اجتماعی

به دنبال سرقت مجسمه های شهری؛ مجسمه شریعتی و “مادر و فرزند” هم ربوده شد، کلمه

10 سال گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

https://rangin-kaman.net/?p=145

لینک کوتاه

کلمه: به دنبال سرقت سریالی مجسمه‌های شهری، علاوه بر سرقت ۶ مجسمه قبلی، دو مجسمه «شریعتی» و «مادر و فرزند» هم از پارک شریعتی و شهرک قدس ربوده شدند.

روز گذشته خبری مبنی بر سرقت ۶ مجسمه «ستارخان» واقع در خیابان ستارخان،‌ «باقرخان» واقع در خیابان شهرآرا، صنیع‌ خاتم واقع در پارک ملت اثر حمید شانس، دو مجسمه در خانه هنرمندان ایران از آثار محمد مددی و فاطمه امدادیان، «استاد شهریار» در مقابل تئاتر شهر اثر علی قهاری روی خروجی فارس قرار گرفت که اکنون باید دو مجسمه «شریعتی» در پارک شریعتی اثر حمید شانس و «مادر و فرزند» اثر هژبر ابراهیمی واقع در شهرک غرب را نیز به این آمار اضافه کنیم.

موسوی رئیس اداره حجم سازمان زیباسازی شهرداری تهران با اعلام خبر سرقت دو مجسمه دیگر به خبرنگار هنرهای تجسمی فارس گفت: به دنبال این سرقت‌ها، طرح شکایتی را به مقامات قضایی خواهیم داشت تا این ماجرا را پیگیری کنند.

وی همچنین محافظت از اموال عمومی را وظیفه مسؤولین هر منطقه دانست وگفت: محافظت از این مجسمه‌ها به عهده مسؤولان هر منطقه و پلیس پارک،‌ نگهبانان و پیمانکارانی است که محافظت از این اموال را بر عهده دارند.

وی افزود: سازمان زیباسازی شهرداری تهران پس از آن که مجسمه‌ای ساخته و آماده نصب می‌شود، آن را به مسؤولان همان منطقه تحویل می‌دهد و محافظت از این آثار بر عهده مسؤولان آن منطقه است.

موسوی در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان به جای متریال برنز که امکان بیشتری برای سرقت دارد، ‌متریال‌های دیگر از جمله سنگ را جایگزین آن‌ها کنیم، توضیح داد: مجسمه‌ها از زمان طراحی تا زمان اجرا هر کدام شرایط خاص خود را دارند در نتیجه هر طرحی را با یک متریال مشخص می‌توان اجرا کرد، بسیاری از مجسمه‌ها از جنس آهن، سنگ، فایبرگلاس یا برنز ساخته می‌شوند، بنابراین نمی‌توانیم خودمان را محدود به یک جنس خاص کنیم یا متریال برنز را حذف کنیم چرا که در این صورت کارگاه‌های ریخته‌گری برنز و هنرمندانی که تنها با جنس برنز کار می‌کنند نیز حذف خواهند شد.

وی افزود: هنرمندان مختلف با متریال مختلف کار می‌کنند و تعداد هنرمندانی که با سنگ و یا سایر متریال‌ها در ایران کار کنند بسیار اندک است در حالی که اغلب مجسمه‌سازان می‌توانند با برنز کار کنند.

سرقت سریالی مجسمه‌های شهری به گفته مسئولین در ایام نوروز ۸۹ اتفاق افتاده و تاکنون خبر سرقت ۸ مجسمه در نقاط مختلف شهر تهران منتشر شده است.

Facebook Comments
ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما