اخباروگزارشات کارگری29اسفند1394

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

nowroz

با گرمترین شادباش ها وبهترین آرزوها بمناسبت فرارسیدن بهار وسال نو

– 3کارگرمعترض فاز19عسلویه اخراج شدند!

– نگاهی گذرا در آخرین لحظات سال۹۴ به وضعیت معلمان زندانی

– کارگران خط و ابنیه راه آهن ایران و کارخانه تراورس بتنی اندیمشک چند ماه حقوق طلب دارند     – بیانیه کانون صنفی معلمان پیرامون «تأیید حکم محکومیت رسول بداقی در دادگاه تجدیدنظر»

– اخراج کارگران کارخانه ایستک سنندج در آستانه سال نو!

– معلمان حق التدریسی با5ماه حقوق معوقه سال را تازه می کنند!

– دیدار مجدد جمعی از فعالین کارگری واعضای کمیته هماهنگی با مادر جلیل محمدی!

پیام کانون مدافعان حقوق کارگر به مناسبت سال نو

– سندیکای کارگران فلزکارمکانیک:شادباش نوروزی به مردم و زحمتکشان ایران

– جان باختن29کارگر در استان همدان طی11ماه!

مرگ یک کارگر جوان در آتش سوزی چادر های اسکان کارگری!

باز کن پنجره ها را، که نسیم

روز میلاد اقاقی ها را

جشن می گیرد،

و بهار،

روی هر شاخه، کنار هر برگ،

شمع روشن کرده است.

همه ی چلچله ها برگشتند،

و طراوت را فریاد زدند.

کوچه یکپارچه آواز شده است،

و درخت گیلاس،

هدیه ی جشن اقاقی ها را،

گل به دامن کرده است.

باز کن پنجره ها را ای دوست!

هیچ یادت هست،

که زمین را عطشی وحشی سوخت؟

برگ ها پژمردند؟

تشنگی با جگر خاک چه کرد؟

هیچ یادت هست،

توی تاریکی شب های بلند،

سیلی سرما با خاک چه کرد؟

با سر و سینه ی گل های سپید،

نیمه شب، باد غضبناک چه کرد؟

هیچ یادت هست؟

حالیا معجزه ی باران را باور کن!

و سخاوت را در چشم چمن زار ببین!

و محبت را در روح نسیم،

که در این کوچه ی تنگ،

با همین دست تهی،

روز میلاد اقاقی ها

جشن می گیرد.

خاک، جان یافته است.

تو چرا سنگ شدی؟

تو چرا این همه دلتنگ شدی؟

باز کن پنجره ها را

و بهاران را باور کن

فریدون مشیری

3کارگرمعترض فاز19عسلویه اخراج شدند!

به گفته فعالان کارگری شاغل در منطقه ویژه عسلویه از احتمال اخراج دست‌کم سه نفر از کارگران شاغل در فاز ۱۹ در روزهای گذشته خبر می‌دهند.

به گزارش29اسفندایلنا،این کارگران افزودند: این احتمال وجود دارد که اخراج همکارانشان با برپایی تجمع اعتراضی که از سوی گروهی از کارگران پیمانکاری فاز ۱۹ در روز دوشنبه (بیست و چهارم اسفند ماه) برپا شده بود مرتبط باشد.

برگزار کنندگان این تجمع اعتراضی کارگری که با استناد به دستور العمل صادر شده از سوی وزارت نفت خواهان پرداخت معوقات مزدی خود بودند،گفتند: پیمانکاری که آنها در استخدامش هستند بابت حدود سه ماه مزد پرداخت نشده بدهکار است.

از قرار معلوم نه تنها با گذشت نزدیک به یک هفته هنوز این طلب مزدی پرداخت نشده است بلکه از طرف عوامل کارفرما سه نفر از کارگران این پروژه به ظن مشارکت در برپایی تجمع یاد شده اخراج شده‌اند.

کارگران با یادآوری اینکه در تعطیلات نوروزی فعالیت بیشتر پروژه‌های منطقه عسلویه بصورت موقت متوقف می‌شود، افزودند: از طرف عوامل کارفرما به همکاران اخراج شده آنها گفته شده است که برخلاف سایر کارگران از سال آینده دیگر بازنگردند و فقط منتظر بمانند تا باقیمانده معوقات مزدی آنها پرداخت شود.

از قرار معلوم کارگران مورد نظر دست کم تا نزدیک هشت سال در زمینه نصب خطوط و تجهیزات نفتی سابقه کار دارند و به نوعی نیروی ماهر و مجرب شمرده می‌شوند.

درهمین رابطه:

تجمع کارگران فاز 19عسلویه دراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق،عیدی ومطالبات دیگر!
ظهر دیروز(25اسفندماه) حدود صد نفر از کارگران فاز 19 عسلویه دراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق،عیدی ودیگرمطالباتشان، دست به تجمع مقابل درب‌های ورودی محل کارشان زدند.
به گزارش26اسفندایلنا،از قرار معلوم کارگران معترض از طریق پیمانکاران نیروی انسانی در واحد تقویت فشار گاز صادراتی مشغول‌کارند و بابت حدود سه ماه معوقات مزدی طلبکارند.
از قرار معلوم این تجمع در مقابل درب‌های ورودی محل کار این کارگران برگزار شده بود تا حوالی ساعت ۱۷ ادامه یافته است.
به نقل از کارگران تجمع کننده که از طریق چند شرکت پیمانکاری در استخدام یکی از پیمانکاران اصلی هستند، گفته می‌شود که مطالبات مزدی آنها مربوط به آذرماه به بعد است.
این کارگران با یادآوری اینکه مطابق عرف رایج در منطقه ویژه عسلویه هرسال پرداخت دستمزد اسفند ماه به فرودین ماه سال بعد موکل می‌شود، افزودند: جدا از مزایای مزدی پرداخت نشده مربوط به ماه‌های آذر، دی و بهمن آنها از بابت پرداخت نشدن مزایای عیدی و پاداش پایان سال خود نیز نگران هستند.

نگاهی گذرا در آخرین لحظات سال۹۴ به وضعیت معلمان زندانی

حقوق معلم و کارگر

در آستانه ی سال نو دو معلم زندانی (عبدالرضا قنبری و علی اکبر باغانی) با طی دوران حبس خود آزاد شدند. علی اکبر باغانی بعد از بیست روز می‌بایست به محل تبعید ۱۰ ساله‌ی خود (زابل از شهرستان‌های سیستان و بلوچستان) برود.

در حالی حکم سه سال حبس مجدد (بعد از شش سال حبس بدون مرخصی) رسول بداقی در دادگاه تجدیدنظر تأیید شد که رسول تقریباً پنجاه درصد از بینایی چشم چپ خود را از دست داده است.

اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان نیز، با حکم شش سال حبس هم‌چنان در بند هشت زندان اوین به سر می‌برد و خانواده‌ی او سال نو را بدون حضور او تحویل می‌کنند.

اما امروز علیرضا هاشمی رییس سازمان معلمان و محمود بهشتی لنگرودی، مرد صبور تشکل‌های صنفی، برای سه روز به مرخصی نوروزی آمدند.

از سویی دیگر، دوتن از فعالان صنفی معلمان به نام‌های محمدرضا نیک‌نژاد و مهدی بهلولی که هم اکنون با قرار وثیقه آزاد هستند، هرکدام محکوم به تحمل پنج سال حبس شده‌اند.

امید است روزی برسد که در کشور ما حرکت‌های عدالت‌خواهانه و حق‌خواهی، جرم محسوب نشود.

کارگران خط و ابنیه راه آهن ایران و کارخانه تراورس بتنی اندیمشک چند ماه حقوق طلب دارند                                                                                                    

اتحادیه آزاد کارگران ایران: حدود 8000 کارگرخط و ابنیه راه آهن و کارخانه تراورس بتنی اندیمشک که زیر مجموعه راه آهن ایران میباشند ،حقوق ماههای بهمن و اسفند و عیدی و پاداش آخر سال رادریافت نکرده اند.

کارگران تولیدی تراورس که با کاری سخت و خطرناک و با ساعت کار طولانی به کار مشغول هستند،آخر سال دست خالی به استقبال بهار میروند.

به گفته یکی از کارگران بارها برای گرفتن حقوق حقه ی خود اعتصاب کردند و هربار با اخراج دوستانشان روبرو شده اند و کارفرما کارگران اخراج شده را مجبور به دادن تعهد برای برگشت به کار،نموده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

29 اسفند 94

بیانیه کانون صنفی معلمان پیرامون «تأیید حکم محکومیت رسول بداقی در دادگاه تجدیدنظر»

در حالی در آستانه سال نو حکم سه سال حبس تعزیری رسول بداقی از سوی شعبه تجدیدنظر تأیید شد که جامعه معلمان ایران در انتظار آزادی او از زندان پس از حدود شش سال و هشت ماه حبس بدون یک روز مرخصی بود.

اگرچه رسول بداقی طی این سال‌ها بامتانت و بزرگواری از دردهای خود و مشکلات جسمی و محرومیت‌هایش به خاطر تأکید بر اهداف صنفی حرفی نمی‌زند، اما مسئولان پرونده وی نیک می‌دانند که فشارهای ناشی از این سال‌ها چه مشکلاتی را برای رسول به وجود آورده است تا جایی که امروز چشم‌چپ وی با مشکل عدم بینایی تا پنجاه‌درصد روبروست.

اگر خانواده رسول بداقی بدترین شرایط را باشرافت تمام تحمل کرده‌اند به خاطر این است که همه نیک می‌دانند رسول درراهی قدم گذاشته است که هدفش چیزی جز بهبود وضعیت آموزش کودکان این سرزمین و حفظ کرامت و منزلت معلمان نیست. اینک ما و همکارانمان در سراسر ایران با این پرسش روبرو شده‌ایم که این مطالبات رسول که مطالبات ما نیز هست چه خطری برای جامعه دارد که رسول باید سه سال دیگر نیز در زندان و دور از همسر و فرزندان خود بماند؟

کانون صنفی معلمان ایران ضمن اعتراض به این حکم ناعادلانه، خواهان لغو آن است و به مسئولان توصیه می‌کند بجای صدور چنین احکامی، اجرای خواسته‌ها و مطالبات معلمان در راستای بهبود آموزش‌وپرورش کشور و ارتقای وضعیت منزلت و معیشت معلمان را در دستور کار قرار دهد پیش از آنکه خروجی‌های این سیستم نابسامان، تمامی معیارهای اخلاقی، فرهنگی و تربیتی این کشور را فروپاشد و آمارهای طلاق، جرم و جنایت، بزهکاری و فسادهای اجتماعی بیش از این بالا رود.

بی‌تردید رسول بداقی در راستای بهبود شرایط آموزش و جامعه گام برداشته است ما از تمامی مسئولین می‌خواهیم پیش از آنکه رسول به خاطر مشکلات زندان بینایی‌اش را از دست دهد شرایط لازم برای آزادی او دست‌کم برای درمان پزشکی مهیا نمایند.

کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

1394/12/28

اخراج کارگران کارخانه ایستک سنندج در آستانه سال نو!

بر اساس گزارش ارسالی، کارفرما و مسئولین کارخانه ایستک سنندج، پس از پایان قراردادهای اسفند 94 با تمامی کارگران شاغل در این کارخانه تسویه حساب و به آنها اعلام کرده اند که این کارخانه برای سال جدید 95 تولیدی نخواهد داشت و احتمال بسته شدن آن به طور کامل قطعی خواهد شد، و کارگران باید به فکر بیمه بیکاری و شغل دیگری برای خود باشند.

پس از اعلام این خبر از طرف مسئولین کارخانه موجی از ناامیدی و ترس از بیکاری وجود کارگران شاغل در این واحد تولیدی را دربر گرفته است و واکنش تند وسریع آنها را در پی داشته است. کارگران برای جلوگیری از بسته شدن کارخانه به اداره کار و استانداری سنندج مراجعه کرده اند که مسئولین اداره کار تا لحظه ارسال این خبر تاکنون جواب قانع کننده ای به کارگران نداده اند و آن را به بعد از تعطیلات نوروز موکول کرده اند.  بعضی از کارگران دلیل بسته شدن کارخانه را مسائل مربوط به یکی از کارفرمایان کارخانه که هم اکنون به اتهام فساد اقتصادی و پولشویی در زندان به سر می برد می دانند.

لازم به ذکر است که کارخانه ایستک دارای دو شعبه می باشد که اولین شعبه آن در شهر رشت و دومین شعبه آن در جاده کمربندی بهشت محمدی سنندج واقع شده است و دارای 120 نفر کارگر بوده و همگی آنها با قراردادهای موقت یک ماهه مشغول به کار می باشند که سابقه شماری از آنها از یک سال تا هشت سال می باشد.

ما اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، ضمن محکوم کردن اخراج کارگران به هر بهانه ای، خواستاری ابقا به کار تمامی کارگران اخراج شده می باشیم.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

28 اسفند 1394

معلمان حق التدریسی با5ماه حقوق معوقه سال را تازه می کنند!

تعدادی از معلمان حق التدریسی یادآور شدند که آنها معادل یک ماه از مجموع 6 ماه مزد پرداخت نشده خود را دریافت کرده‌اند.

براساس این اطلاعات هم اکنون مطالبات باقیمانده سال 94 این گروه از معلمان به حدود 5 ماه حق التدریس پرداخت نشده کاهش یافته است.

معلمان حق التدریسی به آن گروه از آموزگارانی گفته می‌شود که در مدارس مختلف دولتی کشور به تدریس و آموزش اشتغال دارند اما برخلاف همکاران رسمی خود از مزایای شغلی بسیار کمتری برخوردارند.

منبع:ایلنا-29اسفند

دیدار مجدد جمعی از فعالین کارگری واعضای کمیته هماهنگی با مادر جلیل محمدی!

به گزارش رسیده روز پنچ شنبه 27اسفند جمع زیادی از فعالین کارگری و اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری برای دومین باربه دیدار مادر فعال کارگری جلیل محمدی رفتند.

در این دیدار حاضرین ضمن  محکوم کردن بازداشت جلیل محمدی از فعالیت های نامبرده که چیزی جز دفاع از حقوق کارگران ومحرومان جامعه نیست حمایت خودرا از این فعال کارگری و خانواده وی اعلام کردند وخواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط این فعال کارگری و دیگر کارگران زندانی و زندانیان سیاسی شدند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

27 اسفند 1394

پیام کانون مدافعان حقوق کارگر به مناسبت سال نو

فصل یخ، بر ورق منجمد نور بخواب

فصل گل، روی شط جاری خورشید بتاب

چشمه بگشای، شکوفندهی ژرفایی باش

ماسه بگذار، ز خود بگذر و دریایی

سعید سلطان پور

بار دیگر بهاری نو رسید و زندگی در ژرفای خود شکوفندگی یافت اما کارگران ایران در حالی به استقبال سال 1395 میروند که سالی سخت و دشوار را سپری کرده اند. در سال 94، در ادامه ی حملات گسترده چند دهه اخیر به معیشت کارگران و مزدبگیران باز هم طبقه ی کارگر بیحقوقتر شد. تفاوت سال اخیر با گذشته در عریان تر شدن گفتمان حاکمان و کارفرمایان است.

در سالی که گذشت “شیطان بزرگ” هم با نرمش دولتمردان مواجه شد، اما کارگران و زحمتکشان ایران بارها طعم سرکوب را چشیدند. اعتراض کارگران بهبهان برای داشتن کار، به بهای جان یکی از آنان به نام مرتضی فرج نیا تمام شد. زیر همین فشارها دو فعال کارگری سرشناس، شاهرخ زمانی و کوروش بخشنده جان باختند. علاوه بر این چندین و چند کارگر مبارز به احکام ناعادلانه محکوم شدند که میتوان به حکم 9 سال زندان برای محمود صالحی و بهنام ابراهیم زاده، 6 سال برای جعفر عظیم زاده، 5 سال برای داوود رضوی، سه سال و نیم برای جمیل محمدی، یک سال برای عثمان اسماعیلی و … اشاره کرد. کارگران عسلویه، بافق، خاتون آباد، سیمان دورود و معدن طزره که از ماه ها بیح قوقی به جان آمده و تنها حقوق عقب مانده خود را مطالبه کردند، نیز بارها دستگیر و تا زمان دادگاه با وثیقه های سنگین آزاد شدند.

در سال گذشته معلمان نیز با چماق سرکوب سراسری دست به گریبان بودند و رسول بداقی، اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، مهدی بهلولی و محمدرضا نیک نژاد به حبسهای طولانی سه تا 5 سال محکوم شدند.

از سوی دیگر جلسات تعیین حداقل دستمزد به طور واضحی نشان داد که مزدبگیران نه تنها قرار نیست سهمی از “برجام” داشته باشند بلکه قربانی زد و بندهای سرمایه داران وطنی و جهانی برای افزایش “جذابیت های سرمایه گذاری” در کشورند.

این ماجرای به اصطلاح تعیین حداقل مزد به اندازه ای ظالمانه شد که سه نماینده ی دست چین شده تشکل های دولتی تحت عنوان نمایندگان کارگری نیز حاضر به امضای این مصوبه نبودند و تنها بعد از تهدید امنیتی چنین کردند.

اما به رغم این همه فشار، کارگران و زحمتکشان سر خم نکرده و بیش از سالهای قبل با تحصن و اعتصاب، اعتراضشان را به بی حقوقی مطلقشان بارها فریاد کردند و در عمل ثابت کردند که تا بی عدالتی هست ندای حق طلبی خاموش نخواهد شد.

به هر روی این گونه که از شواهد و قرائن بر میآید، این روند در سال آینده نیز ادامه خواهد یافت. مادامی که کارگران، مزدبگیران و فرودستان جامعه متحد و متشکل نشوند، امکان مقاومت در برابر این همه ظلم را نخواهند داشت.

در سال جدید کارگران و زحمتکشان در اندیشه حل برخی از مشکلات از جمله بررسی دلایل عدم سازماندهی موفق نیروی کار خواهند بود و متحدانه در رفع موانع آن گام خواهند برداشت.

بدون سازماندهی و ایجاد تشکل های سراسری امکان پیروزی وجود ندارد.

کانون مدافعان حقوق کارگر

29 اسفند 1394

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک:شادباش نوروزی به مردم و زحمتکشان ایران

بهاران خجسته باد!

آغاز سال نو و فرا رسیدن روزهای گرامی داشتن سنت های بهاری نیاکانمان که نوروز نام گرفته است را به مردم و زحمتکشان ایران شادباش می گوییم.

امیدواریم که سال پیش رو، سال اتحاد فعالان جنبش کارگری و سندیکایی برای تامین منافع طبقه کارگرایران و موفقیت این کوشندگان خستگی ناپذیر و امیدوار در پیشبرد مطالبات برحق زحمتکشان میهن باشد. ما معتقدیم که انسان برای پیروزی آفریده شده او را می توان نابود کرد ولی نمی توان شکست داد.

نوروزتان پیروز باد.

روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک

۲۹ اسفند ۱۳۹۴

جان باختن29کارگر در استان همدان طی11ماه!

سایت اداره کل قانون پزشکی استان همدان از جان باختن29کارگر در استان همدان طی11ماه سال جاری خبرداد.

براساس این گزارش، مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان با اشاره به کاهش 44 درصدی مرگ در استان بر اثر حوادث ناشی از کار گفت: امسال 29 نفر به خاطر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند که این آمار در سال گذشته 52 نفر بوده است.

مرگ یک کارگر جوان در آتش سوزی چادر های اسکان کارگری!

بامدادروز29اسفند،یک کارگر جوان درحادثه آتش سوزی چادر های اسکان کارگری مشیریه ،خیابان صالحی، در گرفتار شعله های آتش شد و جان خود را از دست داد.

به گزارش29اسفند پایگاه خبری 125،به گفته اسدزاده فرمانده آتش نشانان اعزامی ،در این حادثه دو چادر که برای اسکان کارگران برپا شده بود کاملا دچار آتش سوزی شد.

وی افزود بنا به اظهار شاهدین یکی از کارگران در داخل چادرها در میان دود و آتش گرفتار شده بود که بلافاصله نیروهای آتش نشانی اقدام به خاموش کردن آتش کردند که پس از جستجو ،این کارگر را که دچار سوختگی شدید شده بود،پیدا کردند.

اسدزاده اظهارداشت:عوامل اورژانس پس از معاینه این کارگر،مرگ وی را تایید کردند.

این فرمانده آتش نشانی تصریح کرد:جنازه این کارگر 20 ساله افغانستانی جهت بررسی علت مرگ و نیز چگونگی وقوع این حادثه تحویل نیروی انتظامی منطقه شد.

بیست ونهم اسفندماه1394

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.