اخباروگزارشات کارگری8آذر1394

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

petroshimi-bandar-emam_

– تجمع سراسری بازنشستگان صنعت فولاد دراعتراض به عدم پرداخت2ماه حقوق ومطالباتشان!

– اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه واگن پارس اراک دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق!

– نامه سرگشاده اتحادیه نیروی کار پروژه ای ایران وسندیکای کارگران فلزکارمکانیک به ریاست قوه قضاییه

– اعتصاب کارکنان شهرداری سی سخت دراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق!

– تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه فولاد یاسوج دراعتراض به عدم پرداخت7ماه حقوق!

برگزاری تظاهرات در حفاظت از محیط زیست در شهرهای مختلف اروپا

تجمع سراسری بازنشستگان صنعت فولاد دراعتراض به عدم پرداخت2ماه حقوق ومطالباتشان!

پیش از ظهر امروز (یکشنبه هشتم آذر ماه)، حدود 300 نفر از بازنشستگان صندوق فولاد اصفهان در اعتراض به عدم پرداخت دو ماه حقوق معوقه و همچنین مشکلات بسیاری که مسئولان وزارت تعاون بابت حق و حقوق شان برای آنها ایجاد کرده اند، هماهنگ با بازنشستگان این صندوق در سراسر کشور، مقابل استانداری اصفهان تجمع کردند.

به گزارش 8آذرایمنا، معاون فنی و عملیاتی کانون بازنشستگان صنعت فولاد استان در خصوص تجمعات بازنشستگان صندوق فولاد در سراسر کشور، بیان داشت: متاسفانه علاوه بر پرداخت نشدن دو ماه حقوق بازنشستگان صندوق فولاد، مطالبات آنها بابت سختی کار، گروه و حق مدیریت که مربوط به چند سال فعالیت آنها بوده، همچنان پرداخت نشده است.

وی افزود: مجلس، شورای نگهبان و دولت طبق ماده 59 مصوبه قانون بودجه سال 91 و 92 قرار بود مطالبات بازنشستگان فولاد را از اموال و دارایی های وزارت صنعت، معدن و تجارت بپردازند.

وی با انتقاد بر اینکه صندوق بازنشستگان فولاد خصولتی است نه خصوصی، گفت: سوال اینجاست اگر این صندوق خصوصی است چرا مدیران آن از بخش های دولتی از جمله تامین اجتماعی هستند.

به گفته وی، مطالبات بازنشستگان صندوق فولاد طی دو ماه گذشته 370 میلیارد تومان است که سهم 45 هزار نفر بازنشسته این صندوق در شرکت های فولاد مبارکه، ذوب آهن و معدن پیربکران اصفهان، 185 میلیارد تومان است.

البته این تجمعات برای نخستین بار نیست که اتفاق می افتد و طی ۳ سال گذشته بازنشستگان صندوق فولاد اصفهان بارها و بارها نسبت به عدم پرداخت حقوق معوقه خود اعتراضات مکرری داشته اند و حتی دامنه نارضایتی آنها نیز به مجلس کشیده شده است.

اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه واگن پارس اراک دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق!

صبح امروز ده‌ها نفر از کارگران واگن پارس اراک در اعتراض به  مسدود شدن حسابهای بانکی کارخانه  از سوی اداره مالیات ، برای چند ساعتی دست از کار کشیدند و مقابل ساختمان اداره امور مالیاتی استان مرکزی در اراک تجمع کردند.

به گزارش8آذرایلنا،کارگران این واحد می‌گویند وضعیت پیش آمده (مسدود شدن حسابهای بانکی) بهانه‌ای شده تا کارفرما نتواند به موقع دستمزد کارگران را پرداخت کند. این در حالی است که طی۴ ماه گذشته کارگران واگن پارس  دستمزدی دریافت نکرده‌اند.

بنابهمین گزارش، کارگران کارخانه واگن پارس اراک روز ۵ آبان ماه در واکنش به تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی خود در محوطه کارخانه تجمع اعتراضی داشته اند.

در ادامه  یکی از کارگران معترضین درباره افزایش مالیات شرکت واگن پارس می گوید، شرکت واگن پارس در ده سال گذشته جمعاً مبلغی در حدود سه میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده است اما در سال جاری میزان مالیات این کارخانه به رقمی حدود سه میلیارد و هفتصد میلیون تومان تقریبا ده برابر افزایش یافته است.

این کارگر شرکت واگن پارس در خاتمه یادآور شد: علاوه بر افزایش میزان مالیات ، آنچه به مشکلات  کارگران واگن پارس افزوده است مسدود شدن حسابهای مالی کارخانه  از سوی اداره مالیات استان مرکزی است که بهانه ای شده تادستمزد کارگران به موقع پرداخت نشود.

نامه سرگشاده اتحادیه نیروی کار پروژه ای ایران وسندیکای کارگران فلزکارمکانیک به ریاست قوه قضاییه

نامه سرگشاده به ریاست قوه قضاییه

حضور جناب آقای لاریجانی رییس قوه قضاییه

با سلام، بخشنامه ای در ۳ آذر ماه ۱۳۹۴ از دادگستری کل استان خوزستان روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت که اعتراضات کارگری استان را به برخورد قضایی تهدید نموده است.

با توجه به اصل ۲۷ قانون اساسی در « تشکیل اجتماعات و راهپیمایی ها بدون سلاح و به شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد، آزاد است» و صراحت قانون در آزادی اجتماعات و راهپیمایی ها از شما می خواهیم ضمن برخورد قانونی با رییس دادگستری استان خوزستان به دلیل زیر پا نهادن قانون اساسی ، این بخشنامه ضدکارگری را لغو کنید تا پایه ای برای برخورد با اعتراضات کارگری در سراسر کشور قرار نگیرد.

همچنین تمهیداتی اتخاذ شود که اینگونه بخشنامه ها که قانون اساسی را نادیده می گیرند ، قبل از صدور کارشناسی و سپس ابلاغ شود.

با احترام

اتحادیه نیروی کار پروژه ای ایران

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک

۷/۹/۹۴

اعتصاب کارکنان شهرداری سی سخت دراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق!

صبح امروز 8آذر،کارگران و کارمندان شهرداری سی سخت در اعتراض به عدم پرداخت حقوق چندین ماهه خود دست به اعتصاب زده اند.

به گزارش8آذر سفیر دنا ، کارگران و کارمندان شهرداری سی سخت با تجمع در واحد نقلیه شهرداری دست از کار کشیده و خواستار رسیدگی جدی به وضعیت بحرانی در شهرداری سی سخت شده اند.

به گفته این افراد ،پنج ماه حقوق معوق و مطالبات سالیان گذشته از شهرداری موجب شده کارکنان شهرداری اقدام به تحصن و دست از کار بکشند.

پیش از این و در هفته های گذشته شهردار سی سخت از چهار ماه بدهی کارکنان و شرایط عادی در شهرداری سی سخت خبر داده بود!

تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه فولاد یاسوج دراعتراض به عدم پرداخت7ماه حقوق!

نزدیک به ۲۰۰کارگر کارخانه فولاد یاسوج در استان کهکیلویه وبویر احمد بابت ۷ ماه دستمزد پرداخت نشده طلبکارند.

این کارگر ان که بیش از ۱۲ سال سابقه کار در این کارخانه را دارند، به دلیل مشکلات معیشتی بیش از این نمی‌توانند منتظر پرداخت دستمزدشان بمانند و به همین دلیل با برپایی تجمعات متعددی در مقابل نهادهای مختلف دولتی در استان کهکیلویه وبویر احمد از جمله استانداری خواستار رسیدگی به وضعیت خود شده اند.

به گزارش8آذرایلنا،کارگران این کارخانه گفتند: حدود ۲۰۰ نفر هستند که با وجود آنکه سه ماه از مطالبات مزدی خود رادر سال جاری دریافت نکرده‌اند هنوز از مدیریت  سابق کارخانه نیز که تا قبل از تیر ماه سال ۹۳ در این واحد حضور داشته است طلبکارند.

به گفته این کارگران در خصوص پنج ماه مزد مربوط به دوران کارفرمای قبلی،  کارفرمای جدید فولاد یاسوج مسئولیت پرداخت مطالبات معوقه کارگران را بر عهده نمی‌گیرد و این در حالی است که طبق ماده ۱۲ قانون کار در صورت هر نوع تغییر حقوقی در وضع مالکیت کارگاه از قبیل فروش یا انتقال کارگاه  کارفرمای جدید قائم مقام تعهدات وحقوق کارفرمای سابق خواهد بود.

از قرار معلوم این کارگر ان که بیش از ۱۲ سال سابقه کار در این کارخانه را دارد، به دلیل مشکلات معیشتی بیش از این نمی‌توانند منتظر پرداخت دستمزدشان بماند و به همین دلیل با برپایی تجمعات متعددی را در مقابل نهادهای مختلف دولتی در استان کهکیلویه وبویر احمد از جمله استانداری خواستار رسیدگی به وضعیت خود شده اند.

کارگران در بخش دیگری از مطالبت خود از کارفرمای سابق کارخانه گفتند: علاوه بر۷ ماه دستمزد، کارگران این کارخانه مطالباتی در خصوص عیدی، سنوات، پاداش واضافه کاری در سال‌های ۹۱، ۹۲ و ۹۳ طلب دارند که مربوط به مالک قبلی است.

برگزاری تظاهرات در حفاظت از محیط زیست در شهرهای مختلف اروپا

همزمان با پاریس، جایی که قرار است میزبان سران جهان برای مقابله با تغییرات آب و هوایی باشد، بسیاری دیگر از شهرهای اروپا و جهان نیز شاهد برگزاری تظاهرات بودند.

به گزارش29نوامبریورونیوز،هزاران نفر با تظاهرات در برلین، از رهبران جهان خواستند تا اهداف بلند پروازانه ای را برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در نظر بگیرند.

یکی از آنها می گوید: “یک هدف الزام آور این است که بدانیم چگونه می توانیم به هدف مان که همان کم شدن میزان افزایش گرمایش زمین به اندازه دو درجه هست برسیم.”

در لندن هم دهها هزار نفر همراه با ستارگان هالیوود و مد، از رهبران جهان خواستند تا خود را در مقابله با پدیده گرم شدن زمین متعهد بدانند.

در مادرید نیز هزاران نفر با تظاهرات در مرکز این شهر خواهان تعهد کشورها برای کاهش تولید دی اکسید کربن شدند.

یک فعال صلح سبز در پایتخت اسپانیا با بیان این که برای دفاع از کره زمین و آینده ای بهتر برای فرزندانش به اینجا آمده، گفت: “ما در سی سال گذشته خسارات زیادی به کره زمین وارد کردیم و من نمی دانم که آیا خواهیم توانست تا این وضعیت را بهبود بخشیم یا نه؟

هزاران نفر با تظاهرات در آتن هم خواهان استفاده از انرژیهای پاک شدند.

در بروکسل هم بخاطر ممنوع بودن تجمعات بنا به دلایل امنیتی، مدافعان محیط زیست یک زنجیره انسانی تشکیل دادند.

قرار است رهبران یکصد و پنجاه کشور جهان متعهد شوند تا میزان افزایش گرم شدن کره زمین را به دو درجه در مقایسه با دوره قبل از صنعتی شدن کاهش دهند.

هشتم آذرماه1394

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.