اخباروگزارشات کارگری۱۸اردیبهشت۱۳۹۵

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

پرونده قضایی9کارگرمعترض معدن سنگ آهن بافق مختومه باید گردد

– کارگران اعتصابی وخشمگین کشت و صنعت نیشکر هفت تپه درب کارخانه رابستند!

– تجمع اعتراضی کارگران راهبرمتروی تهران مقابل شرکت مترو واقع در زیر پل کالج!

– دل نوشته ای برای خانواده زندانیانی که اعتصاب غذا کرده اند

– حمایت کارگران قالبهای صنعتی سایپا و ایران خودرواز خواستهای جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی

– حمایت کارگران ساختمانی شهرهای سنندج و البرز از خواستهای جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی

– حمایت دانشجویان دانشگاه گوهردشت کرج از زندانیان در بند

– کارگران پیمانکاری صنایع شیر پگاه تهران خواستار مستقیم شدن قراردادهایشان شدند

– گزارشی درباره کارگران شرکتی مخابرات گیلان!

– گزارشاتی درباره کارگران بلاتکلیف چاه های نفت تنگ بیجار و کمانکوه

*اخراج هدیه دولت به کارگران چاه های نفت تنگ بیجار و کمانکوه در روز جهانی کارگر

*درتجمع کارگران بلاتکلیف چاه های نفت تنگ بیجار و کمانکوه عنوان شد:

-عدم پرداخت حقوق فروردین ماه ومطالبات سال گذشته5000کارگرمعدن سنگ آهن بافق!

– کارگران بیکار شده فولاد زاگرس:الزام به جذب در کار نیست/ به کاریابی معرفی شدیم

– بدنبال خروج پرستاران از شمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور هستند

– تجمع و اعتصاب فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به بدقولی دولت

– باغدارانی که دراعتراض به دلالان میوه سیب های سالم خود را دور ریختند

– سقوط در گودال جان یک کارگر را گرفت

کشته وزخمی شدن2کارگرکارخانه کاغذ پارس براثر تصادف

– حال یکی از مصدومان حادثه فولاد آذرشهر بسیار وخیم است

جسد کارگر شرکت کشتی سازی ساحل اروند در حاشیه کارون پیدا شد

کارگران اعتصابی وخشمگین کشت و صنعت نیشکر هفت تپه درب کارخانه رابستند!

صبح روزشنبه15اردیبهشت ماه، حدود 150 نفر کارگر نی بر کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت استخدامیشان دست از کار کشیده وبا تجمع جلوی درب ورودی کارخانه،مانع ورود و خروج شدند.

به گزارش18اردیبهشت ایرنا،این کارگران معترض همچنین با ورود به ساختمان اداری و نگهبانی این شرکت به اموال و ساختمان اداری خسارت وارد کردند. گفته می شود در پی این اعتراض برق کارخانه نیشکر هفت تپه از صبح روز شنبه برای چند ساعت به دلیل نامعلوم قطع گردید و تولید شکر در این کارخانه متوقف شد. همچنین گفته می شود شیشه های چند خودرو در ورودی شرکت با سنگ شکسته شده است.

با حضور ماموران انتظامی و نیروهای حراست شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در جمع کارگران معترض و گفت و گو با آنان ، کارگران نی بر ظهر شنبه به تجمع خود خاتمه داده و محل را ترک کردند. برق این کارخانه نیز از ساعتی پیش وصل شده و فعالیت در این کارخانه از سر گرفته شد.

به گزارش امروز جوان درهمین رابطه،یک منبع آگاه،  تبدیل وضعیت نشدن  کارگران و روشن نشدن  تکلیف استخدام  در کارخانه  را علت دست از کار کشیدن این کارگران اعلام کرد.

وی تعداد کارگران نی بر در این کارخانه را  300 نفر  برشمرد و گفت  کارگران نی بر که 30 نفر از آنان استخدام شده اند، می گویند  همه(300 نفر)  باید  استخدام شوند نه  وضعیت تعدادی از آنان  مشخص شود  .

به نقل از این منبع، مسئولان حراست می گویند حاضرند همه را استخدام کنند ،  مشروط بر اینکه حقوق آنها یک میلیون و 200 هزار تومان باشد؛ این در حالیست که کارگران نی بر درحال حاضر و در شش ماه از سال ماهانه  دو میلیون  تومان حقوق و مزایا می گیرند اما در شش ماهه دیگر سال حقوقی دریافت نمی کنند.

کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در شمال خوزستان اواخر سال 1394 به به بخش خصوصی واگذار شد.

تجمع اعتراضی کارگران راهبرمتروی تهران مقابل شرکت مترو واقع در زیر پل کالج!

امروز18اردیبهشت ماه، جمع کثیری از راهبران متروی تهران در مقابل شرکت مترو واقع در زیر پل کالج تجمع کردند.

کمبود راهبر، اضافه کار اجباری بدون حقوق و نبود پایانه، بخشی از مشکلات رهبران شرکت بهره‌برداری مترو تهران است که امروز مقابل این شرکت تجمع و اعتراض کردند.

به گزارش18اردیبهشت فارس،یکی از راهبران مترو گفت: پس از جذب نیروی بیش از حد در شرکت مترو مقرر شد تا سال 1397 نیروی جدیدی جذب نشود و تمامی فشار کاری بر روی راهبران مترو است، به صورتی که کار اضافی از ماه می‌خواهند ولی اضافه کار نمی‌هند.

وی ادامه داد: در حال حاضر راهبر کم داریم و به دلیل استخدام بیش از حد نیرو در سال‌های گذشته اجازه استخدام نمی‌دهند و نیروهای مازاد نیز هیچکدام وارد عملیات و راهبری نمی‌شوند؛ چرا که آزمون‌های سخت و تخصصی دارد و در درازمدت به دلیل سخت و زیان‌آور بودن شغل راهبری اثراتی بر جسم و روان خواهد داشت.

این راهبر مترو افزود: در حال حاضر اضافه کار اجباری از راهبران مترو می‌خواهند که بدون توافق کارگر است و برخلاف قانون کار محسوب می‌شود. در حال حاضر اعتراض ما به مدیریت خط و ریاست خط است.

وی گفت: راهبران مترو توانایی سه تیریپ کار اضافی را ندارند و با همان حقوق و مزایا درخواست کار بیشتر از ما می‌کنند و سوال ما اینجاست که چرا از دو هزار نیروی مازادی که عنوان می‌شود استخدام شده‌اند استفاده در شغل راهبری مترو نمی‌کنند.

یکی دیگر از راهبران مترو افزود: هنگامی که کار اضافی از راهبران مترو درخواست می‌کنند احتمال برخورد قطارهای به یکدیگر به دلیل تمرکز راهبران وجود دارد.

وی افزود: مسیری که مسافران از ارم تا کلاهدوز را 45 دقیقه طی می‌کردند به دلیل مشکلات موجود در بیش از یک ساعت طی می‌کنند.

این راهبر مترو بیان داشت: حدود 15 قطار باید در یک خط مترو باشد ولی در حال حاضر 18 قطار در خط است. درخواست ما دیدار با مدیرعامل و مطرح کردن مشکلاتمان است. نبود پایانه مترو نیز یکی دیگر از مشکلات راهبران محسوب می‌شود.

دل نوشته ای برای خانواده زندانیانی که اعتصاب غذا کرده اند

هاله صفرزاده

باید عزیزی را در زندان داشته باشی، آن هم یک زندانی سیاسی، تا لحظات سختی را درک کنی که بر خانواده ی او میگذرد.

در هر لحظه از این دوری اجباری، تصور این که به جرم های واهی عزیزت که می توانست برای جامعه اش بسیار تاثیرگذار باشد، در چهاردیواری سلول حبس است، دلت را به درد می آورد. دردی بزرگ که قلبت را چنان می فشارد که انگار هم اکنون از هم خواهد گسست. چرایی بزرگ در ذهنت شکل میگیرد، چرایی که هیچ پاسخی برای آن نمی یابی؟

اما وقتی می اندیشی که او چیزی برای خود نمیخواهد. او دغدغه ثروت و مکنت ندارد و تنها جرم او حقیقتی است که فاش می گوید و زبان سرخش است که سر سبزش را به باد می دهد، دلت انباشته از غروری سترگ می شود. غروری آن قدر بزرگ که نمی گذارد سرخم کنی، همانند او که سرخم نمی کند.

وقتی می شنوی که او عصیان کرده در مقابل این بی عدالتی که در حق او و صدها تن چو او جاری شده و می شود، با نخوردن غذا. دیگر لقمه ای غذا، جرعه ای آب از گلویت پایین نخواهد رفت. نگرانی رهایت نخواهد کرد:

چه خواهد شد؟

آیا گوش شنوایی برای این فریاد بی صدا پیدا خواهد شد؟

آیا از این مصاف سالم بیرون خواهد آمد؟

اما این فقط یک طرف ماجراست.

دیگر لحظه ها بیش از پیش سنگین می شوند و زمان نمی گذرد. انگار پاتاوه ای از سرب به پا کرده و آنقدر آهسته گام می زند که انگار متوقف شده است.

اگر همسر باشی و مادر ، فرزندانت را که نگران پدرشان هستند، هر لحظه می بینی، بی تابی شان را، نگرانی شان را، دلتنگی شان را؛ آن وقت بارت چند برابر خواهد شد. دیگر نگرانی خودت رنگ می بازد، پنهانش می کنی. سعی می کنی دلداریشان دهی در حالی که دل خودت خون است

هزاران کار داری هر روز به این دادسرا و آن دادگاه باید سر بزنی، با این و آن صحبت کنی تا شاید صدای عزیزت را به گوش کسی، مسوولی برسانی، با این آرزو که راهی ، روزنه ای بیابی که اندکی روشنایی امید را به چشمانت برساند. یک سره می دوی و نمی دانی این همه انرژی و توان را از کجا آورده ای!

بدانید تنها نیستید. تلاش آنها، شما، خانواده های زندانیان دیگر، دوستان و همراهانشان بی ثمر نخواهد ماند.

دستتان را می فشاریم و همراه با هم “آزادی زندانیان سیاسی” را فریاد می کنیم.

این جا اگر چه گاه

گل به زمستان خسته خار می شود

این جا اگر چه روز

گاه چون شب تار می شود

اما بهار می شود

اما بهار می شود

سید علی صالحی

منبع:سایت کانون مدافعان حقوق کارگر

حمایت کارگران قالبهای صنعتی سایپا و ایران خودرواز خواستهای جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی

ما جمعی از کارگران شرکت قالبهای بزرگ صنعتی سایپا و ایران خودرو از خواست برچیدن اتهام اقدام علیه امنیت ملی از پرونده کارگران و معلمین و فعالانی که از حقوق ما دفاع کرده اند، حمایت می کنیم و می خواهیم فوری جعفر عظیم زاده رئیس هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و اسماعیل عبدی دبیر کانون صنفی معلمان که به خاطر اعتراض به این اتهامها اعتصاب غذا کرده اند، آزاد شوند. اینها هیچ کاری نکرده اند تا امنیت ملی به خطر بیافتد، فقط از حقوق کارگران و معلمان دفاع کرده اند.

جمعی از کارگران شرکت قالبهای صنعتی سایپا و ایران خودرو

18 اردیبهشت 95

منبع:سایت اتحادیه آزادکارگران ایران

حمایت کارگران ساختمانی شهرهای سنندج و البرز از خواستهای جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی

ما جعفر عظیم زاده  و خیلی از فعالین کارگری دیگر مخصوصا فعالین شهرهای کردستان را به خوبی می شناسیم و با هدف و فعالیت آنها کاملا آشنا هستیم. آنها هیچ هدفی غیر از بهتر شدن وضعیت زندگی کارگران و بیکاران ندارند و هیچ کاری هم غیر از تلاش برای رسیدن به آن نکرده اند. حالا همین فعالین به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به زندان افتاده اند. اگر داشتن کار و زندگی مناسب اقدام علیه امنیت ملی است، پس حتما از نظر کسانی که این پرونده سازیها را انجام می دهند بیشتر مردم که بیکارند یا به خاطر دستمزد پایین زندگیشان مناسب نیست و ناراضی هستند، امنیت ملی را به خطر می اندازند. ما به این پرونده سازیها علیه فعالین کارگری و معلمان اعتراض داریم  و خواهان آزادی جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی و همه کسانی که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی زندانی شده اند، هستیم.

جمعی از کارگران ساختمانی سنندج

آقای جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی بدون اینکه هیچ گناهی کرده باشند زندانی شده اند. ما کارگران ساختمانی که جزء بی حقوق ترین قشر از کارگران هستیم و نه بیمه درمانی و نه بیمه بیکاری شاملمان می شود و نه دستمزد مناسب با کار سخت ساختمانی داریم، بارها شاهد بوده ایم که جعفر عظیم زاده و فعالین دیگر به حقوق پایمال شده کارگران ساختمانی اعتراض کرده اند و از خواستهای ما دفاع نموده اند. اینها دفاع کنندگان از حقوق ما و رهبران ما هستند که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی حالا زندانی شده اند. این انسانهای دلسوز حتی در زندان هم با اعتصاب غذا از حقوق ما دفاع می کنند. ما خواهان ممنوع شدن چسباندن اتهام اقدام علیه امنیت ملی به همه کسانی که از حقوق کارگر و معلم و بقیه مردم زحمتکش دفاع می کنند، هستیم و می خواهیم فوری از زندان آزاد شوند.

جمعی از کارگران ساختمانی استان البرز

18 اردیبهشت 95

منبع:سایت اتحادیه آزادکارگران ایران

حمایت دانشجویان دانشگاه گوهردشت کرج از زندانیان در بند

امروز در ایران اگر کارگر به دستمزد زیر خط فقر، به قرارداد موقت و نداشتن امنیت شغلی، به پرداخت نشدن حقوق، به اخراج و به بیکاری اعتراض کند، امنیت ملی به خطر می افتد. اگر معلم به حقوق پایین و به طرح حق التدریسی و در دسترس همگانی نبودن امکان آموزش اعتراض داشته باشند، امنیت ملی به خطر می افتد و اگر دانشجو و دیگر فعالین اجتماعی خواهان آزادی بیان و اندیشه باشند باز هم امنیت ملی به خطر می افتد! ما می پرسیم که این امنیت ملی چیست که باید به بهای فقر و گرسنگی و خفقان برای اکثر جمعیت جامعه تأمین شود؟

اکنون دهها فعال کارگری و معلمی و دانشجوئی و اجتماعی به خاطر اعتراض به مصائب معیشتی و اجتماعی در زندان هستند که اتهامشان اقدام علیه امنیت ملی است. از جمله فعالین زندانی، اسماعیل عبدی دبیر کانون صنفی معلمان و جعفر عظیم زاده دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران هستند که به این پرونده سازیهای امنیتی علیه فعالین صنفی و اجتماعی دست به اعتصاب غذا زده اند.

ما خواهان حذف اتهام بی اساس اقدام علیه امنیت ملی از پرونده های فعالین صنفی و اجتماعی و آزادی فوری آنان می باشیم. بدیهی است که مسؤلین قضائی و زندان در قبال هر گونه آسیبی که در جریان اعتصاب غذا بر اسماعیل عبدی و جعفر عظیم زاده وارد آید، مسؤل خواهند بود.

جمعی از دانشجویان دانشگاه گوهردشت کرج

18 اردیبهشت 95

منبع:سایت اتحادیه آزادکارگران ایران

کارگران پیمانکاری صنایع شیر پگاه تهران خواستار مستقیم شدن قراردادهایشان شدند

کارگران روز مزدی وحجمی «صنایع شیر پگاه تهران» خواستار مستقیم شدن قراردادهای کار خود شدند.

به گزارش18اردیبهشت ایلنا،این کارگران گفتند:حدود ۲۲۰کارگر روز مزدی و ۱۲۰ کارگر حجمی هستیم که سالهاست زیر نظر پیمانکاران مختلف مشغول کاریم.

این کارگران که عقیده دارند به واسطه حضور پیمانکار دریافتی‌های آنها به نسبت سایر کارگران کاسته شده است، می‌گویند: جدا از مشکل ناکافی بودن دستمزد دریافتی آنها با مشکل تهدید امنیت شغلی نیز مواجه هستیم چنانچه بطور مشخص در واپسین روز‌های سال گذشته (۹۴) پیمانکار،  حدود ۳۰ کارگر حجمی را پس از اتمام قرار داد کار اخراج کرد.

کارگران صنایع شیر پگاه تهران خواستار آن هستند تا مدیریت این واحد صنعتی در مقام کارفرمای اصلی در راستای اجرای طرح‌های مستقیم شدن قراردادهای کاری کارگران پیمانکاری با آن‌ها قرارداد مستقیم کار منعقد کند.

به گفته آنان طی چند سال گذشته مدیریت فعلی کارخانه طرح جایگزینی نیروی کار روز مزدی وحجمی کارخانه را به جای نیروی کار بازنشسته در دست گرفته است.

به گفته این کارگران در حال حاضر بیش از یکسال از حضور آخرین پیمانکار نیروی انسانی در کارخانه شیر پگاه تهران می‌گذرد وعلارغم اینکه با هر یک از کارگران قرا داد‌های یکساله بسته است اما کارگران حجمی وروز مزدی هیجگاه احساس امنیت شغلی نمی‌کنند.

گزارشی درباره کارگران شرکتی مخابرات گیلان!

تصویر زیرنمونه ای از تعهدنامه ای است که شرکت پیمانکار از کارگرانش اخذ می نماید. تعهداتی که راه هرگونه اقدام را بر ایشان بسته و مدعی قبلا حق هر گونه ادعا را از خود سلب و ساقط نموده است

«…..فرقی نمی کند که یک سال سابقه ی کار داشته باشید یا ۲۹سال ، حقوق همه کارگران شرکتی مخابرات گیلان ۸۲۰تومان برای مجرد ها و تا ۱میلیون و ۲۱ هزار تومان برای متاهل ها چه فرزند یک یا دو دانشجو داشته باشید چه نداشته باشید…» این سخنان یکی از کارکنان باسابقه ی مخابرات گیلان بود که با ناراحتی و استیصال ، بزرگترین نگرانی اش این بود که مبادا با تداوم این وضعیت شرمنده ی همسر و فرزندان شود.

چندی پیش بود که بر اساس آمار های رسمی دولت هزینه یک خانواده ی شهری ایرانی ۳میلیون و ۲۰۰هزار تومان در هرماه اعلام شده به عبارتی در بهترین حالت و به صورت میانگین هر خانواده شهری برای گذران زندگی خویش باید ۳میلیون و ۲۰۰هزار تومان خرج نماید در حالی که در سال ۱۳۹۵ دستمزد کارگران مشمول قانون کار با احتساب ضریب افزایشی ۱میلیون و سیصد  الی ۱میلیون و پانصد هزار تومان تعیین گردید که تنها برای گذراندن ۱۵روز در ماه کفایت می کند . اینجاست که به ناچار باید به دنبال اخذ وام های رنگارنگ با نرخ سود بسیار بالا و بازپرداختهایی که قسمت قابل توجهی از درآمد ماهیانه را شامل می شود ، بود.

شرح درد اشتغال این کارمندان شریف چه از بی تفاوتی مسولین مخابرات استان که آنها را به چشم همکار نمی نگرند، چه از اقدامات شرکت خصوصی که در پرداخت حقوق و مزایا با بی مهری تمام با ایشان تا می کند و چه از بلاتکلیفی و برزخی که در خصوص بسیاری از تسهیلات اداری و رفاهی که تا حدودی برای سایر کارمندان وجود دارد و برای کارمندان شرکتی موجود نیست، این پارادوکس را به وجود می آورد که آیا بالاخره کارمندان شرکتی کارمند مخابرات هستند یا نه!؟

شرکت پیمانکاری که بر اساس قرار داد منعقده با شرکت مخابرات استان گیلان موظف به بکارگیری ۸۰۰نفر نیروی انسانی در مقابل دریافت مبلغ  ۱میلیاردو پانصد و شش میلیون و ۴۶۰ هزار و چهل و پنج تومان  در هر ماه می باشد . به این معنی است که شرکت مخابرات استان گیلان برای هر نفر از کارمندان مبلغ ۱ میلیون و ۸۸۲هزارتومان دستمزد به شرکت پیمانکار پرداخت می نماید . در حالی که در قرار داد کار موقتی که شرکت پیمانکار با کارمندان متاهل خود منعقد نموده است ، جمع کل مبالغ حکم مبلغ ۱میلیون و ۲۱ هزار و ۲۰۰ تومان  می باشد .

شرایط برای کارمندان شرکتی مخابرات همچون دیگر کارکنان شرکتی در سایر ادارات و نهاد های استان و کشور نامساعد است.

بخشی ازیک گزارش واران بتاریخ18اردیبهشت

گزارشاتی درباره کارگران بلاتکلیف چاه های نفت تنگ بیجار و کمانکوه

*اخراج هدیه دولت به کارگران چاه های نفت تنگ بیجار و کمانکوه در روز جهانی کارگر!

همزمان با روز جهانی کارگر، دولت حدود 200 نفر از کارگران چاه های نفت تنگ بیجار و کمانکوه استان ایلام را از کار بیکار کرد.

این کارگران بالاتفاق روی این نکته تاکید داشتند که اخراج به دلیل اتمام کار پیمانکار نبوده و اگر این است چرا با اتمام کار سایر شرکت های پیمانکاران همچون ( شرکت پویان ارتباطات غرب و پیمانکاری علیرضا کریمی، شرکت خرداد سازان تهران و پیمانکاری عیسی شمس) ما را اخراج نکرده اند؟ و این نشان می دهد که اخراج و عدم قرارداد ربطی به اتمام کار پیمانکار ندارد.

به گزارش 17اردیبهشت ایلام پویا، همزمان با روز جهانی کارگر، دولت حدود 200 نفر از کارگران چاه های نفت تنگ بیجار و کمانکوه استان ایلام را از کار بیکار کرد.

یکی از کارگران بیکار شده گفت: پس از پایان قرارداد پیمانکار شرکت نفت طرح توسعه تنگ بیجار و کمانکوه و در پی تصمیمات مدیران شرکت نفت حدود 200 نفر از کارگران زحمت کش این شرکت همچنان بلاتکلیف مانده اند.

وی افزود: این کارگران که از نیروی های بومی استان و نیرو طرح توسعه می باشند و تایم شیت (time sheet) آنها با خود شرکت نفت بوده و ارتباطی به اتمام قرارداد پیمانکار ندارد.

یکی دیگر از افراد بیکار شده اظهار کرد: این نیروها عمر مفید کاری خود را در این شرکت صرف نموده اند و سابقه کار تعدادی از آنها به 15 سال نیز می رسد و در طول عمر کاری آنها پیمانکاران متعددی تغییر نموده اند.

وی عنوان کرد: این اولین بار است که با اتمام کار یک پیمانکار در این شرکت مدیران شرکت نفت پیمانکار جدید معرفی ننموده اند و موجب تشویش روحیه این کار گران و خانواده های آنها شده اند.

کارگر دیگری با ناله های فراوان و استرس بسیار بالا گفت: آیا این حق ماست که دولت در روز کارگر به جای پاداش ما را اخراج کند؟ آیا این مزد 15 سال زیر گرمای سوزان تلاش کردن در این منطقه بود؟

کارگر بیکار شده دیگر تصریح کرد: چرا مدیران شرکت نفت، بجای تعطیل نمودن شرکت طرح توسعه به فکر تامین بودجه برای راه اندازی فازهای آماده بکار این پروژه عظیم نیستند؟!

این کارگران بالاتفاق روی این نکته تاکید داشتند که اخراج به دلیل اتمام کار پیمانکار نبوده و اگر این است چرا با اتمام کار سایر شرکت های پیمانکاران همچون ( شرکت پویان ارتباطات غرب و پیمانکاری علیرضا کریمی، شرکت خرداد سازان تهران و پیمانکاری عیسی شمس) ما را اخراج نکرده اند؟ و این نشان می دهد که اخراج و عدم قرارداد ربطی به اتمام کار پیمانکار ندارد.

لازم به ذکر است شرکت طرح توسعه تنگ بیجار و کمانکوه (کمپ گنجوان) زیر نظر شرکت نفت مرکزی تهران است که به دلایل نامعلوم از بستن قرارداد جدید با حدود 200 نفر از کارگران این شرکت خودداری کرده و خانواده های بسیاری را در شوک بسیار سنگین فرو برده است.

* به درخواست کارگران اسامی مصاحبه کنندگان منتشر نمی شود.

*درتجمع کارگران بلاتکلیف چاه های نفت تنگ بیجار و کمانکوه عنوان شد:

هنوز هفت روز ازروز کارگر نگذشته است که درب استانداری ایلامی شاهد تجمع تعداد بیش از 200کارگر طرح توسعه حوزه گازی تنگ بیجار بود، کارگرانی که از بیکار شدن خود بعد از 7سال کارگری در شرکتهای تابعه وزارت نفت  گلمه مند بوده وعنوان داشتند که هیچ کس از آنان حمایت نمی کند!

به گزارش17اردیبهشت تابناک،کورش جلیلیان یکی از کارگران تجمع کننده بعنوان سخنگوی این جمع از بیکار شدنشان گفت: از سال88بعنوان کارگر دریکی از شرکتهای وابسته به وزارت نفت که در طرح توسعه منطقه گازی تنگ بیجار فعالیت می کند اشتغال به کار داریم اما پس از گذشت 7سال اکنون به ما اعلام کرده اند که دیگر بحضورشان دراین شرکت نیازی نیست!

این کارگر در ادامه گفت:مدیر عامل این شرکت در نظر دارد از استانهای دیگری نظیر کرمانشاه کارگر استخدام کند این درحالیست در این شرکت بیش از 200کارگر ماهر ایلامی سالهاست به کارگری اشتغال دارند .

وی گفت: برای پیگیری این مشکل تاکنون درخواستهای مکرری به اداره کل کار استان واستانداری ایلام ارائه داده ایم اما حقیقتا هیچ دستگاهی از کارگران  از کار بیکار شده این شرکت حمایت نمی کند ،جای تعجب دارد اداره کار که  فلسفه وجودی او نیز حمایت از حقوق کارگران است به درخواست ما کارگران بی توجه است.

جواد شمسی دیگر کارگر ساکن شهرستان چرداول که از بیان اسم خود بخاطر تبعاتش اکراه داشت نیز در این گفتگو از تضییع حقشان گفت وعنوان کرد: خدا را خوش نمیاد بعد از 7 سال کارگری الان از کار بیکارشویم ،چه کسی باید پاسخگوی تبعات اقتصادی واجتماعی برای  200خانواده کارگران از کاربیکارشده باشد؟

وی افزود : 14 روز است به ما نه غذا می دهند ونه آب! مگه گناه ما کارگران چیست؟اگر شرکت دنبال تعدیل نیروست چرا باید از استان دیگری نیروی کار وارد کند ؟ اگر قرار است شرکتهای تابعه وزارت نفت نیرویی به کارگیری کنند حقیقتا نیروهای بومی استان دراولویت هستند وااین حق مردم این استان است که از مزایای بهره برداری از گاز استان بهره مند شوند.

پیگیری های خبرنگار مابرای بررسی مشکل این کارگران از طریق شرکت شیروان کارورزان نتیجه بخش نبود ،مدیر خدمات این شرکت که خواست نامش فاش نشود تنها به این جمله بسنده کرد:من از جزییات این مشکل مطلع نیستم شما بایستی از طریق روابط عمومی به جزییات دست پیدا کنید اما ظاهرا قرارداد این شرکت با وزارت نفت به اتمام رسیده است!

نکته ای که جای تامل است اینجاست که تاکنون پیگیرهای خبرنگار ما برای پیگیری مشکل این جمع از سوی اداره کل کار ورفاه اجتماعی استان ایلام نتیجه ای در بر نداشته است ،علیرغم تماس های مکرر تلفنی وپیامکی با مدیرکل دستگاهی که طبق قانون وظیفه حمایت حقوقی از کارگران را عهده دار است موفق به دریافت جواب نشده ایم.

*درهمین رابطه:

تجمع کارگران چاه های نفت تنگ بیجار و کمانکوه دراعتراض به بلاتکیلفی شغلی مقابل استانداری ایلام!

امروز15اردیبهشت ماه،200کارگر طرح توسعه چاه های نفت تنگه بیجار و کمانکوه ایلام در اعتراض به بلاتکیلفی شغلی مقابل استانداری تجمع کردند.

 به گزارش15اردیبهشت قدس آنلاین ، یکی از این کارگران که نخواست نامش فاش شود گفت:200کارگر طرح توسعه چاه های نفت تنگه بیجار و کمانکوه ایلام،حدود 2 هفته است که در بلاتکلیف بسر می بریم وپیمانکار توجهی به ما کارگران ندارد و هیچ مقام مسئولی در استان هم پاسخگوی ما نیست.

وی با اشاره به اینکه سختی کار در این منطقه را به جان خریده ایم و در سرما و گرمای طاقت فرسای منطقه شبانه روز کار کرده ایم تا این پروژه به سرانجام برسد می افزاید عمرمان را برای این پروژه صرف کرده ایم، در حال حاضر بلاتکلیف مانده ایم.

یکی دیگر از کارگران این پروژه با بیان اینکه 2 هفته است که ما را معلق کرده اند و حتی به اداره کار برای برقراری بیمه بیکاری معرفی مان نکرده اند، می گوید: مسئولان طرح با این بهانه که کار تعطیل است، بیش از 200 نفر از کارگران این پروژه را که بین 5 تا 20 سال سابقه کار دارند، بلاتکلیف رها کرده و هیچ پاسخ قطعی به ما نمی دهند.

وی با اشاره به اینکه مسئولان کاملاً ما را بلاتکلیف و مستأصل رها کرده اند و جواب قانع کننده ای به ما کارگران نمی دهند، می افزاید: ما که تمام سختی های کار در این منطقه را به جان خریده ایم تا بلکه بتوانیم برای خود و خانواده ام روزی حلال کسب کنیم، آیا سزاوار است که پس از قریب به 20 سال کار در این مجموعه ما را سرگردان و بلاتکلیف رها کنند؟

چرا هیچ مسئولی به ما و خانواده هایمان پاسخ درست و روشنی نمی دهد؟ اگر کار تعطیل شده چرا ما را به مراجع ذیصلاح همچون اداره کار معرفی نمی کنند؟ چرا پیمانکار به تعهدات خود در قبال ما کارگران بی توجه است؟

این کارگر که بیشتر عمر خود را برای کار در این پروژه صرف کرده با گلایه شدید از مسئولان پروژه و مسئولان استانی در خصوص عدم تعهد نسبت به کارگران، ادامه می دهد: آیا مسئولان می توانند پاسخ خانواده های نگران ما را بدهند؟

عدم پرداخت حقوق فروردین ماه ومطالبات سال گذشته5000کارگرمعدن سنگ آهن بافق!

5000کارگر شرکت معدن سنگ آهن بافق از سال گذشته مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. دستمزد فروردین این کارگران نیز هنوز پرداخت نشده است.

به گزارش18اردیبهشت ایلنا،جمعی از کارگران شرکت معدن سنگ آهن بافق از مطالبات مزدی پرداخت نشده خود خبر دادند.

از قرار معلوم، دستمزد اسفند این کارگران ساعاتی پیش پرداخت شده است اما مزایا و عیدی و حق سنوات سال گذشته این کارگران همچنان پرداخت نشده باقی مانده است.

دستمزد فروردین ماه این کارگران نیز که تعداد آن‌ها حدود ۵۰۰۰ نفر و با قراردادهای شغلی مختلف شامل رسمی، شرکتی، قرارداد معین و روزمزد مشغول به کار هستند هنوز پرداخت نشده است.

کارگران بیکار شده فولاد زاگرس:الزام به جذب در کار نیست/ به کاریابی معرفی شدیم

دو کارگر بیکار شده فولاد زاگرس که در پی صدور نامه معاونت اشتغال وزارت کار و با وعده جذب به کردستان برگشتند، در نهایت به بخش کاریابی و مشاوره معرفی شدند.

به گزارش18اردیبهشت ایلنا،دو کارگر  بیکار شده فولاد زاگرس به نام های “احمد امینی” و “علیرضا رستمی” که دوشنبه هفته گذشته جهت پیگیری بیمه بیکاری به تهران آمده بودند، از بی نتیجه ماندن پیگیری های خود خبر دادند.

این دو کارگر چهارشنبه هفته گذشته پس از صدور نامه معاونت اشتغال وزارت کار خطاب به مدیرکل اداره کار کردستان به این استان بازگشتند.

ظاهرا به این کارگران شفاهی گفته شده بود که موضوع نامه که مهروموم تحویل آنها شده است،  لزوم جذب آنها در یکی از واحدهای تولیدی استان است اما پس از مراجعه به اداره کار استان کردستان متوجه شدند که لزوم جذب در کار نیست و تحویل گیرنده نامه، آنها را به بخش کاریابی معرفی کرده است.

در این نامه آمده است: با عنایت به سوابق کاری و مسائل و مشکلات اعلامی از سوی نامبرده، خواهشمند است دستور فرمایید ضمن دعوت از ایشان جهت راهنمایی و مشاوره شغلی، نسبت به اجابت درخواست شغلی متقاضی با اولویت هرگونه مساعدت لازم معمول و ازنتیجه این دفتر را نیز مطلع نمایند.

این درحالیست که در یک سال گذشته و پس از تعطیلی کارخانه فولاد زاگرس این دو کارگر بارها به کاریابی مراجعه کرده اند و تا کنون نتیجه ای نگرفته اند.

بدنبال خروج پرستاران از شمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور هستند

قائم مقام سازمان نظام پرستاری از تشکیل کارگروهی با حضور نماینده وزارت بهداشت برای بررسی خروج برخی پرستاران از شمول قانون مشاغل سخت و زیان آور و همچنین کاهش سال‌های زیان‌آوری پرستاری خبر داد.

به گزارش18اردیبهشت ایلنا،محمد شریف‌مقدم با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر کارگروهی با حضور نماینده تامین اجتماعی، ‌ نماینده سندیکاهای کارفرمایی و ‌ نمانیده وزارت بهداشت به دنبال این هستند که  ۱۰ سال سخت و زیان‌آوری را کاهش دهند و از این پس همه پرستاران شاغل در بیمارستان‌ها مشمول مشاغل سخت و زیان آور نباشند.

وی با اشاره به اینکه طبق ماده ۷۵ قانون تامین اجتماعی پرستاری مشمول مشاغل سخت و زیان‌آور می‌شود، گفت: طبق ماده الف قانون مشاغل سخت و زیان آور در برخی موارد شرایط محیط کار به گونه‌ای است که موجب زیان‌آوری شغل می‌شود و در بند ب این قانون نیز گفته شده است که برخی مشاغل ماهیتا زیان‌آور هستند.

وی خاطرنشان کرد: خروج برخی پرستاران از شمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور و همچنین کاهش سال‌های زیان‌آوری پرستاری خلاف ماده ۱۶ قانون نظام پرستاری و ماده ۴ قانون ارتقا و بهره‌وری است.

تجمع و اعتصاب فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به بدقولی دولت

صبح امروز18اردیبهشت، جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت مقابل ساختمان وزارت نفت تجمع کردند.

به گزارش 18اردیبهشت خبرنامه دانشجویان ایران، صبح امروز جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه های صنعت نفت در اعتراض به بدقولی دولت در زمینه استخدام دانشجویان مقابل وزارت نفت تجمع کردند.

یکی از تجمع کنندگان درباره این تجمع گفت: با توجه به پیگیری ها و نامه نگاری هایی که تاکنون انجام شده و پاسخ مناسبی به آن داده نشده بود، فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت مجدداً دست به اعتصاب و تجمع روبروی ساختمان اصلی وزارت نفت زدند.

وی ادامه داد: از حوالی ساعت 10 صبح امروز مجدد بنرهای اعتراض دانشجویان دانشگاه صنعت نفت روبروی درب اصلی وزارت خانه نفت، باز شدند. با توجه به پیگیری هایی که سابقاً از منابع انسانی وزارت نفت انجام شده بود، مسئولین مربوطه ابهام ابلاغیه 27 دیماه را مانع از اجرایی شدن این ابلاغیه می دانستند.

این دانشجو افزود: با توجه به گذشت بیش از سه ماه از این ابلاغیه، فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت با تجمع مقابل این وزارت خانه خواستار جلسه ی نمایندگانشان با رئیس تدوین مقررات شدند، که پاسخ مثبتی به رفع ابهامات موجود بگیرند. تا این لحظه نمایندگان موفق به گرفتن زمان ملاقات از مسئول مربوطه نشده اند.

باغدارانی که دراعتراض به دلالان میوه سیب های سالم خود را دور ریختند

جمعی از باغداران ارومیه ای در اعتراض به قیمت پایین سیب، محصولات سالم خود را به رودخانه “باراندوز چای” ریختند.

به گزارش18اردیبهشت تابناک،این باغداران می گویند دلالان میوه، محصولات آنها را به قیمت بسیار پایین می خرند و سپس به قیمت های گزاف در بازار به فروش می رسانند. بنابراین ترجیح می دهند میوه های خود را معدوم کنند اما به دلالان ندهند.

باغداران ارومیه ای از مسؤولان می خواهند فکری به حال سیستم مافیایی دلالی میوه بکنند و اجازه ندهند گروهی از دلالان، با خرید ارزان میوه از کشاورزان و فروش آن به چند برابر قیمت به مردم، هم به کشاورزان ظلم می کنند و هم حقوق مصرف کنندگان را تضییع می کنند.

خبرها حاکی از آن است که کشاورزان دیگر ارومیه نیز بنا دارند به این حرکت اعتراضی بپیوندند.

سقوط در گودال جان یک کارگر را گرفت

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران از سقوط منجر به فوت یک کارگر در داخل گودالی به عمق 2 متر خبر داد.

به گزارش18اردیبهشت فارس،جلال ملکی اظهارداشت: در ساعت 12 و 50 دقیقه حادثه سقوط یک فرد در چاه واقع در خیابان شیخ‌هادی خیابان قاضی عسگر به سامانه آتش‌نشانی شهر تهران اعلام و مأموران و ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند.

وی ادامه داد: با حضور آتش‌نشانان در محل حادثه مشاهده شد، در یک منزل سه طبقه قدیمی در طبقه همکف در داخل حمام، گودالی به عمق دو متر و قطر 10 متر به یکباره ایجاد شده است.

ملکی بیان داشت: یک کارگر به داخل این گودال سقوط می‌کند و مقداری کاشی، اجناس و سنگ نیز بر روی این کارگر می‌ریزد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران گفت: نیروهای آتش‌نشانی این فرد را خارج و تحویل عوامل اورژانس دادند که مشخص شد جان خود را از دست داده است.

کشته وزخمی شدن2کارگرکارخانه کاغذ پارس براثر تصادف

واژگونی خودروی پژو در مسیر هفت تپه منجر به کشته و زخمی شدن 2کارگرکارخانه کاغذ پارس  شد.

به گزارش18اردیبهشت ایران اُنا ، واژگونی خودروی پژو در مسیر هفت تپه منجر به کشته و زخمی شدن 2 سرنشین آن شد.دو سرنشین این خودرو از کارگران شرکت کاغذ پارس بودند.

یکی از سرنشینان خودرو در دم جان باخت و حال یکی دیگر از سرنشینان این خودرو وخیم گزارش شده است.

حال یکی از مصدومان حادثه فولاد آذرشهر بسیار وخیم است

مسئول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی می گوید: یکی از مصدومان حادثه فولاد آذرشهر به علت وخامت حال جسمی، به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان سینا در تبریز منتقل شده است.

به گزارش18اردیبهشت ایلنا،حبیب حسینقلی‌زاده مسئول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی در ارتباط با جزییات حادثه سوختگی چهار کارگر فولاد آذرشهر در آذربایجان شرقی گفت: علت بروز حادثه ریختن مواد مذاب روی بدن کارگران بوده که دلیل این رخداد بایستی توسط مسئولان بررسی شود.

حسینقلی‌زاده در رابطه با وضعیت جسمانی این ۴ کارگر گفت: یکی از آن‌ها دچار سوختگی ده درصد شده بود که در بیمارستان آذرشهر مداوا شد و دو نفر دیگر که دچار سوختگی ۴۰ و ۴۵ درصد شده‌اند همچنان در‌‌ همان بیمارستان بستری هستند.

وی به وخامت حال یکی از مصدومان اشاره کرد و گفت: یکی از مصدومان که دچار سوختگی ۸۵ درصد شده بود، روز گذشته به بیمارستان سینا در تبریز منتقل شد و هم اکنون در بخش مراقب‌های ویژه این بیمارستان نگهداری می‌شود.

وی با تاکید بر وخامت حال این مصدوم گفت: این کارگر در وضعیت مناسبی قرار ندارد.

جسد کارگر شرکت کشتی سازی ساحل اروند در حاشیه کارون پیدا شد

جسد غرق شده کارگر شرکت کشتی سازی ساحل اروند که چهارشنبه هفته گذشته در اروندرود غرق شده بود، صبح شنبه در حاشیه کارون پیدا شد.

به گزارش18اردیبهشت ایرنا،یکی از کارگران شرکت کشتی سازی ساحل اروند (شصدا) در منطقه جرف جزیره مینو از توابع شهرستان خرمشهر، چهارشنبه هفته گذشته حین جوشکاری، در اروندرود غرق شد و جسد وی با تلاش غواصان از آب بیرون کشیده شد.

مرحوم هادی حسانی در حالی که بر عرشه کشتی در حال ساخت مشغول به کار بود در آب سقوط کرده و غرق شد.

بنا به گفته یک منبع آگاه، هادی حسانی برای جوشکاری بر بارج منتقل شده بود که سرش حین پریدن به سمت بارج به گوشه بارج برخورد کرده و در اروندرود سقوط کرد.

بنابر این گزارش، تلاش همکاران برای نجات وی به دلیل شدت جریان آب اروندرود، موثر واقع نشده بود.

شرکت صنایع دریایی ساحل اروند در کنار رودخانه اروند قرار دارد و فعالیت آن در بخش کشتی‏سازی است.

هیجدهم اردیبهشت ماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.