امروز چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹

ساعت ۰۴:۲۹

 
سیاست

مهدی کروبی: نظامیان سرنوشت انتخابات را تعیین می‌کنند، رادیو فردا

10 سال گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

https://rangin-kaman.net/?p=469

لینک کوتاه

مهدی کروبی نامزد معترض به دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران در یک پیام ویدئویی گفت آیت‌الله خمینی به «شدت» مخالف حضور نیروهای مسلح در دسته‌بندی‌های سیاسی بوده است.

وی در این پیام ویدئویی که در آستانه ۱۴ خرداد، سالگرد درگذشت آیت‌الله خمینی، در تارنمای سحام نیوز منتشر شده، گفت: «نیروهای مسلح اسلحه در دست دارند و سرنوشت انتخابات هم دست بسیج و سپاه است». وی اظهار داشت که «نطق برخی از نمایندگان مجلس را نیز سپاه و بسیج می‌نویسند.»

آقای کروبی پیشنهاد داده‌است تا با انجام یک همه‌پرسی آزاد، جایگاه سپاه و بسیج در بین مردم به رای گذاشته شود.

مهدی کروبی، دبیر کل حزب اعتماد ملی در این پیام با اشاره به سالگرد درگذشت آیت‌الله خمینی گفته است که امسال نیروهای نظامی، نیروهای بسیج و سپاه، رهبری این مراسم را به دست گرفته‌اند و حتی برای نوه امام تعیین تکلیف می‌کنند.

اشاره کروبی به حسن خمینی، نوه آیت‌الله خمینی است که همه‌ساله مراسم بزرگداشت پدربزرگ خود را برگزار می‌کرد اما امسال به گفته دبیر کل حزب اعتماد ملی، نظامیان در این موضوع دخالت کرده‌اند.

کروبی در این پیام، نقطه آغاز «انحراف» از راه آیت‌الله خمینی را یک سال پس از درگذشت او می‌داند و می‌گوید که پس از فوت رهبر پیشین ایران، به «بهانه نظارت استصوابی» در مجلس سوم انحراف در رأی‌گیری و انتخابات‌ها شروع شد.

کروبی با ابراز نگرانی از به خطر افتادن اسلامیت نظام، گفت که جمهوریت در برابر اسلامیت، «به

او ضمن ابراز نگرانی از به خطر افتادن اسلامیت نظام، گفت که جمهوریت در برابر اسلامیت، «به شدت تضعیف و تخریب» شده است.

این رهبر مخالف دولت در بخش دیگری از پیامش گفت: آیت‌الله خمینی می‌خواست جایگاه مرجعیت آسیب نبیند اما اکنون «می‌بینیم که وزارت اطلاعات و نیروهای مسلح چه بلایی بر سر مراجع و حوزه‌های علمیه آورده‌اند.»

کروبی هم‌چنین از چگونگی نظارت بر عملکرد رهبر ایران انتقاد کرده و گفت که در سال ١٣۶٩ کار تعیین صلاحیت اعضای خبرگان رهبری را از «حوزه‌های علمیه و علما» گرفتند و به شورای نگهبان که خودشان «منصوب رهبری» هستند، سپردند.

موافقان دولت محمود احمدی‌نژاد همواره از مهدی کروبی به عنوان یکی از«سران فتنه» یاد می‌کنند و از قوه قضائیه می‌خواهند که او را به همراه میرحسین موسوی و محمد خاتمی محاکمه کند.

خبرگزاری فارس دیروز گزارش داد زمانی که مهدی کروبی قصد داشت وارد مزار آیت‌الله خمینی شود، عده‌ای علیه او شعار داده‌اند.

در همین حال چهارشنبه، پنجم خرداد نیز عده‌ای با تجمع در برابر دادستانی تهران خواستار محاکمه رهبران جنبش سبز شده بودند.

آیت‌الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه در برابر فشار فزاینده موافقان دولت و برخی از نمایندگان مجلس که خواستار محاکمه این افراد هستند، گفته است که برای محاکمه این افراد، به نظر «نظام» عمل می‌کند. ناظران می‌گویند که منظور او از نظام، رهبر جمهوری اسلامی ایران است.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی از رهبران مخالف دولت می‌گویند که دولت ایران در انتخابات ریاست جمهوری سال ١٣٨٨ «تقلب» کرده است. دولت اما همواره این اتهام را رد کرده است.

Facebook Comments
ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما