اخباروگزارشات کارگری10بهمن1394

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

Capture d’écran 2016-01-14 à 11.45.57کارگران بازداشتی کارخانه مس خاتون آباد آزاد باید گردند

ویژه نامه بازداشت28کارگربیکارشده معترض کارخانه مس خاتون آباد:

نگاهی به مبارزات یکساله کارگران کارخانه مس خاتون آباد برای تبدیل وضعیت

24بهمن ماه1393:

تجمع کارگران مجتمع مس خاتون آباد شهربابک مقابل فرمانداری دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامشان!

معاون سیاسی امنیتی فرمانداری شهربابک: اگر بخواهد کاری خلاف قانون صورت گیرد طبق قانون با شما برخورد می شود.

از ابتدای صبح امروز(چهارشنبه) شماری از کارگران شرکتهای اقماری ذوب مس خاتون شهربابک دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامشان مقابل فرمانداری شهرستان دست به تجمع زدند.

این کارگران که از پروژه های پالایشگاه ، اکسیژن، اسید، انبار کنسانتره  و کانی مس بودند علت تجمع خود را آزمون استخدامی اخیر مجتمع مس شهربابک اعلام کردند.

به گزارش24دی بابک آنلاین،یکی از این معترضان گفت: آقای سعدمحمدی مدیر عامل اسبق شرکت مس در ابتدای کار پروژه قول جذب تمام نیروها به هنگام راه اندازی شرکت را دادند و همین امر سبب شد تا 4 سال با حقوق کم به امید جذب در پروژه پالایشگاه  کار کنیم. اکنون مسئولین وقت شرکت مس خواستار ارائه مدرک کتبی از صحبتهای آقای سعدمحمدی شده اند این امر سبب شده ما دیگر به گفته های شفاهی مسئولین مس اعتماد نداریم.

اما امروز به علت عدم حمایت مسئولین شهرستان از کارگران پروژه های فوق؛ مجتمع مس برای تامین نیروی مورد نیاز این شرکت آزمونی ترتیب داده است که خیلی از این نیروها شرایط ثبت نام را ندارند.

یکی دیگر از معترضین گفت: اکثر این نیروها به امید قول مسئولین تشکیل خانواده دادند که اکنون قریب به 1500 نفر با حقوق کم زندگی می کنند. اما اکنون که شرکت آماده کار است می خواهند افراد دیگر را جذب کنند و مسئولین باید از ما حمایت کنند.

معترض دیگری گفت: مسئولین مس باید پاسخ بدهند چرا وقتی قرار است آزمون برگزار شود از نیروهای بیکار بومی جذب نمی شوند و تماما افراد غیر بودمی با حقوق 3 برابر افراد بومی جذب می شوند. به طور مثال در پروژه پالایشگاه 600 نفر مشغول به کار می باشند که 130 نفر بومی شهرستان و بقیه افراد غیر بومی هستند

وی افزود: همه ما 4 سال پیش قانونی و با نامه اداره کار به پروژه ها معرفی شده ایم.

بنابه گزارش همین منبع، میثم یزدان پناه ابوسعیدی معاون سیاسی امنیتی فرمانداری شهربابک به همراه مهندس کمالی مدیر مجتمع مس شهربابک ظهر امروز در جمع کارگران معترض خاتون آباد حضور یافت و گفت: اگر یک ماه جلوی فرمانداری هم بنشینید تا زمانی که خسارت به اموال دولتی، توهین به اشخاص و بر خلاف نظام کاری صورت نگیرد هیچ کس با شما کاری ندارد اما اگر بخواهد کاری خلاف قانون صورت گیرد طبق قانون با شما برخورد می شود.

28دی ماه1393:

تجمع دوباره کارگران مجتمع مس خاتون آباد شهربابک مقابل فرمانداری

کارگران اقماری شرکت ذوب خاتون آباد بار دیگر در مقابل فرمانداری تجمع کردند.

به گزارش 28دی بابک آنلاین، امروز(28دی)شماری از کارگران شرکتهای اقماری ذوب خاتون شهربابک دوباره در مقابل فرمانداری شهرستان تجمع کردند.

گفتنی است این افراد چهارشنبه هفته گذشته در مقابل فرمانداری تجمع کردند که بعد از حضور و پاسخگویی معاون سیاسی امنیتی فرمانداری و مدیر مجتمع مس شهرستان به سوالات آنها مکان را ترک کردند

معترضین که از پاسخ این دو تن قانع نشدند صبح امروز دوباره در مقابل فرمانداری تجمع کردند و خواستار رسیدگی به مشکل خود شدند.

7بهمن ماه1393:

سومین تجمع اعتراضی کارگران مجتمع مس خاتون آباد مقابل فرمانداری شهربابک

از صبح امروز کارگران اقماری شرکت ذوب خاتون آباد بار دیگر در مقابل فرمانداری تجمع خود را آغاز کردند.

به گزارش7بهمن بابک آنلاین، صبح امروز کارگران شرکتهای تابع شرکت ذوب خاتون آباد بار دیگر در مقابل فرمانداری تجمع کردند.

8بهمن ماه1393:

امروزکارگران مجتمع مس خاتون آباد باخانواده هایشان مقابل فرمانداری شهربابک تجمع کردند

صبح امروز کارگران اقماری شرکت ذوب خاتون آباد بار دیگر در مقابل فرمانداری شهر بابک در کرمان تجمع کردند. صبح دیروز نیز تجمع مشابهی در مقابل فرمانداری شهربابک برگزار شده بود.

به گزارش 8بهمن ایلنا، بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران شرکتهای تابع ذوب مس خاتون آباد بار دیگر در مقابل فرمانداری تجمع کردند. کارگرانی که در پروژه‌های پالایشگاه، اکسیژن، اسید، انبار کنسانتره و کانی مس مشغول به کارند نسبت به برگزاری آزمون استخدامی در مجتمع صنعتی ذوب مس خاتون آباد معترض‌اند.

این کارگران که امروز به همراه خانواده‌هایشان در مقابل فرمانداری شهربابک تجمع کرده بودند می‌گویند برگزاری آزمون استخدامی شرکت مس ایران امنیت شغلیشان تهدید می‌کند.

یکی از کارگران معترض ، با بیان اینکه در دو روز گذشته به طور متناوب این تجمعات برگزار شده گفت: متاسفانه هیچ یک از مسولین فرمانداری و همچنین مسولین شرکت مس به وضعیت ما رسیدگی نمی‌کنند.

وی ادامه داد: ما با آزمون استخدامی، به شرط اینکه در حد تعیین سطح باشد مشکلی نداریم اما ترسمان این است که با این آزمون تعداد زیادی از نیروهایی که در این سال‌ها به امید استخدام در شرکت کار کرده‌اند حذف شوند.

این کارگر گفت: تعدادی از نیروهای بومی پروژه خاتون آباد در سال‌های گذشته به عنوان نیروی پیمانکار در شرایط سخت و تحت قرارداد‌های موقت کار کردند به امید اینکه بعد از ۴سال و راه اندازی پروژه استخدام رسمی شوند اما در حال حاضر شرایطی را گذاشته‌اند که طی آن ممکن است بسیاری از کارگران حذف شوند.

به گفتهٔ کارگران، وجود شرط سنی و همچنین طرح مسائلی چون ارائهٔ معافیت پزشکی باعث می‌شود عملا بسیاری از کارگران از کار بیکار شوند و در آزمون پذیرفته نشوند.

این چهارمین باری است که نزدیک به ۲۰۰ نفر از کارگران شرکت‌های ذوب مس خاتون آباد در مقابل فرمانداری شهربابک تجمع کرده‌اند. پیش از این نیز کارگران در تاریخ‌های ۲۴ و ۲۸ دی در مقابل فرمانداری تجمع کرده بودند.

9بهمن ماه1393:

تجمع اعتراضی کارگران مس خاتون آباد برای دفعه پنجم

صبح امروز بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران قراردادی شرکت‌های تابعه مس خاتون آباد برای پنجمین دفعه در مقابل فرمانداری شهر بابک تجمع کردند.

به گزارش9بهمن ایلنا، این کارگران که امروز هم به همراه خانواده‌های‌شان در مقابل فرمانداری شهربابک تجمع کرده‌اند، می‌گویند برگزاری آزمون استخدامی شرکت مس ایران امنیت شغلیشان را با تهدید جدی مواجه می‌کند.

این کارگران پیمانی که از روز سه شنبه هفتم بهمن ماه به طور متوالی اقدام به تجمع در مقابل فرمانداری شهربابک کرده‌اند، خواستار رسیدگی به وضعیت استخدامشان در پی اعلام خبر برگزاری آزمون استخدامی جهت جذب نیروی جدید از طرف شرکت مس ایران هستند.

کارگران می‌گویند «ما با آزمون استخدامی، به شرط اینکه در حد تعیین سطح باشد مشکلی نداریم اما ترسمان این است که با این آزمون تعداد زیادی از نیروهایی که در این سال‌ها به امید استخدام در شرکت کار کرده‌اند حذف شوند».

به گفته یکی از کارگران برگزاری آزمون استخدامی شرکت مس، در شرایطی که بسیاری از کارگران فعلی این پروژه‌ها به امید استخدام رسمی سال‌ها در این شرکت فعالیت کرده‌اند می‌تواند منجر به حذف بسیاری از نیرو‌ها شود.

در یک ماه گذشته، این پنجمین باری است که نزدیک به ۲۰۰ نفر از کارگران شرکت‌های ذوب مس خاتون آباد در مقابل فرمانداری شهربابک تجمع کرده‌اند.

11بهمن ماه1393:

ششمین تجمع اعتراضی کارگران مس خاتون آباد مقابل فرمانداری شهربابک

صبح امروز بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران قراردادی شرکت‌های تابعه مس خاتون آباد برای چهارمین روز پیاپی در مقابل فرمانداری شهر بابک تجمع کردند.

به گزارش11بهمن ایلنا،این کارگران که امروز هم به همراه خانواده‌هایشان در مقابل فرمانداری شهر بابک تجمع کرده‌اند، گقتند در طی این چهار روزی که به همراه خانواده‌هایمان در مقابل فرمانداری چادر زده‌ایم، هیچ مقام مسولی به وضعیت ما رسیدگی نکرده است.

این کارگران که به برگزاری آزمون استخدامی توسط شرکت مس ایران برای جذب نیروی جدید معترضند، می‌گویند برگزاری آزمون استخدامی می‌تواند امنیت شغلی‌شان را با تهدید جدی مواجه کند.

کارگران می‌گویند ۴ – ۵ سال به امید اینکه ما را استخدام کنند در شرکت مانده‌ایم و کار کرده‌ایم حالا که شرایط بهتر شده می‌خواهند با برگزاری آزمون تعداد نیرو‌ها را کاهش دهند.

به گفته ی یکی از کارگران معترض، کارگران به شرط اینکه آزمون استخدامی در حد تعیین سطح باشد مشکلی ندارند اما ترسشان از این است که با این آزمون تعداد زیادی از نیروهایی که در این سال‌ها به امید استخدام در شرکت کار کرده‌اند حذف شوند.

در همین حال روز پنجشنبه معاون سیاسی فرمانداری شهربابک ، ضمن غیر قابل قبول خواندن تجمعات اعتراضی صورت گرفته از سوی کارگران شرکت‌های تابعه مس خاتون آباد به ایلنا گفته بود، نگرانی کارگران بی‌مورد است زیرا طبق صورتجلسه‌ای که به امضای هیئت مدیره مس رسیده قرار نیست کسی حذف و یا اخراج شوند.

یکی از کارگران ضمن بیان این مطلب، با متناقض خواندن اظهارات معاون سیاسی فرمانداری شهربابک گفت: اگر واقعا چنین صورتجلسه‌ای تنظیم شده چرا در حال حاضر هیچگونه قراردادی با کارگران بسته نمی‌شود تا حداقل امنیت شغلی برایشان تامین شود.

به گفتهٔ کارگران در ابتدا قرار بود این آزمون از بین ۲۸۵ نفر صورت بگیرد اما چند روز گذشته خبر داده‌اند این تعداد به ۳۳۶ نفر رسیده است یعنی تعداد نفرات برای آزمون افزایش یافته است که از نظر کارگران نوید دهنده ی چالش های بیشتری بر سر راه برگزاری آزمون استخدامی است.

وی ادامه داد: اگر قرارداد‌ها بسته شود آنوقت در هر ردهٔ شغلی که خواستند می‌توانند از این کارگران در مجموعهٔ مس استفاده کنند. به گفتهٔ وی خواسته واقعی کارگران این است که یا این تضمین امنیت شغلی به صورت مکتوب به کارگران داده شود و یا اینکه نسبت به انعقاد قرارداد قبل از برگزاری آزمون اقدامات لازم به عمل آید.

گفتنی است در یک ماه گذشته، این ششمین باری است که نزدیک به ۲۰۰ نفر از کارگران شرکت‌های ذوب مس خاتون آباد به همراه خانواده هایشان در مقابل فرمانداری شهربابک تجمع کرده‌اند. کارگران خواستار تضمین امنیت شغلیشان در صورت برگزاری آزمون توسط شرکت مس ایران هستند.

11اسفند1393:

کارگران مس خاتون آباد بابی اعتمادی به وعده کارفرما نگران امنیت شغلیشان هستند!

بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران شرکتهای تابع شرکت مس خاتون آباد در شهربابک کرمان که طی دو ماههٔ گذشته چندین بار در اعتراض به برگزاری آزمون استخدامی شرکت مس ایران در برابر فرمانداری این شهر تجمع کرده بودند، سرانجام با وعدهٔ مسولین مبنی بر تضمین امنیت شغلی‌شان در آزمون استخدامی این شرکت ثبت نام کردند.

به گزارش 11اسفندایلنا، اعتراض این کارگران که در پروژه‌های پالایشگاه، اکسیژن، اسید، انبار کنسانتره و کانی مس مشغول به کارند متوجه شرکت ملی صنایع مس ایران [پیمان دهنده] است. آنان معتقدند این شرکت با برگزاری آزمون استخدامی در مجتمع صنعتی ذوب مس خاتون آباد [پیمانکار] امنیت شغلی آنان را تهدید کرده است. موضوعی که با وجود وعده مسئولان و ثبت نام کارگران در آزمون استخدامی، همچنان باعث نگرانی آنان است.

کارگران معدن مس خاتون آباد می‌گویند، ما با آزمون استخدامی، به شرط اینکه در حد تعیین سطح باشد مشکلی نداریم اما ترسمان این است که با این آزمون تعداد زیادی از نیروهایی که در این سال‌ها به امید استخدام در شرکت کار کرده‌اند حذف شوند. به ویژه اینکه – به گفتهٔ کارگران – وجود برخی از شروط ثبت نام مانند شرط سنی برای استخدام عملا ممکن است به غیرمجاز اعلام شدن تعدادی از کارگران در آزمون استخدامی شرکت مس بیانجامد.

این کارگران که عمدتا از نیروهای بومی پروژه مس خاتون آباد هستند می‌گویند، در سال‌های گذشته به عنوان نیروی پیمانکار در شرایط سخت و تحت قرارداد‌های موقت کار کردند به امید اینکه بعد از ۴سال و راه اندازی پروژه استخدام رسمی شوند اما در حال حاضر شرکت ملی مس، شرایطی را برای استخدام این افراد گذاشته است که طی آن ممکن است بسیاری از کارگران حذف شوند.

به گفتهٔ کارگران، وجود شرط سنی و همچنین طرح مسائلی چون ارائهٔ معافیت پزشکی باعث می‌شود عملا بسیاری از کارگران از کار بیکار شوند و در آزمون پذیرفته نشوند.

این درحالی است که در پی تجمعات مکرر کارگران مس خاتون آباد، معاون سیاسی فرمانداری شهر بابک در گفتگویی درباره روند جذب نیرو در این شرکت گفته بود؛ شرکت می‌خواهد نیرو‌های متخصص به خدمت بگیرد، در چنین شرایطی طبیعی است که باید به اندازهٔ نیازش کارگر جذب کند. وی گفته بود «تعامل شرکت ملی مس ایران با کارگران مثبت بوده و اهمیت این مسئله در این است که این شرکت آزمون را در داخل شرکت و بین همین نیرو‌ها برگزار خواهد کرد نه کشوری یا منطقه‌ای

ابوسعیدی  معاون سیاسی فرمانداری شهربابک طی گفتگویش از تنظیم صورتجلسه‌ای با حضور مدیریت مس خبر داده بود که طی آن مقرر شده است هیچگونه حذف نیرویی بعد از برگزاری آزمون صورت نگیرد.

نکته‌ای که به زعم کارگران به دلیل شرایطی که شرکت مس برای جذب نیرو گذاشته است چندان قابل استناد نیست. کارگران می‌گویند وجود چنین صورتجلسه‌ای، با مفاد و شرایط ثبت نام وشیوهٔ جذب نیرو مغایر است و ما باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا واقعا آنگونه که وعده داده‌اند عمل می‌کنند یاخیر. خواسته واقعی کارگران این بود که یا تضمین امنیت شغلی به صورت مکتوب به کارگران داده شود و یا اینکه نسبت به انعقاد قرارداد قبل از برگزاری آزمون اقدامات لازم به عمل آید.

کارگران می گویند صدایمان شنیده نشد

اکنون بعد از گذشت بیش از یک ماه از برگزاری تجمعات اعتراضی متعدد این کارگران در مقابل فرمانداری شهربابک، برخی از کارگران گفته‌اند هیچکس صدای آن‌ها را نشنید و برگزاری آزمون قطعی است و بلاتکلیفی آنها ادامه دارد.

یکی از کارگران گفت: همهٔ کارگران معترض برای شرکت در آزمون ثبت نام کرده‌اند اما مشخص نیست برای چند نفر کارت شرکت در آزمون صادر شود.

به گفتهٔ وی برخورداری از برخی شرایط خاص برای متقاضیان، همچون شرط سنی یکی از مواردی است که می‌تواند منجر به صادر نشدن کارت شرکت در آزمون برای گروهی از کارگران شود.

کارگران شرکتهای تابعه مس خاتون آباد می‌گویند صدایشان شنیده نشد و همگی آن‌ها در شرایطی قرار گرفتند که راهی جز شرکت در آزمون نداشتند.  به گفتهٔ آن‌ها با توجه به برگزاری آزمون مشخص نیست چه تعداد از کارگران از لیست کارگران شرکت‌های تابعه مس خاتون آباد خط بخورند.

21تیرماه1394:

اعتصاب کارگران پالایشگاه ذوب مس خاتون آباد شهربابک وبرپایی تجمعات اعتراضی باخانواده هایشان

 روز21تیرماه، ۱۳۰ نفر از کارگران پالایشگاه ذوب آهن خاتون آباد به همراه خانواده هایشان در مقابل درب ورودی این مجتمع متحصن شدند .

همچنین این 130کارگر که سوابق کاری مختلفی  در پالایشگاه دارند بتاریخ9تیرباتجمع درمحل برگزاری آزمون جذب نیرو برای پالایشگاه ذوب خاتون آباد،سالن ورزشی محمد پور سرچشمه،ازبرگزاری جلوگیری کردند.

این کارگران خشمگین  و معترض با ورود با داخل سالن امتحانات ۲۰نفر از افراد برگزار کننده آزمون را مورد ضرب وشتم قرار دادند.

این تجمعات اعتراضی ادامه اعتصابات قبلی در سال ۸۹ است که ۴ نفر هم جان خود را از دست دادند لذا قرار شده بود برای  استخدام این ۱۳۰نفر اقدام شود که به حالت تعلیق در آمده بود.

به گزارش22تیرکارگران کرمان،یک مقام مسئول که تمایلی به  فاش شدن نامش نداشت در رابطه با اعتراض کارگران ذوب آهن خاتون آباد شهربابک  ، گفت : در این هفته ،دومین بار است که این اعتراض وتجمع صورت می گیرد .

وی در ادامه افزود : روز گذشته ۱۳۰ نفراز نیروهای پالایشگاه ذوب مس به همراه خانواده هایشان در مقابل درب ورودی این مجتمع از ساعت ۷ صبح تا ۵ عصر متحصن شدند وخواستار رسیدگی به مشکلاتشان از سوی مسئولین شدند.

این مقام مسئول با بیان اینکه این حرکت در تاریخ ۲۰/۴/۹۴ با تجمع ۳۰ نفر آغاز شده بود ، خاطر نشان کرد : این کارگران متحصن از ورود نیروهای قسمت های دیگر این پالایشگاه جلوگیری کردند و اجازه ندادند مشغول به کار شوند.

وی با اشاره به اینکه این اعتصابات  روندی ۲۳ ماه را طی می کند ، اذعان کرد :این تجمع ادامه اعتصابات قبلی در سال ۸۹ است که ۴ نفر هم جان خود را از دست دادند لذا قرار شده بود برای  استخدام این ۱۳۰نفر اقدام شود که به حالت تعلیق در آمده بود.

این منبع آگاه در ادامه تصریح کرد :مقرر شده بود آزمون جذب نیرو برای پالایشگاه ذوب خاتون آباد در تاریخ ۹۴/۴/۹  درمحل سالن ورزشی محمد پور سرچشمه در ساعت ۷/۳۰  صبح بر گزار گردد که با تجمع  ۱۳۰ نفر از کارگرانی که سوابق کاری مختلفی  در پالایشگاه دارند این آزمون برگزار نشد.

این مقام مسئول ابراز کرد : این کارگران خشمگین  و معترض با ورود با داخل سالن امتحانات ۲۰نفر از افراد برگزار کننده آزمون را مورد ضرب وشتم قرار دادند.

وی در ادامه اظهار کرد: این افراد معترض اعلام کرده بودند که کارخانه ۱۴۸ نفر نیرو نیاز دارد و ما ۱۳۰نفر هستیم که از ابتدای ساخت این پالایشگاه اشتغال داشته ایم  و نبایدبا  آزمون استخدام شویم لذا  مسئولین باید برای ۱۸ نفر باقی مانده از طرق آزمون نیرو جذب کنند که شرکت مس با این نظر مخالفت  کرد و برگزاری آزمون ملغی شد.

این  منبع آگاه با بیان اینکه این اعتصاب ۲ روز به طول انجامید اذعان کرد :  کارگران معترض با پایان دادن به اعتصاب خود ، مهلتی ۱۰  روزه  برای حل این مشکل به  مسئولین داده اند و اعلام کردند چنانچه برای رفع  این مشکلات حرکتی صورت نگیرد ، اعتصابات ازسر خواهد گرفته شد.

وی در پایان در پاسخ به سئوالی مبنی بر دلیل عدم فاش شدن نامش  ، خاطر نشان کرد : مس خاتون آباد کارخانه  ای پر حاشیه  است که هرچند وقت یکبار نظاره گر اعتراض و اعتصابات است  لذا تجربه های قبلی کسانی که از خود نامی برجا گذاشتند و مصاحبه کردند اما دست آخر شکستگی شیشه ها ی منزل ، ضرب و شتم خود و فرزندانشان نصیب شان گردید، سبب شد علاقه ای به افشای نام خود نداشته باشم

6بهمن ماه1394:

یورش یگان ویژه به تجمع کارگران بیکارشده کارخانه ذوب خاتون آبادوبازداشت20کارگر!

ادامه وگسترش تجمع اعتراضی با پیوستن خانواده های کارگران معترض بازداشت شده!

اخبار وگزارشات کارگری:طی چندروزگذشته کارگران بیکارشده کارخانه ذوب خاتون آباد برای بازگشت بکارمقابل کارخانه تجمع می کنند.

روزگذشته6بهمن ماه یگان ویژه بدستور مسئولین شهربابک به تجمع این کارگران یورش آورده و20کارگرمعترض را بازداشت کردند.

گزارش دریافتی:امروز7بهمن،تجمع کارگران با پیوستن خانواده های کارگران بازداشت شده ادامه وگسترش پیدا کرد.

20کارگرمعترض دستگیرشده توسط یگان ویژه کماکان دربازداشت هستند.

8بهمن ماه1394:

گزارشی درباره تجمعات دامنه دار،خانوادگی وشبانه روزی اعتراضی کارگران بیکارشده مس خاتون آباد ودستگیری20کارگرمعترض!

بنا بخبر رسیده روز گذشته7(بهمن)،مبنی بر اینکه کارگران قراردادی که در زمان احداث پالایشگاه دراین مجموعه فعالیت داشتند روز سه شنبه در مقابل درب ورودی مجتمع مس خاتون آباد اعتصاب کرده اند و راه را بر کارگران وپرسنل این مجموعه بسته اند .

این کارگران معترض شب را نیز در نماز خانه خوابیده بودند که نیروهای تامین شهرستان آنها را بازداشت نموده اند لذا روزچهارشنبه خانواده های آنان در مقابل درب ورودی مجتمع مس تحصن کرده وعملا کوره ذوب را تعطیل کرده اند .

به گزارش8بهمن کارگران کرمان، مسئول روابط عمومی مس اذعان کرد : این اجتماعات در پی برگزاری آزمون استخدامی از بین کارگرانی است که در زمان احداث پروژه پالایشگاه با پیمانکاران وقت همکاری داشته اند بوده است لذا افرادی که دراین آزمون نمرات قبولی را کسب نکرده اند متحصن شده اند اما از جزئیات بیشتری اطلاع ندارم.

شاهی معاون ذوب وپالایشگاه مس خاتون آباد نیز در این خصوص گفت : سه هفته است که ما شاهد تجمعات واعتراضات از سوی افرادی که د رآزمون حد نصاب نمرات را کسب نکرده اند هستیم که خانواده های این افراد نیز آنان را همراهی می کنند وعملا اجازه فعالیت را از کارگران و پرسنل گرفته اند وما را در شرایط سخت کاری قرار داده اند .

وی در ادامه به سبب شکل گیری این اعتصابات اشاره کرد وافزود : پروژه احداث پالایشگاه با پیمانکاری که در مجموعه مس وجود داشت آغاز شد ، در حین کار پیمانکاران به واسطه پیش برد کارهای خود، کارگرانی را با قرار دادها و زمان های معین ومشخص دعوت به همکاری کردند ، در خاتمه با توجه به اینکه پروژه ها در حال اتمام بودند ،قرار داد همکاری هم با کارگران نیزبه اتمام رسید .

وی اظهار کرد : آزمون برگزار شد و از کل شرکت کنند گان ۱۵۰ نفر بر اساس نمره آزمون دعوت به همکاری شدند که مراحل اداری آنها نیز انجام شده ومشغول به کار هستند.

شاهی با بیان اینکه بعد از برگزاری آزمون مجموعه مس وشورای تامین شهرستان برای افرادی که در آزمون نمرات قبولی دریافت نکردند تصمیماتی گرفتند ،گفت : افرادی که در امتحان شرکت نموده اما نمرات قبولی را کسب نکردند بر اساس نمرات شان در آزمون اولویت بندی شوند واین لیست در اختیار اداره تعاون قرار گیرد و این افراد با معرفی اداره کار در طرح های توسعه ی مس که در منطقه شهر بابک مورد نیاز است ، به پیمانکاران معرفی وآنها به تدریج وبا مرور زمان به کار گیری شوند.

9بهمن ماه1394:

گزارشی دیگر از بازداشت بیش از 20 کارگر کارخانه مس خاتون آباد!

روز سه شنبه (ششم بهمن‌ماه) بیش از 20 نفر از کارگران مجتمع مس خاتون آباد استان کرمان به دلیل شرکت در تجمعاتی که طی روزهای گذشته در اعتراض به اخراج و بیکار شدن آنها برپا شده بود بازداشت شده‌اند.

به گزارش9بهمن ایلنا،تجمعات اعتراضاتی مذکور پس از آن برپا شد که مدیریت مجتمع مس خاتون‌آباد خبر اخراج کارگرانی که در آزمون تبدیل وضعیت استخدامی امسال موفق نشده بودند را اعلام کرد.

برپایه این اطلاعات مدیریت مجتمع مس خاتون آباد در مهر ماه امسال تصمیم می‌گیرد تا از طریق برپایی یک آزمون وضعیت استخدامی حدود 300 کارگر پیمانکاری را به حالت قرارداد مستقیم تغییر دهد که در نهایت پس از اعلام نتیجه این آزمون اعلام شد که وضعیت استخدامی تعداد 150 نفر از این کارگران تغییر و مابقی آنها که تعدادشان حدود 130 نفر می‌شود اخراج خواهند شد.

از قرار معلوم  حدود 60 نفر از این کارگران در هفته های گذشته از طریق برپایی اجتماعات اعتراضی و دیدار با مسئولان شهر بابک که مجتمع مس خاتون آباد در محدوده آن واقع شده است خواسته‌های خود را مطرح می‌کنند.

این اجتماعات اعتراضی تا روز سه شنبه (ششم بهمن) که تعدادی از کارگران پس از شرکت در آخرین گردهمایی خود بازداشت می‌شوند ادامه داشته است.

بنا بهمین گزارش،  تعدادی از خانواده های  کارگران بازداشتی از ادامه مراجعات مکرر خود به فرمانداری و مسئولان پالایشگاه مس خاتون آباد و بی نتیجه ماندن این مراجعات خبر می‌دهند.

10بهمن ماه1394:

کارگران بازداشتی کارخانه مس خاتون آباد28نفرند!

وکیل کارگران مجتمع مس خاتون آباد گفت: اگر مصوبات شورای تامین شهر بابک در چند ماه گذشته اجرایی می شد، هیچ اعتراضی صورت نمی گرفت و بازداشتی نیز اتفاق نمی افتاد.

به گزارش10بهمن ایلنا،وکیل کارگران کارخانه مس خاتون آباد در ارتباط با بازداشت 28 کارگر این مجتمع پالایشگاهی گفت: بازداشت های  سه شنبه هفته گذشته به دنبال یک رشته اعتراضات کارگران اتفاق افتاده است.

وی با بیان این که هنوز در ارتباط با سرنوشت کارگران بازداشت‌شده تصمیمی گرفته نشده است، ادامه داد: امروز شنبه وضعیت کارگران بازداشتی را با رجوع به مقامات محلی پیگیری خواهم کرد.

وی در رابطه با سابقه اعتراضات  کارگران مس خاتون آباد گفت: در 31 تیر تعدادی از کارگران مجتمع مس خاتون آباد به بهانه تمام شدن پروژه ها، از کار بیکار شدند که پس از آن اعتراضاتی صورت گرفت.

وی ادامه داد: به دنبال این اعتراضات، شورای تامین شهرستان تشکیل جلسه داد و مصوبه این شورا مبنی بر این که هیچ کدام از 285 کارگر شرکت مس نباید اخراج شوند، هرگز اجرایی نشد.

وی در ادامه گفت: با این حال برگزاری آزمون استخدامی در 24 مهرماه و استخدام تنها 150 کارگر از طریق این آزمون که در عمل مصوبه شورای تامین را نقض کرد و همین مسئله نقطه شروع اعتراضات مجدد این کارگران بود.

این وکیل دادگستری با تاکید بر این مساله که با وجود مصوبه شورای تامین آزمون استخدامی نباید برگزار می‌شد، گفت: با برگزاری آزمون، مولفه‌های بومی بودن و سابقه اشتغال بسیار کمرنگ شد و در نتیجه حدود 130 کارگر سابقه دار بیکار شدند.

وکیل کارگران مس خاتون آباد در ادامه گفت: پس از این اخراج گسترده ، کارگران بیکار شده اعتراضات بسیاری را سازماندهی کردند که همه بی‌نتیجه ماند.

وی افزود:بنده به عنوان وکیل کارگران بارها به فرمانداری، اداره کار شهرستان  و دفتر نماینده مجلس از شهربابک مراجعه کردم و قرار بر این شد که لیستی از کارگران بیکار شده به اداره کار ارائه شود و افراد مندرج در لیست، به ترتیب جذب پروژه های مجتمع خاتون آباد شوند.

وی ادامه داد: متاسفانه با اجرایی نشدن این تصمیم، کارگران درهفته گذشته دوباره شروع به تحصن و اعتراض کردند که ادامه این اعتراضات در روز سه شنبه منجر به بازداشت 28 کارگر شد.

وی در ادامه در توصیف شرایط کاری کارگران مس خاتون آباد گفت: سطح آلاینده ها و آلودگی محیطی در خاتون آباد بسیار بالاست و در چنین فضای سختی کارگران با حداقل دستمزد به سختی کار می کنند و با این شرایط اکنون ماههاست که تعداد زیادی از این کارگران  بدون هیچ منبع درآمدی بیکار هستند.

وی ادامه داد: در چنین شرایط سختی، این حق کارگران بومی با سابقه است که در پروژه ها کار کنند و به کارگیری کارگر غیر بومی از راه‌هایی مانند برگزاری آزمون بی‌عدالتی است.

وکیل کارگران مس خاتون آباد در پایان با بیان این مطلب که 60 درصد کارگران خاتون آباد مشکل ریوی دارند  گفت: کارگران  بیکار شده فقط کار می خواهند و این خواسته زیادی نیست، بهتر است به جای بازداشت معترضین به این خواسته ساده رسیدگی شود.

پاسخ رژیم به کارگران ذوب مس خاتون آباد ؛ کشتار، اخراج و بازداشت!

گفتگوی رادیو ندا با یکی از کارکنان شرکت اقماری مجتمع ذوب مس خاتون آباد ؛ و بیان حقایق تلخ از آنچه در خاتون آباد شهربابک می گذرد از زبان این شهروند.

گوش کنید:

http://www.radioneda.de/2016/01/29/Iran94_Khatonabad.mp3

کارگران کارخانه ذوب فلز خاتون آباد شایسته حمایت هستند

اتحادیه آزاد کارگران ایران حمایت خود را از مبارزات کارگران بیکار شده و یا بیکاران جویای کار در محل کارخانه ذوب فلز خاتون آباد اعلام و  از حضور و پشتیبانی دلیرانه خانواده های آنان تقدیر می کند، ضمن اینکه از بقیه کارگران شاغل در این کارخانه می خواهد که از خواست هم سرنوشتیان خود حمایت کنند، خواستار آزادی فوری بازداشت شدگان و تحقق خواست آنها است. داشتن کار یا بیمه بیکاری برای تمام افراد بیکار حقی انکار ناپذیر است و هیچ بهانه ای برای طفره رفتن از بر آورده کردن آن قابل پذیرش نیست.

کارگران کارخانه ذوب فلز خاتون آباد شایسته حمایت هستند

خبرهای متفاوتی از بازداشت 20 نفر در کارخانه ذوب فلز خاتون آباد منتشر شده اند. خبری حکایت از آن دارد که شب سه شنبه 7 بهمن در ادامه اعتراضات کارگران بیکار شده کارخانه ذوب فلزخاتون آباد، یگان ویژه با درخواست مسؤلین شهرستان شهر بابک به محل تجمع آنان در نمازخانه کارخانه یورش برده و 20 نفر از آنها را بازداشت کرده اند. این کارگران بعد ازآنکه مسؤلین شهرستان شهربابک برای بازگشت به کارآنان کاری نکردند (همانهائی که به یگان ویژه دستور سرکوب و بازداشت کارگران را صادر کردند)، روز سه شنبه مقابل درب کارخانه تجمع کردند. خبر دیگر می گوید که افراد بازداشت شده کسانی هستند که در آزمون استخدامی نمره لازم را کسب  ننموده اند. علت تجمع در این کارخانه آشکار و غیر از حافظان وضع موجود و در این مورد بخصوص مسؤلین سیاسی امنیتی شهر بابک که بیکاری و به تبع آن به تباهی کشاندن زندگی توده های میلیونی کارگران امری طبیعی می دانند، برای هر انسانی قابل فهم و در خور حمایت است. این انسانهای شریف و به ورطه نابودی سوق داده شده، که به بیکاری یا به اخراج خود معترض بوده و تنها علت تجمعشان استخدام یا اگر بر اساس یکی از خبرهای منتشره بازگشت به کار بوده، پاسخ مسؤلین حفظ امنیت برای سرمایه داران و کارفرمایان، همان گونه که بویژه طی دو ماه گذشته در شهرویی، عسلویه، بافق و دورود اتفاق افتاد،گسیل نیروهای امنیتی، انتظامی و یگانهای ویژه بوده تا آنها را به گلوله ببندند و یا بازداشت کنند.در شرایط امروز پسا تحریم، سرمایه داری ایران با امید به عملی کردن سرمایه گذاریها از سوی سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای نجات اقتصادش از بحران، پاسخی غیر از رویاروئی و خشونت عریان ندارد.عملکرد هم سو و یک دست دو ماه گذشته دستگاههای دخیل در سرکوب، کشتار و بازداشت کارگرانی که خواستار پرداخت حقوقهای به عقب افتاده خود یا کار و یا بازگشت به کار بوده اند، وضعیت زندگی فلاکت بار و روزگار وحشتناک کارگران در دوران طلائی بعد از لغو تحریمها که از مدتها قبل وعده اش به صاحبان سرمایه داده می شد را ترسیم کرده است.

اما با وجود سبعانه ترین حملات، کارگران دست از مبارزه برای دفاع از حق طبیعی حیات و دیگر حقوق انسانی خود بر نداشته و همچنان با جسارت بیشتر و همراه خانواده هایشان با وسعت گسترده تر و قدرتمندتر بر حق خواهی خود مصر و پا بر جا هستند. خانواده های کارگران با حضور خود در کنار کارگران که بارها در به ثمر رساندن اعتراضات یا آزادی بازداشت شدگان تأثیر بسزا داشته اند، ثابت کرده اند که دارای قدرتی تعیین کننده هستند و این پیام را به گوش مسؤلین می رسانند که اگر شما با گردانهای انتظامی و یگانهای ویژه می آئید، ما نیز با نان آورانمان می آئیم.

اتحادیه آزاد کارگران ایران حمایت خود را از مبارزات کارگران بیکار شده و یا بیکاران جویای کار در محل کارخانه ذوب فلز خاتون آباد اعلام و  از حضور و پشتیبانی دلیرانه خانواده های آنان تقدیر می کند، ضمن اینکه از بقیه کارگران شاغل در این کارخانه می خواهد که از خواست هم سرنوشتیان خود حمایت کنند، خواستار آزادی فوری بازداشت شدگان و تحقق خواست آنها است. داشتن کار یا بیمه بیکاری برای تمام افراد بیکار حقی انکار ناپذیر است و هیچ بهانه ای برای طفره رفتن از بر آورده کردن آن قابل پذیرش نیست.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

8 بهمن 94

یادآوری:

320کارگر مجتمع ذوب مس خاتون آباد 31 تیرماه سال جاری از کار اخراج شدند، کارخانه ذوب مس خاتون آباد با برگزاری آزمون در 24 مهرماه سال جاری اقدام به جذب مجدد برخی از این کارگران بیکارشده کرد که در این راستا از 320کارگراخراجی ، 280 نفر شرایط شرکت در آزمون را داشتند و نتیجه آزمون حاکی از به کارگیری مجدد 150 نفر از 280 کارگر شرکت کننده درآزمون بود.

در حال حاضر 170 کارگر کارخانه ذوب مس خاتون آباد بیکار هستند که 130نفرشان هم در آزمون شرکت کردند.

کارخانه ذوب مس خاتون آباد، احداث طرح های توسعه ای چون احداث کارخانه اسید و اکسیژن را در دستور کار دارد.

کارخانه ذوب مس خاتون آباد با زیربنایی بیش از 60 هزار متر مربع در غرب استان کرمان و در فاصله 180کیلومتری از این شهر و 30 کیلومتری از شهرستان شهربابک واقع شده است.

شرکت ملی صنایع مس ایران، تنها شرکتی است که از معادن بزرگ مس بهره برداری می کند، معادن مس سرچشمه، میدوک و خاتون آباد کرمان و سونگون در آذربایجان شرقی همگی در اختیار این شرکت هستند.

شرکت ملی مس با بهره برداری از این سه معدن و برخورداری از سه مجتمع تغلیظ مس، دو واحد ذوب مس خاتون آباد و سرچشمه و یک پالایشگاه در سرچشمه به عنوان یک شرکت بزرگ در سطح بین المللی مطرح است.

شهرستان شهربابک با 13 هزار و 750 کیلومتر مربع و بیش از 100 هزار نفر جمعیت در230 کیلومتری شمال غرب کرمان قرار دارد.

دهم بهمن ماه1394

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.