حقوق بشر

نامه کانون مدافعان حقوق بشر به رییس قوه قضاییه: چرا از علنی‌شدن محاکمات اباء دارند؟ چرا بی‌خبر اعدام کردند؟

10 سال گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

https://rangin-kaman.net/?p=287

لینک کوتاه

edam01.jpgرنگین کمان : کانون مدافعان حفوق بشر با نوشتن نامه ای به ریاست قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران  با بر شمردن مواردی از نقض حقوق بشر در دادرسی و روند اعدام پنج تن از فعالین سیاسی ایران  اعتراض کرده که مشروح این نامه به شرح ذیل میباشد :

ریاست محترم قوه قضاییه 

حضرت آیت الله صادق لاریجانی

با سلام و احترام،

در سحرگاه نوزده اردیبهشت ماه خبر اعدام ۵ جوان – که اکثر آنها از خطه کردستان بودند- موجبات شگفتی و تاسف مدافعان حقوق بشررا فراهم نمود. 

همانگونه که مستحضرید، یکی از اهداف اولیه مجازات ها چه از دیدگاه شرعی و چه از منظر قانونی اصلاح فرد و جامعه است . اما در مجازات اعدام نه تنها اصلاح فرد متصور نیست بلکه میتواند به دلیل کاربرد خشونت به شکل عریان، جامعه را بیمار و نابهنجار نماید . به دلایل بسیار و از جمله چنین مواردی مدافعان حقوق بشر در سراسر دنیا با مجازات های سالب حیات مخالفت می نمایند. افزون بر آن با توجه به وجود احتمال اشتباه قاضی در صدور حکم اعدام در صورتی که اشتباه قاضی محرز گردد ، با اجرای حکم اعدام ، امکان جبران مافات منتفی میشود. درصورتی که در مجازات هایی چون حبس، امکان جبران اشتباه قاضی وجوددارد. و حضرت عالی در مقام عالم دینی مستحضرید که خطایی بالاتر از سلب حیات انسان وجود ندارد .به همین دلیل مدافعان حقوق بشر با هرگونه اعدامی مخالف اند. اما آنچه که موجبات نگرانی مدافعان حقوق بشررادر این اقدام خاص بیش ازپیش فراهم نموده است ، مختصرا به اطلاع حضرتعالی میرسانیم:

۱. ضوابط دادرسی عادلانه از جمله اجرای مقررات اصل ۱۶۸ قانون اساسی و به ویژه علنی بودن دادگاه در عمل رعایت نشده است. حال این پرسش در ذهن هر انسان بیطرفی ایجاد میگردد که چنانچه صادر کنندگان چنین احکامی اعتقاد به مجرم بودن محکومین دارند ، چرا از علنی شدن محاکمات اباء دارند؟ به ویژه آنکه طبق اعلام وکیل محترم مرحوم فرزاد کمانگرمجازات اعدام متناسب با عملکرد آن جانباخته نبوده و ایشان را بی گناه میدانسته است .

۲. چرا اجرای حکم اعدام بدون هر گونه اطلاع وکلا و حتی خانواده های آنها و بدون حضور وکلای محکومان در مراسم اعدام انجام شده است؟

۳. با توجه به اینکه احکام صادر شده مربوط به ماهها و بعضا سالها پیش بوده انتخاب زمان اجرای حکم در ایام نزدیک به خردادماه میتواند شائبه سیاسی بودن اجرای این مجازات ها را دراذهان ایجاد نماید.

۴. با التفات به اینکه طبق اخبار منتشره در رسانه های گروهی، درآینده ای نزدیک احتمال حضور دبیرکل سازمان ملل و کمیساریای عالی حقوق بشر در ایران وجود دارد، آیا انتخاب این زمان برای اجرای حکم اعدام گروهی نمی تواند موجب ایجاد تنش در روابط بین الملل از منظر حقوق بشر گردد؟

۵. با توجه به اینکه اکثر اعدام شدگان از خطه کردستان می باشند آیا در شرایط کنونی کشور چنین اقدامی نمی تواند به وحدت ملت ایران خدشه وارد کند ؟ این درحالی است که مردم غیور خطه کردستان به عنوان جزیی از ملت سرافراز ایران ،حافظ مرزهای کشور بوده اند و به ایرانی بودن خود بالیده اند، همانگونه که فرزاد کمانگر به عنوان یک معلم دلسوز ایرانی در نامه های خود تاکید بر ایرانی بودن خود نموده و به آن افتخار می نمود .

نابر مراتب فوق “کانون مدافعان حقوق بشر” ضمن محکوم نمودن اقدامات خلاف قانون و معاهدات بین المللی اعتراض شدید خودرا به افزایش موج اعدام ها به ویژه پس از حوادث انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری اعلام می نماید و از آن مقام محترم قضایی مصرانه می خواهد تا تدبیری اندیشیده و از اقدامات غیر قانونی و شائبه انگیز جلوگیری به عمل آورند.

کانون مدافعان حقوق بشر

۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۹

Facebook Comments
ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما