امروز سه شنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۱

ساعت ۱۹:۰۴

 
جامعه رنگین کمان » درباره ما

درباره ما

منشور و اصول راهبردی سایت رنگین کمان و تلویزیون اینترنتی رنگین کمان، بنیاد آزادی اندیشه و بیان

سایت رنگین کمان و تلویزیون اینترنتی رنگین کمان، بنیاد آزادی اندیشه و بیان،بنیادی است مستقل که در راستای یک قرن جنبش آزادی خواهی و‌عدالت طلبی مردم ایران گام بر میدارد. بنیانگذاران این بنیاد، آزادی، دمکراسی و لائیسیته را ستون های سه گانه ی استقلال و رشد جامعه ایرانی‌میدانند و با همه افراد و سازمان هایی که این اصول را ارج بنهند همکاری و همسازی میکنند. تاریخ گواهی می­دهد که نظام جمهوری اسلامی ایران و اندیشه ولایت فقیه، نه تنها سدی برای رشد جامعه ایرانی است بلکه صدای آزادی خواهانِ مستقل، دمکرات و لائیک را با زور، شکنجه، زندان و اعدام در نطفه خاموش ساخته است. بی‌ تردید ما با این رژیم سرآشتی ‌نداریم و خواهان بر کناری آن هستیم.

اگر چه سایت رنگین کمان و تلویزیون اینترنتی رنگین کمان، بنیاد آزادی اندیشه و بیان، یک سازمان سیاسی نیست اما لازم دانسته شد اصولی که باور بنیانگذاران است را اعلان کنند تا جایگاه سیاسی آین بنیاد برهمگان روشن شود. وانگهی ما در اندیشه با هر گونه دگماتیسم در تقابلیم و از آنجا که هدف ما روشنگری است پس با نقد این اصول از سوی ارباب اندیشه در تعاملیم.

در سایت ما آزادی تا جائی وجود دارد که ایجاد نفرت به افراد، گروهها، باورها وادیان نکرده و باعث نفی آزادی دیگران نشود. در نظر ما حق آزادی جهانشمول است و نسبیت پذیر نیست. بر اخلاق پا می فشاریم، پس انتشارات در سایت رنگین کمان و تلویزیون اینترنتی ما،باید با نام واقعی افراد وخالی ازهرگونه توهین و عبارات بی ادبانه باشد.

سایت رنگین کمان و تلویزیون اینترنتی رنگین کمان، بنیاد آزادی اندیشه و بیان، به اصول زیر پایبند است و در جهت استقرار آنها تلاش می‌کند :

۱آزادی: استقرار آزادی هدف ماست.

۲. حقوق بشر: اعلامیه ی جهانی حقوق بشر و همه­ ی میثاقهای بین المللی وابسته به آنرا محترم میشماریم.

۳. لغو مجازات اعدام: برای لغو مجازات اعدام وپاک کردن این حکم غیر انسانی از کلیه قوانین کشور مبارزه می‌کنیم.

۴. حاکمیت ملت: به باور ما اصل حاکمیت ملت تنها با رعایت اصل آزادی و حقوق اساسی فردی و شهروندی و اجتماعی، از طریق انتخابات آزاد در همه نهادهای جامعه امکان پذیر است.

۵. استقلالاستقلال وعدم وابستگی به بیکانگان – باتعامل و تبادل وهمکاری های مبتنی بر حقوق ومنافع ملی اشتباه نشود- اصل جدائی ناپذیراز حاکمیت ملت است. به همین سبب از نظر ما هرگونه وابستگی سیاسی، مالی و معنوی به دولت ها و قدرت های خارجی مردود است.

۶. جمهوریخواهی: از دیدگاه ما جمهوری خواهی ‌به مفهوم احترام به حقوق ومنزلت انسانی در یک جامعه مدرن وبر اساس قوانین مصوب جوامع بشری و نه قوانین آسمانی پایه­ ریزی شده است. استقرار نظام جمهوری با رد هرگونه حکومت موروثی از یک سو، و از سوی دیگر با قبول روابطی که در آن رهبری جامعه و اداره ی کشور بدیل پذیر باشد امکان دارد.

۷. برابری: ما بر این باوریم که همه ی افراد جامعه، اعم از زن و مرد وصرف نظر از قومیت، اصل و نسب، نژاد، زبان، زادگاه و عقیده و باورهای مذهبی و سیاسی از حقوق برابر برخوردارند و قانون اساسی کشور بایستی این عدم تبعیض را رعایت و تضمین نماید.

۸. سیستم اقتصادی و عدالت اجتماعی: به باور ما عدالت اجتماعی حقی اجتناب ناپذیراز حقوق اساسی انسانها است، پس برای استقرار آن کوشش می‌کنیم. از منظر ما سیستم اقتصادی مناسب با وضعیت ایران باید ترکیبی از اقتصاد دولتی و خصوصی باشد که در آن سرمایه دولتی در خدمت مردم قرار گیرد و سرمایه خصوصی تشویق شود به نحوی که عدالت اجتماعی و قدرت ابتکار فردی گسترش پیدا کند.

۹. لائیسیته : به نظر ما دولت و قانون اساسی بایستی از هر دین و مرام و ایدئولوژی جدا باشد. و این اصل باید به روشنی در قانون اساسی‌ بیان شود. از منظر ما در یک حاکمیت لائیک اعتقادات مذهبی، عقیدتی و قومی شهروندان، کوچک ‌ترین کاستی در حقوق فردی و اجتماعی افراد به وجود نمیاورد و همینطورامتیازی را برای آنها موجب نمیگردد.

۱۰. تمامیت ارضی: ما به عدم دخالت در امور دیگر ملل و دفاع از مرزهای کشور وخنثی نمودن هرگونه تجاوز داخلی وخارجی باور داریم. هرایرانی شرافتمند بایستی از تمامیت ارضی سرزمین خود دفاع کند.

۱۱. کنفرانس ملی: به باور ما یک پارچگی ملی‌ کشوردر گرو رشد دمُکراسی سیاسی و اجتماعی است، نگهداری آن با اعمال قدرت و توسل به زور امکان پذیر نیست، بلکه فقط  در اثر حضور و مشارکت نمایندگان منتخب اقوام ایرانی، برای یافتن یک راه حل پایدار به طوری که همه‌ی اقوام ایرانی بتوانند در سایه‌ی دمکراسی از کلیه‌ی حقوق و آزادی‌های قومی وملی خود در چارچوب مرزهای ایران برخوردار شده و تمامیت ارضی و یک ‌پارچگی ملی را صیانت و ضمانت نمایند، میسر است.

۱۲. عدم تمرکز قدرت: ما باور داریم که در امر اداره کشور بایستی سیاست عدم تمرکز قدرت در دولت مرکزی تضمین گردد تا بدین وسیله کمیت وکیفیت مشارکت و مسئولیت شهروندان، گسترش یافته وموجبات رشد وپیشرفت جامعه فراهم آید.

۱۳. عدم تمرکز ثروت : ما باور داریم که باید سیاست عدم تمرکز ثروت، به معنای به کار گرفتن مناسباتی از تولید، کار و خدمات که بتواند عدالت اجتماعی را در سرلوحه‌ی اهداف  قرار دهد، در کشئر اعمال شود. در عین حال بایستی آفرینش‌های تولیدی وخلاقیتهای انسانی ومدنی در زمینه تولید شکوفا گردد. حضور در بازارهای جهانی لازمه پیشرفت است این حضور بایستی بدون به مخاطره انداختن اصل استقلال، تضمین گردد.

۳. برنامه های عملی: انسان پویا همواره از تاریخ می­آموزد و آموخته­ های خویش را به دقت به کار می­بندد تا مسیر پیشرفت و رشد یابندگی را هموار سازد؛ جامعه انسان­­ را وادار می­کند تا در برابر ناسازگاری­ها واکنش نشان دهد.  وقتی انسان­ها متحد می­شوند به پیشرفتی دوچندان دست می­یابند که نه تنها منجر به آرامش نسل­های بعدی بلکه ارزش انسان شناخته­ تر می­شود. سرعت آهنگ تحولات یک قرن اخیر، جهان را به دهکده­ای کوچک تشبیه ساخته، اما هویت انسان را با همه ­ی پیچیدگی­ هایش نسبت به جایگاه او در جهان ناهمگون­تر کرده است؛ به موازات رشد استبداد نهادینه شده در جوامع جهانی، از خودبیگانگی انسان نیز بیداد می­کند. فرآیند این شرایط نابرابر، منافع حکومت­ها را به خوبی تأمین کرده است اما مفهوم اتحاد و همسازی را به باد فراموشی سپرده است. مردم ایران نیز جدای از این زنجیره نیست و شاهدیم که در طول سی سال استبداد سیاه جمهوری اسلامی ایران نتوانستیم در برابر سرکوب عریان این نظام ددمنش متحد شویم.

بنیاد سیمای آزادی اندیشه و بیان، با تکیه بر درک اتحاد پایدار، آگاهانه و سازنده ، منشور و اصول راهبردی خود را منتشر کرده  و امید دارد که در فضایی بی­ آلایش برای نگرش­های مختلف عرصه­ ای نوین بگشاید و بی هیچ قضاوتی به بحث و بررسی نظریه­ های مختلف دامن زند و این پروسه را به پیشببرد و در دسترس همه­ مبارزان راه آزادی قرار ­دهد. باشد که  سیمای آزادی اندیشه و بیان، ابزاری مؤثر برای همسازی آزادیخواهان گردد. برنامه های عملی بنیاد سیمای آزادی اندیشه و بیان و همینطور شیوه کار آن   به شکل زیر طراحی‌ و اجرأ میگردد :

۱. باز تعریف و بررسی مفهوم هاسیاست، جامعه، فلسفه، اقتصاد، آموزش، فرهنگ، تاریخ ، استقلال، تمامیت ارضی، دولت، ملت، جمهوریت،  دمکراسی، آزادی، برابری،رسانه ها، دین و مذهب و نقش آن در زندگی فردی و مدنی  حقوق بشر، مجازات اعدام و یا لغو آن، حقوق شهروندی، حقوق زنان،،خشونت  و عدم خشونت ؛مدارا وفرمها  مرزهایش ، مدرنیته،  سکولاریسم و حق، وظیفه، قانون، قومیت و ملیت، فدرالیسم، نهضت ملی، ‌کمونیسم، سوسیالیسم، لیبرالیسم، سندیکالیسم، مبارزه، توسعه، پیشرفت،تکنولوژی …

۲. بحث روز و چشم انداز فردا: نقد و بررسی سیاستهای رژیم وظایف اپوزیسیون، نقش ایران در جهان و در منطقه، نقد و بررسی‌و برخورد با سیاست­های جهانی در مورد رژیم و اپوزیسیون ، اپوزیسیون، مبارزه و مقاومت مردم، راه کارها، راهبردها، نقد و بررسی سیاست های رژیم… ارائه پیشنهاد پیش نویسی از قانون اساسی نظام آینده نوع برخورد با نهادهای نظام ولایت فقیه اعم از سپاه پاسداران ، بسیج ، دادگاهای انقلاب و دادگاه ویژه روحانیت وانواع بنیادها و کمیته ها از قبیل بنیاد مستضعفان و بنیاد شهید و …، میزان و نوع  مصادره اموال  وابستگان رژیم و بازپس گیری اموال غصبی و …بر اساسی  آن قوانین انجام پذیرد. بدیهی است که چنانچه محتوای آن قوانین از قبل  یعنی قبل از رسیدن دوران گذار مورد بحث قرار گیرد و بصورت مکتوب نیز در معرض قضاوت مردم قرار گیرد، اذهان و افکار عمومی را برای جلوگیری از هرج و مرج و انتظار و حساسیت نسبت به رفتار دموکراتیک در اوضاع بحرانی  جامع  دوران گذار را بالا برده  و جامعه را برای رفتار حقوقمند و جلوگیری از بی نظمی و صدور فرمانهای نسنجیده و دلبخواه  آماده می سازد.

۳. تجربه ها، زندگی هابحث و گفتگو برای روشنگری و استفاده از تجربه و درس های تاریخ تحولات اجتماعی ایران و جهان ، مبارزان اجتماعی و سیاسی، دولتمردان …

۴. شیوه ی کار: شیوه کار بنیاد سیمای آزادی اندیشه و بیان بر پایه ­ی تبادل اندیشه ها استوار است و بر این باوریم که سرمایهِ تمدن و فرهنگ و ترقی‌بشری در روند افزیش ذره ذره­ ی دانش و بینش، توسط انسان های متفکر، آرمان خواه  وعملگرا هستی‌ یافته است. پس اصل را بر این بنا نهاده ­ایم که از تبادل اندیشه آذرخش حقیقت بر می خیزد. افق بحث ها، در برنامه های عملی ما، ضمن رعایت حق اختلاف نظر، طیف بزرگی‌از بینش های جمهوریخواه جامعه ما را در برمی‌گیرند که شامل افراد و سازمان های سیاسی مستقل، دین باوران لائیک، نگرش های گوناگون نهضت ملی‌، چپ میانه، چپ وسوسیالیست ها و کمونیست های مستقل است؛ چرا که ما اعتقاد داریم که همسازی و خرد جمعی‌این طیف مردمسالاری را در ایران تقویت و تضمین می‌کند و آنرا از آسیب های افراطی گرایی و استبداد حفظ می­کند.

روش کار ما، بر مجادله و محکوم کردن یکدیگر نیست. اصل بر روشنگری و سازندگی و ارائه راهکار ها و راهبردهاست.

ما بمثابه خدمتگزاران مردم گام برمیداریم و برای آزادی اندیشه و بیان در میان طیف های رنگارنگ اپوزیسیون جمهوریخواه سر سختانه تلاش می‌کنیم.

۵. وسائل، مدیریت و ساختار نیروی انسانی‌ :سایت رنگین کمان و تلویزیون اینترنتی رنگین کمان، بنیاد آزادی اندیشه و بیان، برای تولیدات خود از نیروی انسانی داوطلب استفاده می‌کند .

فرهنگ قاسمی

Facebook Comments