اخباروگزارشات کارگری30آذر1394

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

Capture d’écran 2015-12-22 à 01

– چراغ اتوبوس های سامانه چهار شرکت واحد در اعتراض به تاخیر پرداخت حقوق روشن شد

رانندگان عصر کار شرکت واحد به نشان اعتراض چراغ اتوبوس ها را روشن کردند

– تجمع کارگران شرکت صنایع دریایی (صدرا) دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان مقابل استانداری بوشهربرای چندمین بار!

– کارگران کارخانه آونگان اراک قربانی خصوصی سازی!

شماره ای دیگر ازسریال تجمعات اعتراضی کارخانه تبریز کف!

سلام سرد چلَه به کارگران کارخانه تبریز کف!

– بازگشت بکارکارگران بخش حمل ونقل پالایشگاه آبادان پس از 4روزاعتصاب بدنبال وعده رئیس اداره کار آبادان!

– بیمه ۳۲ هزار کارگربازنشسته ذوب آهن اصفهان قطع شد

– عدم پرداخت3ماه حقوق و2ماه حق بیمه کارگران کارخانه چینی ایران!

– عدم پرداخت 3ماه حقوق700کارگر درمعدن زغال سنگ نگین طبس!

درخطرقرار گرفتن امنیت شغلی این کارگران !

– عمل نکردن کارفرمای شرکت مهندسی آب و خاک به تعهد ۱۲ میلیاردیش باحمایت هیئت تشخیص و مسئولان اداره کار زنجان؟!

گزارشی ازتعطیلی کارخانه قند فسا و350کارگربیکارشده اش!

– پرستاران شرکتی امنیت شغلی ندارند!

– تجمع اهالی روستای تنگ‌سرخ مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان!

– تجمع دانشجویان دانشگاه فرهنگیان اصفهان مقابل سلف سرویس دراعتراض نسبت به وضعیت تغذیه!

نتیجه یک نظرسنجی:کاهش قدرت خرید دلیل رکود

– مرگ کارگر جوان در خیابان پاسداران در پی ریزش آوار یک ساختمان در حال ساخت!

چراغ اتوبوس های سامانه چهار شرکت واحد در اعتراض به تاخیر پرداخت حقوق روشن شد

رانندگان خط هفت بی آر تی شرکت واحد مسیر راه آهن -تجریش امروز ساعت هفت و سی تا حدود نه صبح در اعتراض به تاخیر چهار روزه در پرداخت حقوق آذر ماه در یک حرکت اعتراضی خود جوش چراغ های اتوبوس هایشان را روشن کردند.

شایان ذکر است رانندگان شرکت واحد سال هاست که بیست و هفتم هر ماه حقوقشان را دریافت می کنند. در حال حاضر مدیریت، حراست و بازرسی شرکت واحد برای جلوگیری از اعتراضات رانندگان در خطوط حضور بسیار پر رنگ دارند.

سندیکای کارگران شرکت واحد از اعتراضات صنفی کارگران و رانندگان شرکت واحد حمایت کرده و عدم پرداخت به موقع حقوق این کارگران و رانندگان زحمت کش را محکوم می کند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۳۰آذر ۱۳۹۴

رانندگان عصر کار شرکت واحد به نشان اعتراض چراغ اتوبوس ها را روشن کردند

در پی اعتراض امروز صبح رانندگان خط ۷ بی آر تی شرکت واحد نسبت به تاخیر پرداخت چهار روزه حقوق کارگران در ماه آذر، رانندگان عصر کار این خط و برخی خطوط دیگر بی آر تی برای ساعاتی به نشان اعتراض چراغ اتوبوس ها را روشن کردند.

در پی اعتراض رانندگان و روشن کردن چراغ اتوبوس ها تعداد زیادی از عوامل مدیریت، حراست و بازرسی شرکت واحد در خطوط بی آر تی حاضر و مانع گسترش اعتراض رانندگان شدند. برابر خبر های رسیده رانندگان اعلام کردند در صورت عدم واریز حقوق، فردا بصورت فراگیر چراغ های اتوبوس در تهران روشن خواهد شد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۳۰آذر ۱۳۹۴

تجمع کارگران شرکت صنایع دریایی (صدرا) دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان مقابل استانداری بوشهربرای چندمین بار!

صبح امروز30آذر، کارگران شرکت صنایع دریایی (صدرا) دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان برای باردیگردست به تجمع مقابل استانداری بوشهرزدند.

به گزارش30آذرخلیج فارس،کارگران شرکت صنایع دریایی (صدرا) در ادامه اعتراض به تعویق در پرداخت حقوق شان، صبح امروز مجددا مقابل استانداری بوشهر نجمع کردند.

درهمین رابطه:

اعتصاب وتجمع کارگران صدرا برای چهارمین بار در سال جاری دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان!

در سال جاری حدود چهار بار کارگران شرکت صنعتی صدرا به نشان اعتراض در عدم پرداخت حقوق و مزایا در مقابل شرکت صدرا و استانداری بوشهر تجمع کردند.

به گزارش25آذرسپاس،یکی از کارگران صدرا بوشهر که در همه اعتصاب ها برای احیاء حق و حقوق خود حضور داشته است گفت: شرکت صنعتی صدرا حدود 2 سال است که در پرداخت حقوق و مزایا کارگران تعویق انداخته و همه مسئولین ارشد صدرا وعده های پوچ به کارگران روا می دارند.

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران پیمانکاری شرکت صدرا دراعتراض نسبت به عدم پرداخت 5ماه حقوق!

کارگران شرکت صدرا بوشهر در اعتراض به تاخیر 5 ماهه در پرداخت حقوق شان دست به تجمع اعتراضی مقابل استانداری بوشهرزدند.

معترضان که شمار آنها حدود 50 نفر می باشد، می گویند: صبح امروز از ساعت 5:30 دقیقه مقابل درب ورودی شرکت در جزیره صدرا تجمع کرده و خواستار توضیح مسئولان پیرامون عملی نشدن وعده شان جهت پرداخت بخشی از معوقات تا 15 آذرماه شدیم، ولی به دلیل بی نتیجه بودن این اعتصاب، برخی از کارگران مقابل استانداری حضور یافتند.

به گزارش15آذرخلیج فارس، این کارگران از ساعت 10:30 دقیقه مقابل استانداری حضور یافتند، ضمن اینکه ساعتی بعد قرار شد نشستی میان آنها و دو معاون صدرا در استانداری برگزار شود.

این تجمع تا ساعت 13 ادامه داشت، ضمن اینکه به گفته یکی از نمایندگان معترضان، مسئولان صدرا قولی درباره مطالبات کارگران نداده اند و استانداری هم خواستار آن شده که تجمع مقابل شرکت باشد نه استانداری.

برپایه این گزارش،یکی از کارگران حاضر در تجمع گفت: حدود 600 نفر در شرکت های پیمانکاری جزیره صدرا و پروژه سکوسازی مشغول به کار هستیم، اما از تیرماه حقوقی به ما پرداخت نشده و بارها براساس وعده مسئولان یا از سر ناچاری بخاطر نداشتن شغل، مجبور به ادامه فعالیت بدون حقوق آن هم در شرایط سخت کاری شدیم.

کارگران کارخانه آونگان اراک قربانی خصوصی سازی!

گزارش تصویری از اعتراض کارگران آونگان اراک به تعطیلی قریب الوقوع کارخانه وعدم پرداخت ماه ها حقوقشان:

کارگران کارخانه تولید دکل آونگان با 25 سال سابقه کاری اکنون در شرف بیکاری هستند.

به گزارش30آذرجوان،تجمع اعتراضی کارگران کارخانه تولید دکل آونگان که در آستانه تعطیلی است، امروز برگزار شد. این تجمع کنندگان مدت 14 ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند و با 25 سال سابقه بیمه، وضعیت بازنشستگی آن‌ها مشخص نیست.

شماره ای دیگر ازسریال تجمعات اعتراضی کارخانه تبریز کف!

سلام سرد چلَه به کارگران کارخانه تبریز کف!

صبح امروز 30آذر،دهها نفر از کارگران کارخانه تبریز کف در محل این کارخانه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش30آذر پیام مرند، یکی از کارگران حاضر در محل گفت: حدود ۹۰ نفر از کارگران تصمیم داشتیم امروز در تبریز و مقابل استانداری تجمع کنیم اما مسئولین استانی اعلام کردند که به سمت تبریز حرکت نکنید تا ما در مرند پاسخگوی شما باشیم.

وی افزود: در نهایت مدیر کل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و تنی چند از مسئولین شهرستان به همراه “هوشنگ فاخر” از سهامداران این کارخانه که بعنوان مالک تبریز کف شناخته میشود در محل کارخانه حضور یافتند.

یکی دیگر از کارگران گفت: هرچند ماههاست شرمنده اهل  و عیال خود هستیم اما شب چله است و شرمنده تر شده ایم.

گفتنی است مسئولین با نماینده کارگران جلسه ای برگزار کردند و در نهایت کارگران را به صبر و آرامش دعوت کردند و وعده دادند تا پیگیر حل این مشکل باشند.

متاسفانه از دو سال پیش تا کنون مشکل این کارخانه آغاز و تا کنون ادامه داشته است و ماهها حقوق و مطالبات کارگران این کارخانه به تعویق افتاده است.

بازگشت بکارکارگران بخش حمل ونقل پالایشگاه آبادان پس از 4روزاعتصاب بدنبال وعده رئیس اداره کار آبادان!

کارگران معترض بخش حمل ونقل پالایشگاه آبادان با وعده رئیس اداره کار مبنی بر پیگیری خواسته‌هایشان روز پنجشنبه(۲۶ آذر ماه) به کارشان بازگشتند.

به گزارش29آذرایلنا،یکی از کارگران معترض بخش حمل ونقل پالایشگاه آبادان با اعلام این خبر گفت: به دنبال تجمعی که طی روز های  بیست ودوم و بیست وپنجم آذر ماه در محوطه ومقابل درب ورودی شماره ۱۸ پالایشگاه داشتیم، رئیس اداره کار آبادان در آخرین روز تجمع وعده رسیدگی به مشکلاتمان را داد و در نتیجه همه معترضان از روز پنجشنبه به کار خود در واحد حمل ونقل پالایشگاه بازگشتند.

وی در خصوص دلایل اعتراض خود وسایر همکارانش یادآور شد: پیمانکار جدید حمل و نقل پالایشگاه آبادان در زمان تمدید قراردادهای جدید حاضر به لحاظ کردن الزام‌های قانونی نبود و در نتیجه ۸۵ کارگری که در این قسمت مشغول کاربودند به نشانه اعتراض برای مدت ۴ روز در مقابل درب ورودی پالایشگاه و ساختمان منطقه آزاد اروند تجمع کردند.

به گفته این کارگر پالایشگاه آبادان از زمان خاتمه اعتراض معترضان پیمانکار جدید واحد حمل و نقل در قراردادهای جدید کار حاضر به درج مبلغ مزد و تاریخ شروع و پایان رابطه استخدامی شده است اما هنوز در متن این قراردادها به دیگر مزایای شغلی اشاره‌ای نشده است.

او بابیان اینکه پیش از این قراردادهای کاری فاقد تاریخ شروع و پایان، مزد دریافتی و عنوان و رتبه شغلی بودٰ افزود: ما با اعتماد به وعده‌های رئیس اداره کار آبادان به کارمان بازگشتیم و امیدواریم که طبق این وعده خواسته‌های صنفی‌مان برآورده شود.

بیمه ۳۲ هزار کارگربازنشسته ذوب آهن اصفهان قطع شد

قطع ناگهانی بیمه بازنشستگان ذوب آهن اصفهان در حالی است که مستمری بگیران و بازنشستگان این شرکت با گذشت بیش از دو سال، هنوز در دریافت مستمری و حقوق خود دچار مشکل هستند.

نکته جالب اینجاست که گزارش های مردمی از مراجعات بازنشستگان ذوب آهن نشان می دهد که مسئولان صندوق بازنشستگی فولاد ایران عنوان می کنند بازنشستگان ذوب آهن اصفهان بروند شخصا نسبت به دریافت دفترچه بیمه سلامت اقدام کنند. در حالی که اکثر قریب به اتفاق این بازنشستگان، حدود نیمی از سالهای کاری خود حق بیمه تأمین اجتماعی و نیمی دیگر از سالهای کاری خود حق بیمه خدمات درمانی پرداخت کرده اند.

در حالی که آخرین روز آذرماه را پشت سر می گذاریم، بازنشستگان ذوب آهن اصفهان هنوز حقوق آبان ماه خود را دریافت نکرده اند.

به گزارش30آذر ماین نیوز، شرکت شسبد (سلامت، بهداشت و درمان صنعت و معدن نوین) ارائه دهنده خدمات درمانی و بیمه به بازنشستگان و مستمری بگیران صنعت فولاد کشور است. این شرکت که تا دو روز پیش خدمات بیمه ای خود را برای بازنشستگان ذوب اهن اصفهان نیز مثل تمامی بازنشستگان صنعت فولاد ارائه می داد، به یکباره خدمات بیمه ای خود را برای بازنشستگان ذوب آهن اصفهان قطع کرده است.

تا دو روز پیش، فرانشیز بیمار در درمانگاه اختصاصی فولاد ایران برای بازنشستگان ذوب آهن اصفهان مثل دیگر بازنشستگان صنعت فولاد کشور، 10 درصد بود اما از دو روز پیش فرانشیز 100 درصدی از بازنشستگان ذوب آهن اصفهان گرفته می شود و بیمه آنها برای مراجعه به دیگر مراکز درمانی نیز فاقد اعتبار است.

دلیل این مسئله از سوی مسئولان صندوق بازنشستگی فولاد ایران، عدم واریز پول از سوی شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان اعلام شده و به نظر می رسد شرکت شسبد، رأساٌ نسبت به ابطال قراردادهای همکاری فی مابین اقدام کرده است.

نکته جالب اینجاست که گزارش های مردمی از مراجعات بازنشستگان ذوب آهن نشان می دهد که مسئولان صندوق بازنشستگی فولاد ایران عنوان می کنند بازنشستگان ذوب آهن اصفهان بروند شخصا نسبت به دریافت دفترچه بیمه سلامت اقدام کنند. در حالی که اکثر قریب به اتفاق این بازنشستگان، حدود نیمی از سالهای کاری خود حق بیمه تأمین اجتماعی و نیمی دیگر از سالهای کاری خود حق بیمه خدمات درمانی پرداخت کرده اند.

یک سوال مهم اینجا مطرح است که آیا پس از 30 سال پرداخت حق بیمه، یک بازنشسته کشوری حقی در دریافت خدمات درمانی بیمه ندارد؟

بازنشستگان صنعت فولاد، برخلاف دیگر بازنشستگان کشوری با وجود اینکه استخدام رسمی کشور بوده اند و بازنشسته کشوری محسوب می شوند، تحت پوشش سازمان بازنشستگی کشوری نیستند.

قطع ناگهانی بیمه بازنشستگان ذوب آهن اصفهان در حالی است که مستمری بگیران و بازنشستگان این شرکت با گذشت بیش از دو سال، هنوز در دریافت مستمری و حقوق خود دچار مشکل هستند.

در حالی که آخرین روز آذرماه را پشت سر می گذاریم، بازنشستگان ذوب آهن اصفهان هنوز حقوق آبان ماه خود را دریافت نکرده اند.

پیش از این، یکبار نیز در سال گذشته به دلیل عدم واریز پول از سوی شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، بیمه 32 هزار خانواده بازنشسته ذوب آهن اصفهان از درجه اعتبار ساقط شده بود.

اخراج 100کارگر کارخانه چینی ایران طی 2سال گذشته!

عدم پرداخت3ماه حقوق و2ماه حق بیمه کارگران کارخانه چینی ایران!

منابع کارگری در کارخانه چینی ایران از واحد های زیر مجموعه کاشی ایرانا ازاخراج حدود دو سوم نیروی کار این واحد طی دو سال گذشته خبر دادند.

این منابع کارگری در باره معوقات مزدی وبیمه‌ای کارگران شاغل در شرکت چینی ایران گفتند: علارغم تاخیر در پرداخت دستمزد ماهانه کارگران که از مهر ماه سال جاری به تعویق افتاده است، پرداخت بیمه تامین اجتماعی کارگران نیزدو ماه به تاخیر افتاده ودر حال حاضر دفتر چه‌های در مانی کارگران از سوی اداره تامین اجتماعی تاکستان تمدید نمی‌شود.

به گزارش30آذرایلنا،این منابع با بیان اینکه تولید در این کارخانه تولید کننده مواد اولیه کاشی در شهرستان تاکستان با رکود مواجه شده است، گفتند: از مجموع حدود ۱۷۰کارگر شاغل در این واحد تولیدی ۱۰۰کارگر در دوسال گذشته به سبب افزایش مشکلات اقتصادی به مرور تعدیل شده‌اند.

کارگران با بیان اینکه تولید در این کارخانه از حدود سه ماه  پیش به حداقل رسیده است وکارگران در هر ماه فقط چند روز در محل کار خود حاضر می‌شوند در ادامه افزود: کارفرما این کارخانه پایان هر ماه تعدادی از کارگران را به بهانه اتمام قرار داد کار اخراج وبیکار می‌کند.

این منابع کارگری در باره معوقات مزدی وبیمه‌ای کارگران شاغل در شرکت چینی ایران گفتند: علارغم تاخیر در پرداخت دستمزد ماهانه کارگران که از مهر ماه سال جاری به تعویق افتاده است، پرداخت بیمه تامین اجتماعی کارگران نیزدو ماه به تاخیر افتاده ودر حال حاضر دفتر چه‌های در مانی کارگران از سوی اداره تامین اجتماعی تاکستان تمدید نمی‌شود.

این کارگران در خاتمه بابیان اینکه کارگران باقی مانده چینی ایران به سبب قرار دادی بودن شغلشان امنیت شغلی ندارند، اظهار داشتند: کاهش صادرات و کمبود نقدینگی در برخی از شرکت‌های تولید کننده کاشی و سرامیک از جمله توجیهاتی است که مدیران این صنعت عمدتا به عنوان یکی از دلایل تعدیل نیرو‌ها و تاخیر در پرداخت مطالبات حقوقی کارگران بیان می‌کنند.

تاخیر مزد کارگران «نگین طبس» به ماه سوم رسید

عدم پرداخت 3ماه حقوق700کارگر درمعدن زغال سنگ نگین طبس!

درخطرقرار گرفتن امنیت شغلی این کارگران !

منابع کارگری در طبس از تعویق ۲ تا سه ماهه در پرداخت حقوق و مزایای بیش از ۷۰۰ نفر از کارگران شرکت معدنی نگین به دلیل کمبود منابع مالی خبر می‌دهند.

طی ماه‌های اخیروضعیت مالی معدن با وجود تولید انبوه زغال سنگ به حدی نامساعد شده است که کارگران علاوه بر مزد معوقه نگران از دست دادن شغلشان هستند.

مشکلات مالی شرکتهای معدنی زغال سنگ در منطقه طبس  زمانی آغاز شد که این معادن به چند شرکت خصوصی واگذار شد.

به گزارش30آذرایلنا،یک فعال کارگری در این باره گفت: دست کم ۷۰۰ کارگر شاغل درمعدن زغال سنگ نگین طبس که تحت مسئولیت پیمانکار بخش خصوصی فعالیت دارد حقوق خود را با تاخیر دوتا سه ماهه دریافت می‌کنند.

او با بیان اینکه مشکلات مالی شرکت‌های معدنی طبس که در زمینه تولید ذغال سنگ فعالیت دارند بدحسابی خریداران ذغال سنگ است افزود: طی ماه‌های اخیروضعیت مالی معدن با وجود تولید انبوه زغال سنگ به حدی نامساعد شده است که کارگران علاوه بر مزد معوقه نگران از دست دادن شغلشان هستند.

به گفته این منبع خبری مشکلات مالی شرکتهای معدنی زغال سنگ در منطقه طبس  زمانی آغاز شد که این معادن به چند شرکت خصوصی واگذار شد، با این حال شرکتهایی که هنوز زیر نظر دولت فعالیت دارند از مشکلات کمتری برخوردارند.

وی ضمن بیان اینکه حقوق کارگران معدن زغال سنگ نگین طبس طی ماه های مهر آبان به تاخیر افتاده بود در خاتمه  افزود: با شرایط فعلی کارگران نگرانند که مبادا دستمزد آذرماه نیز به طلب پرداخت نشده آن‌ها اضافه شود.

عمل نکردن کارفرمای شرکت مهندسی آب و خاک به تعهد ۱۲ میلیاردیش باحمایت هیئت تشخیص و مسئولان اداره کار زنجان؟!

شرکت مهندسی آب و خاک که در سال ۹۲ به بخش خصوصی واگذار شده است، باحمایت هیئت تشخیص و مسئولان اداره کار زنجان،از عمل به تعهداتی که هنگام واگذاری در قبال کارکنان قدیمی‌اش پذیرفته بود سرباز زده است.

به گزارش 30آذرایلنا، مالک فعلی شرکت آب و خاک در سال ۹۲ هنگام خریداری این مجموعه متعهد شده بود به کارکنان‌اش هنگام بازخرید خدمت یا بازنشستگی، به ازای هر سال ۳ ماه سنوات خدمت پرداخت کند. به همین دلیل سازمان خصوصی‌سازی مطابق بند ۱۶ قرارداد،۱۲ میلیارد تومان به مالک فعلی بابت این تعهد کارفرما به ۴۰۰ تن از کارکنان تخفیف داده بود. حال پس از ۲ سال از آن تعهد، سندی به دست آمده نشان می‌دهد دست کم در یک مورد این شرکت به تعهد مذکور پایبند نبوده و قصد پرداخت تنها یک ماه سنوات را به یکی از کارکنانش دارد.

نکته تامل برانگیز بعدی برخورد مسئولان اداره کار زنجان با این ماجراست چراکه با وجود اطلاع از تعهد نامه کتبی کارفرما به ۴۰۰ تن از کارکنانش مبنی بر پرداخت ۳ ماه سنوات خدمت به ازای هر سال سابقه کاری و دریافت ۱۲ میلیارد تومان تخفیف، اینک پرداخت یک ماه سنوات به این نیروی کار سابق شرکت آب و خاک را پذیرفته است.

در این مورد مشخص، یکی از کارکنان سابق این شرکت که نتوانسته بود سنوات خود را به اندازه  تعهد شده توسط کارفرما دریافت کند به هیات تشخیص اداره کار استان زنجان شکایت کرده است و اعضای هیات مذکور نیز بدون توجه به قرارداد واگذاری شرکت حکم به پرداخت یک ماه سنوات به ازای هر سال سابقه کاری صادر کرده است.

در ماده ۱۶ قراردادی که در سال ۹۲ برای فروش شرکت مهندسی آب و خاک به بخش خصوصی تنظیم شده بود، آمده است:

«برای تعداد ۴۰۰ نفر از کارکنان شرکت (نیروهای شاغل استخدامی قبل از سال ۱۳۸۶) که در صورت مالی شرکت ذخیره مزایای پایان خدمت آن‌ها معادل یک ماه حقوق منظور شده است پس از طرح موضوع تصویب قیمت و شرایط واگذاری در جلسه مورخ ۱۰/۱۲/۱۳۹۲) هیات واگذاری بنا به پیشنهاد نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر منظور نمودن معادل سه ماه حقوق برای ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان یاد شده (بدهی‌های شرکت افزایش یافته است). هیات واگذاری ضمن موافقت با موضوع مذکور، قیمت کل ۱۰۰درصد سهام شرکت را به مبلغ ۱۲۷۷۹۷۲۳۳۲۰۰ ریال کاهش (از مبلغ ۴۰۴۷۷۹۷۲۳۳۰۰۰ ریال به مبلغ ۳۹۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال) داده و فیمت کل واگذاری را ۳۹۲۰میلیارد ریال تصویب نمود. لذا خریدار سهام در مقطع بازخریدی مکلف به پرداخت مبلغ بازخریدی کارکنان یادشده معادل سه ماه حقوق خواهد بود.»

گزارشی ازتعطیلی کارخانه قند فسا و350کارگربیکارشده اش!

6ماه زندانی شدن یک کارگر معترض کارخانه قند فسا درسال گذشته!

پیشنهاد تعطیلی کارخانه قند فسا ازطرف مسئولین رده بالابوده است؟!

کارخانه قند فسا با 350کارگر زیرنظرشرکت پانیذپا وابسته به سازمان اتکاکه شاخه ای از وزارت دفاع است می باشد.

کارگران کارخانه اظهارداشتنددرسال های گذشته درطی سال۶-۷ماه کارمیکردندکه بعدازآن این مدت به حدود۳ماه درسال رسیده اماامسال کارگران حدود۳۵-۴۰روز رامشغول کاربودند.

این کارخانه درسال های گذشته درزمینه چغندرقندهم کارکرده امادراین سال های اخیربه دلیل خشک سالی بخش چغندر تعطیل شده وتمام دستگاه های آن ازکارخانه خارج شده است وفقط برروی شکرخام کارمیکند.

به گفته مسئول بازرسی کارخانه،شکرخام این کارخانه ازطریق واردات تامین می شودوتامین شکرخام ازدیگرنقاط کشورمقرون به صرفه نیست وهزینه حمل ونقل بالایی داردبه گفته ایشان پیشنهادتعطیلی کارخانه ازطرف مسئولین رده بالابوده است.

البته قضیه ی نبود موادخام ازطرف وزارت دفاع درحال پیگیری است ومسئولین کارخانه نیزپیگیرقضیه هستند.امااین که این پیگیری هاتاچه حدمثمر ثمر واقع شود مشخص نیست.

ایشان درجواب تمام سوال های ما بر روی این نکته تاکیدکردند که مواد اولیه نیست وکمبود مواد اولیه باعث تعطیلی کارخانه شده است .به گفته مدیرامورمالی،این کارخانه دارای۳۵۰نفرکارگرمشغول به کاراست وهمچنین کارخانه زیرنظرشرکت پانیذپا وابسته به سازمان اتکاکه شاخه ای از وزارت دفاع است می باشد.

به گفته ایشان امسال فقط۸۰۰۰تن مواداولیه به این کارخانه واردشد.درادامه افزودندکه قضیه نبودمواداولیه ازطریق فرماندار،شورای شهر،امام جمعه وسایرمسئولین پیگیری شده ولی تاکنون نتیجه ای حاصل نشده.اماهمچنان وعده ی تامین شکرخام ازطریق مدیرعامل کارخانه داده میشودکه البته کارگران به عملی شدن آن امیدی ندارند وآن را وعده پوچ وتوخالی تلقی می کنند.

امادردودل کارگران نیزبه نوبه خودجای تامل دارد.شکایت کارگران دراین موردبودکه هیچ سازمانی ازآن هادرزمان تعطیلی کارخانه حمایت نمی کند.

سوال آن هاازمسئولین بسیارتامل برانگیزبود”این زمستان سرد راچگونه بایدبگذرانیم؟”به گفته کارگران درابتدای کاربه آن هاوعده ی ورود۳برابراین مقدارشکربه کارخانه و وعده کار تاپایان سال به آن ها داده شده اماهیچ کدام ازاین وعده هاعملی نشده که به عقیده کارگران این موضوع به خاطرعدم مدیریت مسئولین کارخانه ودادن وعده دروغ به آن هاست.

اماکارگران دلگیر بودند از اینکه دراین ایام تعطیلی یاحتی درگذشته هیچ کدام ازمسئولین به آن هاسرنزده وبه مشکلات آن هارسیدگی نکرده وفقط به صورت مخفیانه ازکارخانه بازدیدبه عمل می آورند. اما اولین اعتراض کارگران به عدم و وجود مواد اولیه باتهدید به سکوت و بدترشدن اوضاع روبروشد.کارگران به دنبال ملاقاتی بانماینده ی شهرستان درمجلس شورای اسلامی بودندامااین دیدار به دلیل عدم حضور نماینده مجلس انجام نشده ونامه نگاری های آن ها به ایشان هم به نتیجه ای نرسیده است ونماینده مجلس هیچ کاری برای حل این مشکل انجام نداده است.

یکی ازکارگران اظهارداشت درسال گذشته به دلیل اعتراض۶ماه زندانی شده است.

بخشی ازیک گزارش عصرفارس بتاریخ30آذر

پرستاران شرکتی امنیت شغلی ندارند!

قائم مقام سازمان نظام پرستاری با اشاره به ماجرای اخراج ۱۰۰ پرستار در کرمان، اظهارداشت: توضیحات معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمان، حقایق کمبود نیروی پرستاری را آشکار کرد.

وی افزود: همین توضیح کافی است که بدانیم تبعات پرستاران شرکتی، بیکار شدن آنهاست.

شریفی مقدم گفت: وقتی می گوییم پرستاران شرکتی امنیت شغلی ندارند، تنها به همین خاطر است.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری تاکید: وضعیت فارغ التحصیلان پرستاری، خیلی از حقایق را آشکار می سازد و متوجه این مسئله می شویم که پشت پرده تربیت بهیار یک ساله و یا تربیت پرستار بیمارستانی، اهداف دیگری نهفته است.

به گزارش 30آذرمهر به نقل از سازمان نظام پرستاری، محمد شریفی مقدم، گفت: معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمان در توضیح اخراج ۱۰۰ پرستار کرمانی، عنوان داشته که آنها اخراج نشده اند بلکه قراردادشان تمام شده است.

وی افزود: همین توضیح کافی است که بدانیم تبعات پرستاران شرکتی، بیکار شدن آنهاست.

شریفی مقدم گفت: وقتی می گوییم پرستاران شرکتی امنیت شغلی ندارند، تنها به همین خاطر است.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری در ادامه به دیگر صحبت های معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمان مبنی بر فارغ التحصیلی سالانه ۳۰۰ پرستار اشاره کرد و افزود: این مدیر دانشگاه عنوان داشته که تنها امکان جذب ۵۰ درصد این نیروها وجود دارد.

شریفی مقدم ادامه داد: آنچه از توضیحات معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمان می توان برداشت کرد، این است که مشابه چنین شرایطی به جز تهران، بر سایر دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور حاکم است.

وی تاکید کرد: آنچه مسلم است، اینکه مشکل اصلی، کمبود نیروی پرستاری نیست.

شریفی مقدم با اشاره به ادعاهای مقامات ارشد وزارت بهداشت که همواره عنوان می کنند بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نیروی پرستاری کم داریم، گفت: مهمترین مشکل، در عدم جذب و بکارگیری نیروی پرستاری است. ما کمبود پرستار نداریم، بلکه در استخدام این افراد مشکل داریم.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری تاکید: وضعیت فارغ التحصیلان پرستاری، خیلی از حقایق را آشکار می سازد و متوجه این مسئله می شویم که پشت پرده تربیت بهیار یک ساله و یا تربیت پرستار بیمارستانی، اهداف دیگری نهفته است.

وی تاکید کرد: ما اعتقاد داریم در آینده نه چندان دور، بحران بیکاری جامعه پرستاری را تهدید خواهد کرد، اگر نتوانیم در جذب و استخدام پرستاران درست عمل کنیم.

شریفی مقدم در پایان گفت: اگر مشکل استخدام پرستاران برطرف نشود، وضعیت از شرایط فعلی بدتر خواهد شد.

تجمع اهالی روستای تنگ‌سرخ مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان!

بیش از 200 نفر از مردم روستای تنگ‌سرخ بویراحمد در تجمع چند ساعته مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد خواستار پرداخت مطالبات خود شدند.

هم‌اکنون روند احداث سد توسط مردم متوقف شده و تا زمانی که به مطالبات و خواسته به حق مردم این روستاها عمل نشود اجازه فعالیت و شروع کار داده نمی‌شود.

به گزارش 30آذرفارس، کلنگ احداث سد تنگ‌سرخ بویراحمد 23 آذر سال 90 توسط وزیر وقت نیرو به زمین زده شد و با گذشت چهار سال از روند احداث این سد، هر روز شاهد بروز مشکل جدیدی پیش‌ روی این سد هستیم.

ماه گذشته بود که حدود 80 نفر از کارگران این سد برای دومین هفته متوالی با تجمع در برابر استانداری کهگیلویه و بویراحمد خواستار پرداخت مطالبات 300 روزه خود شدند که با کش و قوس‌های فراوان سرانجام بخشی اعظمی از مطالبات آنان پرداخت شد.

احداث سد تنگ سرخ موجب از بین رفتن بخشی زیادی از باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی مردم این روستا می‌شود و این یکی دیگر از مشکلات و معارضات پیش‌روی سد تنگ‌سرخ است، که بارها اعلام شده خسارت زمین‌های کشاورزی و باغات مردم این روستا پرداخت می‌شود.

اما عدم پرداخت خسارت کشاورزان و باغداران روستای تنگ‌سرخ باعث تجمع اعتراضی چند ساعته مردم تنگ سرخ در مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد شد.

احمد لطفی یکی از معترضان روستای سد تنگ‌سرخ با بیان اینکه احداث سد تنگ‌سرخ جز ضرر و زیان برای مردم این روستاها چیزی در پی نداشت، افزود: حدود 800 هکتار از اراضی و باغات مردم بدون اینکه تعیین تکلیف شود و مطالباتی در این خصوص پرداخت شود مورد تخریب قرار گرفته است

وی اضافه کرد: بخشی از زمین‌های ما مورد تخریب شدند و بخشی هم جزء منابع ملی اعلام شده است.

وی با بیان اینکه در مدت پنج سالی که این سد تجیهز کارگاه شده بدون در نظر گرفتن خواسته مردم قلع و قمع درختان و اراضی کشاورزی انجام می‌شود، افزود: چندین مورد صورت جلسه برای خواسته مردم سد تنگ‌سرخ تنظیم شد اما هیچ وقت این صورت جلسه‌ها اجرایی نشد و استانداری‌ها هم نسبت به این موضوع بی‌تفاوت است.

لطفی تصریح کرد: هم‌اکنون روند احداث سد توسط مردم متوقف شده و تا زمانی که به مطالبات و خواسته به حق مردم این روستاها عمل نشود اجازه فعالیت و شروع کار داده نمی‌شود.

یکی دیگر از اهالی معترض روستای تنگ‌سرخ در ادامه بیان کرد: مردم نسبت به  قیمت‌گذاری، وضعیت سند و واگذاری زمین معترض هستند و خواستار مشخص شدن وضعیت املاک خود برای دریافت مطالباتشان هستند.

وی گفت: قرار شد ظرف دو هفته آینده وضعیت زمین‌های مردم توسط جهادکشاورزی و منابع طبیعی بررسی و زمین کشاورزی و منابع ملی مشخص شود و سندی برای املاک مردم صادر شود تا از این طریق مطالبات مردم پرداخت شود.

وی با بیان اینکه ظرف پنج سال سد تنگ‌سرخ تاکنون علاوه بر اینکه هزینه‌ای به مردم پرداخت نشده بلکه هنوز اراضی مردم تعیین تکلیف نشده افزود: چند سالی است که مسئولان استان هفته‌ها به ما قول حل مشکلات را می‌دهند اما تاکنون اقدامی انجام نشده و ما نسبت به حل مشکلات مردم طی دو هفته‌ای آینده هم خوشبین نیستیم.

وی بیان کرد: انتظار می‌رود مسئولان نسبت به خواسته مردم بی‌تفاوت نباشند و این موضوع را هر چه سریع‌تر حل کنند تا این موضوع باعث از بین رفتن حیثیت و آبروی استان کهگیلویه و بویراحمد نشود.

سپس فتاح محمدی معاون سیاسی و امنیتی استاندار با حضور در جمع مردم روستای تنگ سرخ گفت: دولت موظف است مطالبات و خواسته‌های مردم را پرداخت کند و استانداری همه تلاش خود را برای پرداخت مطالبات به حق مردم تنگ سرخ انجام می‌دهد.

وی تصریح کرد: هم مجموعه استانداری و هم شرکت آب منطقه‌ای پیگیر دریافت اعتبار و تأمین مبلغی برای پرداخت به مردم هستند.

همچنین پژمان نیک‌اقبالی در جلسه‌ای که با حضور نماینده مردم روستای تنگ‌سرخ، نماینده منابع طبیعی، آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی برگزار شد با بیان اینکه همه تلاش خود را برای پرداخت مطالبات مردم انجام می‌دهیم، افزود: اجازه نمی‌دهیم حق و حقوق مردم تنگ‌سرخ از بین برود.

معاون امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: از فردا سه‌شنبه اول دی به مدت دو هفته منابع طبیعی و جهادکشاورزی، زمین‌های منابع ملی و کشاورزی را در این روستا مشخص و سپس برای مردم سند صادر می‌شود.

وی افزود: بعد از مشخص شدن وضعیت زمین‌ها و املاک مردم طی دو هفته، پرداخت مطالبات مردم در سه مرحله زمین‌های پایین دست سد، زمین‌های میان دست و زمین‌های بالا دست پرداخت می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: کسانی که نسبت به احکام منابع طبیعی در خصوص تعیین منابع ملی معترض هستند می‌توانند در مراجعه قضایی طرح دعوی کنند.

بنا بهمین گزارش، در پایان این جلسه صورتجلسه‌ای با حضور دستگاه‌های مربوطه و نماینده مردم تنظیم و در آن نسبت به رفع مشکلات زمین‌های مردم تنگ سرخ طی دو هفته تأکید شد.

سد تنگ سرخ مجوز ذخیره 189.9 میلیون متر مکعب آب را از وزارت نیرو دریافت کرده که قرار است این سد نیازمندی آب شرب شهر یاسوج به میزان 25٫5 میلیون مترمکعب در سال، 17 میلیون مترمکعب در صنعت، 42.4 میلیون متر مکعب برای کشاورزی، 23 میلیون مترمکعب درسال برای مصارف زیست محیطی پایین دست شهر یاسوج و 72 میلیون متر مکعب آب شرب شهر شیراز را تأمین کند.

سد تنگ سرخ هم‌اکنون دارای پیشرفت هفت درصدی است که با وجود مشکلات اعتباری و معارضات محلی زمان دقیق افتتاح این سد در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

تجمع دانشجویان دانشگاه فرهنگیان اصفهان مقابل سلف سرویس دراعتراض نسبت به وضعیت تغذیه!

دانشجویان دانشگاه فرهنگیان اصفهان امروز30آذر در اعتراض به وضعیت تغذیه این دانشگاه، تجمع اعتراض‌آمیز برپا کردند.

به گزارش30آذر خبرگزاری دانشجو ، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان اصفهان، پردیس باهنر اصفهان، با تجمع در مقابل سلف سرویس این دانشگاه، اعتراض خود را نسبت به وضعیت نامناسب تغذیه در این دانشگاه، به گوش مسئولان مربوطه رساندند.

این دانشجویان علی رغم این که در حدود یک ماه پیش در جلسه پرسش و پاسخ با سرپرست دانشگاه فرهنگیان کشور آقای مهرمحمدی و دو هفته قبل همزمان با روز دانشجو در جلسه پرسش و پاسخ با مسئولین دانشگاه مشکلات تغذیه ای خود را مطرح کرده بودند، اقدام مناسبی را در این زمینه مشاهده نکردند.

دانشجویان دانشگاه فرهنگیان اصفهان، در این راستا تصمیم به برگزاری تجمع اعتراض آمیز نسبت به وضعیت تغذیه گرفتند.

معاون آموزشی و برخی از مسئولان دانشگاه نیز در جریان این تجمع در بین دانشجویان حاضر بودند که خواستار متفرق شدن دانشجویان شدند.

برخلاف توقع دانشجویان که انتظار داشتند معاون مالی دانشگاه به مطالبه دانشجویان از جلسات قبلی تا تجمع کنونی رسیدگی نماید، معاون مالی دانشگاه در این تجمع نیز حضور پیدا نکرده و واکنشی از سوی وی دیده نشد.

در این تجمع با تدبیر دانشجویان جهت جلوگیری از اسراف، غذای استفاده نشده را در همان هنگام ظهر به مراکز بهزیستی اهدا کردند.

به عقیده دانشجویان این دانشگاه، مشکل غذا در دانشگاه فرهنگیان ابعاد مختلفی دارد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱مهمترین مشکل این دانشجویان که اعتراض آنها را به همراه داشت، نبود اتوماسیون تغذیه و تضییع حقوق دانشجو معلمان است به گونه ای که دانشجویانی که استفاده بیشتری از غذای دانشگاه دارند در مقایسه با کسانی که استفاده کمتری از این غذاها دارند به یک میزان کسر از حقوق آنها صورت می گیرد.

۲با توجه به اینکه دانشجویان این دانشگاه بورسیه هستند، هزینه غذا به نرخ آزاد و چند برابر دیگر دانشگاه ها به صورت ماهانه از حقوق آنها کسر می گردد. در حالی که به گفته دانشجویان حاضر در تجمع، این دانشگاه هم از یارانه غذایی دانشجویان بهره مند می شود.

۳کیفیت پایین غذا و عدم تنوع غذایی از دیگر مشکلات مطرح شده از سوی این دانشجویان بود، به نحوی که غذاهایی مانند ماهی، جوجه و… پخت نمی شود و به علت عدم وجود اتوماسیون تغذیه و نبود آمار دقیق، گاهاً غذا به مقدار بسیار زیادی پخت می شود، که در وعده های دیگر غذایی (غذای مانده) توزیع می گردد.

۴بد رفتاری کارکنان غذاخوری با دانشجویان

۵و مشکلاتی از قبیل صف طولانی غذا، عدم وجود ظرف غذا در سلف ( به این صورت که هر دانشجو باید ظرف غذا همراه خود داشته باشد.)

دانشجویان در پایان این تجمع ابراز امیدواری کردند، این بار این تجمع اعتراض آمیز دانشجویی در پردیس باهنر بتواند مسئولین دانشگاه فرهنگیان را جهت برطرف کردن مشکلات مذکور به فکر اقدام عملی بیاندازد.

نتیجه یک نظرسنجی:کاهش قدرت خرید دلیل رکود

۸۵درصد شرکت‌کنندگان در یک نظرسنجی در پاسخ به این سؤال که علت کاهش تقاضا و ایجاد رکود موجود چیست، کاهش قدرت خرید مردم را به‌عنوان علت رکود اعلام کردند.

به گزارش 30آذرتسنیم، برنامه پایش در نظرسنجی شب گذشته خود علت کاهش تقاضا و ایجاد رکود موجود را از مردم سؤال کرد. در پایان این نظرسنجی 85 درصد از شرکت کنندگان اعلام کردند که عامل اصلی موجود این است که مردم قدرت خرید ندارند.

سؤال نظرسنجی برنامه شب گذشته به این شرح است: به‌نظر شما کدام عامل در کاهش تقاضا و ایجاد رکود مؤثرتر است ؟ 1 ــ مردم قدرت خرید ندارند 2 ــ برای پساتحریم دست نگه داشته‌اند.

در پایان این نظرسنجی 84.59 درصد از شرکت کنندگان اعلام کردند مردم قدرت خرید ندارند و 15.41 درصد نیز به گزینه دوم رأی دادند.

مرگ کارگر جوان در خیابان پاسداران در پی ریزش آوار یک ساختمان در حال ساخت!

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از مرگ کارگری جوان در پی ریزش آوار یک ساختمان در حال ساخت خبر داد.

به گزارش30آذرایسنا،سید جلال ملکی دراین‌باره گفت: در ساعت 15:15 امروز یک مورد حادثه ریزش آوار به سامانه 125 اطلاع داده شد و به دنبال آن ستاد فرماندهی، آتش نشانان دو ایستگاه را به همراه تجهیزات مربوطه به محل حادثه واقع در خیابان پاسداران بوستان دوم اعزام کرد.

وی با اشاره به حضور آتش نشانان در محل حادثه گفت:پس از حضور آتش‌نشانان در محل مشاهده شد که حادثه در یک ساختمان در حال ساخت رخ داده و در حالی که کارگران مشغول بتن ریزی برای سقف طبقه اول بودند ناگهان سقف این طبقه تخریب و یکی از کارگران در زیر آوار محبوس شد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه آتش نشانان همزمان با ایمن سازی محل اقدامات خود برای نجات این کارگر 28 ساله ایرانی را نیز آغاز کردند، گفت: مدتی بعد عوامل آتش نشانی این فرد را از زیر آوار خارج کرده و به عوامل اورژانس مستقر در محل حادثه تحویل دادند که پس از بررسی علائم حیاتی مشخص شد این فرد جان خود را از دست داده است.

سی آذرماه1394

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.