امروز شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

ساعت ۱۹:۵۵

 
سیاست

مکاتبه ای با گردانندگان سمینار «دموکراسی و جامعهء مدنی در ایران»

10 سال گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

https://rangin-kaman.net/?p=321

لینک کوتاه

1. نامهء دکتر فرخ زندی، رئیس انجمن سکولارهای سبز تورنتو، به گردانندگان کنفرانس

پروفسور ملیسا ویلیامز، مدیر بخش اخلاقیات دانشگاه تورنتو

پروفسور رامین جهانبگلو، کمک استاد بخش اخلاقیات دانشگاه تورنتو

 

موضوع: سمینار بخش اخلاقیات دانشگاه تورنتو در مورد دموکراسی و جامعهء مدنی در ایران

روزهای چهاردهم و پانزدهم ماه می 2010

پروفسورهای گرامی،

بدینوسیله کوشش های شما را در راستای برگزاری چنین کنفرانس معتبری دربارهء «دموکراسی و جامعهء مدنی در ایران» که با حضور بسیاری از دانشگاهیان و محققان سرشناس انجام می شود پاس می دارم ـ این موضوعی بهنگام و حساس هم برای ایرانیان و هم برای مردمان خاورمیانه بشمار می رود و تجربه مکرراً نشان داده است که برگزاری اینگونه کنفرانس های دانشگاهی عینی ترین و بی طرفانه ترین وسیله برای ارائهء نظرات متخالف به شیوه ای سالم و کامل است. اما، با توجه به اینکه در برنامهء اعلام شده برای کنفرانس فوق که به مدیریت شما برگزار خواهد شد، مشاهده می شود که یک جلسه سخنرانی و گفتگو نیز به موضوع «اسلام، سکولاریسم و جامعهء مدنی در ایران» اختصاص یافته است، و نیز با توجه به ترکیب سخنرانان این جلسه، لازم می دانم که، بعنوان مدیر انجمن سکولارهای سبز ایران در تورنتو، مراتب زیر را به اطلاع شما برسانم:

1. این انجمن، که نخستین انجمن عضو  شبکهء جهانی سکولارهای سبز ایران محسوب می شود، بر این باور آغاز بکار کرده است که، منطقاً، پس از سی و یک سال تجربهء حکومت اسلامی بر ایران، همهء شرکت کنندگان در جنبش سیاسی موسوم به سبز، که پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران شکل گرفته، نمی توانند افرادی علاقمند به حفظ حکومت مذهبی، به شکل کنونی یا شکل اصلاح شدهء آن باشند و بسیاری شان به این نتیجه رسیده اند که ایران نیز، مثل هر کشور صاحب تمدن و سابقهء زندگی در عوالم مدرن، می تواند و باید دارای حکومتی غیر مذهبی و سکولار باشد. صدای این افراد در داخل کشور بشدت خفه می شود و هرگونه اظهار تمایلی به سکولاریسم مستوجب سرکوب شدید است و این وظیفهء ایرانیان سکولار خارج از آن کشور است که صدای این گروه وسیع را به گوش جهانیان برسانند. انجمن و شبکهء ما وظیفهء اینگونه خبر رسانی را بر عهده گرفته است.

2. یکی از راه های انجام این خبررسانی و آگاه سازی مدد گرفتن از سیاستمداران، روشنفکران و استادان دانشگاه های سراسر دنیا است. متأسفانه، این مهم تاکنون انجام نشده است و ترکیب شرکت کنندگان مجلس بحث شما نیز نشان می دهد که تأکید قرار است بر اسلامیت حکومت باشد تا سکولاریسم و، در نتیجه، با توجه به محتوای آثار این شرکت کنندگان و عقاید ابراز شده شان در مورد سکولاریسم، احتمال می رود که بحث ها بصورت یک طرفه ای بر حول این خواهد گذشت که سکولاریسم برای ایران امری نابهنگام و غیربومی است. در جوار این موضوع، تبلیغ علیه سکولاریسم شامل بیان این نکته نیز می شود که سکولارها قصد براندازی اسلام در ایران را دارند. نیازی نمی بینم که به شما توضیح دهم که چنین نیست و سکولاریسم در جهان معاصر ما عطف به اعلامیهء حقوق بشر و بر بنیاد فراهم آزادی برای مذاهب عمل می کند.

3. انجمن ما و، شبکهء جهانی مادر آن، بسیار خشنود است که دانشگاه شما، به هنگام بررسی مسائل مربوط به ایران، موضوع سکولاریسم را نیز مطمح نظر قرار داده است. اما دادن این هشدار نیز از نظر ما ضروری است که جنبش سبز جنبشی یکسره متشکل از اصلاح طلبان مذهبی نیست. ندا آقا سلطان، سرشناس ترین نماد این جنبش نه در انتخابات شرکت کرده بود و نه برای اعتراض به نتایج انتخابات به خیابان آمده بود. او، نه به حکومت مذهبی اعتقاد داشت و نه می خواست تا، با انجام اصلاحاتی چند در آن، بر عمر حکومت مذهبی در ایران بیافزاید. او آمده بود تا اعتراض خود را نسبت به همهء تبعیض های جنسیتی، مذهبی و فرهنگی که حکومت اسلامی بر مردم ایران روا می دارد اعلام کند و گلولهء مأموران همین حکومت بود که در برابر دوربین های فیلمبرداری سینهء سکولار او را شکافت. انجمن ما امیدوار است که در جلسات شما به این بخش از نیروهای مبارز ایرانی که، به دلیل سکولار بودن پیوندی عمیق با مردم دموکراسی های غربی دارند، توجه لازم مبذول شود، چرا که بدون در نظر گرفتن وزن بزرگ این نیرو در صحنهء سیاسی ایران، هر گونه برداشتی دربارهء این کشور نادرست و معوج خواهد بود.

4. براساس آنچه گفته شد و بخصوص در غیاب نمایندگانی از جبههء سکولارها در این جلسه، ما از شما انتظار داریم که کنفرانس، بخاطر احترام به میلیون ها ایرانی که سکولاریسم و استقرار نظامی دموکراتیک را تنها راه رهائی خود می دانند، و نیز برای نشان دادن بی طرفی آکادمیک خود در این ماجرا، نظرات و نگرانی های ما را نیز در کنفرانس خود بشکل عمومی منعکس نمائید.

ارادتمند،

دکتر فرخ زندی

استاد و معاون برنامه های دورهء لیسانس

در مدرسه بازرگانی شولیج

دانشگاه یورک

پیوند به فهرست سخنرانی ها و نام شرکت کنندگان در این سمینار >>>

Facebook Comments
ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما