکز اورژانس مازندران اعلام و بلافاصله امدادگران به محل اعزام شدند.

وی افزود: امدادگران برای احیاء غریق تلاش های پزشکی را انجام دادند که اثربخش نبود و جسد این صیاد به سردخانه بیمارستان بهشتی نوشهر منتقل تا پس از طی مراحل قانونی به خانواده اش تحویل شود.

به گفته مردم محلی ، 2 صیاد صبح امروز از ساحل چلندر به دریا رفتند که یکی از آنها به دلیل مواج بودن دریا به داخل آب افتاد و غرق شد.

اسفند ماه امسال هم سه ماهیگیر جوان در منطقه ‘ گلدشت’ شهرستان جویبار برای ماهیگیری به دریا رفته بودند که گرفتار توفان شده و غرق شدند.

مرگ کارگر خدمات شهری شهرداری چمگردان بر اثر تصادف

صبح روز دوم فروردین ماه،یک کارگر خدمات شهری شهرداری چمگردان بر اثر تصادف جانش را ازدست داد.

درهمین رابطه،شهردار چمگردان گفت: صبح روزدوم فروردین حوالی ساعت ۷ کارگر خدمات شهری شهرداری چمگردان در مسیر بلوار جانبازان حوالی تالار فیل سفید در حال نظافت بود که ناگهان یک دستگاه سواری به شدت با وی برخورد کرده و از محل متواری می‌شود.

علیرضا ملاکبیری افزود: این کارگر زحمت کش در لحظات اولیه برخورد با خودرو به علت جراحات سنگین وارده جان خود را از دست داد و آنچه که در این حادثه جای تاسف دارد این است که چطور یک راننده پس از برخورد با یک نیروی خدماتی می تواند از محل متواری شود.

پنجم فروردین ماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.