اخباروگزارشات کارگری10شهریور1395

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

پرونده قضایی کارگران معترض مختومه باید گردد

– راهپیمایی وتجمعات اعتراضی کارگران بیکار شده کارخانه قند فسا!

– آغازدورجدید تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه!

– اعتراضات کارگران شهرداری رشت نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان ادامه دارد!

– ادامه بلاتکلیفی معیشتی وشغلی2هزارکارگر کارخانه پلی اکریل اصفهان!

– آخرین وضعیت کارگران قند ورامین بدنبال تعطیلی کارخانه!

– عدم پرداخت 4ماه حقوق وحق بیمه هزار کارگر پالایشگاه ستاره خلیج فارس وعدم پاسخگویی کارفرمایان!

-300کارگر معدن منگنز قم کماکان طلبکار 3ماه حقوقشان هستند!

– تجمع اعتراضی صیادان بوشهری نسبت به کاهش قدرت موتور قایق‌ها مقابل فرمانداری!

– کارگران کوره های آجر پزی بوکان با مشکلات بهداشتی رو به رو هستند

– جان باختن90کارگردرسال جاری دراستان تهران براثر حوادث کاری!

– جسد کارگر چاه کن بعد از سه روزپیداشد!

راهپیمایی وتجمعات اعتراضی کارگران بیکار شده کارخانه قند فسا!

صبح امروز10شهریور، کارگران بیکار شده قند فسا در اعتراض به تعطیلی و فروش این کارخانه، دست به تجمعات اعتراضی مقابل کارخانه و فرمانداری زدند.

این کارگران پس از چند ساعت تجمع مقابل کارخانه بطرف فرمانداری فسا راهپیمایی کرده ودرقابل فرمانداری اجتماع کردند.

مشکلات اقتصادی و خانوادگی به حدی به این کارگران فشار آورده است که تعدادی از آنان اذعان داشتند که اگر مشکل‌شان برطرف نشود، خود را آتش می‌زنند.

این کارگران بیکارشده همچنین مطرح کردند که در صورت برطرف نشدن مشکل، تجمع بعدی آن‌ها با حضور خانواده و فرزندان‌شان صورت می‌گیرد تا بلکه مسؤولان به خود بیایند و کاری کنند.

به گزارش10شهریورفارس،بگفته کارگران از سال 92 تا امروز تنها کمتر از 100 روز در کارخانه کار کرده‌اند و این سه سال را با بیکاری و مشکلات عدیده معیشتی به‌سر برده‌اند.

این کارگران باسابقه کار بالای 15 سال اکنون بدون بیمه و حقوق و مزایای بازنشستگی به حال خود رها شده‌اند.

اغلب این کارگران سن بالای 50 سال دارند و این سال‌ها در دوران نیمه‌تعطیلی و تعطیلی کارخانه در شرایط بد اقتصادی به‌سر می‌برند چراکه با توجه به سن آنان و البته بیماری‌های جسمی بسیاری که ناشی از سال‌ها کار در کارخانه است، موردتوجه کارفرماها حتی به‌عنوان کارگر روزمزد نیز قرار نمی‌گیرند.

یکی از این کارگران معترض عنوان کرد: من با این موی سفید و بیماری‌های جسمی ناشی از کار، مدت سه سال است که شرمنده خانواده‌ام هستم و چیزی برای از دست دادن ندارم.

کارخانه قند فسا از جمله کارخانه‌های قدیمی و مهم استان فارس به‌شمار می‌رود که برای دهه‌ها، موجب رونق اقتصادی این شهر بود.

این کارخانه با چغندرقند کار می‌کند اما در سال‌های اخیر به گفته مسؤولان امر، به دلیل خشک‌سالی ورود ماده اولیه چغندر به این کارخانه متوقف و شکر خام جایگزین آن شد.

از آن‌ پس بود که کارگران اخراج و دستگاه‌های مربوط به فرآوری چغندر به فروش رسید.

اکنون اعلام‌ شده که حتی یک کیلوگرم شکر نیز به کارخانه وارد نخواهد شد و قرار است کارخانه به بخش خصوصی فروخته شود و در عمل کارگران آن، بدون حقوق و بیمه به حال خود رها شوند.

براساس این گزارش،بدنبال تجمع این کارگران مقابل فرمانداری ویژه فسا،مدیر حراست فرمانداری فسا به کارگران بیکارشده کارخانه قند فسا اعلام کرد که در جلسه شنبه آینده موضوع کارخانه قند فسا، مطرح و بررسی می‌شود.

فرهاد خوش‌نیت که سعی داشت کارگران را هرچه زودتر از مقابل فرمانداری متفرق کند، به آن‌ها از جانب فرماندار قول داد که در جلسه شنبه آینده محمدجواد جمالی، نماینده مجلس ازفسا و سلیمان کرمی فرماندار این شهر، با محمدمهدی کربلایی، مدیرعامل سازمان اتکا موضوع کارخانه قند فسا، مطرح و بررسی می‌شود.

آغازدورجدید تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه!

صبح امروز 10شهریور،کارگران نی بر مجتمع کشت ‌و صنعت هفت تپه، در اعتراض به آنچه محقق نشدن مطالبات خود از سوی کارفرما جدید عنوان می‌کردند در محوطه کارخانه و در مقابل ساختمان اداری این مجتمع تجمع کردند.

به گزارش10شهریورایلنا،این کارگران  که بصورت رسمی ، قراردادی وروزمزدی در این مجتمع مشغول کارند افزودند: نزدیک به دو  تا  چهار ماه مطالبات مزدی و حدود پنج ماه حق بیمه پرداخت نشده طلبکاریم  و با وجود برپایی چند نوبت اجتماع اعتراضی تا این لحظه نه مدیریت و نه مسئولان به خواسته ما رسیدگی نکرده‌اند.

آنها در تشریح جزئیات مطالبات خود  گفتند : معوقات مزدی حدود یک هزارو 200 کارگر رسمی کارخانه به ماههای تیر ومرداد ماه مربوط می شود این در صورتی است که  یک هزارو کار روزمزد کارخانه نیز علارغم داشتن 4 ماه معوقات مزدی و 5 ماه بیمه عقب افتاده هنوز فاقد قرار داد کار مشخصی با کارفرمای جدید هستند.

همچنین برپایه این اطلاعات، حدود 650 نفر از کارگران این واحد تولیدی که از دست کم دوسال پیش مشمول بازنشستگی تحت قانون مشاغل سخت وزیان آور قرار دارند اما به دلیل آنکه کارفرما هنوزبابت سهم 4درصدی حق مربوط به سابقه سخت و زیان‌آور آنها را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده است فعلا در وضعیت نامشخصی قرار دارند.

به گفته  کارگران وضعیت به وجود آمده درحالی ادامه دارد که 50 نفر از  کارگران مشمول بازنشستگی به دلیل پی گیری مطالبات مزدی خود وسایر همکارانشان از  مدتها قبل از کارخانه خارج شده اند اما  خبری از پرداخت سهم 4 درصدی  سختی کارشان از سوی کارفرماوسایر مطالبات آنها نیست.

همچنین به نقل از کارگران این واحد گفته می شودجدا از مطالبات کارگران شاغل  وبازنشسته در کارخانه حدود 70 نفر از رانند‌ه های وانت‌های باری استیجاری به همراهحدود 50 نفر از راننده های سرویس های ایاب وذهاب  کارگران هر کدام به ترتیب 6 وسه ماه  معوقات مزدی طلبکارند.

برپایه این اظهارات کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه با در نظر گرفتن رویه‌ای که تاکنون مدیریت و مسئولان در مواجه با آنها اتخاذ کرده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که بازهم قرار نیست در خصوص پرداخت شدن مطالبات مزدی و حق بیمه‌های معوقه آنها اتفاق خاصی بیفتد و برای همین صبح امروز در مقابل ساختمان اداری مجتمع اجتماعات اعتراضی خود را آغاز کردند.

کارگران با یادآوری اینکه از سال گذشته مالکیت این واحد صنعتی وکشاورزی  به بخش خصوصی واگذار شده است،افزودند:  قبل از واگذاری، خریدار در مقام کارفرمای جدید مرتبا وعده پرداخت تمامی مطالبات کارگران شاغل وبازنشسته را می داد.

به گفته آنان صرف نظر از اینکه این  مجتمع تولیدی کننده شکر چگونه واگذار شده است، تنها توقع ما این است که دست کم کارفرمای جدید به تعهدات قانونی خود در قبال کارگران پایبند باشد.

طبق اظهارات کارگران ،مسئولان بدون در نظر گرفتن شرایط زندگی وکار کارگران این واحد تصمیماتی را اتخاذ می‌کنند که کاملا به زیان کارگران است . با این حال کارگران وسیله‌ای جز برپایی اجتماعات اعتراضی برای پیگیری خواسته‌های خود ندارند.

اعتراضات کارگران شهرداری رشت نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان ادامه دارد!

صبح امروز10شهریور، پاکبانان شهرداری منطقه یک رشت در اعتراض به عدم دریافت حقوق خود در منطقه گلسار رشت جنب بیمارستان گیل گلسار تجمع کردند.

به گزارش10شهریورتسنیم،یکی از پاکبانان گفت: سه ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌ایم و حق بیمه ما نیز قطع شده است.

بنابهمین گزارش،روز دوشنبه نیز عده‌ای از پاکبانان شهرداری به‌علت عدم دریافت حقوق خود، مقابل شهرداری منطقه یک رشت تجمع کرده بودند.

ادامه بلاتکلیفی معیشتی وشغلی2هزارکارگر کارخانه پلی اکریل اصفهان!

معوقات مزدی حدود دو هزار نفر از کارگران کارخانه پلی اکریل از اردیبهشت ماه پرداخت نشده است. هیچ وعده‌ای در مورد زمان پرداخت داده نشده‌است.

به گزارش10شهریورایلنا،جمعی از کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان از ادامه تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی خود خبر دادند.

از قرار معلوم این کارگران فقط 50 درصد دستمزد اردیبهشت ماه را دریافت کرده‌اند و پس از آن، مطالبات مزدی ماههای بعدی پرداخت نشده است.

کارگران می‌گویند: مدیران شرکت در مورد زمان پرداخت بیش از سه ماه مطالبات مزدی هیچ وعده‌ای نداده اند و وضعیت معیشتی کارگران پلی اکریل با مشکلات بسیار مواجه است.

این کارگران که تعداد آنها حدود دو هزار نفر است، قراردادهای شغلی مختلف دارند و به صورت رسمی، قرارداد مستقیم و پیمانکاری در پلی اکریل مشغول به کار هستند.

کارگران پلی اکریل می گویند با توجه به تعطیلی خط تولید، نگران سرنوشت این شرکت هستیم و در حال حاضر، هیچ آینده‌ای برای این قطب نساجی کشور متصور نیستیم.

در عین حال  از قرار معلوم، در روزهای گذشته جلساتی در استانداری اصفهان برای حل مشکلات پلی اکریل برگزار شده است که از چند و چون این جلسات و نتایج آن اطلاعی در دست نیست.

آخرین وضعیت کارگران قند ورامین بدنبال تعطیلی کارخانه!

کارگران بیکارشده کارخانه قند ورامین می‌گویند با توقف فعالیت تولیدی این کارخانه از 15 اسفند ماه سال گذشته (94) تاکنون، حدود 85کارگر رسمی آن در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند و در عین حال همه آنها هنوز بابت سه ماه مزایای مزدی معوقه و پنج ماه حق  بیمه طلبکارند.

به گفته این کارگران وضعیت پیش آمده درحالی است که پیش‌تر و در زمان فعالیت کارخانه «قند ورامین» تعداد کارگران  این واحد تولیدی به حدود 285 نفر می‌رسید  که از این تعداد حدود 220 نفر از آنها  که بصورت قرار دادی فعالیت داشتند در فروردین ماه سال جاری به دلیل عدم نیاز اخراج شده اند.

در این زمینه گفته می‌شود که از مجموع 130کارگر رسمی کارخانه حدود 40 نفر توانستند با استفاده از مزایای قانون مشاغل سخت وزیان آور بازنشسته شوند اما وضعیت بازنشستگی مابقی کارگران رسمی کارخانه (بجز حدود 15 نفر که سوابق بیمه ای آنها کامل نیست )مشخص نیست وکارفرما از پرداخت سهم 4 درصدی خود به تامین اجتماعی خوداری می کند.

به نقل از این کارگران گفته می‌شود  جدا از وضعیت پیش آمده هرکدام از همکارانشان به‌صورت میانگین حدود سه ماه مزد معوقه از کارفرماطلب کارند و حق بیمه آنها نیز از فروردین ماه سال جاری به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

کارگران رسمی قند ورامین در بخش پایانی می‌گویند، ثبت نشدن دست کم 5 ماه از حق بیمه کارگران در پرونده سوابق بیمه ای آنان در تامین اجتماعی خسارت های غیر قابل جبرانی در زمینه بازنشستگی آنان بوجود اورده است.

به گفته آنان با این حال با گذشت حدود شش ماه از تعطیلی کارخانه هنوز اقدام مشخصی در خصوص پرداخت معوقات مزدی و روشن شدن وضعیت استخدامی  وبازنشستگی کارگران شاغل در آن صورت نگرفته است.

عدم پرداخت 4ماه حقوق وحق بیمه هزار کارگر پالایشگاه ستاره خلیج فارس وعدم پاسخگویی کارفرمایان!

مطالبات مزدی حدود هزار کارگر پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس از اردیبهشت ماه پرداخت نشده است. این در حالیست که کارفرما در قبال این تاخیر پاسخگوی کارگران نیست.

به گزارش10شهریورایلنا،جمعی از کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس از تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی خود خبر دادند.

به گفته این کارگران، مطالبات مزدی  حدود هزار کارگر پیمانکاری این پالایشگاه از اردیبهشت ماه پرداخت نشده است. این کارگران علاوه بر سه ماه مطالبات مزدی معوقه، بخشی از دستمزد و مزایای اردیبهشت را نیز نگرفته اند.

کارگران ستاره خلیج فارس می‌گویند با وجود مراجعات مکرر به شرکت های پیمانکاری مربوطه و کارفرمای اصلی، هیچ پاسخی در مورد زمان پرداخت مطالبات داده نشده است و مسئولان پالایشگاه به هیچ وجه در مقابل کارگران پیمانکاری، پاسخگو نیستند.

از قرار معلوم حق بیمه بسیاری از این کارگران نیز در سال جاری پرداخت نشده است.

این کارگران در شرکت های پیمانکاری دست چندم در این پالایشگاه مشغول به کار هستند و می‌گویند کارگران شاغل در شرکت های دست اول و یا طرف قرارداد با کارفرمای مادر، مطالبات مزدی خود را به موقع دریافت می‌کنند و این اجحاف فقط محدود به کارگران پیمانکاری است که نه امنیت شغلی دارند و نه امکانی برای اعتراض به شرایط موجود برای آنها وجود دارد.

300کارگر معدن منگنز قم کماکان طلبکار 3ماه حقوقشان هستند!

300 کارگر معدن «منگنز و نارچ قم» بابت مطالبات مزدی مربوط به ماه‌های خرداد، تیر و مرداد سال 95 طلبکارند.

به گزارش10شهریورایلنا،منابع خبری در این واحد معدنی با اشاره به اینکه تغییر مدیریت معدن منگنز و نارچ معوقات مزدی سال گذشته آنها را پرداخت کرده است، یادآور شدند: البته کارگران این معدن هنوز مزد و مزایای مزدی خرداد، تیر و مرداد سال 95 خود را دریافت نکرده‌اند.

برپایه این اظهارات مطالبات مربوط به کارانه و اضافه کار کارگران این معدن با تاخیر پرداخت می‌شود و برپایه همین رویه، مزایای کارانه فروردین و اردیبهشت سال 95 این کارگران هنوز پرداخت نشده است.

معدن منگنز قم، بزرگ‌ترین معدن منگنز خاورمیانه بوده و محل آن در ۲۸ کیلومتری شهر قم، جاده قم-نیزار و نزدیکی روستای نارج قرار دارد.

تجمع اعتراضی صیادان بوشهری نسبت به کاهش قدرت موتور قایق‌ها مقابل فرمانداری!

صیادان بوشهری به درخواست دریابانی برای کاهش قدرت موتورها اعتراض کردند ودست به تجمع مقابل فرمانداری زدند.این تجمع با حضور حدود 70 نفر از صیادان برگزار شد.

به گزارش10شهریورجوان به گفته این معترضین،دریابانی از آنها خواسته از قایق‌هایی که موتورشان توان 100 اسب بخار دارد، استفاده نکنند و توان موتور قایق‌هایشان را کاهش دهند.

دریابانی علت جلوگیری از فعالیت این قایق‌ها را سرعت آنها عنوان و اعلام کرده در صورت تخلف می‌توانند از دست ماموران فرار کنند.

لازم به ذکر است این قایق‌ها هم سرعت بیشتری دارند و هم مصرف سوختشان کمتر است.

گفتنی است چند روز پیش ماموران دریابانی چند قایق (پنج یا شش قایق) را که 100 اسب بخار قدرت داشتند، توقیف کردند و همین موضوع باعث شد این تجمع روز گذشته برگزار شود.

پس از این تجمع، فرمانداری بوشهر به صیادان اعلام کرد: حالا با همین قایق‎ها صید کنند تا تکلیفشان مشخص شود.

کارگران کوره های آجر پزی بوکان با مشکلات بهداشتی رو به رو هستند

کارشناس مسئول واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت بوکان گفت: کارگران کوره های آجر پزی بوکان با مشکلات جدی بهداشتی رو به رو هستند.

وی افزود: مشکل نبود آب آشامیدنی بهداشتی، مشکل دفع زباله، نامناسب بودن سرویس های بهداشتی، مسکن نامناسب، گندآب های ایجاد شده در اطراف این کوره های آجرپزی، امنیت و سلامت خانواده ها به خصوص کودکان را تهدید می کند.

به گزارش 10شهریورایرنا، رحیم ایزدمهر روز چهارشنبه در جلسه رفع معضلات بهداشتی کوره های آجرپزی در شهرستان بوکان افزود: کوره های آجرپزی بوکان یک سری مشکلات ساختاری دارد که باید در راستای رفع این مشکلات اقدامات لازم از طریق مبادی ذیربط انجام شود.

ایزدمهر افزود: طبق آمار رسمی حدود 900 نفر در این کوره های آجر پزی مشغول فعالیت هستند اما پیش بینی می شود که آمار شاغلان بیش از این تعداد باشد.

کارشناس مسئول واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت بوکان ادامه داد: در بررسی ها مشخص شده که 33 واحد آجرپزی دارای مشکلات اساسی و عمده هستند که به همه آنها اخطار لازم داده شده تا نسبت به رفع این نواقص، اقدامات لازم را انجام دهند.

ایزدمهر در مورد مشکلات این واحدهای آجرپزی گفت: انجام نشدن معاینات شغلی دوره ای، استفاده نکردن از وسایل حفاظت فردی، دستگاههای بدون حفاظ، روشنایی نامناسب و ایجاد گندآب هایی با عمق پنج تا 6 متر بدون حفاظ، تهدید کننده سلامت شاغلان و خانواده آنها است.

شهرستان بوکان 37 کوره آجرپزی دارد که 34 واحد آن فعال است.

شهرستان بوکان با 227 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد.

جان باختن90کارگردرسال جاری دراستان تهران براثر حوادث کاری!

درچهارماهه اول سال جاری90کارگردراستان تهران براثر حوادث کاری جان باختند.

به گزارش9شهریور روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران،دکتر قادی پاشا گفت:درچهارماه نخست سال 1395 ،نود مورد فوت ناشی از حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد فوت ناشی از حوادث کار 106نفر اعلام شده بود1/15درصد کاهش یافته است.

وی از کل فوت شدگان ناشی از حوادث کار در 4ماه امسال 88نفرمردو2نفرزن عنوان نمود.

جسد کارگر چاه کن بعد از سه روزپیداشد!

جسد کارگر چاه کن پس از ۳شبانه روز از زیر خاک ریزش کرده چاه آب کشاورزی در روستای چمن جیرفت با عملیات حفاری بیرون آورده شد.

به گزارش 9شهریور جوان، سه روز پیش ریزش یک حلقه چاه در روستای چمن جیرفت منجر به گرفتار شدن یک کارگرافعانستانی شد.

این مقنی برای گود برداری چاه آب کشاورزی در روستای چمن جیرفت مشغول به کار بود که چاه ریزش می کند.

این چاه ۳۸متر عمق داشته است که چاه در حین کار کردن این کارگراز شش متری ریزش می کند و سبب دفن وی در چاه می شود.

به علت حجم زیاد خاک انباشته شده در کف چاه با دستگاه بیل مکانیکی جسد وی بیرون آورده شد.

دهم شهریورماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.